Konkurs Piosenki Eurowizji 1997


Konkurs Piosenki Eurowizji 1997 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

42. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 3 maja 1997 roku w Point Theatre, w Dublinie przez irlandzkiego nadawcę publicznego Raidió Teilifís Éireann (RTE), dzięki zwycięstwu Eimear Quinn, reprezentantki Irlandii podczas konkursu w 1996 roku.

Koncert finałowy prowadzili Carrie Crowley i Ronan Keating, a zwycięzcą zostali reprezentanci Wielkiej Brytanii – zespół Katrina and the Waves z utworem „Love Shine a Light” autorstwa Kimberley'a Rewa, za który zdobył 227 punktów[2]

Spis treści

Przebieg konkursu | edytuj kod

Po kontrowersjach związanymi z rundą kwalifikacyjną w 1996 roku, Europejska Unia Nadawców (EBU) wprowadziła nowe zasady kwalifikacji do finału: kraje z najmniejszą ilością punktów uzyskaną w czterech poprzednich finałach mogły być wykluczone z udziału[2]. Z powodu rezygnacji Izraela z udziału w konkursie, tłumaczonej rocznicą Dnia Pamięci Holokaustu, w stawce finałowej znalazła się reprezentacja Bośni i Hercegowiny.

Podczas konkursu w pięciu krajach – Austrii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – testowane było głosowanie telefoniczne[2].

Kraje uczestniczące | edytuj kod

Z powodu wprowadzenia nowych zasad kwalifikacji do finału, z udziału w konkursie musieli zrezygnować nadawcy z Belgii, Finlandii , Rumunii i Słowacji[2].

Powracający artyści | edytuj kod

W konkursie w 1997 roku wzięło udział kilku artystów, którzy reprezentowali swój kraj w przeszłości. Reprezentantka Bośni i Hercegowiny, Alma Čardžić, po raz pierwszy wystąpiła w barwach kraju w 1994 roku. Maarja-Liis Ilus z Estonii i Şebnem Paker z Turcji wystąpili wcześniej w stawce konkursowej konkursu w 1996 roku[2].

Wyniki | edytuj kod

Tabela punktacyjna finału | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sietse Bakker: The end of a decade: Stockholm 2000 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-12-21. [dostęp 2013-10-14].
  2. a b c d e Eurovision Song Contest 1997 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-06-18].
  3. Utwór zawierał również kilka zwrotów w języku angielskim.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji 1997" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy