Konkurs Piosenki Eurowizji 2019


Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 15 lut 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

64. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany w dniach 14 16 i 18 maja 2019 w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie. Gospodarzem konkursu był Izrael, który zwyciężył w finale konkursu organizowanego w 2018 roku. Organizatorami konkursu była Europejska Unia Nadawców (EBU) i izraelski nadawca publiczny Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC).

Finał konkursu wygrał Duncan Laurence, reprezentant Holandii z piosenką „Arcade”, za którą otrzymał łącznie 498 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów.

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Tel Awiw Tel-Awiw na mapie Izraela.

Miejsce organizacji konkursu | edytuj kod

Izraelska telewizja otrzymała prawa do organizacji 64. Konkursu Piosenki Eurowizji dzięki wygranej Netty, reprezentantki Izraela w finale konkursu z 2018. 13 września EBU ogłosiła, że konkurs odbędzie się w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie, a koncerty rozegrane będą w dniach 14, 16 i 18 maja[1]. Ceremonia otwarcia konkursu zostanie zorganizowana na skwerze przed Muzeum Sztuki mieszczącym się przy osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz[2].

Minister finansów Mosze Kachlon zasugerował, że budżet na organizację konkursu może wynieść ok. 120 milionów szekli[3].

Proces wyboru miejsca organizacji | edytuj kod

Neta Berzilaj w trakcie przemowy podczas odbierania statuetki dla zwycięzcy konkursu w 2018 frazą "Next year in Jerusalem!" (pol. Za rok w Jerozolimie!) zaprosiła na następny konkurs do Jerozolimy[4], co było uznane za potwierdzenie miejsca organizacji konkursu w 2019. Jest to jednak popularna fraza religijna w judaizmie, odnosząca się do wieloletniej ery braku państwa żydowskiego[5]. W tym samym czasie premier Izraela Binjamin Netanjahu oświadczył na swoim koncie na Instagramie, że konkurs odbędzie się w Jerozolimie, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone przez EBU[6][7]. Potencjalnymi miejscami do organizacji konkursu były wówczas Pais Arena Jerusalem oraz stadion Teddy. Poinformowano również, że konkurs na pewno nie odbędzie się w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym odbyły się konkursy w 1979 i 1999, co tłumaczono „niewystarczającą pojemnością hali”[8].

Pawilon 2 Expo Tel-Aviv

13 maja burmistrz Tel Awiwu Ron Chuldaj ogłosił, że miasto zostało wykluczone z negocjacji o organizację konkursu. Później pojawiły się głosy, że decyzja miała na celu odradzenie władzom miasta podjęcia rozmów, te zaś wyraziły zainteresowanie przygotowaniem konkursu[9]. 16 maja chęć organizacji wyraziły władze Petach Tikwy, które nie dysponowały jednak odpowiednio przystosowaną halą[10]. Wśród chętnych do organizacji znalazły się także władze Hajfy, o czym poinformował burmistrz Jona Jahaw[11] i Ejlatu[12].

Po ogłoszeniu zwycięstwa Izraela spekulowano, że konkurs może zostać przeniesiony do innego kraju (m.in. do Austrii), co tłumaczono pojawiającymi się groźbami bojkotu konkursu przez niektóre państwa[17]. 22 maja plotka została zdementowana przez EBU[18]. Pod koniec maja Grupa Refencyjna EBU spotkała się z przedstawicielami izraelskiej telewizji Kan, by omówić z nimi szczegóły przygotowań do konkursu[19]. 11 czerwca ogłoszono, że w przetargu o organizację konkursu weźmą udział władze czterech miast: Tel Awiwu, Hajfy, Jerozolimy i Ejlatu[20]. 19 czerwca Grupa Referencyjna EBU ponownie spotkała się z władzami telewizji Kan, by przedyskutować szczegóły związane z organizacją konkursu. Potwierdzono wówczas, że decyzja o mieście-organizatorze, hali konkursowej i dacie rozegrania koncertów zostanie ogłoszona we wrześniu[21].

24 czerwca telewizja Kan rozpoczęła oficjalne przyjmowanie zgłoszeń od władz miast zainteresowanych organizacją konkursu[22], do czterech wcześniej potwierdzonych kandydatów dołączyły władze Samorządu Regionu Tamar proponując zorganizowanie konkursu na terenie starozytnej twierdzy Masada[23]. Kandydatury przyjmowano do 18 lipca, swoje aplikacje nadesłali włodarze Jerozolimy (Pais Arena), Tel-Awiwu (Pawilon 2 miejskiego Centrum Konferencyjnego) oraz Ejlatu.

28 lipca 2018 wiceminister w Kancelarii Premiera Micha’el Oren, oświadczył, że Jerozolima nie ma środków na organizację konkursu, przypominając, że Tel Awiw był bardziej prawdopodobnym gospodarzem[24]. Niedługo potem ujawniono, że telewizja Kan nie dostarczyła wymaganych 12 milionów euro na poczet EBU, co miała obowiązek uczynić do 29 lipca[25]. Ostatecznie osiągnięto kompromis między stronami, a telewizja Kan, dzięki finansowemu wsparciu przez rząd Netanjahu zapłaciła zaliczkę[26]

27 sierpnia 2018 Jon Ola Sand wraz z kilkoma delegatami z EBU pojawił w Izraelu, by spotkać się z włodarzami kandydujących miast. 30 sierpnia potwierdził w wywiadzie dla Kan, że Ejlat nie jest już w stanie kandydować, pozostawiając wybór pomiędzy Jerozolimą a Tel Awiwem. Stwierdził również, że nie było poważnej dyskusji między członkami EBU w sprawie bojkotu wydarzenia, a decyzja w sprawie miasta-gospodarza zostanie podjęta na początku września[27].

Przebieg konkursu | edytuj kod

Kierownikiem wykonawczym konkursu z ramienia telewizji Kan została Ziwit Dawidowicz, redaktorem naczelnym i dyrektorem prowadzącym – Juwal Kohen[28], dyrektorem konkursu – Mosze Kepten, a jego producentem – Christer Björkman[29]. Za produkcję muzyczną odpowiedzialny został Tal Forer[30], a za świetlną – Dakar Azulaj i Ronen Najar.

Partnerem prezentacyjnym konkursu został serwis MyHeritage, będący platformą ułatwiającą odnajdowanie przodków i krewnych jej użytkowników[31][32].

Pierwsza transza biletów na koncerty trafiła do sprzedaży 28 lutego[33]. Oficjalnym partnerem sprzedaży jest izraelska firma Leaan[34].

Próby sceniczne uczestników rozpoczęły się w sobotę, 4 maja. W związku ze świętem narodowym Izraela, 8 maja nie odbyły się próby do konkursu.

Prowadzący i goście specjalni | edytuj kod

Asi Azar, Bar Refa’eli, Lusi Ajjub i Erez Tal – prowadzący konkurs

Wśród wymienianych przez media potencjalnych gospodarzy eurowizyjnych koncertów pojawili się m.in. Sziri Majmon, Ge’ula Ewen Sa’ar[2] czy Li’or Suchard[35]. 7 grudnia gazeta „Jedi’ot Acharonot” podała, że koncerty konkursowe poprowadzą: Erez Tal i Bar Refa’eli, zaś rozmowy w tzw. „green roomie” przeprowadzą Lusi Ajjub i Asi Azar[36]. EBU potwierdziła informacje 25 stycznia 2019[37].

W styczniu 2019 pojawiły się spekulacje, jakoby gościem muzycznym w finale konkursu była Madonna[38]. W kwietniu, w trakcie konferencji prasowej telewizji Kan, potwierdzono informacje, a także ujawniono pozostałych gości specjalnych konkursu[39]. Gośćmi muzycznymi pierwszego półfinału były Netta Barzilaj i Dana International, które zaśpiewały również pozakonkursowo w koncercie finałowym[39][40]. W drugim półfinale gościnnie zaprezentował się zespół Szalwa[39]. Gośćmi specjalnymi finału byli: Gali Atari, Conchita Wurst, Måns Zelmerlöw, Wierka Serdiuczka i Eleni Fureira[39], a także Nadav Guedj i Ilanit[39] oraz Idan Raichel, który wystąpił na scenie wraz z 24-osobowym zespołem[39]. W trakcie koncertu pojawiła się także aktorka Gal Gadot, która wystąpiła w minispocie reklamującym Tel Awiw-Jafę[39][41]. W półfinale i finale gościnnie wystąpił także mentalista Li’or Suchard.

Projekt grafiki i sceny | edytuj kod

30 października ogłoszono, że sloganem konkursu będzie hasło Dare to Dream[42].

8 stycznia 2019 zaprezentowano oficjalny logotyp konkursu wraz z dwiema alternatywnymi wersjami, wszystkie skonstruowane z trzech trójkątów połączonych w gwiazdę. Za projekt loga odpowiada Studio Adama Feinberga[43]. Przedstawiciele telewizji Kan wyjaśnili znaczenie logotypu słowami: Trójkąt (...) ma uniwersalne zastosowanie w sztuce, muzyce i naturze, reprezentuje nierozerwalne więzi i kreatywność. W momencie, gdy trzy trójkąty łączą się ze sobą, tworzą jedność, która przypomina ciało niebieskie i jest odniesieniem do gwiazd, które pojawią się w Tel Awiwie[44].

Scenę konkursową zaprojektował Florian Wieder, którzy stworzył projekt areny na konkursy w 2011, 2012, 2015, 2017 i 2018[45].

Przed każdym występem konkursowym zostanie pokazany krótki, ok. 40-sekundowy filmik (tzw. pocztówka), na którym zaprezentowane zostaną najciekawsze miejsca Izraela. Za realizację nagrań będzie odpowiadała firma OG Group, która stworzy również kilkuminutowy filmik z udziałem wszystkich uczestników[46]. Producentami pocztówek będą Keren Hochma i Szemu’el Ben Szalom[30].

Losowanie półfinałów i kolejność występów | edytuj kod

Podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Izraelem), zostaną podzielone na tzw. koszyki, a ich ułożenie będzie zależne od statystyk głosowania mieszkańców danych państw w poprzednich konkursach. Państwa zostaną podzielone na dwa półfinały[47].

Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 28 stycznia 2019 na terenie ratusza przy ul. Bialika 27[2]. Podczas wydarzenia odbyła się także m.in. ceremonia przekazania insygniów miasta. Ceremonię poprowadzili Asi Azar i Lusi Ajjub[47].

Oprócz podziału państw na poszczególne półfinały, w wyniku losowania zostało ustalone również, w której połowie każdego z półfinałów wystąpią reprezentanci poszczególnych państw oraz w którym z półfinałów głosować będą finaliści[48]. EBU przyjęła wniosek szwajcarskiej telewizji SRF o umieszczenie kraju w drugim półfinale konkursu poza oficjalnym losowaniem[47].

Szczegółowa kolejność występów w półfinałach została ustalona przez produkcję i podana do wiadomości publicznej 2 kwietnia . 11 marca w trakcie spotkania szefów delegacji w Tel Awiwie odbyło się losowanie finałowego numeru startowego gospodarza konkursu[49].

Kontrowersje | edytuj kod

Nawoływanie do bojkotu i antyizraelskie protesty

Zwycięstwo Izraela w finale konkursu w 2018 oraz ogłoszenie chęci organizacji konkursu w 2019 w Jerozolimie wzbudziło wiele kontrowersji w światowych mediach. W geście solidarności z Palestyńczykami, będącymi w sporze politycznym z Izraelczykami, kilka krajów nawoływało do bojkotu konkursu, w tym m.in. społeczność we Francji[50], w Irlandii (w tym m.in. członkowie organizacji Sinn Féin[51], a także burmistrz Dublina Mícheál Mac Donncha[52] oraz Charlie McGettigan, laureat konkursu w 1994[53])[54], Szwecji[55] Islandii[56] czy Wielkiej Brytanii[57][58], gdzie stworzono petycję zachęcającą do bojkotu konkursu, którą podpisało ponad 140 artystów z Europy[59]. W kolejnych tygodniach telewizje z powyższych krajów potwierdziły udział w konkursie[60][61][62][63].

Członkowie ruchu pokojowego „Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje” zakłócili przebieg kilku koncertów mających wyłonić uczestników 64. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Izraelu. 19 stycznia 2019 jeden z aktywistów wszedł na scenę podczas drugiego półfinału francuskich eliminacji Destination Eurovision, nawołując do bojkotu konkursu[64]. Dzień później do podobnego incydentu doszło w trakcie eurowizyjnych selekcji w Hiszpanii, a aktywiści protestowali przed halą, w której odbywały się eliminacje[65]. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, EBU miała skontaktować się z nadawcami publicznymi wszystkich krajów uczestniczących w konkursie, ostrzegając ich przed ryzykiem powtórzenia się podobnych sytuacji[66].

Członkowie zespołu Hatari reprezentującego Islandię podczas oczekiwania na wyniki głosowania w finale pokazali szarfy w barwach Palestyny z napisem „Palestine”. Szarfy zostały przejęte przez ochronę. Zespół islandzki już przed konkursem był stanowczo krytykowany przez organizatorów za swoje wypowiedzi polityczne[67].

Zamieszanie wokół udziału Maruv

23 lutego w finale ukraińskich eliminacji do konkursu zwyciężyła Maruv z piosenką „Siren Song”. Po ogłoszeniu wyników prywatna stacja telewizyjna STB, organizująca selekcje we współpracy z nadawcą publicznym Perszyj kanał (UA:Perszyj), wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że reprezentant kraju zostanie zatwierdzony po podpisaniu kontraktu z UA:Perszyj. Dzień po koncercie nadawca poinformował, że Maruv nie będzie reprezentować kraju w związku z nieporozumieniem się z władzami telewizji[68]. W oświadczeniu dla mediów piosenkarka wyjaśniła, nie zgodziła się na warunki kontraktu proponowanego przez telewizję, który miał m.in. uniemożliwić jej samodzielne podejmowanie działań promocyjnych oraz zakazać kontaktów z dziennikarzami bez konsultacji z nadawcą[69]. 27 lutego Perszyj kanał poinformował o wycofaniu się z konkursu[70][71].

Plotki o rezygnacji Francji
Bilal Hassani – reprezentant Francji w trakcie prób do występu w konkursie

W lutym 2019 Jedi’ot Acharonot podał informację, jakoby stacja France 2 miała rozważać wycofanie się z udziału w konkursie z powodu planowanej na maj emisji serialu Duz Pua przez telewizję KAN. Jak cytował portal, opis głównego bohatera produkcji – muzułmańskiego, udającego homoseksualistę piosenkarza podejrzanego o terroryzm – miał kojarzyć się z reprezentantem Francji, Bilalem Hassanim. Europejska Unia Nadawców poinformowała o prowadzeniu rozmów z publicznymi nadawcami z obu państw[72]. Przedstawiciele France 2 zdementowali plotki o rozważaniu rezygnacji z występu w konkursie[73].

Kontrowersje wokół teledysku polskiego zespołu

Z anglojęzycznej wersji teledysku „Pali się” polskiego wykonawcy Tulia usunięto m.in. ujęcie z kobietami pod przydrożnym krzyżem. Edycja klipu spotkała się z zarzutami o cenzurę sztuki i dyskryminację religijną[74][75]. Menedżment zespołu tłumaczył, że „regulamin Eurowizji zabrania promowania jakichkolwiek instytucji i symboli religijnych, a tym jest krzyż”[76]. Jacek Kurski, prezes TVP, zażądał przywrócenia oryginalnej wersji teledysku[77]. W sprawie wypowiedziała się wytwórnia Universal Music Polska, która przyznała, że nie nadzorowała bezpośrednio prac nad montażem teledysku[78]. Zespół Tulia również wydał oświadczenie w tej sprawie i potwierdził, że montaż teledysku nie był wykonywany osobiście przez grupę, a zmiany w klipie miały na celu dopasowanie czasu obrazu do czasu trwania piosenki w wersji konkursowej, a wycięcie krzyża nastąpiło „zupełnym przypadkiem”[79].

Wynik głosowania jury Białorusi

Przedstawiony podczas przekazu na żywo wynik głosowania jury z Białorusi w rzeczywistości nie pochodził od jury z Białorusi. Białoruskie jury zostało odwołane w związku z częściowym ujawnieniem głosowania jury podczas półfinałów, co było złamaniem zasad Konkursu Piosenki Eurowizji. W rzeczywistości przedstawiono więc „zagregowany wynik zatwierdzony przez audytorów”. Podczas przedstawiania wyników nie powiadomiono o tym widzów[80][81].

22 maja 2019 EBU poinformowała o popełnieniu błędu i podaniu nieprawidłowych punktów z Białorusi, wskutek czego poprawiono oficjalne wyniki finału[82].

Gościnny występ Madonny

Po ogłoszeniu informacji o przyjeździe Madonny na finał Eurowizji pojawiło się liczne grono osób, które wezwało piosenkarkę, aby nie występowała podczas konkursu z powodu ciągłych działań zbrojnych na linii Izrael – Palestyna. Roger Waters z zespołu Pink Floyd zwrócił się do artystki w otwartym liście, w którym apelował o rezygnację z występu. Aktywiści reprezentujący Palestyńską Kampanię na rzecz Akademickiego i Kulturowego Bojkotu Izraela wezwali piosenkarkę w wystosowanym oświadczeniu do wycofania swego udziału w Eurowizji, a 58 palestyńskich artystek podpisało się pod petycją do wokalistki o anulowanie występu. W mediach społecznościowych rozpoczęła się akcja pod hasztagami „#MadonnaDontGo” oraz „#BoycottEurovision2019”. Madonna w wydanym oświadczeniu odrzuciła jednak możliwość bojkotu Eurowizji[83].

13 maja, na pięć dni przed planowanym występem, Jon Ola Sand, kierownik wykonawczy Eurowizji, oznajmił podczas oficjalnej konferencji prasowej, że do tej pory nie został podpisany kontrakt z Madonną, w związku z czym artystka nie będzie mogła pojawić się na scenie[84]. Zdaniem mediów piosenkarka odwlekała podpisanie umowy z organizatorami Eurowizji, aby uniknąć ewentualnego wywierania przez nich wpływu na swój występ[85]. Ostatecznie wieczorem 16 maja, na dwa dni przed finałem, został potwierdzony udział Madonny w wydarzeniu[86].

Występ spotkał się z mieszanymi, przeważnie negatywnymi, recenzjami, przy czym wiele słów krytyki padło na głos piosenkarki – media i fani wyrazili rozczarowanie wykonaniem hitu „Like a Prayer”, z kolei internauci zasugerowali, że drugi utwór, „Future”, Madonna zaśpiewała z playbacku[87]. Podczas ogłaszania wyników głosowania holenderskiego jury prezenterka Emma Wortelboer nawiązała do występu, żartując, że „jest wdzięczna za dzisiejszy wieczór i auto-tune Madonny”. W przeciwieństwie do pozostałych wykonań tego wieczoru nagranie z występu Madonny nie zostało umieszczone na oficjalnym kanale konkursu w serwisie YouTube, tylko dzień później zostało zamieszczone na oficjalnym koncie piosenkarki, ale z poprawionym wokalem[88].

Występ został odebrany zdecydowanie negatywnie również ze względu na swój polityczny wydźwięk. Pomiędzy dwiema wykonywanymi tego wieczoru piosenkami Madonna skierowała monolog (część jej piosenki „Dark Ballet”) do tancerzy noszących maski gazowe, mówiąc: „Oni myślą, że nie jesteśmy świadomi ich zbrodni. My wiemy, ale po prostu nie jesteśmy gotowi zareagować”. Zostało to zinterpretowane jako nawiązanie do konfliktu izraelsko-palestyńskiego[89]. Następnie podczas wykonywania piosenki „Future” dwóch tancerzy miało przyczepione na plecach flagi: jedna osoba flagę Izraela, druga – Palestyny. Tancerze szli ramię w ramię objęci po przyjacielsku, gdy towarzyszący Madonnie na scenie raper Quavo śpiewał: „Nie wszyscy przychodzą do przyszłości, nie wszyscy uczą się z przeszłości”[89]. Spotkało się to z dezaprobatą organizatorów, którzy w oficjalnym oświadczeniu podkreślili, że Eurowizja jest wydarzeniem apolitycznym, o czym Madonna została poinformowana, a mimo to świadomie zdecydowała się złamać zasady. Organizatorzy zapewnili, że nic nie wiedzieli o tym elemencie występu, a podczas prób tancerze nie mieli flag przyczepionych do swoich kostiumów scenicznych[90][91]. Madonna odparła zarzuty, podkreślając, że użycie flagi izraelskiej i palestyńskiej było wyłącznie wezwaniem do jedności i pokoju[89].

We wrześniu media poinformowały o pozwie telewizji KAN – organizatora Eurowizji – przeciwko przedstawicielom Madonny, agencji koncertowej Live Nation oraz Live Nation Israel. Telewizja KAN oskarżyła ekipę Madonny o złamanie warunków umowy, które zostały zawarte pomiędzy stronami – KAN zapewniła Madonnie wsparcie techniczne, które znacznie wykraczało poza produkcję Eurowizji, dlatego oczekiwało pokrycia poniesionych kosztów[92].

Kraje uczestniczące | edytuj kod

7 listopada 2018 EBU potwierdziła, że w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji wezmą udział nadawcy publiczni z 42 krajów[93]. Z uczestnictwa wycofała się telewizja z Bułgarii, tłumacząc decyzję problemami finansowymi[94]. Już po opublikowaniu przez EBU listy uczestniczących krajów rezygnację ze startu ogłosił nadawca publiczny z Ukrainy wskutek zamieszania po finale krajowych eliminacji Widbir 2019[70].

Powracający wykonawcy | edytuj kod

Siergiej Łazariew podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

W 64. Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpiło kilku wykonawców, którzy już w przeszłości występowali w konkursie. Macedonię Północną reprezentowała Tamara Todewska, która wystąpiła dla Macedonii w konkursie w 2008, a także jako chórzystka podczas występu Toše Proeskiego i Tijany Dapčević podczas konkursów w 2004 i 2014[95]. W barwach Serbii wystąpiła Nevena Božović, przedstawicielka kraju podczas 58. konkursu (jako jedna z wokalistek zespołu Moje 3)[96]. Reprezentantem Litwy był Jurijus Veklenko, który śpiewał w chórkach podczas występów Litwinów w konkursach w 2013 i 2015. Przedstawicielem San Marino po raz drugi był Serhat, a RosjiSiergiej Łazariew, uczestnicy konkursu w 2016[97][98]. W barwach Węgier ponownie wystąpił Joci Pápai, reprezentant kraju na 62. konkursie w 2017[99].

Współautorem piosenki „Roi” reprezentującego Francję Bilala Hassaniego jest duet Madame Monsieur, który wystąpił w barwach kraju w finale konkursu w 2018[100]. Za piosenkę „Storm”, nagraną przez Victora Crone’a z Estonii, odpowiadał Stig Rästa, finalista konkursu w 2015[101]. Piosenkarz zaśpiewał w chórkach podczas występu reprezentanta. Michaela Rice’a z Wielkiej Brytanii wokalnie wsparła Sahlene, zdobywczyni trzeciego miejsca dla Estonii w finale konkursu w 2002, Mikiego Núñeza z Hiszpanii – Mikel Hennet, członek zespołu D’Nash reprezentującego kraj w 2007, a Nevenę Božović z Serbii – Mladen Lukić z zespołu Balkanika reprezentującego kraj w 2018. Jednym z chórzystów Ota Nemsadze z Gruzji był Micheil Dżawachiszwili, który śpiewał również w chórkach gruzińskiemu zespołowi Iriao w 2018.

Uczestnicy | edytuj kod

Pierwszy półfinał | edytuj kod

 • Pierwszy półfinał odbył się 14 maja 2019[1].
 • Podczas półfinału możliwość głosowania mieli mieszkańcy krajów rywalizujących w tym koncercie, a także państw-finalistów: Francji, Izraela i Hiszpanii[48].
 • Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu jurorów i telewidzów[102].

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna pierwszego półfinału | edytuj kod

Tabela punktacyjna drugiego półfinału | edytuj kod

Drugi półfinał | edytuj kod

 • Drugi półfinał odbył się 16 maja 2019[1].
 • Podczas półfinału możliwość głosowania mieli mieszkańcy krajów rywalizujących w tym koncercie, a także państw-finalistów: Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch[48].
 • Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu jurorów i telewidzów[102].

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Finał | edytuj kod

 • Finał odbył się 18 maja 2019[1].
 • Podczas koncertu wystąpili przedstawiciele 26 krajów, w tym 20 uczestników półfinału, przedstawiciele krajów tzw. „Wielkiej Piątki” (tj. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch) oraz reprezentant gospodarza (Izraela)[48].
 • O wynikach zdecydowali jurorzy i telewidzowie ze wszystkich krajów rywalizujących w konkursie[102].
Tabela punktacyjna finału

Pozostałe nagrody | edytuj kod

Duncan Laurence – laureat konkursu i zdobywca Nagrody Dziennikarzy im. Marcela Bezençona
Nagrody im. Marcela Bezençona

W 2019 po raz kolejny przyznane zostały tzw. Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane od 2002 dla najlepszych piosenek biorących udział w koncercie finałowym, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek byli szwedzcy piosenkarze Christer Björkman i Richard Herrey z zespołu Herreys[180].

Nagrody podzielone są na trzy kategorie[180]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie).

W 2019 nagrody otrzymali[181]:

Faworyt OGAE

Od 2007 corocznie, przed każdym konkursem, większość oddziałów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE)[182][183], zrzeszającej 44 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji[184], przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danej edycji (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tak zwanego systemu eurowizyjnego (to znaczy 1–8, 10 i 12 punktów dla dziesięciu ulubionych utworów)[182].

Mahmood – główny faworyt Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji do wygrania konkursu

W 2019 faworytami do zwycięstwa byli[185]:

ESCRadio Top 250

Nagroda im. Barbary Dex

W 2019 po raz kolejny przyznano Nagrodę im. Barbary Dex, czyli tytuł najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji. Decyzją internautów, pierwsze miejsce w plebiscycie zajął Conan Osíris z Portugalii[186]. Drugie miejsce zajęła Tamta reprezentująca Cypr, a trzecie – Zena z Białorusi.

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie | edytuj kod

Nadawcy publiczni i komentatorzy | edytuj kod

Poniższy spis uwzględnia nazwiska komentatorów poszczególnych nadawców publicznych transmitujących widowisko.

Kraje uczestniczące
Kraje nieuczestniczące

Sekretarze poszczególnych państw | edytuj kod

Poniższy spis uwzględnia poszczególne nazwiska osób, które podawały punkty od jury każdego poszczególnego państwa w finale konkursu[227].

 1.  Portugalia – Inês Lopes Gonçalves
 2.  Azerbejdżan – Faig Agayev
 3.  Malta – Ben Camille (prowadzący Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016)
 4.  Macedonia Północna – Nikola Trajkowski
 5.  San Marino – Monica Fabbri
 6.  Holandia – Emma Wortelboer
 7.  Czarnogóra – Ajda Šufta
 8.  EstoniaKelly Sildaru
 9.  Polska – Mateusz Szymkowiak
 10.  NorwegiaAlexander Rybak (zwycięzca konkursu z 2009, reprezentant kraju w 2018)
 11.  Hiszpania – Nieves Álvarez
 12.  Austria – Philipp Hansa
 13.  Wielka Brytania – Rylan Clark-Neal
 14.  Włochy – Ema Stokholma
 15.  Albania – Andri Xhaku
 16.  Węgry – Bence Forró
 17.  Mołdawia – Doina Stimpovschi
 18.  Irlandia – Sinéad Kennedy
 19.  Białoruś – Maria Wasilewicz
 20.  ArmeniaAram Mp3 (reprezentant Armenii w konkursie w 2014)
 21.  RumuniaIlinca (reprezentantka Rumunii w konkursie w 2017)
 22.  CyprHovig (reprezentant Cypru w konkursie w 2017)
 23.  Australia – Electric Fields
 24.  Rosja – Iwan Bessonow (zwycięzca Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2018
 25.  Niemcy – Barbara Schöneberger
 26.  Belgia – David Jeanmotte
 27.  SzwecjaEric Saade (reprezentant Szwecji w konkursie w 2011)
 28.  Chorwacja – Monika Lelas Halambek
 29.  LitwaAndrius Mamontovas (reprezentant Litwy w konkursie w 2006)
 30.  Serbia – Dragana Kosjerina
 31.  Islandia – Jóhannes Haukur Jóhannesson
 32.  Gruzja – Gaga Abashidze (reprezentant Gruzji w konkursie w 2018 jako część zespołu Ethno-Jazz Band Iriao)
 33.  GrecjaGus G.
 34.  ŁotwaLaura Rizzotto (reprezentantka w 2018)
 35.  Czechy – Radka Rosická
 36.  DaniaRasmussen (reprezentant Danii w konkursie w 2018)
 37.  Francja – Julia Molkhou
 38.  Finlandia – Christoffer Strandberg
 39.  SzwajcariaSinplus (reprezentanci Szwajcarii w konkursie w 2012)
 40.  SłoweniaLea Sirk (reprezentantka Słowenii w konkursie w 2018)
 41.  IzraelJizhar Kohen (zwycięzca konkursu w 1978, reprezentant Izraela w konkursie w 1985)

Pozostałe kraje | edytuj kod

Aktywni członkowie EBU
 •  Andoraandorski nadawca publiczny (Ràdio i Televisió d’Andorra) zapowiedział, że z przyczyn personalnych i finansowych nie powróci do konkursu w 2019[228].
 •  Bośnia i Hercegowina – bośniacki nadawca publiczny (BHRT) oświadczył 25 maja, że nie będzie uczestniczyć w konkursie z powodu sankcji (związanych z zadłużeniem), nałożonych na niego przez EBU[229].
 •  Bułgaria – 15 października 2018 bułgarska telewizja poinformowała, że nie wyśle reprezentanta na konkurs w 2019 z powodu problemów finansowych[94].
 •  Luksemburg – 21 lipca 2018 krajowa telewizja poinformowała, że nie powróci na konkurs w 2019[230].
 •  Monako – 17 sierpnia 2018 Telewizja Monako (TMC) poinformowała, że nie powróci na konkurs w 2019[231].
 •  Słowacja – 31 maja 2018 słowacka telewizja (RTVS) oświadczyła, że kraj z przyczyn finansowych nie weźmie udziału w konkursie w 2019.
 •  Turcja – premier Turcji Binali Yıldırım stwierdził, że kraj nie planuje powrotu do konkursu w 2019, co później potwierdził İbrahim Eren, dyrektor generalny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).
Członkowie stowarzyszeni z EBU
 •  Kazachstan – telewizja Khabar Agency jest członkiem stowarzyszonym z EBU od 1 stycznia 2016, dzięki czemu debiut kraju w konkursie jest możliwy[232]. 18 listopada 2017 Kanał 31 został drugim stowarzyszonym członkiem EBU z tego kraju. Kraj może wystąpić w konkursie jedynie na specjalne zaproszenie EBU.
Członkowie spoza EBU
 •  Liechtenstein – krajowy nadawca 1FLTV potwierdził, że planuje debiut w konkursie w 2019[233]. 26 lipca telewizja ogłosiła, że Liechtenstein nie zadebiutuje na Eurowizji 2019 z powodu nagłej śmierci dyrektora telewizji, Petera Kölbela[234].

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. a b Tekst piosenki zawiera również zwroty w języku tureckim.
 2. Tekst piosenki zawiera również zwroty w językach: duńskim i niemieckim[148].
 3. Tekst piosenki zawiera również zwroty w językach: duńskim i niemieckim[148].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d Tel Aviv to host Eurovision 2019! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-09-13. [dostęp 2018-09-13].
 2. a b c Maciej Błażewicz: Izraelskie przygotowania do Eurowizji! Bilety, noclegi, prowadzący... (pol.). W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.pl, 2018-09-17. [dostęp 2018-12-23].
 3. Maciej Błażewicz: Zwycięstwo Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018! Jak zapamiętamy konkurs w Lizbonie? Eurowizja 2019 – w Izraelu, ale gdzie dokładnie? Dlaczego Jerozolima nie powinna organizować imprezy? Czy konkurs zostanie zbojkotowany?. W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-05-14].
 4. Netta (Israel ‘Toy’) wins Eurovision after dramatic public vote! – Eurovision Song Contest 2018 (ang.). W: YouTube [on-line]. youtube.com, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-13].
 5. Next Year in Jerusalem | My Jewish Learning, www.myjewishlearning.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 6. Benjamin Netanyahu on Instagram: “לשנה הבאה בירושלים 🇮🇱🇮🇱🇮🇱” (hebr.). W: Instagram [on-line]. instagram.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 7. Benjamin Netanyahu on Instagram: “נטע, את כפרה אמיתית. הבאת הרבה כבוד למדינת ישראל! לשנה הבאה בירושלים! 🇮🇱🇮🇱🇮🇱” (hebr.). W: Instagram [on-line]. instagram.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 8. Israel mulls venue for hosting Eurovision 2019 finals (ang.). W: Globes [on-line]. Globes, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 9. אירוויזיון 2019: תל אביב וחיפה מתחילות לחמם מנועים לקראת התחרות (hebr.). W: Time Out Israel [on-line]. timeout.co.il, 2018-06-07. [dostęp 2018-06-11].
 10. Dominik Rössing: Petah Tikva joins race to host Eurovision 2019 (ang.). W: ESCxtra [on-line]. escxtra.com, 2018-05-27. [dostęp 2018-05-15].
 11. Haifa to host Eurovision 2019? Mayor Yona Yahav says „peaceful” city could install roof on Sammy Ofer Stadium (ang.). W: Wiwibloggs [on-line]. wiwibloggs.com, 2018-06-10. [dostęp 2018-06-11].
 12. Anthony Granger: Eilat Being Considered as a Potential Host City for Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-10. [dostęp 2018-06-11].
 13. a b c d e Eurovision 2019 host city: Haifa, Tel Aviv, Eilat and Jerusalem submit bids...as government says it won't interfere with tender process | wiwibloggs, wiwibloggs.com [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
 14. Electro-Voice EVH Series brings tested reliability to Jerusalem’s Teddy Stadium | LIVE-PRODUCTION.TV, www.live-production.tv [dostęp 2020-07-09] .
 15. a b https://eurovoix.com/2018/08/30/eilat-out-of-the-race-to-host-the-eurovision-song-contest-2019/
 16. https://eurovoix.com/2018/06/26/masada-to-submit-bid-to-host-eurovision-song-contest-2019/
 17. Eurovision Organizers Tell Fans to Hold Off on Booking Flights to Israel – Sparking Instant Controversy (ang.). Ha-Arec, 2018-05-22. [dostęp 2018-06-11].
 18. „אם מדינות יסרבו להשתתף באירוויזיון – הוא לא ייערך בירושלים” (hebr.). W: Ma’ariw [on-line]. maariv.co.il, 2018-05-24. [dostęp 2018-06-11].
 19. Christian Petersen: Eurovision 2019: First meeting between EBU and Israeli broadcaster IPBC (ang.). W: Eurovisionworld [on-line]. eurovisionworld.com, 2018-06-01. [dostęp 2018-06-11].
 20. Sanjay Jiandiani: Eurovision 2019: Four cities in contention; government will not interfere in host city election (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-06-11. [dostęp 2018-06-19].
 21. Jessica Weaver: Eurovision 2019: Israeli team meets EBU in Geneva; host city and dates to be decided by September (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-07-19. [dostęp 2018-07-18].
 22. Anthony Granger: KAN Launches Formal Bidding Process for Eurovision Song Contest 2019 Host City (ang.). W: Eurovoix [on-line]. euroviox.com, 2018-06-24. [dostęp 2018-07-18].
 23. Anthony Granger: Masada to Submit Bid to Host Eurovision Song Contest 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-26. [dostęp 2018-07-18].
 24. Anthony Granger: Eurovision’19: Israeli Minister States Jerusalem Does Not Have the Resources to Host Eurovision (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-07-28. [dostęp 2018-08-31].
 25. Anat Bein-Leibovitz: Last gasp compromise allows Israel to stage Eurovision final (ang.). W: Globes [on-line]. Globes, 2018-07-30. [dostęp 2018-08-31].
 26. Anthony Granger: KAN Confirms It Will Pay Eurovision 2019 Guarantee (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-08-14. [dostęp 2018-08-31].
 27. Anthony Granger: ‘No Serious Talk’ About Boycott of Eurovision 2019 – Jon Ola Sand (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-08-30. [dostęp 2018-08-31].
 28. Josianne Zwart, Evert Groot: KAN appoints two core team members for Eurovision 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-07-02. [dostęp 2018-12-13].
 29. Sami Luukela: Christer Björkman returns as contest producer in Eurovision 2019 (ang.). escxtra.com, 2019-03-10. [dostęp 2019-03-10].
 30. a b Tal Forer has benn appointed as music producer (...) (ang.). W: ESCKAZ [on-line]. esckaz.com, 2018-11-19. [dostęp 2018-12-13].
 31. MyHeritage becomes Presenting Partner of Eurovision 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-09-26. [dostęp 2018-12-13].
 32. MyHeritage partnerem Konkursu Eurowizji 2019 (pol.). W: MyHeritage Blog [on-line]. myheritage.pl, 2018-10-14. [dostęp 2018-12-13].
 33. Tickets for Eurovision 2019 on sale today (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-28. [dostęp 2019-03-11].
 34. First Eurovision 2019 tickets on sale this month! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-08. [dostęp 2019-01-08].
 35. יש מנחים לאירוויזיון 2019 בתל אביב (hebr.). W: Israel Hayom [on-line]. israelhayom.co.il, 2018-12-13. [dostęp 2018-12-13].
 36. מסתמן: ארז טל ובר רפאלי ינחו את האירוויזיון (hebr.). W: Ynet [on-line]. Jedi’ot Acharonot, 2018-12-07. [dostęp 2018-12-09].
 37. Josianne Zwart: Bar Refaeli, Erez Tal, Asi Azar & Lusi Ajjub to host Eurovision 2019! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-25. [dostęp 2019-01-29].
 38. Ran Boker: Madonna in talks to perform at 2019 Eurovision in Tel Aviv (ang.). Jedi’ot Acharonot, 2019-01-16. [dostęp 2019-04-08].
 39. a b c d e f g Sergiusz Królak: Madonna gościem specjalnym Eurowizji 2019. To nie koniec niespodzianek! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-04-15. [dostęp 2019-04-16].
 40. Dana International confirms appearance at Eurovision final (ang.). W: ESC Xtra [on-line]. escxtra.com, 2019-04-08. [dostęp 2019-04-08].
 41. Evert Groot: Lots of Eurovision 2019 news during Host Broadcaster press conference (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-04-15. [dostęp 2019-04-16].
 42. Evert Groot: Tel Aviv 2019: Dare to Dream (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-10-28. [dostęp 2018-12-13].
 43. Evert Groot: Reaching for the stars: Theme artwork for Eurovision 2019 revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-08. [dostęp 2019-01-08].
 44. Maciej Sychowiec: Znamy logo Eurowizji 2019! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-01-08. [dostęp 2019-01-08].
 45. Maciej Stępień: Florian Wieder projektuje scenę w Tel Awiwie! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-11-03. [dostęp 2018-12-13].
 46. הסתיים מכרז „הגלויות” לאירוויזיון: חברת 'אוג הפקות' זכתה (hebr.). W: Ice [on-line]. ice.co.il, 2018-12-10. [dostęp 2018-12-13].
 47. a b c Evert Groot: Semi-Final Allocation Draw pots revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-26. [dostęp 2019-01-27].
 48. a b c d Josianne Zwart, Evert Groot: Eurovision 2019: Which country takes part in which Semi-Final? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-28. [dostęp 2019-02-10].
 49. Israel to perform as 14th in the Grand Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-11. [dostęp 2019-03-11].
 50. Proche-Orient, MeToo : Netta, la gagnante israélienne de l’Eurovision rattrapée par l’actualité (fr.). W: RT France [on-line]. francais.rt.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 51. Panagiotis Naris: Sinn Féin calls for Irish boycott of Eurovision in Israel (ang.). W: EuroVisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2018-07-23. [dostęp 2018-11-04].
 52. Neil Farren: Ireland: Dublin Lord Mayor Calls for Boycott of Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 53. Anthony Granger: Ireland: Eurovision Winner Charlie McGettigan Calls For RTÉ To Boycott Next Years Contest (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-16. [dostęp 2018-11-04].
 54. Gerard Donaghy: Celebrities launch campaign for Ireland to boycott Eurovision 2019 in Israel (ang.). W: Irish Post [on-line]. irishpost.com, 2018-06-27. [dostęp 2018-11-04].
 55. Banesa Martinez: Bojkotta Israel (szw.). W: Vänsterpartiet Malmö [on-line]. vmalmo.se, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 56. Anthony Granger: Iceland: Daði Freyr ‏Will Not Participate in 2019 Contest as Thousands Sign Petition For Eurovision Boycott (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-15. [dostęp 2018-11-04].
 57. Members of the We Support Jeremy Corbyn Facebook group... (ang.). W: Twitter [on-line]. twitter.com, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-15].
 58. Eithne Shortall: Should we boycott Eurovision? (ang.). W: The Times [on-line]. thetimes.co.uk, 2018-06-24. [dostęp 2018-11-04].
 59. Eurozet Sp z o.o, Eurowizja 2019 Izrael: ponad 140 artystów bojkotuje konkurs. Jest petycja – Radio Zet, radiozet.pl [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 60. a b Anthony Granger: Ireland: Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-08-16. [dostęp 2018-08-16].
 61. Iceland to take part in Eurovision in Israel next year (ang.). W: Morgunblaðið [on-line]. icelandmonitor.mbl.is, 2018-05-14. [dostęp 2018-05-14].
 62. a b Melodifestivalen och Eurovision: Vanliga frågor (szw.). W: Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-12].
 63. a b Anthony Granger: United Kingdom: Search is on For Eurovision 2019 Entry (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-19. [dostęp 2018-09-19].
 64. Anti-Israel protesters bust onto stage during France Eurovision qualifier (ang.). W: The Times of Israel [on-line]. timesofisrael.com, 2019-01-20. [dostęp 2019-02-26].
 65. Just in: Eurovision 2019 boycott supporters gather at the OT Eurovision Gala studios ahead of the show. (...) (ang.). twitter.com, 2019-01-20. [dostęp 2019-02-26].
 66. ה-BDS נגד האירוויזיון בישראל (hebr.). mako.co.il, 2019-01-27. [dostęp 2019-02-26].
 67. 2xMW2. Sp 2xMW2., Palestyńskie barwy na Eurowizji w Izraelu. Islandczycy przechytrzyli system odważnym gestem solidarności, strajk.eu [dostęp 2019-05-19]  (pol.).
 68. Суспільний мовник і співачка MARUV не підписали договір про участь у Євробаченні-2019 (ukr.). W: UA:Perszyj [on-line]. 1tv.com.ua, 2019-02-25. [dostęp 2019-02-25].
 69. Sergiusz Królak: Maruv nie wystąpi na Eurowizji 2019 (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-02-25. [dostęp 2019-02-26].
 70. a b Україна не братиме участі в Євробаченні-2019 (ukr.). W: Perszyj kanał [on-line]. 1tv.com.ua, 2019-02-27. [dostęp 2019-02-27].
 71. Mieszko Czerniawski: Ukraina rezygnuje z udziału w Eurowizji! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-02-27. [dostęp 2019-02-27].
 72. בגלל סדרה ישראלית – צרפת מאיימת להחרים את האירוויזיון (hebr.). Jedi’ot Acharonot, 2019-02-20. [dostęp 2019-02-25].
 73. Eurovision 2019 : La France sur le point de boycotter le Concours en Israël? France Télévisions répond! (fr.). programme-tv.net, 2019-02-20. [dostęp 2019-02-25].
 74. Cenzura? Krzyż usunięty z anglojęzycznej wersji..., gosc.pl [dostęp 2019-03-19] .
 75. Ks. Isakowicz-Zaleski: „Co za skrajna durnota!!!”, wMeritum.pl, 14 marca 2019 [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 76. Eurowizja 2019: Tulia usunęła krzyż z teledysku. Przyczyną regulamin konkursu, Plejada.pl, 12 marca 2019 [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 77. Kurski: TVP nie zgodziła się na usunięcie Krzyża z teledysku, wpolityce.pl [dostęp 2019-03-19] .
 78. EurozetE. Sp EurozetE., Eurowizja 2019: usunięto krzyż z klipu Tulii. TVP żąda jego przywrócenia – Radio Zet, radiozet.pl [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 79. Sergiusz Królak: Wokalistka zespołu Tulia została zwyzywana za usuniecie krzyża z teledysku do piosenki na Eurowizję. Zabrała głos (pol.). plejada.pl=Plejada.pl, 2019-03-14. [dostęp 2019-04-05].
 80. LewicaL. Narodowa LewicaL., Co się stało z głosami Białorusi na Eurowizji?, lewicanarodowa.pl [dostęp 2019-05-19]  (pol.).
 81. s, Eurovision 2019: Belarus jury dismissed after revealing semi-final votes, wiwibloggs.com [dostęp 2019-05-19]  (ang.).
 82. a b c EBU issues statement on Eurovision 2019 Grand Final jury result (ang.). W: Eurovision [on-line]. eurovision.tv, 2018-05-22. [dostęp 2018-05-22].
 83. Madonna na Eurowizji 2019: Występ w cieniu wojny .
 84. Eurowizja 2019: czy Madonna wystąpi podczas finału w Tel Awiwie?, Onet Kultura .
 85. Eurowizja 2019: Madonna wywoła skandal?! Co z jej występem w finale? 
 86. CONFIRMATION: Madonna will perform at the Eurovision Song Contest .
 87. Występ Madonny w cieniu skandalu .
 88. Eurowizja 2019: Madonna opublikowała klip ze zmienionym wokalem, Onet Kultura .
 89. a b c Madonna makes call for Israel-Palestine unity at Eurovision .
 90. Tom Parfitt: Eurovision 2019: Madonna sparks controversy as dancers wear Palestinian and Israeli flags (ang.). W: The Independent [on-line]. independent.co.uk, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-23].
 91. Eurowizja 2019. Organizatorzy ostrzegali Madonnę. Zrobiła po swojemu, o2.pl .
 92. Eurowizja 2019: Madonna pozwana przez izraelską telewizję., Onet Kultura .
 93. Evert Groot: 42 countries to compete in Eurovision 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-11-07. [dostęp 2018-11-08].
 94. a b Nathan Waddell: Bulgaria withdraws from eurovision (ang.). W: ESCxtra [on-line]. escxtra.com, 2018-10-13. [dostęp 2018-10-13].
 95. a b c Evert Groot: Tamara Todevska to Tel Aviv for F.Y.R. Macedonia (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-25. [dostęp 2019-01-27].
 96. a b c Benny Royston: Nevena Božović to sing for Serbia in Tel Aviv after winning Beovizija (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-03. [dostęp 2019-03-06].
 97. a b Josianne Zwart: Serhat is back for San Marino! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-21. [dostęp 2019-01-27].
 98. a b Evert Groot: Sergey Lazarev, Russia’s 2016 contestant, makes Eurovision comeback! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-07. [dostęp 2019-02-07].
 99. a b c Louise LaFleur: Joci Pápai returns to Eurovision for Hungary in 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-23. [dostęp 2019-02-26].
 100. a b c Victor M. Escudero: France: Bilal Hassani crowned king of ‘Destination Eurovision’! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-27. [dostęp 2019-01-27].
 101. a b c Evan Walker: Estonia: Victor Crone To The Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-16. [dostęp 2019-02-16].
 102. a b c Tel Aviv 2019 – Eurovision Song Contest Tel Aviv 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-10. [dostęp 2019-02-10].
 103. Gerry Avelino: Cyprus: CyBC to participate in Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-13. [dostęp 2018-08-15].
 104. Evert Groot: Tamta will represent Cyprus in Tel Aviv next year (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-12-21. [dostęp 2019-01-29].
 105. Evert Groot: Tamta hits the play button on 'Replay' for Cyprus (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-05. [dostęp 2019-03-10].
 106. Sanjay (Sergio) Jiandani: Montenegro: RTCG confirms preliminary participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-26. [dostęp 2018-09-26].
 107. a b Evert Groot: D-Moll to represent Montenegro in Tel Aviv with ‘Heaven’ (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-09. [dostęp 2019-02-10].
 108. Neil Farren: Finland: UMK 2019 to Feature Invited Artists Only (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-15. [dostęp 2018-09-14].
 109. Suomen euroviisuedustaja vuonna 2019 on Darude – Näin seuraat Uuden Musiikin Kilpailua (fiń.). W: Yle [on-line]. yle.fi, 2019-01-29. [dostęp 2019-01-29].
 110. Victor M. Escudero, Evert Groot: Darude will perform 'Look Away' at Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-10].
 111. Alistair Brown: Poland: Preliminary Confirmation of Participation in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-04. [dostęp 2018-05-12].
 112. Tulia will represent Poland at Eurovision 2019 (ang.). eurovision.tv, 2019-02-15. [dostęp 2019-02-15].
 113. Evert Groot, Benny Royston: Tulia will take 'Fire of Love (Pali się)' to Tel Aviv for Poland (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-10].
 114. Neil Farren: Slovenia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-06. [dostęp 2018-09-06].
 115. a b Neil Farren: Slovenia: Zala Kralj and Gašper Šantl to Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-16. [dostęp 2019-02-16].
 116. Sanjay (Sergio) Jiandani: Czech Republic: CT confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-08-31. [dostęp 2018-09-16].
 117. a b Josianne Zwart: Lake Malawi will represent Czech Republic in Tel Aviv (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-28. [dostęp 2019-01-29].
 118. Neil Farren: Hungary: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-27. [dostęp 2018-09-27].
 119. Emily Herbert: Belarus: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-25. [dostęp 2018-09-25].
 120. AnthonyA. Granger AnthonyA., Belarus: ZENA To The Eurovision Song Contest 2019, Eurovoix, 7 marca 2019 [dostęp 2019-03-07]  (ang.).
 121. Anthony Granger: Serbia: Beovizija To Return in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-12].
 122. Oliver Lewis: Belgium confirms intention to participate in Eurovision 2019 (ang.). W: ESCxtra [on-line]. escxtra.com, 2018-07-12. [dostęp 2018-08-15].
 123. Josianne Zwart: Eliot will voice Belgium’s Eurovision 2019 entry (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-15. [dostęp 2019-01-15].
 124. Alistair Brown: Georgia: GPB Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17].
 125. a b c Evert Groot: Georgia goes ahead with Oto Nemsadze for Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-03. [dostęp 2019-03-06].
 126. Neil Farren: Australia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-10-02. [dostęp 2018-10-02].
 127. a b Evert Groot: Australia decides: Kate Miller-Heidke to Tel Aviv (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-09. [dostęp 2019-02-10].
 128. Sanjay (Sergio) Jiandani: Iceland: RUV confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-13. [dostęp 2018-09-13].
 129. a b Victor M. Escudero: Hatari win Iceland's ticket for Eurovision! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-04].
 130. Sanjay (Sergio) Jiandani: Estonia: ERR confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-03. [dostęp 2018-09-15].
 131. Anthony Granger: Portugal: RTP Confirms Eurovision 2019 Participation As Search For Songs Begins (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17].
 132. a b c Victor M. Escudero: It's Conan Osíris for Portugal in 2019! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-06].
 133. Anthony Granger: Greece: ERT Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-15. [dostęp 2018-09-15].
 134. Katerine Duska will be singing for Greece in Tel Aviv, eurovision.tv [dostęp 2019-02-17] .
 135. Ελλάδα: „Better Love” ο τίτλος της συμμετοχής, INFE Cyprus, 18 lutego 2019 [dostęp 2019-02-18]  (gr.).
 136. Benny Royston, Evert Groot: Serhat will 'Say Na Na Na' for San Marino at Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-10].
 137. 2019 First Semi-Final Scoreboard (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-20].
 138. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Armenia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-10-09. [dostęp 2018-10-09].
 139. Armenia: „Walking Out” To Be Revealed On Sunday Evening, Eurovoix, 8 marca 2019 [dostęp 2019-03-08]  (ang.).
 140. a b Benny Royston: Ireland selects Sarah McTernan with '22' for Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-08].
 141. a b Evert Groot: Switzerland sends Luca Hänni with 'She Got Me' to Tel Aviv (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-07. [dostęp 2019-03-10].
 142. Anthony Granger: Latvia: LTV Confirms Participation in Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-07-27. [dostęp 2018-07-29].
 143. Emily Herbert: Latvia: X Selected For Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-16. [dostęp 2019-02-16].
 144. Emily Herbert: Romania: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-20. [dostęp 2018-09-20].
 145. a b Evert Groot: Romania goes for Ester Peony with 'On a Sunday' (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-17. [dostęp 2019-02-26].
 146. Chloe Strachan: Denmark: Confirmed Participation for Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2018-08-10. [dostęp 2018-08-10].
 147. a b Evert Groot: Leonora is Denmark's hopeful for Tel Aviv! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-23. [dostęp 2019-02-26].
 148. a b Leonora – Love Is Forever Lyrics ( Genius Lyrics) (ang.). genius.com. [dostęp 2019-02-26].
 149. a b Victor M. Escudero: 'Too Late For Love' takes John Lundvik to Eurovision 2019 for Sweden (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-09. [dostęp 2019-03-10].
 150. Emily Herbert: Austria: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). eurovoix.com, 2018-09-21. [dostęp 2018-09-21].
 151. Paenda singt für Österreich (niem.). W: Österreichischer Rundfunk [on-line]. orf.at, 2018-01-29. [dostęp 2018-01-29].
 152. Evert Groot: This is what PAENDA's 'Limits' for Eurovision 2019 sounds like (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-10].
 153. Emily Herbert: Croatia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). eurovoix.com, 2018-09-26. [dostęp 2018-09-26].
 154. a b Croatia goes for Roko with 'The Dream' in 2019, eurovision.tv [dostęp 2019-02-17] .
 155. The X Factor Malta from October (ang.). W: TVM [on-line]. tvm.com.mt, 2018-06-20. [dostęp 2018-08-15].
 156. Emily Herbert: Michela Pace to Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2019-01-26. [dostęp 2019-01-26].
 157. Sanjay (Sergio) Jiandani: Lithuania: LRT intends to participate in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-08-08. [dostęp 2018-08-11].
 158. Anthony Granger: Lithuania: Jurijus Selected For The Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-23. [dostęp 2019-02-23].
 159. Neil Farren: Albania: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17].
 160. a b Evert Groot, Victor M. Escudero: Albania picks Jonida Maliqi and presents the first song of 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-12-23. [dostęp 2019-05-04].
 161. Anthony Granger: Norway: Confirms Eurovision Song Contest 2019 Participation (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-01-31. [dostęp 2018-05-12].
 162. Anthony Granger: The Netherlands: AVROTROS Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). eurovoix.com, 2018-08-21. [dostęp 2018-08-21].
 163. Evert Groot: Duncan Laurence will represent The Netherlands this year (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-21-01. [dostęp 2019-21-01].
 164. Anthony Granger: FYR Macedonia: Tamara Todevska to Sing „Proud” at Eurovision (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2019-02-08. [dostęp 2019-02-08].
 165. Emily Herbert: Azerbaijan: Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). eurovoix.com, 2018-09-04. [dostęp 2018-09-04].
 166. a b Evert Groot: Chingiz to represent Azerbaijan at Eurovision 2019 (ang.). eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-08].
 167. 2019 Second Semi-Final Scoreboard (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-20].
 168. Germany: Confirms Participation For Eurovision 2019 (niem.). W: Eurovision [on-line]. eurovision.de, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 169. a b Germany's song and artist for Israel: S!sters with Sister, eurovision.tv [dostęp 2019-02-22] .
 170. Anthony Granger: Israel: Confirms Participation For Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-04-11. [dostęp 2018-05-12].
 171. Neil Farren: Israel: Kobi Merimi to Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2019-02-12. [dostęp 2019-02-12].
 172. Israel's 2019 Eurovision song: „Home” – Israel News – The Jerusalem Post, The Jerusalem Post [dostęp 2019-02-20] .
 173. a b Evert Groot: Michael Rice to fly the UK flag in Tel Awiw with ‘Bigger Than Us’ (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-08. [dostęp 2019-02-10].
 174. Sébastien Barké: Delphine Ernotte, présidente de France Télévisions: „On a bien l’intention de continuer Destination Eurovision” (fr.). W: Télé-Loisirs [on-line]. programme-tv.net, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 175. Neil Farren: Italy: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-10-05. [dostęp 2018-10-05].
 176. a b Victor M. Escudero: San Remo 2019 winner Mahmood to represent Italy in Tel Awiw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-09. [dostęp 2019-02-10].
 177. Sanjay (Sergio) Jiandani: Spain: TVE confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-14. [dostęp 2018-09-14].
 178. a b Victor M. Escudero: Miki wins Spain’s ticket to Tel Aviv with ‘La Venda’ (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-21. [dostęp 2019-01-21].
 179. 2019 Grand Final Scoreboard (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-20].
 180. a b Marcel Bezençon Award – an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 181. Benny Royston: Here are the winners of the 2019 Marcel Bezençon Awards (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-18. [dostęp 2019-06-03].
 182. a b Status OGAE Polska. [dostęp 2013-02-13].
 183. ogae.net – Eurovision Fanclub Network (ang.). W: OGAE [on-line]. ogae.net. [dostęp 2013-06-22].
 184. Mikä ihmeen OGAE? (fiń.). W: OGAE Finlandia [on-line]. euroviisuklubi.fi. [dostęp 2013-06-22].
 185. OGAE POLL 2019 – FINAL Results (ang.). ogaeinternational.org, 2019-04-30. [dostęp 2019-04-30].
 186. Eurovision’s worst dressed? Portugal’s Conan Osíris wins Barbara Dex Award 2019, wiwibloggs, 26 maja 2019 [dostęp 2019-06-25]  (ang.).
 187. Albania: Andri Xhahu Returns as Spokesperson and Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 188. Australia: Myf Warhurst and Joel Creasey Return as Eurovision 2019 Commentators (ang.). eurovoix.com, 2019-04-17. [dostęp 2019-05-07].
 189. Andi Knoll outet sich: „Ich bin seit 18 Jahren mit einem Mann zusammen“ (ang.). kosmo.at, 2019-04-29. [dostęp 2019-05-07].
 190. Azerbaijan: Murad Arif Returns To Commentary Booth After Thirteen Years (ang.). eurovoix.com, 2019-04-28. [dostęp 2019-05-07].
 191. VRT neemt organisatie Songfestival 2019 over (ang.). songfestival.be, 2019-04-01. [dostęp 2019-05-07].
 192. Belgium: Maureen Louys & Jean-Louis Lahaye Confirmed As Commentators For Tel Aviv (ang.). eurovoix.com, 2019-03-14. [dostęp 2019-05-07].
 193. Κύπρος: H Ευρυδίκη κι ο Τάσος Τρύφωνος στον σχολιασμό της φετινής Eurovision! (ang.). infecyprus.com, 2019-03-11. [dostęp 2019-05-07].
 194. Czech Republic: Libor Boucek Announced as Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-05-04. [dostęp 2019-05-07].
 195. Denmark: Leonora’s Backing Singers & Dancers Revealed (ang.). eurovoix.com, 2019-05-06. [dostęp 2019-05-07].
 196. Finland: Krista Siegfrids Joins Mikko Silvennoinen in the Eurovision Commentary Booth (ang.). eurovoix.com, 2019-04-24. [dostęp 2019-05-07].
 197. France: Commentating Team Revealed (ang.). eurovoix.com, 2019-03-21. [dostęp 2019-05-07].
 198. Ελλάδα: Γιώργος Καπουτζίδης & Μαρία Κοζάκου επιστρέφουν στον σχολιασμό της Eurovision (ang.). infegreece.gr, 2019-02-15. [dostęp 2019-05-07].
 199. Georgia: Nodiko Tatishvili Joins Commentary Team For Eurovision 2019 Grand Final (ang.). eurovoix.com, 2019-04-30. [dostęp 2019-05-07].
 200. Tony Aguilar y Julia Varela comentarán Eurovisión 2019 y Nieves Álvarez será la portavoz del jurado español (ang.). W: Televisión Española [on-line]. rtves.es, 2019-03-25. [dostęp 2019-05-07].
 201. Radio Nacional de España volverá a emitir el Festival de Eurovisión (ang.). eurovision-spain.com, 2018-03-29. [dostęp 2019-05-07].
 202. Maak kans op de officiële #TEAMDUNCAN vlag (ang.). avrotros.nl, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 203. Iceland: Gísli Marteinn Baldursson Returns To Commentary Booth For Tenth Eurovision Song Contest (ang.). eurovoix.com, 2019-04-24. [dostęp 2019-05-07].
 204. Lithuania: Darius Užkuraitis Enters Eurovision Commentary Booth For Twenty-Second Contest (ang.). eurovoix.com, 2019-05-05. [dostęp 2019-05-07].
 205. Germany: Peter Urban Confirmed as Commentator & Barbara Schöneberger To Host Countdown Show (ang.). eurovoix.com, 2019-02-12. [dostęp 2019-05-07].
 206. Norway: Olav Viksmo-Slettan Returns To Commentary Booth For Tenth Eurovision (ang.). eurovoix.com, 2019-04-22. [dostęp 2019-05-07].
 207. Eurovision Song Contest – radio (ang.). W: Norsk Rikskringkasting [on-line]. radio.nrk.no. [dostęp 2019-05-07].
 208. Poland: Artur Orzech Returns as Eurovision 2019 Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-04-30. [dostęp 2019-05-07].
 209. ESC2019: José Carlos Malato e Nuno Galopim são os comentadores da transmissão da RTP (ang.). escportugal.pt, 2019-05-04. [dostęp 2019-05-07].
 210. Cât costă deplasarea României la Eurovision 2019: „Până acum ne-am dus ca nişte săraci acolo” (ang.). digi24.ro, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 211. «На улице „- 27“. Дядя упал, ударился головой. Мы его отнесли в магазин» (ang.). championat.com, 2019-02-11. [dostęp 2019-05-07].
 212. Eurovision 2019: Serhat torna in gara per San Marino (che spiazza tutti) (ang.). eurofestivalnews.com, 2019-01-21. [dostęp 2019-05-07].
 213. Песма Евровизије 2019, полуфинале 1, пренос (serb.). W: Radio-Televizija Srbije [on-line]. rts.rs. [dostęp 2019-05-07].
 214. Switzerland: Sven Epiney Confirmed as SRF’s Eurovision Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-04-16. [dostęp 2019-05-07].
 215. Switzerland: Bastian Baker Announced As Commentator For Grand Final (ang.). eurovoix.com, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 216. Perrelli ny Eurovision-kommentator (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. 2019-04-09. [dostęp 2019-05-07].
 217. Ervin Juhász: Freddie: ‘Bogi And I Are Really Looking Forward To Going To Tel Aviv’ (ang.). escbubble.com, 2019-02-25. [dostęp 2019-05-07].
 218. United Kingdom: BBC Reveals Eurovision Commentary Team for Tel Aviv (ang.). eurovoix.com, 2019-04-05. [dostęp 2019-05-07].
 219. Eurovision 2019: confermata la finale su Rai1 e le due semifinali su Rai4 (ang.). eurofestivalnews.com, 2018-10-08. [dostęp 2019-05-07].
 220. Eurovision 2019: Federico Russo al commento di tutte e tre le serate Rai (ang.). eurofestivalnews.com, 2019-03-06. [dostęp 2019-05-07].
 221. Canada: OMNI Television to Broadcast Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-09. [dostęp 2019-05-07].
 222. Kazakhstan: Khabar to Broadcast Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2019-05-12].
 223. Kosovo: RTK to Broadcast Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2019-05-12].
 224. Slovakia: Radio_FM To Air The Eurovision Song Contest 2019 Final (ang.). eurovoix.com, 2019-05-06. [dostęp 2019-05-07].
 225. United States: WJFD 97.3 to Broadcast Eurovision 2019 Final (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2019-05-17].
 226. Ukraine: UA:Pershyi & STB to Broadcast Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-05-10. [dostęp 2019-05-10].
 227. Eurovision 2019 Spokespersons – Who will announce the points?, Eurovisionworld, 18 maja 2019 [dostęp 2019-06-02] .
 228. Neil Farren: Andorra: No Participation in Eurovision Events for the Foreseeable Future (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-19. [dostęp 2018-05-19].
 229. Anthony Granger: Bosnia & Herzegovina: BHRT Barred From Competing in Eurovision Contests (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-25. [dostęp 2018-05-25].
 230. Anthony Granger: Luxembourg: RTL Télé Lëtzebuerg Rules out Eurovision Return in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-07-21. [dostęp 2018-11-04].
 231. Sanjay (Sergio) Jiandani: Monaco: TMC will not return to Eurovision in 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-08-17. [dostęp 2018-11-04].
 232. Renske ten Veen: Should Dimash Kudaibergen sing for Kazakhstan at Eurovision 2017? (ang.). W: Wiwibloggs [on-line]. wiwibloggs.com, 2016-01-30. [dostęp 2016-01-30].
 233. Anthony Granger: Liechtenstein: 1 FLTV Plans Eurovision Debut in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2017-11-04. [dostęp 2017-11-04].
 234. Sanjay (Sergio) Jiandani: Liechtenstein: 1 FL TV will not debut in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-07-26. [dostęp 2018-07-27].
Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji 2019" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy