Kokoro Connect


Kokoro Connect w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kokoro Connect (jap. ココロコネクト Kokoro konekuto) – japońska seria powieści ilustrowanych, napisanych przez Sadanatsu Andę, a zilustrowanych przez by Shiromizakanę. Seria składa się z 11 tomów, które zostały wydane przez Enterbrain między styczniem 2010[1] a wrześniem 2013 roku[2].

Na podstawie powieści powstały dwie serie mangi, opublikowane przez Enterbrain i Kadokawa Shoten. Ponadto powstało także 13-odcinkowe anime, wyreżyserowane przez Shinyę Kawatsurę i wyprodukowane przez Silver Link, które zostało wyemitowane między lipcem a wrześniem 2012 roku. Powstały później także cztery dodatkowe odcinki, które wydano 30 grudnia 2012 roku.

W Polsce manga wydawnictwa Enterbrain ukazała się nakładem wydawnictwa Studio JG[3].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Pięciu licealistów: Taichi, Iori, Himeko, Yoshifumi oraz Yui, którzy tworzą szkolny klub kulturalny, pewnego dnia zaczynają losowo zamieniać się między sobą ciałami. Wkrótce okazuje się, że tajemniczy Fūsenkazura obrał ich sobie za cel, by rozwiać własne znudzenie. W miarę jak doświadczają różnych niecodziennych sytuacji, ich przyjaźń jest wystawiona na poważną próbę.

Bohaterowie | edytuj kod

Główni | edytuj kod

 • Taichi Yaegashi (jap. 八重樫 太一 Yaegashi Taichi) – protagonista i fan wrestlingu. Jest osobą bezinteresowną i często stara się pomagać innym w miarę swoich możliwości.
Seiyū: Takahiro Mizushima
 • Iori Nagase (jap. 永瀬 伊織 Nagase Iori) – wyluzowana przewodnicząca klubu. Mieszka sama z matką, która rzadko bywa w domu. Ponieważ jeden z jej ojczymów był wobec niej agresywny, nauczyła się zmieniać osobowość w zależności od sytuacji tak, by spełnić oczekiwania innych do tego stopnia, że już sama nie jest pewna, jaka jest naprawdę.
Seiyū: Aki Toyosaki
 • Himeko Inaba (jap. 稲葉 姫子 Inaba Himeko) – Himeko jest vice-przewodniczącą klubu. Iori nazywa ją „Inaban”. Bywa agresywna wobec żartów ze strony Taichi'ego i Yoshifumi'ego. Wcześniej należała do klubu komputerowego, z którego jednak musiała się wypisać, ponieważ popadła w konflikt z jego przewodniczącym. Jest nieufna wobec innych, ale najbardziej racjonalna i opanowana w sytuacjach kryzysowych.
Seiyū: Miyuki Sawashiro
 • Yoshifumi Aoki (jap. 青木 義文 Aoki Yoshifumi) – najlepszy przyjaciel Taichi'ego, z którym dzieli zainteresowania pornograficzne. Zawsze radosny i niepoważny, jednak jest zakochany w Yui.
Seiyū: Takuma Terashima
 • Yui Kiriyama (jap. 桐山 唯 Kiriyama Yui) – Yui jest utalentowaną karateką. Z powodu traumy z przeszłości cierpi na androfobię, którą udaje się później pokonać dzięki pomocy Taichi'ego. Odrzuca względy Yoshifumi'ego, przyznając, że nie jest gotowa na związek.
Seiyū: Hisako Kanemoto
 • Chihiro Uwa (jap. 宇和 千尋 Uwa Chihiro) – jest jednym z dwóch pierwszorocznych, którzy dołączają do klubu kulturalnego.
Seiyū: Toshiyuki Toyonaga (odcinek radiowy)
 • Shino Enjōji (jap. 円城寺 紫乃 Enjōji Shino) – jest jedną z dwóch pierwszorocznych, którzy dołączają do klubu kulturalnego. Zakochana w Chihiro.
Seiyū: Nao Tōyama (odcinek radiowy)
 • Fūsenkazura (jap. ふうせんかずら Fūsenkazura) – nadprzyrodzona inteligentna istota, która stoi za dziwnymi doświadczeniami w klubie kulturalnym. Kontaktuje się z ludźmi opętując innych, zwykle wychowawcę – pana Gotō i zwykle mówi monotonnym i zmęczonym głosem. Istnieje więcej niż jedna istota posługująca się tym pseudonimem. Pierwsza z nich odnosi się do siebie boku (męskie ja), a druga atashi (kobiece ja).

Liceum Yamaboshi | edytuj kod

 • Maiko Fujishima (jap. 藤島 麻衣子 Fujishima Maiko) – przewodnicząca klasy 1-3, która czuje coś do Iori. Uważa Taichi'ego za rywala do serca Iori, lecz okazjonalnie go wspiera.
Seiyū: Shizuka Itō
 • Shingo Watase (jap. 渡瀬 伸吾 Watase Shingo) – kolega z klasy Taichi'ego, Iori i Himeko. Kocha się w Maiko.
Seiyū: Yūki Ono
 • Shōto Shiroyama (jap. 城山 翔斗 Shiroyama Shōto) – kolega z klasy Taichi'ego, Iori i Himeko. Nosi ksywę Książę. Należy do klubu jazzowego.
Seiyū: Mitsuhiro Ichiki
 • Kaoru Setouchi (jap. 瀬戸内 薫 Setouchi Kaoru) – przewodnicząca klasy 2-2 w drugim roku nauki.
Seiyū: Sumire Uesaka
 • Mihara (jap. 三原) i Mikitani (jap. 三木谷) – koleżanki Kaoru.
Seiyū: Yukiyo Fujii (Mihara) and Kanako Nomura (Mikitani)
 • Mariko Nakayama (jap. 中山 真理子 Nakayama Mariko) – przyjaciółka Iori, członkini klubu kaligrafii.
Seiyū: Chinatsu Akasaki
 • Yukina Kurihara (jap. 栗原 雪菜 Kurihara Yukina) – koleżanka Yui.
Seiyū: Kaori Ishihara
 • Misaki Ōsawa (jap. 大沢 美咲 Ōsawa Misaki)
Seiyū: Yuka Iguchi
 • Ryūzen Gotō (jap. 後藤 龍善 Gotō Ryūzen) – wychowawca klasy 1-3 oraz nadzorca klubu kulturalnego i klubu jazzowego. Jest często opętywany przez Fūsenkazurę.
Seiyū: Keiji Fujiwara

Inni | edytuj kod

 • Chinatsu Mihashi (jap. 三橋 千夏 Mihashi Chinatsu) – stara rywalka Yui z karate, której Yui złożyła kiedyś obietnicę.
Seiyū: Maaya Uchida
 • Nana Nishino (jap. 西野 菜々 Nishino Nana) – była dziewczyna Yoshifumiego, z którą chodził w gimnazjum, zanim przeniosła się do Sendai. Z wyglądu przypomina Yui, ale po przeprowadzce obcięła włosy.
Seiyū: Haruka Tomatsu
 • Anzu Kiriyama (jap. 桐山 杏 Kiriyama Anzu) – młodsza siostra Yui.
Seiyū: Ayane Sakura
 • Rina Yaegashi (jap. 八重樫 莉奈 Yaegashi Rina) – młodsza siostra Taichi'ego. Często daje rady miłosne swojemu bratu. Podobnie jak Ryūzen i Iori bywa opętywana przez Fūsenkazurę.
Seiyū: Asuka Ōgame
 • Reika Nagase (jap. 永瀬 玲佳 Nagase Reika) – matka Iori, była mężatką aż pięciokrotnie.
Seiyū: Atsuko Tanaka

Powieści ilustrowane | edytuj kod

Seria Kokoro Connect została pierwotnie wydana w formie powieści ilustrowanych. Książki napisane zostały przez Sadanatsu Andę, a zilustrowane przez Yukiko Horiguchi (pod pseudonimem Shiromizakana).

Pierwsza powieść z serii pierwotnie została wydana pod tytułem Hito tsunagari te, doko e yuku (jap. ヒトツナガリテ、ドコへユク), lecz tom ten został później wydany pod nowym tytułem Kokoro Connect hito Random (jap. ココロコネクト ヒトランダム) i opublikowany 30 stycznia 2010 roku przez Enterbrain[1]. Główna oś fabularna serii zamyka się w 10 tomach[4]. Tom 11. jest zbiorczo wydaną serią opowiadań, związanych z serią[2].

Manga | edytuj kod

Adaptacja powieści w formie mangi została zilustrowana przez Cuteg i wydawana w internetowym czasopiśmie Famitsu Comic Clear wydawnictwa Enterbrain od 22 paćdziernika 2010 do 23 sierpnia 2013 roku. Enterbrain skompilował wydane rozdziały w pięciu tomach wydawanych od 14 maja 2011[13] do 14 września 2013 roku[14]. W Polsce manga została wydana nakładem wydawnictwa Studio JG[3].

Enterbrain wydał także dwie tomy antologii zatytułowanej Magi-Cu 4-koma Kokoro Connect (jap. マジキュー4コマ ココロコネクト) kolejno 25 lipca i 25 września 2012 roku[15][16].

On Air | edytuj kod

Powstała także manga na podstawie anime, zilustrowana przez Na! i zatytułowana Kokoro Connect On Air (jap. ココロコネクト ON AIR). Była wydawana od sierpnia 2012 do kwietnia 2013 roku w magazynie Nyantype, które należy do wydawnictwa Kadokawa Shoten. Pojedynczy tom został wydany 28 marca 2013[25]. Manga ta nie została wydana w Polsce.

Słuchowisko | edytuj kod

16 lutego 2011 Enterbrain wyprodukowało także dwa odcinki radiowe związane z serią. Pierwszy z nich pojawił się 16 lutego 2011 roku i został zatytułowany Kokoro Connect natsu to mizugi to bōfūu (jap. ココロコネクト 夏と水着と暴風雨)[26]. Drugi odcinek pojawił się na rynku 6 stycznia 2012 roku i został zatytułowany Kokoro Connect haru to date to imōto gokko (jap. ココロコネクト 春とデートと妹ごっこ)[27]. Odcinki zawierają oryginalne historie, nie są adaptacją żadnej z wcześniej wydanych prac[26][27].

Anime | edytuj kod

Adaptacja powieści w formie anime[28] została wyreżyserowana przez Shinyę Kawatsurę i wyprodukowana przez Silver Link. Scenariusz został zaadaptowany przez Fumihiko Shimo, za projekty postaci odpowiedzialny jest Toshifumi Akai, a za dźwięk Toshiki Kameyama. Obsada aktorska powróciła do swoich ról znanych ze słuchowisk[29].

Spośród 17 wyprodukowanych odcinków[30], pierwszych trzynaście zostało wyemitowanych od 8 lipca do 30 sierpnia 2012 roku. Pozostałe cztery odcinki zostały wyemitowane na AT-X 30 grudnia 2012 roku[31].

Lista odcinków | edytuj kod

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Na wydaniu DVD utwór „Paradigm” (jap. パラダイム Paradaimu) zastąpiono utworem „Kimochi Signal” (jap. キモチシグナル Kimochi shigunaru)[32]. W odcinku 11. nie wyświetlono czołówki.

Gra | edytuj kod

22 listopada 2012 roku gra typu powieść wizualna została wyprodukowana przez Banpresto i wydana za pośrednictwem Bandai Namco Games. Nosi tytuł Kokoro Connect yochi Random (jap. ココロコネクト ヨチランダム) i została wydana na PlayStation Portable[33][34].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c ココロコネクト ヒトランダム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 2. a b c ココロコネクト プレシャスタイム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 3. a b Kokoro Connect (pol.). Studio JG. [dostęp 2016-01-04].
 4. a b ココロコネクト アスランダム 下 (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 5. ココロコネクト キズランダム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 6. ココロコネクト カコランダム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 7. ココロコネクト ミチランダム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 8. ココロコネクト クリップタイム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 9. ココロコネクト ニセランダム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 10. ココロコネクト ユメランダム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 11. ココロコネクト ステップタイム (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 12. ココロコネクト アスランダム 上 (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-14].
 13. a b ココロコネクト (1) (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-04].
 14. a b ココロコネクト(5) (jap.). Enterbrain. [dostęp 2015-12-21].
 15. マジキュー4コマ ココロコネクト(1) (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-04].
 16. マジキュー4コマ ココロコネクト(2) (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-04].
 17. Kokoro Connect #1 (pol.). Studio JG. [dostęp 2016-01-04].
 18. ココロコネクト (2) (jap.). Enterbrain. [dostęp 2015-12-21].
 19. Kokoro Connect #2 (pol.). Studio JG. [dostęp 2016-01-04].
 20. ココロコネクト (4) (jap.). Enterbrain. [dostęp 2015-12-21].
 21. Kokoro Connect #3 (pol.). Studio JG. [dostęp 2016-01-04].
 22. ココロコネクト (5) (jap.). Enterbrain. [dostęp 2015-12-21].
 23. Kokoro Connect #4 (pol.). Studio JG. [dostęp 2016-01-04].
 24. Kokoro Connect #5 (pol.). Studio JG. [dostęp 2016-01-04].
 25. a b ココロコネクト ON AIR (jap.). Kadokawa Shoten. [dostęp 2016-01-04].
 26. a b FB CollectDrama03『ココロコネクト 夏と水着と暴風雨』 (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-15].
 27. a b ココロコネクト 春とデートと妹ごっこ (jap.). Enterbrain. [dostęp 2016-01-15].
 28. Kokoro Connect Light Novels Get Anime Adaptation. Anime News Network, 2011-10-13. [dostęp 2016-01-30].
 29. Aki Toyosaki, Miyuki Sawashiro Lead Kokoro Connect Anime Cast. Anime News Network, 2012-03-01. [dostęp 2016-01-30].
 30. Kokoro Connect Anime Listed With 17 Episodes. Anime News Network, 2012-08-15. [dostęp 2016-01-30].
 31. Kokoro Connect #14-17 Slated for December 30. Anime News Network, 2012-12-22. [dostęp 2016-01-30].
 32. Kokoro Connect BDs/DVDs to Use Different Opening Theme. Anime News Network, 1 października 2012. [dostęp 2016-01-30].
 33. Kokoro Connect Yochi Random Game Delayed Until November (ang.). Anime News Network, 2012-09-26. [dostęp 2016-09-26].
 34. 異常現象その1.5 未来予知"を描く『ココロコネクト ヨチランダム』の発売日が11月22日に決定 (jap.). ASCII Media Works, 2012-10-24. [dostęp 2016-09-26].
Mangi wydawane przez Studio JG
Na podstawie artykułu: "Kokoro Connect" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy