Komische Oper Berlin


Na mapach: 52°30′57″N 13°23′13″E/52,515833 13,386944

Komische Oper Berlin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wejście do Komische Oper

Komische Oper Berlin – teatr operowy w Berlinie przy Behrenstrasse 55-57 w dzielnicy Berlin-Mitte. Jest to najmniejszy spośród trzech berlińskich państwowych teatrów operowych. Oprócz niego działają w stolicy Niemiec Deutsche Oper Berlin i Staatsoper Unter den Linden. Budynek teatru mieścił od roku 1892 Theater Unter den Linden, a od roku 1898 do 1944 berliński Metropoltheater.

Teatru tego nie należy mylić z istniejącym w Berlinie od roku 1905 do lat trzydziestych teatru pod nazwą Komische Oper przy ulicy Friedrichstraße koło mostu Weidendammer Brücke, na zapleczu Admiralspalast.

Historia Komische Oper | edytuj kod

Metropol-Theater 1892–1944 | edytuj kod

Wiedeńscy architekci Ferdinand Fellner i Hermann Helmer zaprojektowali i zrealizowali budynek teatru, oddany do użytku w roku 1892. Był to budynek o bogato zdobionej architekturze neobarokowej. Początkowo działał w nim Theater Unter den Linden, a od roku 1898 Metropol-Theater. W roku 1933 teatr został zamknięty, ale po roku znów otwarty pod zarządem hitlerowskiej organizacji Kraft durch Freude.

W roku 1944 budynek teatru został zburzony podczas nalotów bombowych, ocalała jedynie sama sala widowiskowa.

Dzisiejsza Komische Oper od 1947 | edytuj kod

Projektanci odbudowy mieli do wyboru trzy możliwości:

  • wyburzenie pozostałych ruin i wzniesienie zupełnie nowego obiektu
  • dokładne odtworzenie historycznego budynku z wykorzystaniem ocalałej sali widowiskowej
  • pozostawienie zabytkowej sali widowiskowej i obudowanie jej budynkiem o uproszczonej architekturze.

Zdecydowano się na trzeci wariant. Powstał budynek o prostej, pozbawionej ozdób architekturze, kryjący we wnętrzu XIX-wieczną salę widowiskową. Ostateczny wygląd zawdzięcza teatr przebudowie 1965-1966 według projektu architekta Kunza Nieradego.

Teatr wznowił działalność 23 grudnia 1947 pod dyrekcją reżysera Waltera Felsensteina. Felsenstein zgromadził wielu znakomitych artystów i stworzył nowoczesny teatr muzyczny. Orkiestrą dyrygowali m.in. Otto Klemperer, Václav Neumann i Kurt Masur.

Po zgonie Waltera Felsensteina 1975 dyrekcję przejął Harry Kupfer, a od roku 2002 Andreas Homoki.

Balet Komische Oper | edytuj kod

Walter Felsenstein powierzył 1966 kierownictwo baletu choreografowi Tomowi Schillingowi. Pod jego kierownictwem Teatr Tańca Opery Komicznej w ciągu prawie 30 lat należał do najwybitniejszych zespołów baletowych świata. Niestety w końcu sezonu 2003/2004 na polecenie Senatu miasta Berlina balet został zlikwidowany.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (opera):
Na podstawie artykułu: "Komische Oper Berlin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy