Koncert fortepianowy Griega


Koncert fortepianowy Griega w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koncert fortepianowy a-moll op. 16koncert fortepianowy w tonacji a-moll skomponowany w 1868 przez Edvarda Griega. Prawykonanie utworu odbyło się 3 kwietnia 1869 w Kopenhadze. Koncert fortepianowy należy do jednego z najbardziej znanych dzieł tego kompozytora[1] i nawiązuje do muzyki Roberta Schumanna[2]. Józef Michał Chomiński zaliczył kompozycję Griega do jednego z wielu „koncertów konwencjonalnych” epoki romantyzmu, tzn. takich, które „nie wnoszą (...) nic nowego do rozwoju tej [koncertu] formy”[3].

Spis treści

Budowa | edytuj kod

Utwór składa się z 3 części:

  1. Allegro molto moderato (1/3 wypełniona jest cadenzą instrumentu solowego)
  2. Adagio (forma pieśniowa o temacie chorałowym)
  3. Allegro moderato molto e marcato-Andante-Quasi presto-Andante maestoso (attacca; pierwszy fragment w rytmie springdansa)[1]

Historia | edytuj kod

Pierwsze takty partii fortepianu z I części

Jedno z wykonań wywołało w Lipsku kontrowersje. Twórcy zarzucano m.in. wzorowanie się na Koncercie fortepianowym a-moll op. 54 Schumanna oraz nawiązywanie do Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Alfred Einstein określił wręcz utwór Griega jako „odpowiednik koncertu Schumanna”[4]. Wg Macieja Negrey'ego prawdziwym powodem krytyki był brak „solidnej, niemieckiej roboty, takiej, jakiej uczono w tutejszym konserwatorium”, którego autor był absolwentem[1]. Koncert był pierwszym koncertem fortepianowym, który doczekał się nagrania. Rejestracji 6-minutowego fragmentu dokonał w lipcu 1909 Wilhelm Backhaus[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Negrey ↓.
  2. Schaeffer 1981 ↓, s. 317.
  3. Chomiński i Wilkowska-Chomińska 1987 ↓, s. 738.
  4. Einstein 1983 ↓, s. 341.
  5. Summers ↓.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Koncert fortepianowy):
Na podstawie artykułu: "Koncert fortepianowy Griega" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy