Komórki beta


Komórki beta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wyspa trzustkowa szczura (komórki beta wybarwione na zielono barwnikiem wykrywającym insulinę)

Komórki beta, komórki β, komórki B – najliczniejsze komórki endokrynne tworzące miąższ wysepek Langerhansatrzustce. Należą do komórek APUD i odpowiadają za wydzielanie insuliny i amyliny. Znajdują się głównie w centrum wysepek trzustkowych i stanowią 70% wszystkich komórek wysepkowych. Cechują się okrągłymi, pęcherzykowatymi jądrami, rozwiniętą siateczką śródplazmatyczną szorstką i licznymi, różnej wielkości pęcherzykami wydzielniczymi.

Synteza insuliny regulowana jest przez gen, który znajduje się w ramieniu krótkim chromosomu 11. Syntezowana jest preproinsulina, która następnie przechodzi pod wpływem proteaz w proinsulinę. W aparacie Golgiego komórek beta zostaje ona rozbita na insulinę i peptyd C[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Marian Grzymisławski: Budowa układów związanych z przyswajaniem pokarmu. W: Jan Gawęcki, Lech Hryniewiecki: Żywienie człowieka. T. 1: Podstawy nauki o żywieniu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 68. ISBN 83-01-13947-1.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Komórki beta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy