Kompatybilność (informatyka)


Kompatybilność (informatyka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Komputer Commodore 128D, który był kompatybilny ze swoim poprzednikiem (komputerem Commodore 64)

Kompatybilność (ang. compatibility, pol. zgodność) – cecha oprogramowania oraz sprzętu, która umożliwia prawidłową współpracę systemów komputerowych, w szczególności wymianę danych.

Do szczególnych przypadków należą kompatybilność wsteczna (backward compatibility), czyli zgodność ze starszymi wersjami, oraz kompatybilność w przód (forward compatibility), czyli zgodność z planowanymi wersjami przyszłymi. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest znacznie łatwiejszy do osiągnięcia niż drugi - głównie ze względu na posiadanie wiedzy o poprzednich wersjach sprzętu i oprogramowania.

Słowo „kompatybilność” jest zapożyczeniem z języka angielskiego (pośrednio z łac. compatibilitas)[1]). Polskim odpowiednikiem angielskiego compatibility jest słowo „zgodność”.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Władysław Kopaliński: kompatybilny. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
Na podstawie artykułu: "Kompatybilność (informatyka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy