Komisarz Alex


Komisarz Alex w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 lis 2020. Od tego czasu wykonano 11 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komisarz Alexpolski serial kryminalny, nadawany od 3 marca 2012 na antenie TVP1, oparty na austriacko-niemieckim serialu Komisarz Rex (Kommissar Rex) oraz we Włoszech (Il commissario Rex).

Rolę serialowego Alexa na planie filmowym odgrywają trzy psy: Rocky Matador, Ramzes – pies od scen akcji i kaskaderskich ujęć oraz Wafel, który jest w zastępstwie dwóch pierwszych czworonogów[1][2].

16 marca 2020 Telewizja Polska podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji serialu na czas nieokreślony z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzonego stanu zagrożenia epidemiologicznego[3].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o śledztwach prowadzonych przez komisarza Marka Bromskiego (Jakub Wesołowski), jego psa, Alexa, oraz członków wydziału zabójstw łódzkiej policji. Bohaterowie zajmują się najpoważniejszymi sprawami kryminalnymi w mieście oraz województwie. Po tragicznej śmierci Bromskiego jego stanowisko obejmuje komisarz Michał Orlicz (Antoni Pawlicki). Gdy Orlicz musi wyjechać do Brazylii, jego obowiązki przejmuje komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek).

Bohaterowie | edytuj kod

Wszystkie postacie serialu są pośrednio oparte na austriacko-niemieckim oryginale.

 • Komisarz Alex – policyjny długowłosy owczarek niemiecki, obdarzony znakomitym węchem i talentem do wyszukiwania przestępców. Pierwszy właściciel Alexa został zastrzelony. Psem opiekuje się komisarz Marek Bromski. Po śmierci Bromskiego, Alexem zajmuje się komisarz Michał Orlicz. Po wyjeździe Orlicza zajmuje się nim komisarz Piotr Górski.
 • Komisarz Marek Bromski (Jakub Wesołowski) – policjant wydziału zabójstw łódzkiej Policji. Świetny, bardzo inteligentny policjant, który doskonale posługuje się logiką, niemniej częściej ufa swojej intuicji, instynktowi niż twardym dowodom. Dlatego też potrafi zaufać psiemu nosowi. Bromski lubi omijać policyjne procedury, nie przestrzega gorliwie regulaminu. Jest zdecydowanym indywidualistą. W życiu osobistym jest świadom swojego uroku. Wie, że robi wrażenie na kobietach, chociaż raczej tego nie wykorzystuje. Lubi flirtować z kobietami, uwodzić je, ale też nie robi tego w sytuacjach zawodowych. Mieszka z Alexem w łódzkich Łagiewnikach, w willi przy ulicy Gotyckiej 11. Zostaje postrzelony i umiera w szpitalu. Pierwowzorem Bromskiego jest Richard Moser.
 • Komisarz Michał Orlicz (Antoni Pawlicki) – policjant wydziału zabójstw łódzkiej Policji. Orlicz to młody, ale doświadczony gliniarz. Po śmierci Bromskiego przejął jego obowiązki. Ku zaskoczeniu innych bohaterów, między nim a Alexem nawiązała się nić porozumienia. Inteligencja, pewność siebie i dociekliwość to cechy odzwierciedlające osobowość Orlicza. Zanim trafił do szkoły policyjnej, studiował medycynę. Znajomość anatomii często przydaje mu się w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Świetnie posługuje się bronią i nie boi się po nią sięgać. Po stracie partnera zawodowego, owczarka Arko, Orlicz nie przypuszczał, że będzie potrafił przywiązać się do innego psa. Ale przecież Alex to pies wyjątkowy. W ostatnim odcinku 8. serii dowiaduje się, że musi wyjechać za granicę. Tam razem z Ewą Krassowską zaginęli, a z helikopterem utracono kontakt (odc. 108). Biegli specjaliści podejrzewają zamach bombowy. Jego pierwowzorem jest Alexander Brandtner, oficer wiedeńskiej policji.
 • Komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek) – policjant wydziału zabójstw łódzkiej Policji. Do Łodzi trafił po rozpracowaniu podziemia narkotykowego. Górski to doświadczony policjant który świetnie posługuje się bronią. Po wyjeździe Orlicza do Brazylii przejął jego obowiązki. Między Alexem, a nim od razu nawiązała się przyjaźń i złapał świetny kontakt. Jego pierwowzorem jest oficer wiedeńskiej policji Marc Hoffmann i trzech oficerów rzymskiej policji Lorenzo Fabbri, Davide Rivera i Marco Terzani.
 • Podkomisarz Lucyna Szmidt (Magdalena Walach) – policjantka. Jest profesjonalistką w swoim fachu. Zawsze kieruje się rozumem, logiką i bezwzględnie przestrzega procedur. Dla niej najważniejsze są dowody, logika zbrodni, motywy, a nie intuicja. Świetnie posługuje się bronią, równie dobrze obezwładnia przestępców i sprowadza ich do parteru. Oddziela pracę od życia osobistego. Jej postać wzorowana jest na oficerze wiedeńskiej policji Ernst Stockinger i Christian Böck. Wyjechała z Łodzi, gdy dostała awans, w odcinku 121 wróciła do Łodzi.
 • Podkomisarz Ryszard Puchała (Ireneusz Czop) – policjant. W odcinkach 1–38 w stopniu starszy aspirant od odcinka 39 awansował na stopień podkomisarza. Lubi dogłębnie analizować, bez końca grzebać w informacjach z przeszłości. Jego żywioły to komputer i internet. To on robi portrety pamięciowe, to on przeszukuje sieć, to on ma w małym palcu wiedzę, jak kogoś zlokalizować przy pomocy sieci, GPS-u etc. Puchała, chociaż zwykle kryje się za biurkiem z nieodłącznym telefonem komórkowym, to jednak gdy chodzi o bezpieczeństwo partnerów z zespołu, potrafi zadziwić sprytem i odwagą. Uwielbia jeść. Zakochany do szaleństwa w żonie, która żywi go zdrową żywnością, przez co jest zmuszony skrycie podjadać, podczas jej nieobecności. Ma dzieci. Wyjechał do USA na staż, jednak kilka dni później wrócił do Polski. Pod koniec dziesiątej serii wyjechał do Nigerii. Jego postać wzorowana jest na dwóch oficerach to Peter Höllerer i Fritz Kunz.
 • Podkomisarz Ewa Krassowska (Agnieszka Więdłocha) – policjantka do zespołu Orlicza trafiła po awansie i wyjeździe Lucyny Szmidt. Od razu nawiązała romans z kom. Michałem Orliczem. Ewa jest rezolutna, potrafi dobrze złapać trop. Jest jej trudno oddzielić życie prywatne od zawodowego. Wyjechała z Orliczem do Brazylii, aby przetransportować groźnego przestępcę. Gdy okazuje się, że on uciekł, Ewa i Michał muszą zostać jeszcze w Brazylii. W odcinku 108 Puchała, Marta, Mędrzak, Piotr i Alex słyszą w wiadomościach druzgocącą wiadomość. Otóż helikopter, którym lecieli Ewa i Michał nad Puszczą Amazońską zaginął. Specjaliści podejrzewają, że był to zamach bombowy (odc. 108). Jej postać wzorowana jest na Niki Herzog.
 • Aspirant Gustaw Bielski (Piotr Bondyra) – policjant. Jest specjalistą od cyberprzestępczości i jest doskonały w swoim fachu. Z początku panicznie bał się Alexa, później zaprzyjaźnił się z nim. Doszedł do wydziału zabójstw za Ryśka Puchałę. Zawsze zadbany, dobrze ubrany, uczesany, niezwykle przystojny. Jego postać wzorowana jest na dwóch oficerach rzymskiej policji Giandomenico Morinim i Alberto Monterosso.
 • Podkomisarz Nina Kruk (Karolina Nolbrzak) – policjantka. Tymczasowo zastąpiła Ryszarda Puchałę, który wyjechał do USA na staż. Gdy Michał Orlicz i Ewa Krassowska zaginęli (wiadomość o tym – odc. 108), dołącza do zespołu Piotra Górskiego. W odcinkach 109–120 w stopniu starszy aspirant, zaś w odcinku 121 została awansowana na stopień podkomisarza. W dwunastej serii uzyskała awans i wyjechała do Warszawy.
 • Doktor Leon Berger (Janusz Chabior) – patolog policyjny, z charakteru zimny i nieprzyjemny, swoim wyglądem, czarnym humorem i zafascynowaniem ludzkimi zwłokami, budzi wśród wszystkich grozę. Prosektorium jest jego nieodłączną częścią życia – tam je, sypia, oraz zagłębia się w lekturze. Jest doskonały w swoim fachu. W przeciwieństwie do Leo Grafa, jest anorektycznej postury.
 • Nadkomisarz Marta Grabska (Beata Fido) – dołączyła do ekipy jako ostatnia. Jest psychologiem i profilerem policyjnym i doskonale radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. W ósmej i dziewiątej serii jako komisarz, a w dziesiątej serii awansowała na stopień nadkomisarza.
 • Komendant, młodszy inspektor Stanisław Mędrzak (Zbigniew Lesień) – policjant. Jest komendantem łódzkiej Policji, bezpośredni przełożony komisarza Piotra Górskiego czasami jest bardzo impulsywny wybucha złością co do prowadzenia śledztw przez Górskiego. Jest świetnym policjantem. Jego postać wzorowana jest na szefie rzymskiej policji Filippo Gori.
 • Gustaw Majer (Daniel Olbrychski) – emerytowany policjant, przyjaciel Marka Bromskiego. Jest bardzo doświadczony w tajnikach kryminalistyki, pomagał Bromskiemu. Razem z nim trenował na siłowni, jest bokserem. Jego pierwowzorem jest Max Koch.

Ekipy policjantów | edytuj kod

Pierwsza ekipa (2011–2013) | edytuj kod

(Jakub Wesołowski – odc. 1–32)

(Ireneusz Czop – odc. 1–129)

(Magdalena Walach – odc. 1–91)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

 • Gustaw Majer - emerytowany policjant, przyjaciel Marka Bromskiego

(Daniel Olbrychski – odc. 1–25)

Druga ekipa (2013–2016) | edytuj kod

(Antoni Pawlicki – odc. 33–104)

(Ireneusz Czop – odc. 1–129)

(Magdalena Walach – odc. 1–91)

(Agnieszka Więdłocha – odc. 92–104)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

(Karolina Nolbrzak – odc. 71–74)

Trzecia ekipa (2016–2017) | edytuj kod

Komisarz Piotr Górski (Krystian Wieczorek)

(Krystian Wieczorek – od odc. 105)

(Karolina Nolbrzak – odc. 109–143)

(Ireneusz Czop – odc. 1–129)

(Beata Fido – od odc. 94)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

Czwarta ekipa (2017-2018) | edytuj kod

(Krystian Wieczorek – od odc. 105)

(Piotr Bondyra – od odc. 132)

(Magdalena Walach – od odc. 121)

(Karolina Nolbrzak – odc. 109–143)

(Beata Fido – od odc. 94)

(Zbigniew Lesień – od odc. 93)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

Piąta ekipa (2018-2019) | edytuj kod

(Krystian Wieczorek – od odc. 105)

(Beata Fido – od odc. 132)

(Magdalena Walach – od odc. 121)

(Piotr Bondyra – od odc. 94)

(Zbigniew Lesień – od odc. 93)

(Janusz Chabior – od odc. 2)

Szósta ekipa (od 2020) | edytuj kod

(Krystian Wieczorek - od odc. 105)

(Piotr Bondyra - od odc. 132)

(Magdalena Walach - od odc. 121)

(Beata Fido - od odc. 94)

(Zbigniew Lesień - od odc. 93

(Janusz Chabior - od odc. 2)

Obsada | edytuj kod

Bohaterowie niewystępujący | edytuj kod

Spis serii | edytuj kod

 Zobacz też: Lista odcinków serialu Komisarz Alex.

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 21 listopada 2020 r.
 2. W odcinku 39 awansowany ze stopnia starszego aspiranta .

Przypisy | edytuj kod

 1. Komisarz Alex. Pies na rolę – Styl – Newsweek.pl, filmy.newsweek.pl [dostęp 2017-11-15]  (pol.).
 2. Cała prawda o serialu „Komisarz Alex”! Tych psów jest, www.fakt.pl [dostęp 2017-11-15]  (pol.).
 3. AnnaA. Ryta AnnaA., Koronawirus. TVP wprowadza zmiany. Widzowie "Klanu" muszą uzbroić się w cierpliwość, teleshow.wp.pl, 16 marca 2020 [dostęp 2020-03-16]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Komisarz Alex" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy