Koniec końców


Koniec końców w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koniec końców (ang. The End) – trzynasty tom cyklu Seria niefortunnych zdarzeń autorstwa Daniela Handlera, piszącego pod pseudonimem Lemony Snicket. Oficjalna premiera książki odbyła się w piątek, 13 października 2006. W Polsce książka została wydana 8 października 2007 nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Sieroty Baudelaire wraz z Hrabią Olafem w wyniku sztormu trafiają na zamieszkaną przez grupę ludzi wyspę. Nieoficjalny przywódca wyspiarzy, Iszmael, zezwala Baudelaire'om na przyłączenie się do społeczności. Wkrótce na wyspie pojawia się także Kit Snicket, pod którą Olaf próbuje się podszyć. Mieszkańcy nie dają się jednak nabrać na jego przebranie, jednak dzięki intrygom Hrabiego, dzieci zostają wykluczone ze społeczności wioski i porzucone na zalewanym w czasie przypływu wybrzeżu. Sieroty odnajdują wielki sekret Iszmaela i ich rodziców oraz tajemniczą książkę pt."Seria Niefortunnych zdarzeń". Jednak na skutek nieporozumienia Olafa z Iszmaelem zostaje wypuszczony zabójczy grzyb zwany Meduzoidalnym Mycelium. Okazuje się, że jabłoń jest hybrydą jabłoni z chrzanem (odtrutką) i dzięki temu sieroty mogły się uratować przed niechybną śmiercią. Wyspiarze nie chcieli przyjąć pomocy sierot i odpłynęli zbudowaną przez siebie barką. Hrabia Olaf pomógł sierotom wynieść ciężarną Kit Snicket na brzeg, gdzie urodziła córeczkę (nazwaną imieniem matki Baudeleire'ów – Beatrycze) – był to jego ostatni uczynek. Kit Snicket także odeszła, ponieważ nie mogła zjeść jabłka, które zaszkodziłoby dziecku. Dowiadujemy się też, że Kit i Olaf są w sobie zakochani. Olaf po raz pierwszy wykazał się szacunkiem do sierot i Kit Snicket. Przeprosił ich. Następnie, Olaf umarł, z powodu zadanej mu rany w klatkę piersiową.

Postacie | edytuj kod

Hrabia Olaf, Wioletka Baudelaire, Klaus Baudelaire, Słoneczko Baudelaire, Iszmael, Kit Snicket, Piętaszka i inni mieszkańcy wyspy.

Ciekawostki | edytuj kod

  • Tom 13. Koniec końców jest dużym nawiązaniem do książki Daniela Defoe "Robinson Crusoe". Po pierwsze występuje wątek sztormu i wyspy, po drugie występuje wątek Piętaszka (dziewczynka mieszkająca od urodzenia na wyspie nazywa się Piętaszka).
  • Do tomu 13. został załączony również Rozdział czternasty brany za 14. tom "Serii niefortunnych zdarzeń". W tym rozdziale dzieci postanawiają opuścić wyspę i znikają bez śladu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Seria niefortunnych zdarzeń. Tom 13. Koniec końców na empik.com

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Koniec końców" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy