Kongregacja Chrześcijan


Kongregacja Chrześcijan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbór Brazylii lub Kongregacja Chrześcijan (Congregação Cristã no Brasil) – ewangelikalne wyznanie zielonoświątkowe w Brazylii, założone przez włosko-amerykańskiego misjonarza Luigiego Francescona w 1910 roku.

Zbór Brazylii liczy 2,3mln wiernych w Brazylii i ok. 3,5mln wiernych na świecie[1][2].

Spis treści

Wierzenia | edytuj kod

Wierzenia kongregacji chrześcijańskiej są określone w ich dwunastu artykułach wiary oraz nauka kościoła jest zbieżna z szeroko rozumianą doktryną ewangelikalną. Wierzą w Trójcę Świętą, w nieomylność Biblii oraz w zbawienie przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Przyjmują chrzest w Duchu Świętym oraz boskie uzdrowienie i cuda, w chrzest Duchem Świętym, przeżywanie pełni Ducha i Jego darów. Kościół wypełnia dwa sakramenty – chrzest wodny przez zanurzenie oraz Wieczerzę Pańską.

Nie praktykuje się chrztu niemowląt, tylko człowiek w wieku świadomym może zostać ochrzczony przez zanurzenie w wodzie

Ważną część kultu stanowi tzw. uwielbienie. Kobiety zobowiązane są podczas nabożeństw do nakrywania głów chustami. Wierni witają się nawzajem "pocałunkiem świętym".

Duchowni | edytuj kod

W kongregacji chrześcijańskiej nie ma podziału na duchownych i laików. Według doktryny wierzący powinni być "duchowi", czyli pełni Ducha Świętego, by reprezentować Boga w świecie i zwiastować Jego zbawienie. Nie ma też hierarchii władzy, bo wszyscy są równi przed Bogiem. Istnieje natomiast podział ze względu na pełnioną służbę i odpowiedzialność (starsi, diakoni).

Kościół nie zbiera dziesięcin, a pracownicy kościoła nie są opłacani. Wydatki kościoła pokrywane są przez dobrowolne i anonimowe datki.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. População residente, por situação do domicílio e sexo, segundo os grupos de religião - Brasil - 2010. Censo Demográfico 2010. [dostęp 2013-07-23].
  2. Международная конференция о положении Католической Церкви в Америке пройдет в Ватикане. Cедмица.RU. [dostęp 2013-07-23].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kongregacja Chrześcijan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy