Konkurs Piosenki Eurowizji 2014


Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

59. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 6, 8 i 10 maja 2014[7] w B&W Hallerne w Kopenhadze[8] dzięki wygranej Emmelie de Forest, reprezentantki Danii podczas konkursu w 2013[9]. Był to trzeci konkurs zorganizowany przez duńskiego nadawcę radiowo-telewizyjnego DR, po konkursach w 1964[10] i 2001[11]. Koncerty konkursowe prowadzili Nikolaj Koppel, Pilou Asbæk i Lise Rønne.

Zwycięzcą finału została drag queen Conchita Wurst, reprezentantka Austrii z utworem „Rise Like a Phoenix” autorstwa Charly’ego Masona, Joeya Patulki, Ali Zuckowskiego i Juliana Maasa, za który zdobyła 290 punktów[12].

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Kopenhaga Lokalizacja Kopenhagi w Danii

Miejsce organizacji konkursu | edytuj kod

Dzięki wygraniu poprzedniego konkursu przez Emmelie de Forest, reprezentantkę Danii, prawo do organizacji konkursu w 2014 otrzymał duński nadawca publiczny DR. We wrześnii 2013 ogłosił, że miastem-gospodarzem konkursu będzie Kopenhaga[8], a wszystkie trzy koncerty konkursowe odbędą się w B&W Hallerne, w byłym porcie Refshaleøen. Miejsce było wyremontowane na potrzeby konkursu, a otaczająca halę przestrzeń została nazwana Wyspą Eurowizji (ang. Eurovision Island)[8][13].

Pod koniec sierpnia Prezydent Kopenhagi, Frank Jensen, oświadczył, że na odrestaurowanie terenu zostanie przeznaczone 40 milionów koron duńskich. Wyznał również, że w związku z wyborem stolicy Danii na Zieloną Stolicę Europy celem miasta będzie zorganizowanie najbardziej ekologicznego konkursu w historii[14].

Proces wyboru miejsca organizacji | edytuj kod

Kandydaturę do zorganizowania 59. Konkursu Piosenki Eurowizji złożyły władze pięciu duńskich miast[7][15][16][17][18]. Najpierw zaproponowano stadion Parken w Kopenhadze[19] oraz arenę Jyske Bank Boxen w Herning[19][20][21], z czasem pojawiły się kolejne oferty: władze Fredericii zgłosili halę Messe C[8][22][23], a Aalborga – obiekt Gigantium[24][25]. Piątym miastem rywalizującym o tytuł organizatora konkursu został Horsens z areną Fængslet, na której terenie wcześniej funkcjonowało więzienie[26][27][28][29].

Nadawca DR zastrzegł w regulaminie, że miasto powinno dysponować co najmniej trzema tysiącami miejsc w pokojach hotelowych. Z tego powodu 17 czerwca 2013 władze Aalborga wycofały swoją kandydaturę, posiadając jedynie 1600 miejsc noclegowych[30][31][32].

19 czerwca upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do organizowania konkursu[30]. Tego samego dnia władze Kopenhagi podały do wiadomości kolejne dwie areny, które zaproponowano do zorganizowania weń konkursu: DR Byen[33][34] i B&W Hallerne[35][36].

Nadawca DR wymagał, aby hala konkursowa mierzyła co najmniej 16 metrów i nie posiadała słupa, który mógłby utrudniać widzom oglądanie. Z powodu braku odpowiedniej hali rezygnację ogłosiły władze Fredericii[37][38]. Kilka dni później z udziału w przetargu wycofał się Anders Hørsholt, dyrektor generalny Parken Sport & Entertainment, wyjaśniając, że w tygodniach poprzedzających konkurs w Parken odbędą się wcześniej zaplanowane mecze piłkarskie[39][40]. 2 września Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, że 59. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w B&W Hallerne w Kopenhadze[8].

Przebieg konkursu | edytuj kod

Producentem generalnym konkursu została Pernille Gaardbo[41].

Głównym partnerem medialnym konkursu była krajowa sieć telekomunikacyjna TDC[42]. Oficjalnym sponsorem koncertów została niemiecka firma kosmetyczna Schwarzkopf[43], która współpracuje z organizatorami widowiska od 2009[44].

20 września 2013 EBU poinformowała o modyfikacji zasad głosowania podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zgodnie z nimi nazwiska jurorów w każdym kraju miały zostać podane do publicznej wiadomości najpóźniej 1 maja 2014, tj. na kilka dni przed datą rozegrania pierwszego koncertu półfinałowego. W skład pięcioosobowej komisji jurorskiej musiał wchodzić profesjonalny muzyk, który nie zasiadał w komisji sędziowskiej podczas dwóch poprzednich konkursów. Tuż po koncercie finałowym opublikowane zostały rankingi sporządzone prez każdego z jurorów oraz oddzielne wyniki głosowania telewidzów oraz sędziów, które do tej pory były dostępne dopiero w połowie czerwca[45][46].

Logo konkursu na budynku B&W Hallerne

Pod koniec listopada 2013 na oficjalnej stronie konkursu opublikowano wstępną grafikę[47], a 18 grudnia – oficjalne logo 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Logotyp przedstawiał niebieski diament „mający wiele odsłon, prezentujący różnorodność i bogactwo, które zostaną zaprezentowane na scenie konkursowej”[48][49]. Hasłem przewodnim konkurs został slogan #Join Us[50].

Nikolaj Koppel, Lise Rønne i Pilou Asbæk – prowadzący konkurs

4 lutego 2014 w budynku Odd Fellow Mansion odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono, że konkurs poprowadzą: pianista, dziennikarz i dyrektor muzyczny Nikolaj Koppel, aktor Pilou Asbæk i prezenterka telewizyjna Lise Rønne[51][52].

Oficjalny hymn | edytuj kod

Pod koniec 2013 nadawca DR wystosował prośbę do Emmelie de Forest, zwyciężczyni konkursu w 2013, o napisanie oficjalnego hymnu 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, nawiązującego do hasła przewodniego imprezy: #Join Us[53]. Wokalistka, we współpracy z Jacobem Schackem Glæsnerem i Frederikem Soneforsem, stworzyła utwór „Rainmaker”, który został wydany w formie singla 21 lutego 2014[54]. 8 lutego zaprezentowała go premierowo podczas finału maltańskich eliminacji do konkursu[53]. Piosenka trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Danii[55] oraz na oficjalne listy w Niemczech, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii[56]. Singiel uzyskał certyfikat złotej płyty w Danii za osiągnięcie wyniku ponad 15 tys. sprzedanych kopii[57][58]. Utwór został zaprezentowany przez de Forest oraz 26 finalistów podczas finału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji[4], a także został umieszczony na oficjalnej składance konkursu pt. Eurovision Song Contest 2014 Copenhagen[59].

Losowanie półfinałów | edytuj kod

Aby uniknąć problemów ze sprzedażą biletów i doprowadzić do sprawiedliwej dystrybucji wejściówek w Szwecji i Norwegii, które znajdują się geograficznie blisko Kopenhagi, grupa referencyjna EBU zdecydowała, że kraje te będą występowały w różnych półfinałach. Szwecję przydzielono do pierwszego, a Norwegię do drugiego półfinału[60].

Wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Danią), podzielono na 6 koszyków, biorąc przy tym pod uwagę, jak mieszkańcy tych państw głosowali w poprzednich konkursach[61]. Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 20 stycznia[62].

Kontrowersje | edytuj kod

Posądzenia o plagiat | edytuj kod

Paula Seling i Ovi podczas występu w finale konkursu

Po premierze piosenki „Miracle” duet Paula Seling i Ovi został posądzony przez lokalne media o możliwe popełnienie plagiatu, a utwór porównano do przeboju „Neon LightsDemi Lovato[63][64]. Po premierze teledysku do piosenki hiszpańscy fani konkursu zwrócili uwagę na podobieństwo motywu tańca w deszczu, który pojawił się w klipie do piosenki „Dancing in the RainRuth Lorenzo, reprezentantki Hiszpanii w finale Eurowizji 2013. Seling odparła zarzuty, mówiąc: Wątpię w to, że Alex [Ceausu, reżyser teledysku] usiadł i oglądał klipy zrealizowane do wszystkich piosenek konkursowych. (...) Pierwszy raz obejrzałam teledysk do piosenki Ruth dopiero po tym, jak kilku moich znajomych zwróciło mi uwagę na to, że zarówno my, jak i ona mamy w swoich klipach taniec w deszczu. Alex wpadł na pomysł, że woda będzie symbolem cudu życia. Sama tańczyłam w deszczu w programie »Dancing with the Stars« cztery lata temu, także... Nie wspominając już o tym, że kopiowanie konkurentów w konkursie byłoby absurdem[65].

O naruszenie praw autorskich posądzono także zespół Twin Twin reprezentujący Francję. Po premierze piosenki „Moustache” zwrócono uwagę na wyraźne inspiracje utworem Stromae’aPapaoutai”. Twórcy odparli zarzuty, twierdząc, że utwór z Francji powstał rok przed opublikowaniem przeboju Belga[66][67][68].

Po finale konkursu zwycięska piosenka „Rise Like a PhoenixConchity Wurst została przyrównana do utworu Bon JoviegoAlways[69][70].

Inne incydenty | edytuj kod

Reprezentantki Rosji podczas występu w pierwszym półfinale konkursu

Z powodu konfliktu zbrojnego między Ukrainą a Rosją rosyjskie reprezentantki – siostry Tołmaczowe – zostały „wybuczane” przez publiczność zarówno podczas swoich występów w półfinale i finale konkursu, jak i w trakcie ogłoszenia awansu Rosji do finału oraz przyznawaniu punktów przez rosyjskiego sekretarza w finale[71][72][73].

Przed ogłoszeniem przyznania punktów reprezentacji Austrii sekretarz podający wyniki z Litwy – Ignas Krupavičius – wyjął maszynkę do golenia i nawiązał do wyglądu Conchity Wurst, mówiąc: „Teraz jest czas, aby się ogolić”. Prowadzący konkurs Nikolaj Koppel odpowiedział na uwagę słowami: „Czas na golenie? Chyba nie”. Komentarz Krupavičiusa został krytycznie odebrany także m.in. przez Grahama Nortona z BBC, który z kolei docenił Wurst za oryginalność i odwagę[74].

Wyniki głosowania komisji jurorskiej z Gruzji zostały wycofane przez EBU z powodu podejrzenia członków o manipulację głosami przez sędziów. Wszystkich pięciu jurorów, tj. Giorgi Kuchianidze, Micheil Chelidze, Natia Choshtaria, Nino Chachava i Nana Dauszwili, przyznało identyczną liczbę głosów od pierwszego do ósmego miejsca, co – w ocenie EBU – było statystycznie niemożliwe. Zgodnie z rozporządzeniem organizacji wyniki z Gruzji zostały oparte wyłącznie na głosowaniu telewidzów[75][76].

Cleo podczas występu w finale konkursu

Po konkursie w polskich mediach zwracano uwagę, że przyjęty w 2009 system przyznawania głosów, uwzględniający głosy jurorów z danego kraju, wypaczał wyniki głosowania telewidzów. Gdyby brać pod uwagę wyniki głosowania telewidzów, Polska zajęłaby piąte miejsce ze 162 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami (12 punktów) z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Irlandii i Ukrainy. W przypadku Wielkiej Brytanii jurorzy sklasyfikowali polską propozycję na ostatnim miejscu, co doprowadziło do nieprzyznania ani jednego punktu z kraju[77]. W odwrotnej sytuacji był zespół Firelight reprezentujący Maltę, który zajął szóste miejsce w głosowaniu jurorów, ale dopiero 24. miejsce w głosowaniu telewidzów.

Kraje uczestniczące | edytuj kod

Udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji potwierdziło 37 europejskich nadawców publicznych[62]. Do stawki konkursowej powróciły telewizje z Polski[78] i Portugalii[79], natomiast rezygnację z udziału w konkursie ogłosiły stacje z Cypru[80], Chorwacji[81], Serbii i Bułgarii[82]. Do konkursu nie powróciły także telewizje z Andory[83], Czech[84], Luksemburga[85], Maroka[86], Monako[87], Słowacji[88] i Turcji[89].

Powracający artyści | edytuj kod

Reprezentantka San Marino Valentina Monetta podczas występu w pierwszym półfinale konkursu

W 59. Konkursie Piosenki Eurowizji wzięło udział kilku wykonawców, którzy uczestniczyli w poprzednich konkursach. San Marino trzeci rok z rzędu reprezentowała Valentina Monetta[90][91][92], zostając tym samym czwartym w historii wykonawcą, który wziął udział w trzech kolejnych konkursach[93][94]. Reprezentanci Rumunii, Paula Seling i Ovi, wystąpili w barwach kraju podczas konkursu w 2010[95].

Reprezentantkę Macedonii, Tijanę Dapčević, wokalnie na scenie wspierała jej siostra, Tamara Todewska, która uczestnczyła w barwach kraju w konkursoe w 2008[96].

Wyniki | edytuj kod

Pierwszy półfinał | edytuj kod

Pierwszy półfinał odbył się 6 maja, wzięli w nim udział reprezentanci 16 krajów. Prawo do głosowania miały państwa uczestniczące w koncercie oraz trzy kraje mające zagwarantowany udział w finale, tj. Francja, Hiszpania oraz Dania (organizator)[97]. Do finału awansowało 10 krajów z największą liczbą zdobytych punktów[98].

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna pierwszego półfinału | edytuj kod

Drugi półfinał | edytuj kod

Drugi półfinał odbył się 8 maja 2014. Wzięli w nim udział reprezentanci 15 krajów. Prawo do głosowania miały państwa uczestniczące w koncercie oraz trzy kraje mające zagwarantowany udział w finale: Niemcy, Wielka Brytania i Włochy[97]. Ostatecznie do finału awansowało 10 krajów z największą liczbą zdobytych punktów[135].

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna drugiego półfinału | edytuj kod

Finał | edytuj kod

Finał odbył się 10 maja 2014. Wystąpili w nim reprezentanci dwudziestu sześciu krajów: po 10 najwyżej ocenionych uczestników rund półfinałowych, przedstawiciele państw tzw. Wielkiej Piątki (tj. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii) oraz kraju-gospodarza, czyli Danii. Koncert finałowy wygrała reprezentantka Austrii, Conchita Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix[12].

Legenda:

     Zdobywca pierwszego miejsca

     Zdobywca drugiego miejsca

     Zdobywca trzeciego miejsca

Tabela punktacyjna finału | edytuj kod

Pozostałe nagrody | edytuj kod

Nagrody im. Marcela Bezençona | edytuj kod

The Common Linnets – zdobywcy drugiego miejsca w konkursie oraz Nagrody Artystycznej i Kompozytorów im. Marcela Bezençona

W 2014 przyznano tzw. Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane od 2002 dla najlepszych piosenek biorących udział w koncercie finałowym, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek zostali: szef szwedzkiej delegacji konkursowej Christer Björkman oraz członek zespołu Herreys – Richard Herrey[184].

W 2014 nagrody w trzech kategoriach otrzymali[185]:

Faworyt OGAE | edytuj kod

Sanna Nielsen – faworytka Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE) do wygrania konkursu

Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE) to pozarządowa, pozapolityczna organizacja non profit[186][187] zrzeszająca 37 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji, założona przez Jari-Pekka Koikkalainena w 1984 w Savonlinna[188]. Pozostałe państwa na świecie są zjednoczone w oddział OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004[186].

Od 2007 corocznie, przed każdym Konkursem Piosenki Eurowizji, większość oddziałów przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danego konkursu (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tzw. systemu eurowizyjnego (tj. 1-8, 10 i 12 punktów dla 10 ulubionych utworów)[186].

W 2014 pięcioma głównymi faworytami klubów do zwycięstwa zostali[189]:

Nagroda im. Barbary Dex | edytuj kod

W 2014 przyznana została Nagroda im. Barbary Dex, nieoficjalny tytuł przyznawany corocznie przez fanów konkursu za pośrednictwem holenderskiej strony House of Eurovision (eurovisionhouse.nl) najgorzej ubranemu artyście w Konkursie Piosenki Eurowizji w danym roku[190][191][192]. Największą liczbę 311 głosów otrzymała reprezentantka Litwy Vilija Matačiūnaitė. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo reprezentantka Włoch Emma Marrone i Mołdawii Cristina Scarlat (90 głosów)[193][194].

Oglądalność | edytuj kod

W Polsce średnia oglądalność transmisji finału Konkursu Piosenki Eurowizji wyniosła łącznie około 5 mln widzów (4,63 mln w TVP1 i 373 tysiące w TVP Polonia, co stanowiło 40-procentowy udział na rynku), przy czym było to około 5,8 mln widzów w czasie występu polskiej reprezentacji)[195]. W Danii finał oglądało 2,4 mln (89%), w Szwecji 3,4 mln (83,2%), w Norwegii 1,4 mln (77,3%), w Holandii 5,1 mln (65%), w Wielkiej Brytanii 8,8 mln (42%), w Słowenii 324 tys. (47%), w Portugalii 542 tys. (13,5%), w Grecji 2,1 mln (55,7%), we Włoszech 1,1 mln (8,8%), w Austrii 1,3 mln (54%), we Francji 2,6 mln (13,6%), w Niemczech 8,96 mln (42%), w Hiszpanii 35%[196].

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie | edytuj kod

Sekretarze | edytuj kod

Poniżej przedstawione zostały nazwiska wszystkich sekretarzy, którzy ogłaszali wyniki głosowania w poszczególnych krajach. Państwa zostały uporządkowane w kolejności przyznawania punktów[197]:

 1.  AzerbejdżanSəbinə Babayeva
  (reprezentantka Azerbejdżanu w konkursie w 2012)
 2.  Grecja – Andrianna Maggania
 3.  PolskaPaulina Chylewska
 4.  Albania – Andri Xhahu
 5.  San MarinoMichele Perniola
 6.  Dania – Sofie Lassen-Kahlke
 7.  Czarnogóra – Tijana Misković
 8.  Rumunia – Sonia Argint Lonescu
 9.  RosjaAlsou
  (reprezentantka Rosji w konkursie w 2000)
 10.  Holandia – Tim Douwsma
 11.  Malta – Valentina Rossi
 12.  Francja – Elodie Suigo
 13.  Wielka Brytania – Scott Mills
 14.  Łotwa – Ralfs Eilands
  (reprezentant Łotwy w konkursie w 2013)
 15.  Armenia – Anna Avanesyan
 16.  Islandia – Benedikt Valsson
 17. Macedonia – Marko Mark
 18.  SzwecjaAlcazar
 19.  BiałoruśAlona Łanska
  (reprezentantka Białorusi w konkursie w 2013)
 20.  NiemcyHelene Fischer
 21.  Izrael – Ofer Nachshon
 22.  Portugalia – Joana Teles
 23.  Norwegia – Margrethe Røed
 24.  Estonia – Lauri Pihlap
  (zwycięzca konkursu w 2001)
 25.  Węgry – Éva Novodomszky
 26.  Mołdawia – Olivia Furtuna
 27.  IrlandiaNicky Byrne
 28.  Finlandia – Redrama
 29.  Litwa – Ignas Krupaviäius
 30.  Austria – Kati Bellowitsch
 31.  Hiszpania – Carolina Casado
 32.  Belgia – Angelique Vlieghe
 33.  Włochy – Linus
 34.  UkrainaZłata Ogniewicz
  (reprezentantka Ukrainy w konkursie w 2013)
 35.  Szwajcaria – Kurt Aeschbacher
 36.  GruzjaNodiko Tatiszwili i Sopo Gelowani
  (reprezentanci gruzji w konkursie w 2013)
 37.  Słowenia – Ula Furlan

Komentatorzy | edytuj kod

Spis poniżej przedstawia komentatorów konkursu z poszczególnych krajów w 2014:

Kraje niebiorące udziału | edytuj kod

 •  Andora – krajowy nadawca telewizyjny RTVA ogłosił 6 września 2013, że z powodów finansowych kraj nie weźmie udziału w 59. edycji konkursu[83]
 •  Bośnia i Hercegowina – bośniacki nadawca publiczny BHRT poinformował 18 grudnia 2013, że nie weźmie udziału w konkursie z powodu problemów finansowych oraz braku sponsorów, którzy mogliby wesprzeć stację oraz reprezentanta[201]
 •  BułgariaBułgarska Telewizja Narodowa (BNT) poinformowała 22 listopada 2013, że nie weźmie udziału w konkursie z powodu cięć budżetowych i problemów finansowych[82]
 •  Chorwacja – chorwacki nadawca Hrvatska radiotelevizija (HRT) 19 września 2013 potwierdził rezygnację z udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji z powodu problemów finansowych oraz niesatysfakcjonujących wyników, nie wykluczył jednak szansy na transmisję koncertu finałowego[81]
 •  Cypr – cypryjska telewizja publiczna Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC) wycofała się z konkursu 3 października 2013, z powodu trudnej sytuacji finansowej stacji[80]
 •  Czechy – czeski nadawca Česká televize poinformował w maju 2013, że stacja nie ma w planach powrotu na Konkurs Piosenki Eurowizji[202][203], a w październiku oficjalnie potwierdził brak udziału[84]
 •  Kazachstan – kazachski nadawca negocjował dołączenie do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), jednak jest to niemożliwe ze względu na brak członkostwa kraju w Radzie Europy, co jest obowiązkiem państw ubiegających się o przyłączenie do EBU[204][205]
 •  Kosowo – kosowski Wiceminister Spraw Zagranicznych, Petrit Selimi, zdradził podczas szwedzkiego programu telewizyjnego Korrespondenterna, że Kosowo chciało dołączyć w 2013 do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), dzięki czemu będzie mogło wystartować w konkursie[206][207]; kraj nie jest jednak uznawany za niezależny przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, co uniemożliwia mu pełne członkostwo w EBU oraz udział w stawce konkursowej[208]
 •  Liechtenstein1 Fürstentum Liechtenstein Television (1FLTV) planował dołączyć do EBU[209] i wyraził chęć udziału w konkursie w 2013, jednak nie otrzymał wówczas zgody na członkostwo w organizacji nadawców[210]; 10 września 2013 nadawca poinformował, że państwo nie zadebiutuje podczas 59. Konkursu[211]
 •  Luksemburg – krajowy nadawca RTL Télé Lëtzebuerg ogłosił, że kraj nie powrócił do konkursu z powodu braku zainteresowania mieszkańców oraz niewystarczających środków finansowych potrzebnych do potencjalnego organizowania imprezy[85]
 •  Maroko – nadawca Société Nationale de Radiodiffusion et de Télévision (SNRT) poinformował 11 września 2013, że nie wyklucza udziału w konkursie w przyszłości, jednak nie zamierzał wysyłać reprezentanta na imprezę w 2014[86]
 •  Monako – krajowy nadawca Télé Monte Carlo (TMC) potwierdził 17 września 2013, że nie wyśle swojego reprezentanta na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji[87]
 •  Serbia – serbski nadawca Radio-Televizija Srbije (RTS) poinformował 22 listopada 2013, że nie weźmie udziału w konkursie z powodów finansowych[82]
 •  Słowacja – słowacki nadawca Rozhlas a Televízia Slovenska (RTVS) poinformował 9 września 2013, że kraj nie powróci do konkursu w 2014[88][203]
 •  Turcja – dyrektor generalny Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), İbrahim Şahin, poinformował 14 września 2013, że nadawca nie wyśle swojego reprezentanta na konkurs w 2014 z powodu niezadowolenia z obecnych zasad głosowania (podział głosów telewidzów i sędziów w stosunku 50:50) oraz braku zrozumienia dla przywilejów tzw. wielkiej piątki (zapewniony udział w finale)[89]

Przypisy | edytuj kod

 1. DR to move into B&W-Hallerne in March - Eurovision Song Contest, eurovision.tv [dostęp 2020-04-13] .
 2. Jakov Isak Leon: [Day 8 First Dress Rehearsal at the B&W Hallerne #JoinUs] (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-15].
 3. Jakov Isak Leon: [Day 10 One more Dress Rehearsal at the B&W Hallerne! #JoinUs!] (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-15].
 4. a b Simon Storvik-Green: Emmelie to sing #JoinUs song with finalists (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-07. [dostęp 2014-05-15].
 5. Mike Sheridan laver musik til Eurovision: Jeg tror, jeg har ramt den (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2014-04-20. [dostęp 2014-05-15].
 6. Peter Vincent: Jessica Mauboy performs at Eurovision Song Contest (ang.). W: SMH [on-line]. smh.com.au, 2014-05-09. [dostęp 2014-05-15].
 7. a b Jarmo Siim: Eurovision 2014 Grand Final set for 10 May (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-07-08. [dostęp 2013-07-08].
 8. a b c d e Europejska Unia Nadawców: Copenhagen announced as host city of Eurovision 2014 (ang.). 2013-09-02. [dostęp 2013-09-02].
 9. Simon Storvik-Green: DENMARK WINS 2013 EUROVISION SONG CONTEST. W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-23].
 10. Eurovision Song Contest 1964. W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-23].
 11. Eurovision Song Contest 2001 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-23].
 12. a b c Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2014-05-11].
 13. Maciej Błażewicz: Kopenhaga gospodarzem Eurowizji 2014! (pol.). W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2013-09-02. [dostęp 2013-09-15].
 14. Stephane London: Denmark 2014: From a shipyard to a Eurovision temple (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-04. [dostęp 2013-09-15].
 15. Søren Bygbjerg: Kampen er i gang: De vil være værtsbyer for Eurovision 2014 (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-05-20. [dostęp 2013-05-23].
 16. Luke Fisher: Denmark: Copenhagen and Herning to bid for 2014. W: ESCXtra [on-line]. escxtra.com, 2013-05-20. [dostęp 2013-05-23].
 17. Ann Gripper: When is Eurovision 2014? The early song contest information (ang.). W: Daily Mirror [on-line]. mirror.co.uk. [dostęp 2013-05-23].
 18. Simon Storvik-Green: Four cities submit bids to host Eurovision 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-21. [dostęp 2013-06-19].
 19. a b Søren Bygbjerg: Kampen er i gang: De vil være værtsbyer for Eurovision 2014 (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-05-20. [dostęp 2013-06-27].
 20. Jarmo Siim: Malmö: Updates about the contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-03-18. [dostęp 2013-05-23].
 21. Luke Fisher: Denmark: Copenhagen and Herning to bid for 2014 (ang.). W: escXtra [on-line]. escxtra.com, 2013-05-20. [dostęp 2013-07-27].
 22. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: Fredericia joins the bidding race (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-05-22. [dostęp 2013-07-26].
 23. Nu vil Fredericia også have Eurovision til byen (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk.
 24. Sanjay Jiandani: Denmark: Aalborg to enter host city race?. W: ESCToday.com [on-line]. esctoday.com, 2013-05-22. [dostęp 2013-05-23].
 25. Vil kontakte DR: Aalborg som Grand Prix-værtsby? (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-05-22. [dostęp 2013-07-26].
 26. Christian Rimestad: Vil overdække Fængselsgården til grandprix-finale (duń.). W: Horsens Folkeblad [on-line]. hsfo.dk, 2013=06-06. [dostęp 2013-07-26].
 27. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark: Horsens bids to host Eurovision in a prison (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-05-23. [dostęp 2013-07-26].
 28. Horsens vil holde Eurovision bag tremmer (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-05-23. [dostęp 2013-07-27].
 29. Søren Bygbjerg: Klar med ansøgninger til DR: Fire byer kæmper om Grand Prix (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-05-20. [dostęp 2013-06-27].
 30. a b Niels Brauer: Aalborg siger nej til Melodi Grand Prix (duń.). W: NORDJYSKE [on-line]. nordjyske.dk, 2013-06-17. [dostęp 2013-07-26].
 31. Rikke Caroline Carlsen: Aalborg melder sig ud af Grand Prix-ræs (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-06-17. [dostęp 2013-06-17].
 32. Kristoffer Veggerby: Ikke plads til grand prix i Gigantium (duń.). W: NORDJYSKE [on-line]. nordjyske.dk, 2013-06-16. [dostęp 2013-07-26].
 33. Sharing Copenhagen with the World (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk. [dostęp 2013-07-26].
 34. Sebastian Goos: Ny multievent-hal åbner ved legendarisk værft (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2012-03-26. [dostęp 2013-06-19].
 35. Maiken Kolby: De slås om Det Internationale Melodi Grand Prix 2014 (duń.). W: Ekstra Bladet [on-line]. ekstrabladet.dk, 2013-06-19. [dostęp 2013-07-26].
 36. Maiken Kolby: Sådan ser det ud, hvis DR holder Melodi Grand Prix i egen baghave (duń.). W: Ekstra Bladet [on-line]. ekstrabladet.dk, 2013-06-19. [dostęp 2013-07-26].
 37. Trekantområdet trækker sit kandidatur som vært for Eurovision Song Contest 2014 (duń.). W: Fredericia Kommune [on-line]. fredericia.dk, 2013-06-25. [dostęp 2013-07-26].
 38. Simon Storvik-Green: Fredericia withdraws Eurovision 2014 application (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-06-26. [dostęp 2013-06-27].
 39. Malte Vuorela: Fodbold sparker Melodi Grand Prix ud af Parken (duń.). W: DR [on-line]. dr.dk, 2013-06-28. [dostęp 2013-07-26].
 40. Sanjay (Sergio) Jiandani: Denmark 2014: Parken Stadium withdraws its bid to host ESC (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-06-28. [dostęp 2013-07-01].
 41. Simon Storvik-Green: Executive Producer appointed for Eurovision 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-21. [dostęp 2013-05-23].
 42. Jarmo Siim: TDC becomes Eurovision 2014 Presenting Partner (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-09-21. [dostęp 2013-12-19].
 43. Jarmo Siim: Schwarzkopf renews Eurovision partnership for 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-12-19. [dostęp 2013-12-19].
 44. Sietse Bakker: Schwarzkopf Presenting Partner of Eurovision Song Contest 2011 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-09-21. [dostęp 2015-03-02].
 45. Jarmo Siim: Jury rules tightened for 2014 Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-09-20. [dostęp 2013-09-20].
 46. Jarmo Siim: Jon Ola Sand: „We will always do our utmost to secure a fair result” (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-09-20. [dostęp 2013-09-20].
 47. Jarmo Siim: First sneak peek of Eurovision 2014 graphics (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-11-24. [dostęp 2013-12-19].
 48. Jarmo Siim: Presenting: Theme Art of Eurovision 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-12-18. [dostęp 2013-12-19].
 49. #JoinUs: Theme art in 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-12-18. [dostęp 2013-12-19].
 50. Simon Storvik-Green: Eurovision 2014 slogan revealed: 'Join Us'! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-09-01. [dostęp 2013-12-19].
 51. Jarmo Siim: Koppel, Asbæk, Rønne to host Eurovision 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-04. [dostęp 2014-02-05].
 52. Jarmo Siim: Five questions: Why we have three hosts this year (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-04. [dostęp 2014-02-05].
 53. a b „Rainmaker” Premier at Malta's National Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-02-09].
 54. Emmelie de Forest – Rainmaker (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-08-05].
 55. EMMELIE DE FOREST – RAINMAKER (SONG) (ang.). danishcharts.com. [dostęp 2014-08-15].
 56. Emmelie de Forest, Rainmaker (niem.). officialcharts.de. [dostęp 2014-08-15].
  TOP 100 SINGLES, WEEK ENDING 15 May 2014 (ang.). chart-track.co.uk. [dostęp 2014-08-15].
  EMMELIE DE FOREST – RAINMAKER (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2014-08-15].
  Emmelie de Forest in UK charts (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2014-08-15].
 57. EMMELIE DE FOREST „RAINMAKER” (duń.). ifpi.dk. [dostęp 2014-08-15].
 58. Certification Award – Levels (ang.). ifpi.org. [dostęp 2014-08-15].
 59. Eurovision Song Contest 2014 Copenhagen (album mp3) (pol.). empik.com. [dostęp 2014-08-17].
 60. Jarmo Siim: Sweden and Norway drawn into Semi-Finals (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-11-24. [dostęp 2013-11-24].
 61. Jakub Obara: Europejskie koszyki (pol.). eurowizja.org, 2014-01-15. [dostęp 2014-01-15].
 62. a b Jarmo Siim: Slovenia joins Eurovision 2014, Semi-Final Allocation Draw on Monday (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-01-17. [dostęp 2014-01-17].
 63. Paula Seling si Ovi ne reprezinta la Eurovison! E plagiat? (rum.). urban.ro, 2014-03-02. [dostęp 2014-05-27].
 64. Alexandru Manea: Rautate sau adevar? Piesa „Miracle” (Paula Seling si Ovi), acuzata de plagiat! (rum.). agentiadepresamondena.com, 2014-02-24. [dostęp 2014-05-27].
 65. Bogdan Honciuc: ROMANIA: PAULA SELING ADDRESSES ACCUSATIONS OF VIDEO PLAGIARISM (ang.). W: Wiwi Bloggs [on-line]. wiwibloggs.com, 2014-04-28. [dostęp 2014-05-28].
 66. Stephane London: France: Twin Twin accused of plagiarism (ang.). esctoday.com, 2014-01-29. [dostęp 2014-05-27].
 67. Eurovision 2014: accusé de s'être inspiré de Stromae, Twin Twin dément! (fr.). chartsinfrance.net, 2014-01-29. [dostęp 2014-05-27].
 68. Stromae plagié par une „Moustache"? (fr.). lalibre.be, 2014-01-03. [dostęp 2014-05-27].
 69. Herwig-Hakan Mader: Conchita Wurst: Mit 'Rise Like A Phoenix' zum Song Contest (niem.). ggg.at, 2014-03-18. [dostęp 2014-05-27].
 70. Eurowizja 2014: piosenka Conchity Wurst z Austrii to plagiat? Posłuchajcie! (pol.). eska.pl, 2014-03-19. [dostęp 2014-05-27].
 71. Russia booed at Eurovision semi-final (ang.). W: BBC [on-line]. bbc.com, 2014-05-07. [dostęp 2014-05-28].
 72. Eurowizja 2014: Rosja została wygwizdana (pol.). W: Interia [on-line]. muzyka.interia.pl, 2014-05-07. [dostęp 2014-05-28].
 73. 7. miejsce Rosji na Eurowizji. Publiczność buczała, gdy siostry dostawały punkty (pol.). W: TVN24 [on-line]. tvn24.pl, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-28].
 74. Lithuania draws criticism over shaving joke to Eurovision winner Conchita Wurst (ang.). W: Click Music [on-line]. clickmusic.com, 2014-05-10. [dostęp 2014-05-28].
 75. Georgia in the Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-28].
 76. Markus Larsson: Georgiens röster diskvalificerades i Eurovision-finalen (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-28].
 77. Eurowizja 2014: według głosowania widzów Polska zajęła piąte miejsce onet.pl, 12 maja 2014 [dostęp 24-5-2015]
 78. a b Jarmo Siim: Poland returns to Eurovision after two-year break (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.com, 2013-12-05. [dostęp 2013-12-05].
 79. a b c Victor M. Escudero: Portugal: Susy wins Festival da Canção! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-15. [dostęp 2014-03-15].
 80. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Cyprus will not participate in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-10-03. [dostęp 2013-09-15].
 81. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Croatia: HRT will not participate in Eurovision 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-19. [dostęp 2013-09-19].
 82. a b c Steef Van Gorkum: Participation D-Day: Serbia & Bulgaria out (ang.). W: ESC Daily [on-line]. escdaily.com, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-23].
 83. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Andorra: RTVA will not return to Eurovision in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-06. [dostęp 2013-09-15].
 84. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Czech Republic will not participate in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-30. [dostęp 2013-10-02].
 85. a b Juha Repo: Luxembourg: Is there ever any hope of a return to Eurovision? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-04-24. [dostęp 2013-06-19].
 86. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Morocco: SNRT will not return to Eurovision in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-11. [dostęp 2013-09-15].
 87. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Monaco: TMC will not return to Eurovision in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-17. [dostęp 2013-09-17].
 88. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Slovakia: RTVS will not return to Eurovision in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-09. [dostęp 2013-09-09].
 89. a b Danny N.: Turkey: ‘No plans to return’ under current system (ang.). W: escXtra [on-line]. escxtra.com, 2013-09-14. [dostęp 2013-09-15].
 90. Firma pre-accordo Eurofestival 2014 per Valentina Monetta (wł.). W: San Marino RTV [on-line]. smtvsanmarino.sm, 2013-06-19. [dostęp 2013-06-19].
 91. a b Simon Storvik-Green: Valentina Monetta to represent San Marino in 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-06-19. [dostęp 2013-06-19].
 92. ESC 2014, San Marino: “Disposti a riconfermare la Monetta” (wł.). W: Eurofestival News [on-line]. eurofestiwal.ws, 2013-05-21. [dostęp 2013-05-23].
 93. Simon Storvik-Green: Winners of the 1950s – What happened to them? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-07-12. [dostęp 2013-09-15].
 94. Gordon Roxburgh: Winners of the 1960s – What happened to them? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-07-23. [dostęp 2013-09-15].
 95. a b c Jakov I. Leon: Paula and Ovi to represent Romania! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-01. [dostęp 2014-03-01].
 96. a b Olena Omelyanchuk: F.Y.R. Macedonia: Tijana goes to the sky (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-22. [dostęp 2014-02-23].
 97. a b Victor M. Escudero: Allocation Draw results: Who's in which Semi-Final? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-01-20. [dostęp 2014-01-20].
 98. Gordon Roxburgh: The ten winners from tonight's show (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-06. [dostęp 2014-05-06].
 99. a b Jarmo Siim: Running order for Eurovision Semi-Finals decided (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-24. [dostęp 2014-03-24].
 100. a b Eurovision Song Contest 2014 First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-12-04].
 101. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Armenia confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 102. Olena Omelyanchuk: Aram Mp3 to represent Armenia in Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-01-02. [dostęp 2014-01-01].
 103. Marco Brey: Aram MP3 to sing „Not Alone” for Armenia (pol.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-14. [dostęp 2014-03-14].
 104. Sanjay (Sergio) Jiandani: LTV Eurovision is a Priority (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-05-06. [dostęp 2013-09-24].
 105. a b Gordon Roxburgh: Aarzemnieki takes the honours in Latvia (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-22. [dostęp 2014-02-23].
 106. Sanjay (Sergio) Jiandani: Estonia: ERR confirms participation in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-18. [dostęp 2013-07-20].
 107. a b Simon Storvik=Green: Estonia sends Tanja to Copenhagen! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-01. [dostęp 2014-03-01].
 108. a b Victor M. Escudero: Sweden: Sanna Nielsen wins Melodifestivalen! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-08. [dostęp 2014-03-08].
 109. Sanjay (Sergio) Jiandani: Iceland: RUV confirms participation in Eurovision 2014 (ang.). esctoday.com, 2012-12-17. [dostęp 2013-06-15].
 110. a b Peter Russell: Iceland: Pollapönk to represent Iceland in Copenhagen! (ang.). esctoday.com, 2014-02-15. [dostęp 2014-02-15].
 111. Sanjay (Sergio) Jiandani: Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-15. [dostęp 2013-10-09].
 112. a b Ołena Omelańczuk: Herciana Matmuja wins Festivali i Këngës! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-12-28. [dostęp 2013-12-28].
 113. Olena Omelyanchuk: Russia calls musicians for the national selection (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-09-01. [dostęp 2013-11-19].
 114. Olena Omelyanchuk: Russia sends the Tolmachevy Twins to Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-15. [dostęp 2014-03-15].
 115. Dennis Van Eersel: Azerbaijan: Ictimai will ‘join us’ in Copenhagen (ang.). W: ESC Daily [on-line]. escdaily.com, 2013-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 116. Ołena Omelańczuk: Dilara wins Böyük Səhnə in Azerbaijan (ang.). eurovision.tv, 2014-03-03. [dostęp 2014-03-04].
 117. Olena Omelyanchuk: It time to „Start A Fire” for Dilara Kazimova (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-16. [dostęp 2014-03-16].
 118. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Ukraine confirms participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-10-23. [dostęp 2013-11-02].
 119. a b Olena Omelyanchuk: Maria Yaremchuk is the Ukrainian winner! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-12-21. [dostęp 2013-12-21].
 120. Raf Van Bedts: VRT organiseert opnieuw Eurosong in 2014 (niderl.). eurosong.be, 2012-12-17. [dostęp 2013-05-23].
 121. a b Simon Storvik-Green: Axel Hirsoux wins the Belgian ticket to Copenhagen! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-16. [dostęp 2014-03-16].
 122. Sanjay Jiandani: Moldova confirms participation in Copenhagen (ang.). esctoday.com, 2012-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 123. a b Olena Omelyanchuk: Moldova: Woman with the wild soul (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-15. [dostęp 2014-03-15].
 124. Sanjay Jiandani: San Marino confirms participation in Malmö (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2012-11-15. [dostęp 2013-06-21].
 125. Gordon Roxburgh: It's Maybe for Valentina Monetta (ang.). eurovisionltv, 2014-03-14. [dostęp 2014-03-15].
 126. Sanjay Jiandani: Portugal: RTP confirms participation in Eurovision 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-11-07. [dostęp 2013-11-22].
 127. Nick van Lith: AvroTros confirms 2014 participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. escXtra.com, 2013-05-06. [dostęp 2013-05-23].
 128. Simon Storvik-Green: The Common Linnets to represent the Netherlands in Copenhagen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-11-25. [dostęp 2013-11-25].
 129. Simon Storvik-Green: The Common Linnets to sing „Calm After The Storm” (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-04. [dostęp 2014-05-06].
 130. Sanjay (Sergio) Jiandani: Montenegro: RTCG confirms participation- Artist annoucement soon (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-18. [dostęp 2013-09-25].
 131. Jakov I. Leon: Sergej Ćetković sings for Montenegro (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-11-18. [dostęp 2013-11-18].
 132. Sergej Ćetković predstavlja „Moj svijet” (czarnog.). W: RTCG [on-line]. rtcg.me, 2014-03-08. [dostęp 2014-03-08].
 133. Klész Imre: A Dal 2013: Teljes a magyar válogató mezőnye (węg.). eschungary.hu, 2013-11-10. [dostęp 2013-10-11].
 134. a b Marco Brey: András Kállay-Saunders to represent Hungary! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-22. [dostęp 2014-02-23].
 135. Gordon Roxburgh: Tonight ten more winners through to the Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-08].
 136. a b Eurovision Song Contest 2014 Second Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-12-04].
 137. Sanjay (Sergio) Jiandani: Malta: PBS confirms participation in Eurovision 2014. W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-19. [dostęp 2013-07-20].
 138. a b Gordon Roxburgh: Firelight to represent Malta (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-09. [dostęp 2014-02-09].
 139. גורם ברשות השידור: „חבל ששלחנו בלדהלאירוויזיון” (hebr.). mako.co.il, 2012-12-17. [dostęp 2013-06-15].
 140. Gil Laufer: Israel: Mei Feingold officially announced as representative (ang.). esctoday.com, 2014-01-11. [dostęp 2014-01-11].
 141. Simon Storvik-Green: Israel chooses „Same Heart” for Copenhagen! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-05. [dostęp 2014-03-05].
 142. MGP format will change for 2014 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2013-05-06. [dostęp 2013-05-23].
 143. a b Simon Storvik-Green: Carl Espen to represent Norway in Copenhagen! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-15. [dostęp 2014-03-15].
 144. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB confirm participation in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-16. [dostęp 2013-07-16].
 145. Jakub Obara: The Shin i Mariko – z Gruzji do Europy (pol.). eurowizja.org, 2014-02-04. [dostęp 2014-02-04].
 146. Marco Brey: „Three Minutes to Earth” for Georgia (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-24. [dostęp 2014-02-24].
 147. TVP wraca na Eurowizję (pol.). tvp.info, 2013-12-05. [dostęp 2013-12-31].
 148. a b c Poland: Greetings from Slavic Girls! (ang.). eurovision.tv, 2014-02-25. [dostęp 2014-02-25].
 149. Sanjay (Sergio) Jiandani: Austria: ORF confirms participation in Eurovision 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-06. [dostęp 2013-11-22].
 150. Belén García: Interview: Conchita Wurst (Austria 2014) speaks to ESC+Plus! (ang.). W: ESC+ [on-line]. esc-plus.com, 2013-09-16. [dostęp 2013-09-16].
 151. Marco Brey: Conchita Wurst to represent Austria in 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-09-10. [dostęp 2013-09-10].
 152. Marco Brey: Conchita to „Rise Like A Phoenix” for Austria (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-18. [dostęp 2014-03-18].
 153. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Lithuania confirms participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-10-02. [dostęp 2013-10-02].
 154. Jakov I. Leon: Attention Europe, Vilija sings for Lithuania (ang.). eurovision.tv, 2014-03-01. [dostęp 2014-04-27].
 155. Jakov I. Leon: Lithuania sings „Attention” (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-24. [dostęp 2014-02-24].
 156. Finland: UMK Submissions Are Open (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2013-05-19. [dostęp 2013-05-23].
 157. a b Pete Lewis: Finland: Softengine win UMK 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2014-02-01. [dostęp 2014-02-02].
 158. Ireland: RTE confirms participation in Eurovision 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-12. [dostęp 2013-07-12].
 159. a b Irlandia wybiera Kasey Smith! | eurowizja.org, eurowizja.org [dostęp 2017-11-18]  (pol.).
 160. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Belarus confirms participation (ang.). esctoday.com, 2013-10-03. [dostęp 2013-10-09].
 161. a b c Jessica Weaver: Belarus: TEO to Copenhagen! (ang.). esctoday.com, 2014-01-10. [dostęp 2014-01-10].
 162. a b Тијана ја претставува Македонија на Евросонг 2014! (mac.). mmm.com.mk, 2013-08-28. [dostęp 2013-08-28].
 163. Sanjay (Sergio) Jiandani: Switzerland: SRF confirms participation in 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-17. [dostęp 2013-07-17].
 164. a b Marco Brey: It's Sebalter for Switzerland! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-01. [dostęp 2014-02-02].
 165. a b Gordon Roxburgh: Freaky Fortune feat. Risky Kidd for Greece (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-11. [dostęp 2014-03-11].
 166. Sanjay (Sergio) Jiandani: Slovenia: RTVSLO confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-01-17. [dostęp 2014-01-17].
 167. a b Jakov I. Leon: Tinkara Kovač wins EMA 2014 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-08. [dostęp 2014-03-08].
 168. Sanjay Jiandani: Romania: TVR confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2012-11-22. [dostęp 2013-11-22].
 169. Douze Points: Derzeit ist für 2014 nur eine ESC-Vorentscheid-Show geplant (niem.). 2013-04-16. [dostęp 2013-05-23].
 170. a b Jakov I. Leon: Germany: Elaiza wins Unser Song für Dänemark! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-13. [dostęp 2014-03-13].
 171. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: France confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-27. [dostęp 2013-09-29].
 172. a b Victor M. Escudero: It's Moustache for France! (ang.). eurovision.tv, 2014-03-02. [dostęp 2014-03-02].
 173. a b Laurent Marsick, Raphaël Bosse-Platière: Eurovision 2014: le groupe Twin Twin représentera la France (fr.). rtl.fr, 2014-03-02. [dostęp 2014-03-02].
 174. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Italy confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-11-19. [dostęp 2013-11-19].
 175. Sanjay (Sergio) Jiandani: Italy: Emma Marrone to Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-01-22. [dostęp 2014-01-22].
 176. Jakub Kasprzyk: “La mia città” w Kopenhadze! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-01-24. [dostęp 2014-01-24].
 177. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Spain confirms participation in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-25. [dostęp 2013-09-29].
 178. a b Victor M. Escudero: Ruth Lorenzo wins in Spain! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-22. [dostęp 2014-02-23].
 179. Denmark wins Eurovision 2013 (ang.). W: Deutsche Welle [on-line]. dw.de, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-23].
 180. a b Simon Storvik-Green: It's Basim for Denmark to Copenhagen! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-03-08. [dostęp 2014-03-08].
 181. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: United Kingdom confirms participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-10-01. [dostęp 2013-10-01].
 182. a b Gordon Roxburgh: Molly Smitten-Downes to represent the UK (ang.). eurovision.tv, 2014-03-03. [dostęp 2014-03-04].
 183. Eurovision Song Contest 2014 Grand Final. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2013-05-10. [dostęp 2014-05-11].
 184. Marcel Bezençon Award – an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 185. Gordon Roxburgh: Winners of the Marcel Bezençon Awards (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-11. [dostęp 2014-05-18].
 186. a b c Status OGAE Polska. [dostęp 2013-02-13].
 187. ogae.net – Eurovision Fanclub Network (ang.). W: OGAE [on-line]. ogae.net. [dostęp 2013-06-22].
 188. Mikä ihmeen OGAE? (fiń.). W: OGAE Finlandia [on-line]. euroviisuklubi.fi. [dostęp 2013-06-22].
 189. OGAE International ESC Poll 2014 Results (ang.). W: OGAE International [on-line]. ogaeinternational.com. [dostęp 2014-05-07].
 190. The Barbara Dex Award (ang.). W: Euro Dummies [on-line]. eurodummies.wordpress.com. [dostęp 2013-05-26].
 191. Barbara Dex Award (ang.). W: Eurovision House [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-05-25].
 192. Media Handbook for Eurovision Song Contest 2012 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-26].
 193. Vilija Matačiūnaité (Lithuania) wins 2014 Barbara Dex Award (ang.). eurovisionhouse.nl, 2014-05-18. [dostęp 2014-05-27].
 194. Nick van Lith: Lithuania: Vilija wins the Barbara Dex Award (ang.). escxtra.com, 2014-05-18. [dostęp 2014-05-27].
 195. Finał Eurowizji zdeklasował konkurencję. Najwyższa widownia od lat (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-05-12. [dostęp 2015-02-17].
 196. Dziennik-Eurowizyjny.blog.pl
 197. Gordon Roxburgh: „Good evening Copenhagen” – Voting order revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-10. [dostęp 2014-05-10].
 198. Sanjay (Sergio) Jiandani: France: National final on January 26; winner announced on March 2 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-11-12. [dostęp 2013-11-23].
 199. Cornald Maas en Jan Smit commentatoren Songfestival 2014 (niderl.). W: NU.nl [on-line]. nu.nl, 2013-11-06. [dostęp 2013-11-23].
 200. Alex P.: Novità Eurovision Song Contest 2014: la semifinale su Rai 4 e la finale su Rai 2! (wł.). W: Eurofestival News [on-line]. eurofestivalnews.com, 2013-11-19. [dostęp 2013-11-23].
 201. Sanjay (Sergio) Jiandani: Eurovision 2014: Bosnia & Herzegovina will not compete in Copenhagen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-12-19. [dostęp 2013-12-19].
 202. Nick van Lith: Czech Republic: No participation in 2014 (ang.). W: escXtra [on-line]. escxtra.com, 2013-05-29. [dostęp 2013-06-19].
 203. a b Maciej Błażewicz: Eurowizja 2013 – skandale, Eurowizja 2014, Historia Danii na ESC 1958. 24.05.2013. [dostęp 25.05.2013].
 204. Vicente Rico: Kazajistán negocia su incorporación a la UER (hiszp.). W: Eurovision-Spain [on-line]. eurovision-spain.com, 2013-01-03. [dostęp 2013-06-19].
 205. Which countries can take part in Eurovision Song Contest – Malmö 2013 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-06-19].
 206. Kosovo drömmer om Eurovision (szw.). W: SVR [on-line]. svtplay.se. [dostęp 2013-09-15].
 207. Del 10 av 10: Musikens makt (szw.). W: SVR [on-line]. svtplay.se, 2013-09-03. [dostęp 2013-09-15].
 208. RTK PLEDGES TO ADOPT CORE PUBLIC SERVICE VALUES (ang.). W: EBU [on-line]. ebu.ch, 2013-03-08. [dostęp 2013-09-15].
 209. No Participation of Liechtenstein at Eurovision 2012 (ang.). W: Eurovision Times [on-line]. eurovisiontimes.wordpress.com, 2011-11-29. [dostęp 2013-09-15].
 210. Anthony Granger: Liechtenstein: No 2013 Participation (ang.). W: EuroVoix [on-line]. eurovoix.com, 2012-09-17. [dostęp 2013-09-15].
 211. Sanjay (Sergio) Jiandani: Liechtenstein: No debut in Eurovision 2014! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-09-10. [dostęp 2013-09-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji 2014" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy