Koczkodan nadobny


Koczkodan nadobny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koczkodan nadobny[3] (Cercopithecus neglectus) – gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych (Cercopithecidae).

Spis treści

Średnie wymiary | edytuj kod

  • Długość ciała - 40-60 cm
  • Długość ogona - 53-85 cm

Występowanie | edytuj kod

Występuje w wilgotnych lasach równikowych, lasach górskich w pobliżu wody i lasach bagiennych Afryki od Kamerunu do Angoli i Ugandy.

Tryb życia | edytuj kod

Koczkodan nadobny jest silnie zbudowany ma na czole jaskrawą, zwracającą uwagę przepaskę obwiedzioną czarną sierścią oraz ostro odcinającą się od reszty twarzy białą brodę. Jego grzbiet stopniowo wznosi się ku ogonowi, tak że tylna część ciała położona jest wyżej od barków. Samice wyglądają tak samo jak samce, ale są jednak mniejsze od nich. Koczkodany te są zwierzętami prowadzącymi dzienny tryb życia. Potrafią wyśmienicie wspinać się po drzewach, ale także z dość dużą łatwością potrafią poruszać się na powierzchni ziemi. Spędzają na niej większą czasu w poszukiwaniu pokarmu, jakim są liście, pędy, owoce, owady, i jaszczurki. Zdarza się również spotkać koczkodany nadobne w pobliżu upraw rolnych. Żyją w małych grupach rodzinnych, składających się z jednego dorosłego samca i kilku samic z młodymi, zdarza się jednak spotkać grupy liczące 30, a nawet więcej osobników.

Rozmnażanie | edytuj kod

Po ciąży trwającej od 177 do 187 dni samica rodzi 1 młode. Już po upływie jednego tygodnia młode odważa się na krótko oddalić od matki, a po 3 tygodniach zaczyna się wspinać i biegać wokoło żerującej grupy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Cercopithecus neglectus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Struhsaker, T., Oates, J.F., Hart, J. & Butynski, T.M. 2008, Cercopithecus neglectus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015-3 [dostęp 2015-10-05]  (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 46. ISBN 978-83-88147-15-9.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Ilustrowana Encyklopedia Zwierząt - Warszawa 1997 - Dr Philip Whitfield
Na podstawie artykułu: "Koczkodan nadobny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy