Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (Arabia Saudyjska)


Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (Arabia Saudyjska) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (arab. هيئة الأمر بالمعروف والنهي عن المنكر, Hayʾat al-Amr bi-al-Maʿrūf wa-an-Nahy ʿan al-Munkar; nieoficjalnie Mutawwi'in, مطوعين) – saudyjska policja religijna, zajmująca się egzekwowaniem przestrzegania szariatu (islamskiego prawa religijnego) na terenie całej Arabii Saudyjskiej, gdzie jest ono podstawą prawa państwowego.

Utworzona została w 1940 roku. Liczy ok. 4000 funkcjonariuszy[1]. Podlega Komisji ds. Szerzenia Cnoty i Zapobiegania Występkowi (tzw. haja – arab. komisja). Należący do niej funkcjonariusze zajmują się głównie egzekwowaniem prawa koranicznego, m.in. odpowiedniego ubioru kobiet, separacji kobiet od mężczyzn i przestrzegania godzin modlitw przez osoby znajdujące się w miejscu publicznym[2].

Od 2006 r. muttawie zostało odebrane prawo aresztowania i przesłuchiwania, nie jest ono przestrzegane, o czym świadczy śmierć dwóch obywateli przesłuchiwanych przez jej funkcjonariuszy w 2007 roku. Po reformach z 2012 roku zabroniono przyjmowania do formacji wolontariuszy, którzy wcześniej stanowili dużą część funkcjonariuszy, oraz ograniczono kompetencje członków formacji do „udzielania dobrych rad”[2].

Zwierzchnikiem organizacji do niedawna był Ibrahim al-Ghajs, zwolniony z funkcji przez króla Abd Allaha[3][4]. Na początku 2012 roku król Abd Allah mianował szefem Komisji liberała Abd al-Latifa asz-Szajcha, który m.in. zezwolił kobietom na pracę w miejscach, w których stykają się wyłącznie z innymi kobietami[2].

W kwietniu 2016 roku saudyjska Rada Ministrów ograniczyła działalność Komitetu. Po nowelizacji przepisów jej członkowie nie mogą prosić o identyfikację, ścigać, aresztować i zatrzymywać osób podejrzanych o łamanie prawa (te obowiązki przejęła policja i oddział narkotykowy). Obowiązki organizacji ograniczono do zgłaszania władzom podejrzanej działalności i pomocy w egzekwowaniu ograniczeń społecznych[5][6].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. With youth pounding at kingdom's gates, Saudi Arabia begins religious police reform - CSMonitor.com, www.csmonitor.com [dostęp 2017-11-24] .
  2. a b c Marta Urzędowska: „Bezwstydnica” nawrzucała brodatym saudyjskim policjantom religijnym, Gazeta Wyborcza, 2012-05-30.
  3. Artykuł m.in. o zmianie szefa Muttawy.
  4. Newsweek Polska nr 9/2008 str.58.
  5. Haia can’t chase, arrest suspects (ang.). arabnews.com, 2016-04-14. [dostęp 2018-06-29].
  6. Saudi Arabia strips religious police of arresting power (ang.). aljazeera.com, 2016-04-14. [dostęp 2018-06-29].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (Arabia Saudyjska)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy