Kolporter (przedsiębiorstwo)


Na mapach: 50°53′13,7″N 20°37′38,6″E/50,887139 20,627389

Kolporter (przedsiębiorstwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kolporter – największy dystrybutor prasy w Polsce i jeden z największych dystrybutorów produktów szybkozbywalnych[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Po transformacji systemowej w Polsce, 2 maja 1990 roku Krzysztof Klicki jako jednoosobowa firma rozpoczął dystrybucję Gazety Wyborczej, na początku głównie do sklepów PSS „Społem”. Zarobione pieniądze zainwestował w rozwój firmy kolportażowej[4].

We wrześniu 1990 podjęta została decyzja o budowie firmy o ogólnopolskim zasięgu. Pierwszy oddział terenowy powstał w Katowicach, w grudniu kolejny we Wrocławiu, a dystrybucja wzbogacona została o dodatkowe tytuły.

W 1993 roku rozpoczęto dywersyfikację branżową, tworząc pion obrotu towarami pozaprasowymi: zakład produkcji ekspozytorów prasy oraz zakład informatyki. W następnym roku rozpoczęła się budowa własnej detalicznej sieci sprzedaży i uruchomienie pierwszych kiosków w Warszawie i Gdańsku.

Decyzję o budowie Grupy Kapitałowej Kolporter podjęto w 1995 roku. W następnych latach powstawały kolejne spółki należące do Grupy Kapitałowej, były to:

 • 1997 – Kolporter Service (dystrybucja towarów FMCG)
 • 2001 – Kolporter Sieci Handlowe (własna sieć sprzedaży typu convenience)
 • 2002 – przejęcie firmy Jard Press SA, największego prywatnego konkurenta
 • 2006 – instalacja pierwszego terminala do sprzedaży usług elektronicznych oraz powstanie spółki Kolporter Expo (organizacja imprez targowych i wystawienniczych)

Po załamaniu rynku w 2009 roku Kolporter podjął decyzję o likwidacji salonów multimedialnych[5].

W 2010 marcu dokonano podziału na Kolporter DP, Kolporter Express, Kolporter eBiznes, Kolporter Nieruchomości. W sierpniu zmieniono nazwy dwóch wydzielonych spółek Kolporter Express na K-EX i Kolporter Expo na Expo Silesia. W grudniu skonsolidowano natomiast trzy spółki działające na rynku sprzedaży detalicznej i hurtowej: Kolporter Sieci Handlowe, Kolporter Service oraz Kolporter DP.

W tym okresie Grupa Kapitałowa Kolporter składała się z co najmniej 11 spółek[6], wliczając również: Kolporter Holding, Condite, Condite Development, Ferment, Pretorius, Kolporter Info oraz Kolporter Promocja. Właścicielem Grupy Kapitałowej był Krzysztof Klicki (posiadacz 100% akcji).

Na początku roku 2011 zmieniono nazwę Kolporter Info S.A. na Infover oraz przekształcono podmiot główny w spółkę akcyjną i powrócono do historycznej nazwy Kolporter S.A.. W czerwcu przekształcono Kolporter Holding w BC&O Polska, spółkę komandytowo-akcyjną. Tym samym przestała istnieć Grupa Kapitałowa Kolporter i wydzielone spółki stały się samodzielnymi podmiotami prawnymi.

Grupa Kolporter planowała wejście na giełdę[7], ale w 2011 roku porzucono te plany z uwagi na złą sytuację finansową panującą na giełdzie[8].

Ogólne przychody przedsiębiorstwa w roku 2012 wyniosły ponad 4 161 mln złotych, przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 4 144 mln złotych[1].

Opis struktury i działalności | edytuj kod

Kolporter obsługuje punkty handlowe i sieci sprzedaży oraz świadczy usługi logistyczne i reklamowe. Spółka zbudowała największą zlokalizowaną w sklepach detalicznych w Polsce sieć terminali do sprzedaży doładowań prepaid. Terminale realizują również płatności i usługi elektroniczne. Firma jest właścicielem sieci „Saloników Prasowych”, salonów „Top-Press”.

W strukturze Kolportera S.A. funkcjonują[9]:

 • Departament Dystrybucji Prasy
 • Departament Usług Elektronicznych
 • Departament Sieci Własnej.

Departament Dystrybucji Prasy | edytuj kod

Departament zajmuje się dystrybucją prasy i książek na terenie kraju. Z sieci 20 oddziałów terenowych prasa jest dostarczana codziennie do ok. 36 000 odbiorców (w tym ok. 8 000 prenumeratorów).

Z departamentem współpracuje ponad 1000 wydawnictw prasowych i książkowych. Ich produkty dostarczane są zarówno do sieci handlowych, jak i indywidualnych odbiorców. Kolporter S.A. obsługuje sieć Saloników Prasowych, Stoisk Patronackich, a także punkty sprzedaży prasy, które usytuowane są m.in. w dużych sieciach handlowych, na stacjach benzynowych, a także na dworcach, przy ruchliwych arteriach miejskich, w centrach miast oraz na stacjach warszawskiego metra.

Departament zajmuje się magazynowaniem, transportem, kompletacją, cross-dockingiem i co-packingiem. Spółka zajmuje się także doradztwem logistycznym. Na prowadzenie tych usług uzyskała certyfikat ISO 9001:2008.

Udział w rynku w połowie 2011 roku w zależności od metody użytej do oszacowania[10] waha się od 48,3% (dane Izby Wydawców Prasy[11]) do 56% (dane własne Kolportera na podstawie ilości sprzedanych tytułów).

Firma dystrybuuje ok. 5 tysięcy tytułów prasowych polskich i zagranicznych. Flota samochodów dostawczych i ciężarowych liczy 850 samochodów, które przewożą ponad 27 tys. europalet gazet i czasopism. Rocznie firma kolportuje 950 milionów egzemplarzy pism. Posiada 40 tys. m² powierzchni magazynowej (w tym 24 tys. m² Centrum Logistycznego Mościska).

Departament Usług Elektronicznych | edytuj kod

Departament umożliwia placówkom handlowym korzystanie z Terminalu Uniwersalnego – urządzenia, umożliwiającego m.in. sprzedaż doładowań stanu konta do telefonów komórkowych, realizację płatności rachunków, przyjmowanie płatności kartami płatniczymi.

Departament Sieci Własnej | edytuj kod

Departament tworzy ogólnopolskie sieci sprzedaży. Jest właścicielem ponad 870 saloników prasowych (w tym ponad 60 salonów Top-Press).

Nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Lista 500 największych polskich firm. polityka.pl. [dostęp 2013-06-11].
 2. Giełda.Onet.pl – Kolporter spodziewa się w 2011 ponad 10-proc. wzrostu wyników finansowych.
 3. Forbes.pl – Kolporter uruchomi 60 nowych saloników prasowych.
 4. Historie-sukcesu.pl – Krzysztof Klicki.
 5. Wyborcza.biz – „Rynek drastycznie się załamał”, Kolporter przegrał z Empikiem.
 6. Gospodarka.Gazeta.pl – Kolporter składa się z 11 spółek.
 7. Biznes.Interia.pl – Kolporter na giełdzie we wrześniu 2011 r.
 8. PulsBiznesu.pl – Kolporter porzuca giełdę.
 9. Kolporter.com.pl – Departamenty Kolportera S.A.
 10. Parkiet.com – Przychody Kolportera w górę o 15 procent.
 11. IzbaPrasy.pl – Lista kolporterów prasy w Polsce.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kolporter (przedsiębiorstwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy