Kolonizacja Europy


Kolonizacja Europy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europa – czwarty co do wielkości księżyc Jowisza – jest przedmiotem zarówno fantastyki naukowej i naukowych spekulacji na temat przyszłej ludzkiej kolonizacji. Geofizyczne cechy Europy, w tym ewentualny podwodny ocean, stwarzają możliwość, że życie ludzkie może być podtrzymywane na powierzchni lub pod nią.

Spis treści

Wykonalność | edytuj kod

Europa jako cel dla ludzkiej kolonizacji ma wiele zalet w porównaniu do innych ciał zewnętrznych Układu Słonecznego, ale co za tym idzie nie jest pozbawiona wyzwań.

Wizja artysty o hipotetycznym oceanie na Europie

Możliwe zalety | edytuj kod

Uważa się, że Europa ma ciekły ocean pod lodowatą powierzchnią. Dostęp do tego oceanu w postaci ciekłej wody stanowi poważną trudność, ale obfitość wody w Europie jest korzystna dla wszelkich rozważań na temat kolonizacji. Woda może nie tylko zaspokoić potrzeby kolonistów, ale także może zostać użyta w celu zapewnienia tlenu[1].

Możliwe problemy | edytuj kod

Kolonizacja Europy wiąże się z wieloma trudnościami. Jedna z nich to wysoki poziom promieniowania z pasma promieniowania Jowisza. Jest on około 10 razy wyższy niż w pasie promieniowania radiacyjnego Van Allena. Europa otrzymuje 5,4 Sv (540 rem)[2] promieniowania dziennie, co stanowi około 1800 razy więcej niż średnia roczna dawka człowieka na Ziemi na poziomie morza. Aby przetrwać, koloniści musieliby zejść pod powierzchnię[3].

Innym problemem jest to, że temperatura powierzchni na Europie zwykle wynosi –170 °C[4].

Niska grawitacja Europy również może stanowić wyzwanie dla kolonizacji. Wpływ niskiej grawitacji na zdrowie człowieka jest wciąż przedmiotem badań. Niska grawitacja może powodować utratę gęstości kości, utratę gęstości mięśni i osłabiać układ odpornościowy.

Plan kolonizacji projektu Artemis | edytuj kod

W 1997 r. Projekt Artemis opracował plan kolonizacji Europy[5]. Zgodnie z tym planem odkrywcy utworzą najpierw małą bazę na powierzchni. Stamtąd przewiercą pod lodową skorupę Europy, wchodząc w postulowany podpowierzchniowy ocean[6]. Koloniści utworzyliby (lub prawdopodobnie znaleźli) kieszeń między lodową powierzchnią a płynnym wnętrzem, w której powstałaby baza. Lokalizacja ta byłaby chroniona przed promieniowaniem przez górną część lodu i znajdowałaby się w bardziej odpowiedniej dla człowieka temperaturze niż na powierzchni.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Europa Capable of Supporting Life, Scientist Says - Universe Today, „Universe Today”, 8 października 2009 [dostęp 2018-08-22]  (ang.).
  2. WebCite query result, www.webcitation.org [dostęp 2018-08-22]  (ang.).
  3. Radiation, how much is considered safe for humans?, „MIT News” [dostęp 2018-08-22] .
  4. NRC: Glossary -- Lethal dose (LD), www.nrc.gov [dostęp 2018-08-22]  (ang.).
  5. Moon Miners' Manifesto: Europa II Workshop Report, asi.org [dostęp 2018-08-22] .
  6. Jupiter's Moon Europa May Have Plate Tectonics Just Like Earth, „Space.com” [dostęp 2018-08-22] .
Na podstawie artykułu: "Kolonizacja Europy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy