Kocinka


Czarna Oksza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kocinka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarna Oksza[1], w dolnym biegu Kocinka[2]rzeka w województwach śląskim i łódzkim, w powiatach kłobuckim, częstochowskim i pajęczańskim. Płynie na Wyżynie Wieluńskiej.

Jest prawym dopływem Liswarty. Ma długość 40,2 km. Powierzchnia jej zlewni to 257,8 km²[1].

Spis treści

Bieg | edytuj kod

Źródło rzeki znajduje się we wsi Golce, na wschodnich stokach Garbu Truskolaskiego. Płynie równoleżnikowo na wschód przez tereny leśne Grodziska. W Grodzisku znajduje się zespół stawów hodowlanych, zasilanych wodami Czarnej Okszy. Rzeka skręca za Grodziskiem na północny wschód i koło Libidzy wpływa na teren gminy Kłobuck. Pomiędzy Libidzą a Kamykiem dolina zwęża się (zbocza są miejscami strome, 20-23 m). Dno doliny jest płaskie, ma szerokość około 0,5 km, podmokłe i użytkowane jako łąki.

Dorzecze Czarnej Okszy jest asymetryczne. Z lewej strony dopływy są nieliczne, jeden z nich płynący spod Dębowej Góry ma długość 2,5 km. Z prawej strony, na terenie Kopca, do Czarnej Okszy uchodzi duży jej dopływ IV rzędu – Białka. Wpada ona do Liswarty w okolicach wsi Trzebca[1].

Rzeka w swoim dolnym biegu, najczęściej od miejsca połączenia biegu z Białą, nazywana jest Kocinką lub Kocinianką[2].

Wędkarstwo | edytuj kod

Rzeka administracyjnie należy do Polskiego Związku Wędkarskiego, Okręgu w Częstochowie. Występują w niej pstrągi potokowe, o które dbają wędkarze z Koła PZW Mykanów. Nierzadko można spotkać okazy długości 70 cm. Koło wędkarskie organizuje cykliczne zawody Pstrąg Kocinki.

Miejscowości leżące nad rzeką | edytuj kod

Dopływy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Aktualizacja Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Kłobuck (pol.). UMiG Kłobuck. s. 54. [dostęp 2009-12-29].
  2. a b Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady (pol.). Główny Urząd Geodezji i Kartografii. [dostęp 2013-01-02].
Na podstawie artykułu: "Kocinka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy