Konferencja Episkopatu Polski


Na mapach: 52°13′48″N 20°58′48″E/52,230000 20,980000

Konferencja Episkopatu Polski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wejście do budynku

Konferencja Episkopatu Polski (w skrócie: KEP, łac. Conferentia Episcoporum Poloniae) – w Kościele katolickim w Polsce konferencja episkopatu zrzeszająca biskupów z Polski, mająca na celu koordynację prac biskupów i współpracę w rozwiązywaniu wspólnych problemów.

Biskupi w Polsce zrzeszają się w konferencje od roku 1918[1]. Konferencja episkopatu Kościoła katolickiego w Polsce posiada osobowość prawną z siedzibą w Warszawie.

Od roku 1918 ogół biskupów polskich tworzy plenarną konferencję episkopatu. Powstanie krajowej Konferencji Episkopatu Polski zbiegło się w czasie z wejściem w życie kodeksu prawa kanonicznego[2]. W okresie okupacji w latach 1939–1944 po wyjeździe do Rzymu (w porozumieniu z rządem i nuncjuszem apostolskim abp. Filippo Cortesim)[3] prymasa kard. Augusta Hlonda we wrześniu 1939, faktyczną głową Kościoła w Polsce był kard. Adam Sapieha, który dwukrotnie doprowadził do konferencji plenarnych episkopatu Generalnego Gubernatorstwa, które odbyły się w Krakowie 5 maja 1942 i 8 czerwca 1943[4].

Pomimo sprzeciwu rządu w Londynie, 20 lipca 1945 wrócił z emigracji do Poznania prymas kard. August Hlond. Na mocy uprawnień otrzymanych od Stolicy Apostolskiej 8 sierpnia 1945, kard. Hlond zorganizował na tzw. Ziemiach Odzyskanych cztery odrębne jednostki administracyjne jako przyszłe diecezje katolickie, oraz mianował pięciu polskich administratorów ad nutum Sanctae Sedis.

Od roku 1963 biskupi pomocniczy otrzymali takie same uprawnienia, jak biskupi ordynariusze.

Spis treści

Skład KEP | edytuj kod

Członkowie KEP według statutu:

Biskupi seniorzy, o ile nie są członkami komisji, rad, zespołów i nie pełnią funkcji zleconych im przez KEP, nie są członkami Konferencji, ale są zaproszeni na zebrania plenarne, podczas których mają głos doradczy[5].

Od 7 października 2009 obowiązuje nowy statut KEP, który m.in. wzmocnił pozycję biskupów diecezjalnych, określił obowiązki prymasa Polski oraz poszerzył Radę Stałą KEP[6]. Prawo głosu w KEP przysługuje wszystkim biskupom, z wyjątkiem zmian dot. statutu, gdy głos mają wyłącznie ordynariusze.

Struktura KEP | edytuj kod

abp Stanisław Gądecki (arcybiskup metropolita poznański) – przewodniczący KEP (od 2014) abp Marek Jędraszewski (arcybiskup metropolita krakowski) – zastępca przewodniczącego KEP (od 2014) bp Artur Miziński (biskup pomocniczy lubelski) – sekretarz generalny KEP (od 2014)
Zebranie plenarne (posiedzenie wszystkich biskupów)
Rada biskupów diecezjalnych
Prezydium (wybierane raz na 5 lat w tajnym głosowaniu arcybiskupów i biskupów diecezjalnych)
Rada Stała[7]
Komisje[5] (ich członkami mogą być wyłącznie biskupi)
Rady (ich członkami mogą być również inni kapłani i świeccy)
Zespoły (ich członkami mogą być również inni kapłani i świeccy)
Rzecznik
Kościelna Komisja Konkordatowa

Przewodniczący Episkopatu Polski | edytuj kod

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski | edytuj kod

Sekretarze generalni | edytuj kod

Zastępcy sekretarzy generalnych | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. „PIERWSZY ZJAZD EPISKOPATU POLSKIEGO Z TRZECH ZABORÓW Zabiegi u władz okupacyjnych niemieckich i austriackich o pozwolenie na przyjazd do Warszawy biskupów z Galicji i poznańskiego z powodu stuletniej rocznicy” Aleksander Kokowski. Pamiętniki. 2000.
  2. Za pierwszą oficjalną Konferencję Episkopatu Polski należy uznać zjazd biskupów w Gnieźnie w sierpniu 1919. Do 1939 zwołano ogółem 36 sesji plenarnych, w trakcie których podejmowano zagadnienia życia religijnego i społecznego. Episkopat katolicki w II Rzeczypospolitej: myśl o ustroju państwa: postulaty, realizacja Krzysztof Krasowski. Redakcja Naukowa, 1992 s. 283.
  3. S. Wilk, Wyjazd Kardynała Augusta Hlonda z Polski i jego starania o powrót do kraju na początku II wojny światowej, "Seminare" 1(1975), s. 201-230.
  4. Nasza przeszłość, t. 38, 1972, str. 244; Chrześcijanin w świecie wyd. 82, str. 33, 1979
  5. a b Statut KEP.
  6. Nowy statut polskiego Episkopatu.
  7. Rada Stała KEP.
  8. Konferencja Episkopatu Polski.

Bibliografia | edytuj kod

  • Paweł Janowski, Konferencja Episkopatu Polski 1. Dzieje, [w:] Encyklopedia katolicka, Lublin 2002, t. IX, kol. 568–570.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Konferencja episkopatu):
Na podstawie artykułu: "Konferencja Episkopatu Polski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy