Kolín


Na mapach: 50°01′N 15°12′E/50,016667 15,200000

Kolín w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolín (niem. Kolin, dawniej niem. Köln an der Elbe) – miasto w Czechach nad rzeką Łabą, w kraju środkowoczeskim. Ma 30 823 mieszkańców i powierzchnię 3500 ha. Jest ważnym węzłem kolejowym i ośrodkiem przemysłu chemicznego, maszynowego, spożywczego i poligraficznego.

W Kolinie ma siedzibę spółka TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) produkująca w tutejszym zakładzie samochody Citroën C1, Peugeot 108 i Toyota Aygo.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kolín został założony około roku 1261 (pierwsza wzmianka pisemna) przez Przemysła Ottokara II, jednakże teren ten był już zamieszkany od czasów prehistorycznych, a obecność Słowian datowana jest od VI wieku. W roku 1437 założono tu gród, przebudowany potem na zamek i browar. W 1932 wybudowano elektrownię z najwyższym wówczas kominem w Czechach.

W 1757 miała tu miejsce jedna z najkrwawszych bitew wojny siedmioletniej między wojskami pruskimi i austriackimi.

Zabytki | edytuj kod

Rynek Kolína z barokowymi kamienicami i neorenesansowym ratuszem wraz z historycznym centrum miasta oraz żydowskim gettem z synagogą objęto ścisłą opieką konserwatorską. Wczesnogotycka katedra św. Bartłomieja z drugiej połowy XIII wieku jest narodową pamiątką kultury.

Galeria | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina w Czechach):
Na podstawie artykułu: "Kolín" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy