Kociołek (województwo dolnośląskie)


Na mapach: 50°26′48″N 16°19′41″E/50,446667 16,328056

Kociołek (województwo dolnośląskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kociołek (niem. Kessel) – nieoficjalny przysiółek wsi Darnków, położony w gminie Lewin Kłodzki, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie[1].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Kociołek położony jest malowniczo na wysokości 580–640 m n.p.m., w obrębie Darnkowskich Wzgórz, na granicy Gór Stołowych i Wzgórz Lewińskich, na zachód od Łężyckich Skałek[2].

Podział administracyjny | edytuj kod

W latach 1975–1998 teren ten należał do województwa wałbrzyskiego.

Historia | edytuj kod

Kociołek nigdy nie był znaczną i ludną miejscowością. Początki Kociołka sięgają XIV w., kiedy znajdował się na terenie tzw. państewka homolskiego, a po jego likwidacji po wojnach husyckich stał się własnością królewskiej kamery śląskiej. Pod koniec XVII w. wieś przeszła w ręce prywatne i przez kolejne stulecia zmieniała właścicieli, początkowo będąc częścią rozległych dóbr szczytnieńskich, a później stając się własnością arystokratycznych rodów, m.in. von Bellegarde (XVIII w.) i von Pohl (XIX w.). Na terenach lasów i łąk bezpośrednio przyległych do Kociołka można znaleźć stare słupki graniczne wyznaczające przebieg dawnych posiadłości. Na jednym z nich jest data 1778. Liczba mieszkańców wsi utrzymywała się przez stulecia na zbliżonym poziomie 50–60 osób. Jedynie w pierwszych latach XX w. mieszkało tu ponad 70 osób (74 osoby w 1910 r.). Podstawę utrzymania stanowiło tkactwo chałupnicze, głównie bawełniane (w 1840 r. odnotowano w Kociołku 10 warsztatów tkających bawełnę), dodatkowo zajmowano się także rolnictwem. Na początku XX w. grunty orne stanowiły 52% obszarów należących do Kociołka, obecnie nie ma żadnych – dawne pola użytkowane są jako łąki, a część zarosła lasami, których sto lat temu było wyraźnie mniej[3].

Po zakończeniu wojny w 1945, wieś włączono w granice Polski. Po początkowym zasiedleniu rozpoczął się proces depopulacji, który doprowadził do niemal zupełnego wyludnienia wsi. Dopiero w ostatnich latach trend uległ odwróceniu: zbudowano nowe budynki, w tym buddyjską gompę, a sama wieś nabrała cech ośrodka religijno-medytacyjnego wyznawców buddyzmu.

Zabytki | edytuj kod

Na terenie Kociołka znajduje się kamienny krzyż z dobrze zachowanymi, pięknie rzeźbionymi detalami oraz kapliczka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Zbiory danych państwowego rejestru nazw geograficznych
  2. Mapa turystyczna. [dostęp 2018-09-14].
  3. Agnieszka Latocha "Śladami dawnego osadnictwa w Sudetach (7). Kociołek (Kessel), "Sudety" nr 10/2012
Na podstawie artykułu: "Kociołek (województwo dolnośląskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy