Kojšovská hoľa


Na mapach: 48°46′58″N 20°59′14″E/48,782778 20,987222

Kojšovská hoľa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zabudowania radarowej stacji meteorologicznej na szczycie

Kojšovská hoľa (niem. Koischdorfer Höhe, węg. Kojsói-tétő, pol. Kojszowska Hala; 1246 m n.p.m.) – szczyt w grupie Kojszowskiej Hali w Górach Wołowskich w Łańcuchu Rudaw Słowackich we wschodniej Słowacji. Jest najwyższym szczytem grupy, która od niego zyskała swoją nazwę oraz jednym z najwyższych i najbardziej charakterystycznych szczytów całych Rudaw Spiskich.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Szczyt leży ok. 16 km w linii prostej na zachód od Koszyc. Wznosi się w centralnej części grupy, ok. 1,2 km na północny wschód od głównego grzbietu Gór Wołowskich. Dominuje nad miejscowościami Zlatá Idka (pol. Złota Idka, od północy) oraz Kojšov (od południa).

Geologia – morfologia | edytuj kod

Charakterystyczna dla szczytu jest jego rozległa, dość płaska i bezleśna kopuła szczytowa, o kształcie wielkiego bochna wydłużonego w kierunku wschód – zachód. Od strony południowo-zachodniej łączy się ona płytkim siodłem ze wspomnianym głównym grzbietem Gór Wołowskich. Poniżej kopuły szczytowej stoki góry są miernie rozczłonkowane dolinami potoków. Na zachodnich zboczach Kojszowskiej Hali znajdują się źródliska cieków wodnych, które spływają później na północ i które Perlový potok odprowadza następnie do Hnilca. Pozostałe stoki góry odwadnia Kojšovský potok, który ma swe źródła na wysokości ok. 1120 m n.p.m. na południowych stokach góry. Opływa on później masyw Kojszowskiej Hali od wschodu i przez miejscowość Kojšov spływa do Hnilca.

Zagospodarowanie | edytuj kod

Na szczycie znajduje się radarowa stacja meteorologiczna Słowackiego Instytutu Hydrometeorologicznego oraz kilka masztów przekaźników telekomunikacyjnych.

Turystyka | edytuj kod

Szczyt Kojszowej Hali jest licznie odwiedzany przez turystów, zwłaszcza dla rozległej, dookolnej panoramy[1]. Masyw jest dostępny licznymi znakowanymi szlakami turystycznymi, zaś sam wierzchołek drogą wiodącą do stacji radarowej oraz żółtym szlakiem wiodącym od hotelu turystycznego "Erika", znajdującego się na zachód od szczytu, na pn. stoku kopuły szczytowej Zlatoidskéj hory. Zimą południowe stoki masywu, opadające ku Złotej Idce, okupują narciarze, którzy korzystają z kolei krzesełkowej i kilku wyciągów orczykowych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Tatry z Kojšovskiej holi

Bibliografia | edytuj kod

  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenské rudohorie. Volovské vrchy a Čierna hora. Turistický sprievodca ČSSR č. 30, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1988;
Na podstawie artykułu: "Kojšovská hoľa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy