Komunistyczna Partia Kazachstanu


Komunistyczna Partia Kazachstanu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komunistyczna Partia Kazachstanu (kaz: Қазақстан Коммунистік партиясы; ros: Коммунистическая партия Казахстана) – rozwiązana kazachska partia polityczna.

Spis treści

Historia | edytuj kod

1936–1991 | edytuj kod

Początki partii sięgają 1936 roku, kiedy to została utworzona Kazachska Socjalistyczna Republika Radziecka. Wówczas Komunistyczna Partia Kazachskiej SRR stała się regionalną filią Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Wraz z rozpadem Związku Radzieckiego i ogłoszeniem niepodległości przez Kazachstan, władze partii zadecydowały o jej rozwiązaniu.

W latach 1936–1991 na czele partii stali kolejno:

1991–2015 | edytuj kod

Jeszcze w październiku 1991 roku, część działaczy zadecydowała o zawiązaniu nowego ugrupowania pod nazwą "Komunistyczna Partia Kazachstanu". Na czele nowej formacji stanął Serykbołsyn Äbdyldin. KPK została oficjalnie zarejestrowana 28 lutego 1998. Ugrupowanie odwoływało się w głównej mierze do starszego pokolenia, które zwłaszcza w okolicach wiejskich tęskniło za czasami radzieckimi. W połowie lat 90. ugrupowanie działało w opozycyjnych koalicjach "Azamat" i "Pokolenie". W lutym 1998 roku partia dołączyła do opozycyjnego Frontu Ludowego Kazachstanu[1][2].

W 2004 roku w partii nastąpił rozłam, secesjoniści utworzyli nowe ugrupowanie pod nazwą Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu. Od 2004 roku KPK uczestniczyła w różnych blokach opozycyjnych. W 2003 roku koalicja pod wodzą komunistów uzyskała 3,4% głosów i nie zdobyła żadnego mandatu w parlamencie. 17 kwietnia 2010 na czele ugrupowania stanął Gaziz Ałdamżarow. Partia należała do struktur Związku Partii Komunistycznych - Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

4 września 2015 wszedł w życie wyrok Sądu Gospodarczego w Ałmaty, kończący działalność Komunistycznej Partii Kazachstanu oraz wykreślający ją z rejestru partii politycznych w Kazachstanie[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kazakh Opposition Leaders Form Popular Front Movement, www.rferl.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
  2. Krótkie podsumowanie przedterminowych wyborów do parlamentu Republiki Kazachstanu oraz lista partii politycznych – Wybory parlamentarne w Kazakhstanie 2012 – Monitoring wyborów...
  3. Коммунистическую партию Казахстана ликвидировали по решению суда, nur.kz, 2015-09-04
Na podstawie artykułu: "Komunistyczna Partia Kazachstanu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy