Konflikt etniczny w Mjanmie


Konflikt etniczny w Mjanmie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konflikt etniczny w Mjanmie – dotyczy relacji buddystów z muzułmanami z grupy etnicznej Rohingja zamieszkujących południowe regiony kraju, zwłaszcza stan Rakhine (Arakan). Jest to niemal milionowa populacja wyznawców islamu, którzy przybyli na ziemie Mjanmy z Bangladeszu. W kraju zamieszkałym przez 130 grup etnicznych nie posiadają żadnego statusu i żadnych praw. Nienawiść etniczna trwa od 1947 roku. Konflikt skupia się na kwestiach dotyczących praw politycznych dyskryminowanej muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja.

W wyniku piętnowania przez juntę wojskową sprawującą władzę w Rangunie Rohingja uciekało w latach 90. z Rakihine, jednak większość, którzy podjęli ucieczkę, trafiło do obozu dla uchodźców w Koks Badźar. Wówczas opuszczone wioski zajmowali wojskowi. Władze w tym celu powołały Siedzibę Władz Granicznych i Imigracyjnych (NaSaKa). Było to faktycznie połączenie władz granicznych, policyjnych i okrutnej bezpieki. NaSaKa nie wydawała powracającym na swoje ziemie dokumentów, przez co członkowie grupy etnicznej stali się bezpaństwowcami. Sprzyjająca sytuacja pozwalała buddystom atakować muzułmanów bez jakichkolwiek konsekwencji. Większość spośród 60 mln mieszkańców Mjanmy to wyznawcy buddyzmu, a tylko niecałe 5% ludności stanowią muzułmanie.

Przemoc w stanie Rakhine wybucha okresowo. Gwałtowne zamieszki między muzułmanami i buddystami wybuchły w 2012. W falach przemocy w czerwcu i październiku 2012 zginęły łącznie 192 osoby, 265 zostało rannych, spalono aż 8614 domostw (w tym znaczna część stolicy prowincji – miasta Sittwe), a ponad 100 tys. osób znalazło się bez dachu nad głową, trafiając do trzech obozów przejściowych – w Sittwe, Myaybon i Pauk Taw. Ponowna fala przemocy wybuchła w dniach 20–22 marca 2013 w mieście Miktili, gdzie zginęło 40 osób. Wówczas prezydent Mjanmy Thein Sein wprowadził stan wyjątkowy i zagroził użyciem siły przeciwko ekstremistom[1].

Według Human Rights Watch siły rządowe angażują się w czystkach etnicznych na Rohingja. Powyższa grupa etniczna jest uznawana przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Prezydent Birmy Thein Sein gotów użyć siły, by zakończyć zamieszki na tle religijnym (pol.). wp.pl. [dostęp 2012-05-15].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • WaW. Lone WaW. i inni, Massacre in Myanmar, Reuters, 8 lutego 2018 [dostęp 2019-06-13]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Konflikt etniczny w Mjanmie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy