Konkurs Piosenki Eurowizji 1958


Konkurs Piosenki Eurowizji 1958 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

3. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany w środę, 12 marca 1958 w studiu AVRO w Hilversum. Organizatorem konkursu był holenderski nadawca publiczny Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Koncert poprowadziła dziennikarka telewizyjna Hannie Lips.

Finał konkursu wygrał André Claveau, reprezentant Francji z piosenką „Dors, mon amour” autorstwa Pierre'a Delanoë'a i Huberta Girauda, za którą otrzymał w sumie 27 punktów.

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

 Osobny artykuł: Hilversum. Hilversum Lokalizacja Hilversum w Holandii. Studio AVRO w Hilversum

3. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowano w Hilversum położonym na południowy wschód od Amsterdamu. Koncert odbył się w studiu nadawczym AVRO (hol. Algemene Vereniging Radio Omroep), które należało wówczas do holenderskiego nadawcy publicznego działającego w ramach systemu Nederlandse Publieke Omroep. Do dziś sekcja medialna radia jest jednym z największych pracodawców w Hilversum[1]. Cała scena konkursowa ozdobiona była tulipanami, które są symbolem Holandii[2]. Hilversum to miasto w Holandii w prowincji Holandia Północna, położone na południowy wschód od Amsterdamu. Jest to największe miasto położone na terenie regionu zwanego Gooi.

Przebieg konkursu | edytuj kod

Podobnie jak podczas konkursu w 1957, jurorzy nie byli obecni w studiu konkursowym. Wysyłali swoje wyniki telefonicznie tuż po prezentacji wszystkich utworów konkursowych. Występ reprezentanta WłochDomenico Modugno – nie był transmitowany poprawnie w kilku krajach, dlatego zdecydowano, że wokalista zaśpiewa swoją konkursową piosenkę „Nel blu dipinto di blu” jeszcze raz, po zakończeniu prezentacji ostatniego utworu[2]. Niedługo po finale konkursu utwór stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie był znany jako „Volare”, i zdobył Nagrody Grammy w kategoriach Najlepszy utwór oraz Najlepsze nagranie[3]. Podczas jubileuszowego konkursu z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji Congratulations w 2005 piosenka została okrzyknięta drugim najlepszym eurowizyjnym występem w historii[2].

Podczas prezentacji konkursowej oraz przed ogłaszaniem wyników jurorów, czyli w tzw. Interval Act, zagrała Orkiestra Metropol pod batutą Dolfa van der Lindena, głównego dyrygenta koncertu[2].

Kraje uczestniczące | edytuj kod

W konkursie wzięło udział 10 krajów, w tym debiutująca Szwecja. Z konkursu wycofała się natomiast Wielka Brytania[2].

Powracający artyści | edytuj kod

Podczas konkursu w 1958 wystąpiło kilku artystów, którzy reprezentowali swój kraj podczas poprzednich konkursów. Corry Brokken z Holandii oraz Fud Leclerc z Belgii reprezentowali swój kraj podczas inauguracyjnej edycji konkursu, natomiast Margot Hielscher reprezentowała Niemiec wystąpił podczas imprezy w 1957. Reprezentantka Szwajcarii - Lys Assia - wystąpiła podczas 1. i 2. Konkursu Piosenki Eurowizji, w których zajęła kolejno pierwsze i ósme miejsce[2].

Wyniki | edytuj kod

Finał | edytuj kod

Tabela punktacyjna finału | edytuj kod

Prowadząca Hannie Lips wraz z Franckiem Pourcelem (dyrygentem) i André Claveau (zwycięzcą konkursu).

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie | edytuj kod

Domenico Modugno podczas wykonywania "Nel Blu Dipinto Di Blu".

Spis poniżej przedstawia kolejność głosowania poszczególnych krajów w 1958 roku wraz z nazwiskami sekretarzy, którzy przekazywali punkty od swojego państwa. Każdy krajowy nadawca miał również swojego komentatora całego festiwalu, który relacjonował w ojczystym języku przebieg konkursu. Nazwiska każdego z nich również są podane poniżej[4]

Kolejność głosowania i krajowi sekretarze | edytuj kod

 1.  Szwajcaria - Mäni Weber
 2.  Austria - Karl Bruck
 3.  Niemcy- Claudia Doren
 4.  Belgia - Paule Herreman
 5.  Dania - nieznany
 6.  Szwecja - Roland Eiworth[5]
 7.  Luksemburg - nieznany
 8.  Francja - Claude Darget
 9.  Holandia - Piet te Nuyl
 10.  Włochy - Fulvia Colombo

Komentatorzy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Van Hilvertshem tot Hilversum (niderl.). hilversum.nl. [dostęp 2013-04-30].
 2. a b c d e f Eurovision Song Contest 1958 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-04-29].
 3. Past Winners Search-GRAMMY.COM (ang.). grammy.com. [dostęp 2013-04-29].
 4. Eurovision 1958 Cast and Crew. IMDb. [dostęp 2013-04-30].
 5. Swedish Spokesmen 1958 (ang.). Infosajten.com. [dostęp 2013-04-30].
 6. CONCOURS EUROVISION DE LA CHANSON 1958 (fr.). Songcontest.free.fr. [dostęp 2013-04-30].
 7. Nederlandse televisiecommentatoren bij het Eurovisie Songfestival (niderl.). W: Eurovision Artists [on-line].
 8. Leif Thorsson. Melodifestivalen genom tiderna (2006), str. 14. Sztokholm: Premium Publishing AB. ​ISBN 91-89136-29-2

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji 1958" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy