Konkurs Piosenki Eurowizji 2004


Konkurs Piosenki Eurowizji 2004 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

49. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 12 i 15 maja 2004[1] w Abdi İpekçi Arena w Stambule. Organizatorami konkursu była turecka telewizja publiczna TRT we współpracy z Europejską Unią Nadawców. Koncerty poprowadzili aktor, reżyser i producent Korhan Abay oraz aktorka Meltem Cumbul.

W 2004 po raz pierwszy zorganizowano rundę półfinałową, w której wzięli udział reprezentanci 22 państw. Dziesięć najwyżej ocenionych przez telewidzów uczestników awansowało do sobotniego finału, w którym wystąpiło 24 reprezentantów[2].

Finał konkursu wygrała Rusłana Łyżyczko, reprezentantka Ukrainy z piosenką „Wild Dances” autorstwa Aleksandra Ksienofontowa oraz samej artystki, za którą zdobyła łącznie 280 punktów[3][4].

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Stambuł Lokalizacja Stambułu w Turcji

Miejsce organizacji konkursu | edytuj kod

Turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) otrzymał prawa do organizacji 49. konkursu dzięki wygranej Sertab Erener, reprezentantki Turcji w finale konkursu w 2003[5]. W trakcie konferencji prasowej po koncercie potwierdzono, że następny konkurs odbędzie się w Stambule[6]. W lutym Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała, że widowisko odbędzie się w hali Abdi İpekçi Arena[7][8].

Na czas trwania konkursu pobliskie ulice zostały ozdobione eurowizyjnymi gadżetami, takimi jak flagi z logotypem widowiska oraz plakatami z oficjalnym sloganem imprezy[9]. Centrum prasowe dla dziennikarzy zostało przygotowane poza halą główną stadionu, na którym odbył się konkurs[10]. Akredytacje prasowe otrzymało łącznie 1518[11][12] dziennikarzy z całej Europy[13]. Najmłodszą akredytowaną dziennikarką podczas całej imprezy była, wówczas 12-letnia, Christine Haber z Malty, prowadząca dziecięcy program telewizyjny pt. Dejjem Tiegtrek Becky[14]. Od 8 do 15 maja 26-osobowa ekipa redakcyjna wydawała ośmiostronnicowe dzienniki pt. „EurovisionNews”, w którym zamieszczała informacje m.in. o przygotowaniach konkursu i jego historii, a także zawiadamiała o codziennych wydarzeniach związanych z widowiskiem[15].

Proces wyboru miejsca organizacji | edytuj kod

Telewizja TRT rozważała zorganizowanie konkursu w jednej z trzech hal: w Istanbul Lütfi Kırdar, Mydonose Showland lub w Hali Olimpijskiej w Ataköy[16][17]. Na początku lipca poinformowano, że koncerty odbędą się w Mydonose Showland[18][19], jednak później, ze względu na kwestie kontraktowe oraz potrzebę większego metrażu, zmieniono miejsce na Abdi İpekçi Arena[7][20].

Z powodu ataku terrorystycznego w Stambule z listopada 2003[21] przedstawiciele EBU ocenili, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie powinien odbywać się w miejscu wysokiego ryzyka[22]. Svante Stockselius z organizacji zdementował doniesienia o podjęciu decyzji o zorganizowaniu imprezy w innym mieście[23][24]. Podobne podejrzenia pojawiły się po marcowym ataku terrorystycznym we wschodniej części miasta[25]. Organizator zapewnił o zatrudnieniu odpowiednich służb bezpieczeństwa na czas trwania konkursu[26][27].

Przebieg konkursu | edytuj kod

W czerwcu 2003 ogłoszono, że kierownikiem wykonawczym konkursu będzie szwedzki producent Svante Stockselius[28]. Koordynatorem imprezy został Bülent Osma[29], a reżyserem kreatywnym – multikamerzysta Sven Stojanovic ze stacji SVT[13][30], który wraz ze swoją ekipą realizacyjną zapewnił 17 kamer transmitujących wydarzenie na żywo[31]. W przygotowaniach pomogli pracownicy szwedzkiej telewizji SVT[32] oraz turecki oddział Stowarzyszenia Zrzeszającego Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE)[33][34][35]. We wrześniu Europejska Unia Nadawców (EBU) podpisała umowę z niemiecką firmą telekomunikacyjną T-Com (Digame.de), która umożliwiała łatwiejsze oddawanie głosów przez telewidzów[36]. Za oprogramowanie tablicy wyników podczas finału odpowiadała firma vizrt[37].

W listopadzie ruszyła rezerwacja biletów na koncerty eurowizyjne[38], które zostały dopuszczone do sprzedaży w połowie lutego 2004[39]. Ich cena wahała się między 30 a 150 euro[40]. Łącznie sprzedano ponad 5 tys. biletów na koncert finałowy, kolejne 2,5 tys. miejsc zostało zarezerwowanych dla członków krajowych delegacji, akredytowanych dziennikarzy, obsługę techniczną konkursu, sponsorów oraz gości specjalnych[12][41].

W 2004 EBU wprowadziła zapis w regulaminie, zakazujący wykonawcom uczestniczenia w więcej niż jednym krajowym etapie eliminacyjnym. Zasada została wprowadzona z powodu wyrażenia chęci udziału lub równoległego udziału reprezentantów dwóch krajów – Polski (zespołu Ich Troje) i Holandii (wokalistki Esther Hart) – w selekcjach innych krajów[42].

Tak jak w poprzednich latach, także na potrzeby 49. konkursu nie przywrócono orkiestry grającej na żywo wszystkie utwory konkursowe[43]. Koordynator widowiska z ramienia EBU Sara Yuen stwierdziła podczas majowej konferencji prasowej, że decyzję w sprawie zatrudnienia orkiestry podejmuje nadawca-organizator, co jest uzależnione od liczby aplikacji otrzymanych od poszczególnych krajów[44].

Pełna stawka konkursowa została zaprezentowana 21 marca 2004[45][46]. W kwietniu rozpoczęła się przedsprzedaż albumu kompilacyjnego zawierająca 36 konkursowe piosenki[47], które ukazało się pod koniec miesiąca[48][49]. Wydawnictwo otrzymał status złotej płyty w Grecji[50]. W maju do sprzedaży trafiły oficjalne gadżety, które można było kupić w hali Abdi Ipekci Arena[51][52] lub internetowo[53][54], a po finale konkursu – album DVD zawierający zapis obu koncertów[55][56].

Od 9 do 14 maja na terenie Stambułu odbyło się kilka imprez towarzyszących organizowanych przez delegacje z niektórych krajów[57][58][59][60][61][62][63]. 10 maja odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, w której uczestniczyli wszyscy uczestnicy oraz turecki minister kultury i turystyki[64][65]. Dzień później delegaci państw z zapewnionym miejscem w finale wyruszyli na wycieczkę łodzią po Bosforze[66].

Tydzień po rozegraniu finału konkursu francusko-niemiecka telewizja ARTE wyemitowała film dokumentalny pt. Eurovision Backstage podsumowujący widowisko, który został przygotowany przez 20 dziennikarzy z Francji i Niemiec[67].

Wprowadzenie rundy półfinałowej | edytuj kod

W związku z coraz większą liczbą krajów chętnych do wzięcia udziału w konkursie, członkowie EBU rozważali przeprowadzenie rundy półfinałowej podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji[68][69]. Plany potwierdzono pod koniec stycznia 2004 w trakcie 24. Zwyczajnego Walnego Spotkania Komitetu Europejskiej Unii Nadawców Telewizyjnych. Wcześniej, tj. pod koniec maja 2003 ogłoszono, że udział w finale będą mogli wziąć reprezentanci nadawców publicznych z krajów, które w największym stopniu finansują organizację konkursu (tj. Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii), a także przedstawiciele krajów, które zajęły miejsca w pierwszej „dziesiątce” podczas poprzedniego konkursu[44][70][71][43]. W półfinale możliwość głosowania otrzymały wszystkie 33 kraje uczestniczące w konkursie[72] z wyłączeniem telewidzów z Francji, Polski i Rosji, których nadawcy nie transmitowali koncertu[73][74]. Nie wpłynęło to jednak na wyniki rundy[75]. Początkowo plany nietransmitowania półfinału miała również telewizja z Niemiec, jednak ostatecznie pokazała rundę półfinałową[76].

Próby sceniczne do koncertu półfinałowego rozpoczęły się 5 maja[77][78][79][80], a próby dla finalistów – trzy dni później[81][82]. Dzień po koncercie półfinałowym odbyła się konferencja prasowa z udziałem wykonawców, którzy zdobyli awans do sobotniego finału[83]. Tego samego dnia odbyły się próby dla wszystkich finalistów[84][85][86][87].

Początkowo wyniki półfinału miały zostać podane w trakcie sobotniego finału[88], co spotkało się z krytyką kilku reprezentacji[89]. Grupa Referencyjna EBU postanowiła ogłosić wyniki kilkanaście minut po zakończeniu głosowania półfinałowego[90]. Tuż po ogłoszeniu finalistów podano jedynie liczbę punktów zdobytych przez poszczególne niezakwalifikowane kraje[91][92][93][94][95]. Kolejnego dnia na łamach niektórych dzienników pojawiły się nieoficjalne wyniki punktowe zdobyte przez kraje zakwalifikowane do finału, jednak EBU zaprzeczyła prawdziwość rezultatów[96].

Prowadzący | edytuj kod

Sertab Erener w trakcie występu podczas otwarcia koncertu finałowego konkursu w 2004

Po wygraniu w finale konkursu w 2003 Sertab Erener przyznała w jednym z wywiadów, że nie jest zainteresowania prowadzeniem 49. konkursu[97], ale chętnie pomoże w jego organizacji[98]. Wystąpiła na otwarcie koncertu z piosenkami „Everyway That I Can” i „Leave”.

Nazwiska prowadzących zostały przekazane do mediów 22 marca podczas dwudniowego spotkania szefów delegacji wszystkich uczestniczących w konkursie krajów. Prowadzącymi zostali: aktorka Meltem Cumbul[99] oraz producent i reżyser Korhan Abay[100][101]. Początkowo planowano także zaproszenie międzynarodowej gwiazdy do prowadzenia koncertu finałowego[102], pojawiły się doniesienia o trwających negocjacjach z Enrique Iglesiasem[103], jednak ostatecznie ze współpracy zrezygnowano[104].

Podczas koncertów konkursowych prowadzący wystąpili w kreacjach, które zaprojektowali Ismail Acar i Bahar Korcan. Jak tłumaczyli, chcieli „stworzyć stroje prezentujące turecką kulturę oraz Stambuł, a zarazem nawiązujące do motywu przewodniego, czyli Pod tym samym niebem[105].

Losowanie kolejności startowej | edytuj kod

W trakcie spotkania wszystkich delegacji Cumbul i Abay przeprowadzili losowanie numerów startowych dla uczestników obu koncertów[106][107]. Pełną listę startową opublikowano po zakończeniu spotkania[108]: pozycje startowe w finale zostały przypisane jedynie dla krajów mających zapewnione miejsce w finale, natomiast kolejność występów reprezentantów dziesięciu państw, które awansowały z półfinału, zostały przyporządkowane losowo, w kolejności prezentowania wyników koncertu półfinałowego[43].

Projekt grafiki, sceny i statuetki zwycięzcy | edytuj kod

Scena 49. Konkursu Piosenki Eurowizji

W 2004 wprowadzono unikatowy znak firmowy konkursu, którym został napis Eurovision z sercem „reprezentującym emocje wydarzenia” umieszczonym na miejscu litery v[109].

Logo 49. konkursu zostało zaprojektowane dla szwajcarskiej agencji marketingowej T.E.A.M. przez JM Enternational z siedzibą w Londynie[110]. Pokazano jej premierowo 24 stycznia 2004 w trakcie tureckiego finału narodowych selekcji Sayisal gece[111].

Stronę internetową zaprojektowała niemiecka firma Pixelpark[112].

Przedstawicielem drużyny kreatywnej odpowiedzialnej za przygotowanie sceny konkursowej został Servet Işık. Na scenie wybudowano trzy kopuły, z czego jedna symbolizowała miłość, druga – pokój, a trzecia – tolerancję, co miało nawiązywać do oficjalnego sloganu konkursu (Pod tym samym niebem)[12]. Nad wyglądem areny pracowało 150 pracowników technicznych oraz sześciu projektantów[12]. Scenę konkursową oświetliła firma SpectraPlus[113][114].

Statuetkę dla zwycięzcy konkursu zaprezentowano 10 maja w trakcie konferencji prasowej[115][116].

Przed każdym występem reprezentantów zaprezentowano krótki filmik (tzw. pocztówkę), na których pokazano turystyczne miejsca Turcji, w tym m.in. Keban Baraji i Sürmene Manastiri[117][118][119].

Występy gościnne | edytuj kod

Koncert półfinałowy rozpoczął występ tancerzy z formacji Whirling Dervishes[120], natomiast w przerwie poświęconej na głosowanie telewidzów zaprezentowano krótki film, zatytułowany ABBA: The Last Video, który został nakręcony z okazji 30. rocznicy zwycięstwa zespołu ABBA podczas konkursu w 1974[71][121][122][123]. Po finale widowiska minifilm został wydany w formie DVD pod szyldem wytwórni Polydor Records[124]. W trakcie koncertu wprowadzono trzy przerwy umożliwiające zaprezentowanie bloków reklamowych dla nadawców, którzy sobie tego zażyczyli. W tym samym czasie prowadzący widowisko przeprowadzili kilka krótkich wywiadów z wybranymi uczestnikami półfinału[125]. W finale w czasie przyjmowania głosów telewidzów na scenie zaprezentowała się turecka grupa taneczna Anadolu Ateşi[126] założona przez Mustafę Erdogana[127].

Kontrowersje | edytuj kod

Podejrzenia o plagiat
Zespół Tie Break podczas występu w finale konkursu

Dzień po wygraniu austriackich selekcji eurowizyjnych song.null.vier przez zespół Tie Break, twórcy zwycięskiej piosenki „Du bist” zostali oskarżeni o popełnienie plagiatu utworu „Für dich” Yvonne Catterfield[128]. Zdobywcy drugiego miejsca podczas eliminacji, duet Waterloo & Robinson, domagali się także dyskwalifikacji trio (tj. Stefana di Bernardo, Tommy’ego Pegrama i Thomasa Elzenbaumera[129]) ze względu na nieregulaminowy czas trwania zwycięskiej propozycji (3:08)[130], jednak krajowy nadawca Österreichischer Rundfunk (ORF) nie zareagował na ich skargi, dopuszczając zespół do udziału w konkursie[131]. Niedługo potem reprezentanci przyznali, że nie otrzymali żadnego wsparcia finansowego ani promocyjnego od stacji oraz swojej wytwórni płytowej i sami musieli opłacać wszystkie koszta związane z przygotowaniem do występu w widowisku[132].

Po opublikowaniu izraelskiej propozycji „Le-ha’aminDawida D’Ora twórcy piosenki zostali oskarżeni przed wokalistkę Rachel Wollstein o naruszenie praw autorskich. Zdaniem wokalistki, utwór, który zgłosiła do krajowych eliminacji dla reprezentanta, nieznacznie różnił się od zwycięskiej propozycji autorstwa D'Ora i Offera Me'iriego. Artysta zaprzeczył doniesieniom, przyznając, że nie inspirował się jej kompozycją w tworzeniu utworu. Podobne stanowisko wyraziła wytwórnia płytowa piosenkarza[133].

Inne incydenty

Po koncercie półfinałowym firma telekomunikacyjna Digame poinformowała o problemach technicznych dotyczących błędów z przyjmowaniem głosów telefonicznych od telewidzów z Monako oraz SMS-owych z Chorwacji. Organizatorzy zapewnili jednak, że incydent nie wpłynął znacznie na ostateczne wyniki półfinału, nieznacznie zmieniły się jedynie miejsca krajów, które nie zakwalifikowały się do rundy finałowej[134][135].

Tuż przed prezentacją słoweńskiego duetu Platin turecki nadawca przez pomyłkę rozpoczął nadawanie reklam, przez co występ pary nie został pokazany tureckim telewidzom i nie otrzymał ostatecznie żadnego punktu z kraju.

Przed prezentacją głosów w finale zaprezentowano geograficzne kontury danego państwa. Z powodu nierozstrzygniętego sporu o Cypr Północny turecki nadawca nie pokazał Cypru na mapie[136].

Kraje uczestniczące | edytuj kod

Termin nadsyłania zgłoszeń przez krajowych nadawców minął 1 grudnia 2003[43]. W grudniu EBU opublikowała listę 36 państw, które zdecydowały się wziąć udział w konkursie[137]. W stawce konkursowej zadebiutowali nadawcy z: Albanii, Andory[138], Białorusi[139] oraz Serbii i Czarnogóry[140].

Początkowo brak udziału zadeklarowała telewizja z Monako[141], jednak na początku stycznia potwierdziła powrót do stawki konkursowej po 25 latach przerwy[142]. Oprócz tego, w mediach pojawiały się także informacje o planowanym starcie debiutującego nadawcy z Armenii[143] oraz o powrocie telewizji z Węgier[144] i Luksemburga[145]. Wszystkie doniesienia zostały jedno zdementowane przez lokalne stacje publiczne[146][147][148][149]. Sprawa udziału luksemburskiego nadawcy w widowisku była rozpatrywała w krajowym parlamencie, jednak nadawca wycofał się z uczestnictwa z powodu zbyt wysokiej składki, którą miałby zapłacić za dołączenie do stawki konkursowej imprezy[150].

Wyniki | edytuj kod

Półfinał | edytuj kod

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna półfinału

Głosowanie telewidzów zostało uruchomione po wykonaniu ostatniego konkursowego utworu i trwało łącznie dziesięć minut, dwa razy dłużej niż w roku poprzednim[126]. Każdy głosujący mógł zagłosować z jednego telefonu maksymalnie 20 razy; wszystkie kraje musiały powołać także komisję jurorską, która oddawała swoje głosy, brane pod uwagę wyłącznie podczas problemów technicznych z przyjęciem punktacji telewidzów[74].

Finał | edytuj kod

Legenda:

     Zwycięzca

     Zdobywca drugiego miejsca

     Zdobywca trzeciego miejsca

Tabela punktacyjna finału

Podobnie jak w półfinale, głosowanie telewidzów zostało uruchomione po wykonaniu ostatniego konkursowego utworu i trwało łącznie dziesięć minut, dwa razy dłużej niż w roku poprzednim[126], każdy głosujący mógł zagłosować z jednego telefonu maksymalnie 20 razy, wszystkie kraje musiały powołać także komisję jurorską, która oddawała swoje głosy, brane pod uwagę wyłącznie podczas problemów technicznych z przyjęciem punktacji telewidzów[74]. W rundzie finałowej swoje punktacje musiały oddać wszystkie uczestniczące kraje, nawet te niezakwalifikowane do stawki finałowej[216]. Kolejność ogłaszania głosów w finale została uporządkowana alfabetycznie, według kodu ISO[126][217][218]. Wszystkie kraje przyznały łącznie 2088 punktów[219].

Legenda:

     Zwycięzca

Inne wyróżnienia | edytuj kod

Rusłana – zwyciężczyni konkursu oraz zdobywczyni Nagrody Artystycznej im. Marcela Bezençona
Nagrody im. Marcela Bezençona

W 2004 przyznano nagrody im. Marcela Bezençona, czyli pozakonkursowe statuetki przyznawane twórcom wybranych piosenek biorących udział w konkursie. Nagrody, sygnowane nazwiskiem twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji Marcela Bezençona, wymyślili szwedzcy piosenkarze, Christer Björkman i Richard Herrey[220][221].

W 2004 nagrody otrzymali[222]:

Nagroda im. Barbary Dex

W 2004 przyznano nagrodę im. Barbary Dex, czyli nieoficjalny tytuł najgorszego ubranego uczestnika konkursu, którego laureata wybierają internauci za pośrednictwem strony House of Eurovision (eurovisionhouse.nl)[223][224][225]. Największą liczbę głosów (tj. 64 z 190) otrzymała Sanda Ladoși z Rumunii[226], której stylizację porównano do wyglądu „podstarzałej prostytutki z makijażem nienawidzącej siebie samej drag queen[227]. Na drugim miejscu, z 61 punktami straty, uplasowała się Tatiana Okupnik z reprezentującego Polskę zespołu Blue Café[226], która wystąpiła w czarnej, prześwitującej kreacji[228].

Międzynarodowi sekretarze i komentatorzy | edytuj kod

Sekretarze | edytuj kod

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich sekretarzy, którzy ogłaszali wyniki głosowania w poszczególnych krajach[229][230]. Państwa zostały uporządkowane w kolejności alfabetycznej (zgodnie z kodem ISO 3166-1)[217][218].

Komentatorzy | edytuj kod

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich krajowych komentatorów oraz nazwy publicznych nadawców telewizyjnych i radiowych transmitujących konkurs w 2004.

Oglądalność | edytuj kod

Koncert finałowy transmitowało łącznie 42 nadawców publicznych z całego świata, w tym stacje z Armenii, Australii, Portoryko oraz izraelska telewizja z Ameryki Północnej[44][254]. Przed konkursem szacowano, że finałowe widowisko obejrzy 200-350 milionów telewidzów[255][256]. Finał widowiska ostatecznie obejrzało jednak łącznie ok. 76,6 miliona widzów[257][258], w tym m.in.: 11% mieszkańców Izraela[259], 6,677 mln osób w Polsce (udział krajowej stacji na rynku – 51,8%)[260][261], 314,8 tys. w Estonii (71%)[262], 11,11 milionów w Niemczech (ok. 43,8%)[263], 8,3 mln w Wielkiej Brytanii (41,5%)[264], 1,34 mln w Australii[265], 1,84 mln we flamandzkim regionie Belgii[266], 2,95 mln w Holandii, 3,5 mln w Szwecji[267] i 4,64 mln we Francji[268].

Koncert półfinałowy obejrzało łącznie ok. 20,7 miliona telewidzów na całym świecie[257], w tym m.in.: ok. 19% mieszkańców Izraela[259] i 338,6 tys. osób w Estonii[262].

Telewidzowie oddali łącznie 4 267 791 głosów podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, największą liczbę głosów przyznali głosujący z Niemiec[269] (1 061 049), Szwajcarii (503 627) i Wielkiej Brytanii (469 240)[270][271].

W listopadzie widowisko otrzymało nominację do niemieckiej Nagrody Bambi w kategorii Ulubione wydarzenie telewizyjne roku[272].

Przypisy | edytuj kod

 1. Edwin van Gorp: 'Eurovision Song Contest 2004 on May 12 and 15' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-05. [dostęp 2013-10-10].
 2. a b c Eurovision Song Contest 2004 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-10-21].
 3. a b c Eurovision Song Contest 2004 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-10-21].
 4. Sietse Bakker: UKRAINE WINS EUROVISION SONG CONTEST 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-11-30].
 5. Eurovision Song Contest 2003 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-12-09].
 6. Sietse Bakker: Istanbul 2004: It wasn't that bad! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-27. [dostęp 2014-12-09].
 7. a b Sietse Bakker: Venue change for Eurovision 2004 confirmed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-26. [dostęp 2013-10-10].
 8. Sietse Bakker: Abdi İpekçi decorated for upcoming contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-16. [dostęp 2014-11-08].
 9. Itamar Barak: Eurovision heart all over Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-07. [dostęp 2014-11-11].
 10. Sietse Bakker: Press centre located outside venue (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-23. [dostęp 2014-11-08].
 11. Sietse Bakker: 1518 applications for press accreditation (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-05. [dostęp 2014-11-11].
 12. a b c d Mert Ersin: Osma: “Promotional campaign is essential for winning” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-29. [dostęp 2014-11-14].
 13. a b Sietse Bakker: Latest: Svante Stockselius reports from Istanbul! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-23. [dostęp 2014-11-08].
 14. Sietse Bakker: Meet Christine, the youngest delegation member! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-07. [dostęp 2014-11-11].
 15. Sietse Bakker: Eurovision newspaper issued every day (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-08. [dostęp 2014-11-11].
 16. Can Sunata: Only choice for Eurovision 2004: İstanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-28. [dostęp 2014-11-08].
 17. Can Sunata: Istanbul for sure! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-06-27. [dostęp 2013-10-10].
 18. Sietse Bakker: Eurovision 2004 on May 12 and May 15 in Mydonose (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-07. [dostęp 2013-10-10].
 19. Itamar Barak: TRT: Eurovision Song Contest 2004 at the Mydonose Showland (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-24. [dostęp 2013-10-10].
 20. Sietse Bakker: The end of a decade: Istanbul 2004 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-25. [dostęp 2013-10-10].
 21. Sietse Bakker: Concern about Istanbul terror attacks (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-20. [dostęp 2014-10-23].
 22. Sietse Bakker: EBU: „No contest in high risk area” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-21. [dostęp 2013-10-10].
 23. Sietse Bakker: Rumours location change Eurovision 2004 false! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-21. [dostęp 2013-10-10].
 24. Jarmo Siim: Istanbul remains host city Eurovision 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-24. [dostęp 2013-10-10].
 25. Sietse Bakker: Terror attack in eastern part of Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-10. [dostęp 2014-11-08].
 26. Sietse Bakker: Security builds up, stage practically finished (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-29. [dostęp 2014-11-09].
 27. Sietse Bakker: Security around Abdi Ipekci on high-alert (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-11-18].
 28. Itamar Barak: A new supervisor for the Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-06-04. [dostęp 2013-10-10].
 29. Sietse Bakker: Exclusive: TRT reveals plans for May! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-30. [dostęp 2013-10-10].
 30. Sietse Bakker: Worries about preparations for upcoming contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-24. [dostęp 2014-11-09].
 31. Sietse Bakker: 17 camera's to be used for television show (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-08. [dostęp 2014-11-08].
 32. Daniel Ringby: Swedish TV organises 2004 contest…too (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-19. [dostęp 2014-07-28].
 33. Itamar Barak: OGAE Turkey planning a fans fest in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-07. [dostęp 2014-12-12].
 34. Sietse Bakker: Turkish fanclub makes everyone feel welcome (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-07. [dostęp 2014-12-12].
 35. Sietse Bakker: Aykut Berber: “Now I finally realise!” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-12-12].
 36. Itamar Barak: A new telecommunication system for the Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-11. [dostęp 2014-11-08].
 37. Sietse Bakker: How it works: the score board (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-04-05. [dostęp 2018-04-02].
 38. Sietse Bakker: 2004 tickets: pre-bookings can be made! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-07. [dostęp 2014-10-23].
 39. Sietse Bakker: Eurovision Song Contest 2004 ticket sale started! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-16. [dostęp 2014-11-08].
 40. Sietse Bakker: Istanbul: Tickets between 30 and 150 euros (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-20. [dostęp 2014-11-08].
 41. Roel Philips: Set design changes lead to moved seats (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-05. [dostęp 2014-12-09].
 42. Sietse Bakker: 'Artists can't perform for more than one country in 2004' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-15. [dostęp 2014-11-08].
 43. a b c d Sietse Bakker: EBU released rules for Eurovision Song Contest 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-18. [dostęp 2014-11-08].
 44. a b c Itamar Barak: EBU press conference about the contest's future (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-22. [dostęp 2014-11-08].
 45. Sietse Bakker: Eurovision Song Contest 2004 list complete! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-21. [dostęp 2014-11-08].
 46. Kemal Shahin: All songs for qualifier round chosen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-18. [dostęp 2014-11-08].
 47. Sietse Bakker: Order Eurovision Song Contest 2004 album now! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-09. [dostęp 2014-11-08].
 48. Sietse Bakker: 2004 album to be released as double cd (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-31. [dostęp 2014-11-08].
 49. Edwin van Gorp: Official CD and DVD will be released (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-19. [dostęp 2014-11-08].
 50. Roel Philips: Eurovision compilation album gold in Greece (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-08-09. [dostęp 2014-12-09].
 51. Sietse Bakker: The fight for the gadgets and the merchandising! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-08. [dostęp 2014-11-11].
 52. Sietse Bakker: Merchandising sale point up and running! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2014-11-11].
 53. Sietse Bakker: Merchandising for 2004 contest soon available! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-05. [dostęp 2014-11-08].
 54. Sietse Bakker: Eurovision shop with merchandising gets shape (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-19. [dostęp 2014-11-08].
 55. Sietse Bakker: Double DVD contains qualifier round and final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-19. [dostęp 2014-11-08].
 56. John Egan: Review: 2004 Eurovision Song Contest DVD (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-07-03. [dostęp 2014-12-09].
 57. Itamar Barak: Second Blue & White party for Israel in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-03. [dostęp 2015-01-22].
 58. Itamar Barak: Mediterranean party took place last night (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-09. [dostęp 2014-11-14].
 59. Sietse Bakker: Several delegation parties take place tonight (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-08. [dostęp 2014-11-14].
 60. Itamar Barak: Eurovision parties at Barbahce tonight (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2014-11-14].
 61. Roel Philips: Spanish fiestas all over Europe on 15th May (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2015-01-22].
 62. Kemal Shanin: Many parties took place last night (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-11-14].
 63. Itamar Barak: Fans celebrated the crossroads of 3 religions (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-12-09].
 64. Sietse Bakker: Athena cancelled today’s press conference (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-09. [dostęp 2014-12-12].
 65. Sietse Bakker: Last night's welcome reception: amazing! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2014-12-09].
 66. Itamar Barak: Finalists took Bosphorus cruise today (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-11. [dostęp 2014-12-09].
 67. Sietse Bakker: The story continues in Eurovision Backstage (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-23. [dostęp 2014-12-09].
 68. Sietse Bakker: 'Eurovision Song Contest might get semi-finals' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2002-11-27. [dostęp 2013-10-02].
 69. Sietse Bakker: Stories going around about new Eurovision format (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-24. [dostęp 2014-07-22].
 70. Sietse Bakker: EBU confirms new Eurovision Song Contest format (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-29. [dostęp 2013-10-06].
 71. a b Mert Ersin: TRT declares preparations completed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-03. [dostęp 2014-11-11].
 72. Sietse Bakker: 33 countries to vote in qualifier round (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-05. [dostęp 2013-10-19].
 73. Roel Philips: 'Russia, Poland and France refuse qualifier broadcast' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-28. [dostęp 2013-10-19].
 74. a b c Sietse Bakker: Tonight's voting procedure explained (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2014-11-11].
 75. John Egan: Ukraine's win was decisive (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-19. [dostęp 2014-12-09].
 76. Oliver Rau: Meier-Beer: „No voting = no airing” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-08-15. [dostęp 2014-07-28].
 77. Sietse Bakker: 11 countries scheduled for rehearsals today (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-05. [dostęp 2014-11-11].
 78. Sietse Bakker: 11 countries on today’s rehearsal schedule (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-06. [dostęp 2014-11-11].
 79. Sietse Bakker: Second dress rehearsal qualifier round started! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-11. [dostęp 2014-11-11].
 80. Sietse Bakker: Dress rehearsal attendance lower than expected (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2014-11-11].
 81. Sietse Bakker: 14 final countries rehearsals on Sunday (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-08. [dostęp 2014-11-11].
 82. Kemal Shanin: Final dress rehearsal: presentation still not ready (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2014-11-18].
 83. Kemal Shanin: Winners Press conference just held! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-13. [dostęp 2014-11-14].
 84. Kemal Shanin: First dress rehearsal of the final (1) (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-11-14].
 85. Gordon Roxburgh: First dress rehearsal of the final (2) (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-11-14].
 86. Kemal Shanin: Atmosphere hots up around the arena! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-11-18].
 87. Sietse Bakker: Artists save their voice for the big night (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-12-09].
 88. Sietse Bakker: EBU confirms concept qualifier round and final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-26. [dostęp 2013-10-06].
 89. Itamar Barak: Will Israel withdraw from the 2004 contest? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-02. [dostęp 2014-11-21].
 90. Sietse Bakker: EBU changes format of qualifier round again! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-18. [dostęp 2013-10-10].
 91. Sietse Bakker: 'Result qualifier round known during the final' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-20. [dostęp 2014-11-08].
 92. Sietse Bakker: Tonight's voting procedure explained (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2013-10-19].
 93. Sietse Bakker: THESE 10 COUNTRIES QUALIFIED FOR THE FINAL! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2013-10-19].
 94. Sietse Bakker: The points and ranking from 11 to 22 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-13. [dostęp 2013-10-19].
 95. Edwin van Gorp: Result qualifier round adjusted by EBU (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-13. [dostęp 2013-10-19].
 96. Sietse Bakker: List with qualifier round results is hoax (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-12-09].
 97. Itamar Barak: Sertab:'I won't be the presenter of 2004' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-25. [dostęp 2014-11-08].
 98. Can Sunata: 'I want to be a part of the entire organization' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-25. [dostęp 2014-11-08].
 99. Sietse Bakker: Eurovision 2004: Meltem Cumbul female host! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-20. [dostęp 2013-10-10].
 100. Sietse Bakker: Cumbul and Abay to host upcoming contest! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-22. [dostęp 2013-10-10].
 101. Sietse Bakker: Korhan Abay: “a dream to come true” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2014-12-09].
 102. Sietse Bakker: Exclusive: TRT reveals plans for May! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-30. [dostęp 2014-10-23].
 103. Sietse Bakker: 'Meltem Cumbul and Enrique Iglesias to host' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-05. [dostęp 2014-11-08].
 104. Sietse Bakker: Milliyet: TRT cancelled co-operation with Iglesias (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-21. [dostęp 2014-11-08].
 105. Kemal Shahin: Meltem's outfits: Contemporary Turkish design (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-30. [dostęp 2014-12-09].
 106. Sietse Bakker: Draw running order takes place Tuesday (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-21. [dostęp 2014-11-08].
 107. Sietse Bakker: Draw for running order starts at 13:00 CET (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-23. [dostęp 2014-11-08].
 108. a b Sietse Bakker: Eurovision 2004: this is the running order! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-23. [dostęp 2013-10-10].
 109. Sietse Bakker: Official Eurovision Song Contest logo released (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-24. [dostęp 2013-10-10].
 110. Sietse Bakker: Logo designed by JM Enternational (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-26. [dostęp 2013-10-10].
 111. Sietse Bakker: Tonight: logo presentation during Turkish final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-24. [dostęp 2013-10-10].
 112. Sietse Bakker: Inside details Eurovision Song Contest 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-08. [dostęp 2013-10-10].
 113. Kemal Shahin: Stage building in Abdi Ípekçi in process! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-24. [dostęp 2013-10-19].
 114. Sietse Bakker: Stage and light building Abdi Ípekçi on schedule (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-27. [dostęp 2014-11-09].
 115. Sietse Bakker: The mystery around the 2004 award (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2014-11-11].
 116. Sietse Bakker: Award for the winner announced! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2014-11-11].
 117. Sietse Bakker: Postcards: one big tourism promotion! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-11. [dostęp 2014-11-11].
 118. Kemal Shanin: Postcards: esctoday.com guides you! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-11-14].
 119. Barry Viniker: Danish Delegation questions review clips (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-20. [dostęp 2014-12-06].
 120. Gordon Roxburgh: Sound problems on first rehearsal (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-11. [dostęp 2014-11-11].
 121. Sietse Bakker: 'ABBA come-back planned for upcoming contest' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-20. [dostęp 2014-11-08].
 122. Gordon Roxburgh: World premiere ABBA's last video ever (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-11. [dostęp 2013-10-19].
 123. Abba znów na Eurowizji! Blue Cafe 19-te w kolejcei (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2004-05-13. [dostęp 2015-05-09].
 124. Roel Philips: “ABBA – The last video” to be released on DVD (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-22. [dostęp 2014-12-09].
 125. Roel Philips: Eurovision How many breaks will interrupt the line-up? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2014-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 126. a b c d Roel Philips: More details about voting and interval act known (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-25. [dostęp 2013-10-19].
 127. Kemal Shanin: Anadolu Atesi: “not in competition with Riverdance” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-10. [dostęp 2014-11-18].
 128. Oliver Rau: Austria: suspicions of plagiarism (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-06. [dostęp 2013-10-19].
 129. Gordon Roxburgh: Food fight at the Austrian press conference (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-09. [dostęp 2014-11-19].
 130. Oliver Rau: Lawsuit against Tie-Break (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-01. [dostęp 2014-11-19].
 131. Oliver Rau: Definitive: Tie-Break will represent Austria (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-06. [dostęp 2013-10-19].
 132. Oliver Rau: Troubles in the Austrian camp? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-04. [dostęp 2013-10-19].
 133. Itamar Barak: Dawid D’Or denies Leha'amin is plagiarism (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-10. [dostęp 2014-11-21].
 134. John Egan: Televoting problems in qualifier: apology and update (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-11-14].
 135. Edwin van Gorp: Result qualifier round adjusted by EBU (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-13. [dostęp 2014-11-14].
 136. Sietse Bakker: TRT asks foreign minister about name of Cyprus (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-28. [dostęp 2014-11-14].
 137. Sietse Bakker: EBU released official list of participants 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-05. [dostęp 2013-10-10].
 138. Sietse Bakker: Andorra to Eurovision next year anyway? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-04-17. [dostęp 2015-01-22].
 139. Sietse Bakker: Belarus confirms Eurovision 2004 participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-22. [dostęp 2014-07-28].
 140. Oliver Rau: Even more countries can participate in 2004? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-01. [dostęp 2014-11-08].
 141. Sietse Bakker: Monaco: “No decision made about participation yet” (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-10-16. [dostęp 2015-01-22].
 142. Sietse Bakker: Monaco reveals website and selection details (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-31. [dostęp 2015-01-22].
 143. Oliver Rau: 'Armenia to participate in Song Contest 2004' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-19. [dostęp 2014-07-28].
 144. Sietse Bakker: Hungary seems to return to the Eurovision stage (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-10-14. [dostęp 2014-10-23].
 145. Sietse Bakker: 38 countries participate in Eurovision 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-10-15. [dostęp 2014-10-23].
 146. Sietse Bakker: Armenia not to participate in 2004 contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-29. [dostęp 2014-07-28].
 147. Edwin van Gorp: Hungary out for 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-28. [dostęp 2014-10-23].
 148. Sietse Bakker: Luxembourg might withdraw again from Eurovision (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-10-19. [dostęp 2014-10-23].
 149. Sietse Bakker: Luxembourg won't participate in 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-03. [dostęp 2014-10-23].
 150. Roel Philips: 'Luxembourg never to return to the contest' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-10-13. [dostęp 2014-12-18].
 151. Sietse Bakker: Qualifier round live on the internet now! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-12. [dostęp 2014-12-09].
 152. Itamar Barak: Finland first to announce 2004 plans (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-04-29. [dostęp 2014-10-21].
 153. a b Sietse Bakker: Jari Sillanpää to Istanbul for Finlan (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-24. [dostęp 2014-07-30].
 154. a b Sietse Bakker: Aleksandra & Konstantin to Istanbul for Belarus (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-01. [dostęp 2014-07-30].
 155. a b Oliver Rau: Piero Esteriore won Swiss Eurosong 04 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-06. [dostęp 2014-07-30].
 156. Roel Philips: Not a single point for Switzerland (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-13. [dostęp 2014-11-30].
 157. a b Roel Philips: Fomins & Kleins will represent Latvia (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-28. [dostęp 2014-07-30].
 158. Itamar Barak: David D’Or to represent Israel in Eurovision 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-13. [dostęp 2014-07-30].
 159. Itamar Barak: David D’Or will sing Leha'amin in Istanbul for Israel (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-05. [dostęp 2014-07-30].
 160. a b Itamar Barak: Marta Roure first Andorran entrant ever (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-16. [dostęp 2014-07-30].
 161. Edwin van Gorp: Foi magia after all (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-14. [dostęp 2014-11-30].
 162. Sietse Bakker: Sofia to Eurovision 2004 for Portugal! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-06-03. [dostęp 2014-07-28].
 163. André Rodrigues: Sofia for Portugal (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-26. [dostęp 2014-11-30].
 164. a b Oliver Rau: Ludwig & Julie won Maltese Song for Europe (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-15. [dostęp 2014-07-30].
 165. Sietse Bakker: 'Marion selected to represent Monaco' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-22. [dostęp 2014-07-30].
 166. Edwin van Gorp: Sakis Rouvas will represent Greece (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-15. [dostęp 2014-07-30].
 167. a b Theo Vatmanidis: Official: Sakis Rouvas will represent Greece! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-17. [dostęp 2014-07-30].
 168. a b Sietse Bakker: Ukrainians send Ruslana Lyzhicko to 2004 contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-29. [dostęp 2014-10-29].
 169. a b c d Gordon Roxburgh: Serbia & Montenegro wins qualifier round (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-12-06].
 170. a b Sietse Bakker: Linas & Simona won Lithuanian final! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-14. [dostęp 2014-07-30].
 171. a b Roel Philips: Albanian song restyled and in English! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-28. [dostęp 2013-09-28].
 172. Oliver Rau: Anjeza Shahini wins Albanian final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-12-21. [dostęp 2014-07-06].
 173. Itamar Barak: 'Lisa Andreas might sing all in English' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-12. [dostęp 2014-11-19].
 174. a b Itamar Barak: Lisa Andreas will represent Cyprus in Turkey (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-17. [dostęp 2014-07-30].
 175. Sietse Bakker: UPDATE: Tose Proeski for FYR Macedonia to Turkey! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-09. [dostęp 2014-07-28].
 176. Sietse Bakker: English version Angel si ti called Life is (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-25. [dostęp 2014-07-30].
 177. a b Platin for Slovenia with Stay forever (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-15. [dostęp 2014-07-30].
 178. Gordon Roxburgh: Estonia: a new language for Eurovision (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-06. [dostęp 2014-11-19].
 179. a b Jarmo Siim: Neiokõsõ to represent Estonia (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-07. [dostęp 2014-07-30].
 180. a b Croatia: Ivan Mikulić in English (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-13. [dostęp 2014-07-30].
 181. Croatia: Ivan Mikulić to Istanbul with Daješ mi krila (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-15. [dostęp 2014-07-30].
 182. Sietse Bakker: Danish entry Shame on you available in English (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-18. [dostęp 2014-11-19].
 183. Dansk Melodi Grand Prix 2004 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. esconnet.dk. [dostęp 2013-08-10].
 184. Daniel Ringby: Tomas Thordarson for Denmark in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-07. [dostęp 2013-10-10].
 185. Roel Philips: Danish song entitled Shame on you (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-05. [dostęp 2013-10-10].
 186. a b Željko Joksimović to Istanbul for Serbia & Montenegro (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-22. [dostęp 2014-10-29].
 187. Sietse Bakker: 'Deen to represent Bosnia & Herzegovina in 2004' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-07-14. [dostęp 2014-07-28].
 188. Bosnia-Herzegovina: In the disco to Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-06. [dostęp 2014-07-30].
 189. a b Sietse Bakker: Re-union to represent The Netherlands in Istanbul! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-22. [dostęp 2014-07-30].
 190. a b Itamar Barak: Ramón will sing for Spain in Eurovision 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-29. [dostęp 2014-07-30].
 191. Roel Philips: Ramón to present his official Eurovision version (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-26. [dostęp 2014-07-30].
 192. a b Sietse Bakker: Tie-Break to represent Austria with Du bist (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-06. [dostęp 2014-07-30].
 193. a b Itamar Barak: Knut Anders wins in Norway with High (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-06. [dostęp 2014-07-30].
 194. Itamar Barak: France confirmed: Jonatan Cerrada to Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-09. [dostęp 2014-10-29].
 195. Kemal Shahin: France: Jonatan to sing A chaque pas (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-23. [dostęp 2014-10-29].
 196. a b Oliver Rau: Germany: Maximilian won SSDSGPS! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-20. [dostęp 2014-10-29].
 197. a b Kemal Shahin: Max goes to Istanbul for Germany! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-19. [dostęp 2014-07-30].
 198. a b Sietse Bakker: Xandee chosen to represent Belgium in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-15. [dostęp 2014-07-30].
 199. a b Roel Philips: The shock of the night: Belgium 22nd (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-12-06].
 200. Sietse Bakker: Julia Savicheva participates for Russia (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-10. [dostęp 2013-10-10].
 201. Sietse Bakker: Russia: Julia Savicheva's song titled Believe me (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-19. [dostęp 2013-10-10].
 202. Edwin van Gorp: FYROM: Eight songs for Tose Proeski (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-09. [dostęp 2014-10-29].
 203. Sietse Bakker: FYR Macedonia: Tose Proeski will sing Angel si ti (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-15. [dostęp 2014-10-29].
 204. a b Bjarni H. Halldorsson: RÚV announces Icelandic participant (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-09. [dostęp 2014-11-19].
 205. a b Sietse Bakker: Chris Doran to represent Ireland in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-07. [dostęp 2014-07-30].
 206. Eurowizja: Wybraliśmy Blue Cafe!. [dostęp 2013-02-08].
 207. Blue Café jedzie na Eurowizję!. [dostęp 2013-02-08].
 208. a b Bjarni H. Halldorsson: Blue Cafe to represent Poland in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-24. [dostęp 2014-07-30].
 209. a b Sietse Bakker: James Fox to represent United Kingdom in Istanbul! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-02-28. [dostęp 2014-07-30].
 210. Oliver Rau: Athena to represent Turkey in 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-03. [dostęp 2014-10-23].
 211. Oliver Rau: Turkey: Athena will perform For real (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-24. [dostęp 2014-07-30].
 212. a b Itarak Barak: Sanda Ladosi will sing for Romania in Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-13. [dostęp 2014-07-30].
 213. Melodifestivalen 2004 (szw.). svt.se. [dostęp 2013-03-14].
 214. Daniel Ringby: Lena Ph for Sweden (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-20. [dostęp 2013-10-10].
 215. Sietse Bakker: Sweden: Det gör ont becomes It hurts (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-31. [dostęp 2014-07-30].
 216. André Rodrigues: Voting formats (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-12-18].
 217. a b Sietse Bakker: Final voting in alphabetic order (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-08. [dostęp 2013-10-19].
 218. a b Roel Philips: Confirmed: score board contains flags! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-07. [dostęp 2014-11-11].
 219. Sietse Bakker: Dummy televoting: hopefully better tonight! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-11-18].
 220. Marcel Bezençon Award – an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-10-01].
 221. John Egan: Who will win the Bezençon Awards this year? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-13. [dostęp 2014-11-18].
 222. Gordon Roxburgh: Serbia & Montenegro and Cyprus win awards (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2013-10-20].
 223. The Barbara Dex Award (ang.). W: Euro Dummies [on-line]. eurodummies.wordpress.com. [dostęp 2013-05-26].
 224. Barbara Dex Award (ang.). W: Eurovision House [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-05-25].
 225. Media Handbook for Eurovision Song Contest 2012 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-26].
 226. a b Roel Philips: Sanda Ladosi wins Barbara Dex Award (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-25. [dostęp 2013-05-26].
 227. The Impact of Fashion (ang.). W: Eurovisionista [on-line]. eurovisionista.com. [dostęp 2013-05-26].
 228. Robert Sankowski: Donatan a sprawa polska. Czemu sukces piosenki „My Słowianie” wywołuje niemal histerię? (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2014-05-10. [dostęp 2014-07-22].
 229. Sietse Bakker: And here are the votes from… the names! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-27. [dostęp 2014-11-09].
 230. Sietse Bakker: And here are the votes from... the spokespersons (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-14. [dostęp 2013-10-19].
 231. =Oliver Rau: Thomas Anders to give German points (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-13. [dostęp 2014-11-18].
 232. Roel Philips: A Briton to announce the French votes (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-09. [dostęp 2014-11-19].
 233. Bart Peeters co-commentator op songfestival : showbizz. mijnnieuws.skynetblogs.be. [dostęp 2014-11-18].
 234. a b Christian Masson: 2004 – Istanbul. Songcontest.free.fr. [dostęp 2014-11-18].
 235. • Pogledaj temu – Prijedlog – Eurosong večer(i) na HRT-u!. forum.hrt.hr, 2011-03-27. [dostęp 2014-11-18].
 236. Savvidis, Christos (OGAE Cyprus)
 237. Forside. esconnet.dk. [dostęp 2014-11-18].
 238. Martti Immonen: YLE sends Markus Kajo to Istanbul (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-23. [dostęp 2014-11-18].
 239. Η Δάφνη Μπόκοτα και η EUROVISION (1987-2004). retromaniax.gr. [dostęp 2014-11-18].
 240. FORO FESTIVAL DE EUROVISIÓN • Ver Tema – Uribarri comentarista Eurovision 2010. eurosongcontest.phpbb3.es. [dostęp 2014-11-18].
 241. Welkom op de site van Eurovision Artists. eurovisionartists.nl. [dostęp 2014-11-18].
 242. Sietse Bakker: The Netherlands: …and a small hang-over! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-05. [dostęp 2014-11-19].
 243. Fréttablaðið, 15.05.2004. timarit.is. [dostęp 2014-11-18].
 244. RTE so lonely after loss of Gerry – Marty. 2010-05-20. [dostęp 2014-11-18].
 245. Dr. Peter Urban kommentiert – Düsseldorf 2011. duesseldorf2011.de. [dostęp 2014-11-18].
 246. Thomas Mohr: Mit Dschinghis Khan im Garten. eurovision.de, 2011-05-14. [dostęp 2014-11-18].
 247. Alt du trenger å vite om MGP – Melodi Grand Prix – Melodi Grand Prix – NRK. Nrk.no, 2003-05-27. [dostęp 2014-11-18].
 248. Comentadores Do ESC – escportugalforum.pt.vu | o forum eurovisivo português. 21595.activeboard.com. [dostęp 2014-11-18].
 249. Infosajten.com. infosajten.com. [dostęp 2014-11-18].
 250. Swedes stay at home with Eurovision fever. The Local, 2009-05-16. [dostęp 2012-09-29].
 251. 2004 semifinal Meltem Cumbul i Korhan Abay. youtube.com. [dostęp 2014-11-18].
 252. Запитання „Телекритики”: – Що, на вашу думку, потрібно для того, щоб українське ТБ на належному рівні організувало трансляцію „Євробачення-2005"?. telekritika.ua. [dostęp 2014-11-18].
 253. Sietse Bakker: BBC: qualifier on BBC3, but Jemini hoax! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-01. [dostęp 2014-12-13].
 254. Roel Philips: Huge Eurovision interest downunder (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-29. [dostęp 2014-11-18].
 255. Sietse Bakker: Media: Turkey is the big winner tonight! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-11-18].
 256. Sietse Bakker: Tonight: Eurovision Song Contest 2004 final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-15. [dostęp 2014-11-18].
 257. a b Roel Philips: Disappointing semi final viewing figures (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-22. [dostęp 2014-12-07].
 258. Kemal Shahin: Shame on you Europe! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-17. [dostęp 2014-12-07].
 259. a b Itamar Barak: Disappointing viewing figuers in Israel (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-17. [dostęp 2014-12-06].
 260. Blamaż Blue Cafe na Eurowizji, [w:] Wirtualne Media, wirtualnemedia.pl, 18 maja 2004 [dostęp 2015-02-16]  (pol.).url
 261. Co oglądaliśmy w 2004 roku? (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-01-03. [dostęp 2015-02-16].
 262. a b Jarmo Siim: Estonia: a drop in ratings (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-19. [dostęp 2014-12-06].
 263. Oliver Rau: Eurovision Song Contest was a success in Germany (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-19. [dostęp 2014-12-06].
 264. Barry Viniker: Eurovision wins UK ratings war (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-27. [dostęp 2014-12-07].
 265. John Egan: Eurovision viewer ship in Australia: steady as she goes (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-04. [dostęp 2014-12-07].
 266. Roel Philips: Suggestion: 50% professional jury to save the contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-20. [dostęp 2014-12-18].
 267. Sietse Bakker: Melodifestivalen most watched in Sweden (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-02. [dostęp 2015-10-01].
 268. Jarmo Siim: Shocking audience figures (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-23. [dostęp 2015-12-21].
 269. André Rodrigues: Reference group makes plans for the future (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-06-17. [dostęp 2014-12-13].
 270. Roel Philips: Eurovision Song Contest final: 4,267,791 voters (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-23. [dostęp 2014-12-07].
 271. Kemal Shahin: How did the United Kingdom vote? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-24. [dostęp 2014-12-07].
 272. Oliver Rau: A Bambi for the Eurovision Song Contest? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-04. [dostęp 2015-02-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji 2004" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy