Konkurs Piosenki Eurowizji 1975


Konkurs Piosenki Eurowizji 1975 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

20. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 marca 1975 w Sztokholmie (Szwecja). Scenę konkursową wybudowano w obiekcie należącym do Targów Międzynarodowych w Älvsjö (południowy Sztokholm). Wygrana ABBY dała Szwecji prawo do pierwszej w historii organizacji Konkursu.

Udział wzięło 19 państw, z debiutującą Turcją oraz powracającymi: Francją i Maltą. Krajem który zrezygnował z udziału, była Grecja. Konkurs wygrał holenderski zespół Teach-In, który zaśpiewał piosenkę "Ding-a-dong" w języku angielskim.

Spis treści

Format | edytuj kod

Wprowadzono nowe zasady głosowania, które obowiązują do dzisiaj. Każdy kraj przyznaje 12 punktów na najlepszą piosenkę, 10 dla piosenki z 2. miejsca, 8 dla trzeciego, itd., aż do 1 punktu dla piosenki na 10. miejscu. Jednak, w przeciwieństwie do dzisiejszego podawania punktów (od 1 do 12), głosy oddawano według kolejności występów. Taki sposób podawania punktów trwał do 1980 roku.

Dyrygenci | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Tabela punktacyjna | edytuj kod

Kraje uczestniczące w 1975 roku

     Kraje, które uczestniczyły w finale

     Kraje, które uczestniczyły w przeszłości, ale nie w 1975 roku

Powracający artyści | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

Zespół Teach-In - zwycięzcy tegorocznego konkursu

 Szwecja
Raporty wywiadu wykazały, że tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji może stać się celem ataku przez Frakcję Czerwonej Armii, dlatego organizatorzy festiwalu znacznie zaostrzyli wymogi bezpieczeństwa. Atak uderzył Ambasadę Niemiec Zachodnich w Sztokholmie miesiąc później.
 Szwecja
Szwedzki ruch lewicowy protestował przeciwko konkursowi i jego komercyjnemu aspektowi. Na początku skrytykowano telewizję SR za to, że wydała ogromną ilość pieniędzy na organizację festiwalu, ale z czasem przekształciło się to w ogólny protest przeciwko komercjalizacji muzyki. Wtedy stworzono alternatywny dla Eurowizji konkurs w innej części Sztokholmu, gdzie każdy mógł zaśpiewać. Najpopularniejszy stał się występ Sillstryparn z piosenką "Doing the omoralisk schlagerfestival" ("Robienie niemoralnego festiwalu piosenki"). Jesienią 1975 roku, SR poinformowała, że Szwecja nie weźmie udziału w przyszłorocznym konkursie z powodu wysokich kosztów, które przyszło im zapłacić za bycie gospodarzem festiwalu. Zasady później zmieniono tak, że fundusze na organizację dzielono między uczestniczące kraje.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji 1975" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy