Konkurs Piosenki Eurowizji 2019


Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

64. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany w dniach 14 16 i 18 maja 2019 w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie. Gospodarzem konkursu był Izrael, który zwyciężył w finale konkursu organizowanego w 2018 roku. Organizatorami konkursu była Europejska Unia Nadawców (EBU) i izraelski nadawca publiczny Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC).

Finał konkursu wygrał Duncan Laurence, reprezentant Holandii z piosenką „Arcade”, za którą otrzymał łącznie 498 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów.

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Miejsce organizacji konkursu | edytuj kod

Izraelska telewizja otrzymała prawa do organizacji 64. Konkursu Piosenki Eurowizji dzięki wygranej Netty, reprezentantki Izraela w finale konkursu z 2018. 13 września EBU ogłosiła, że konkurs odbędzie się w Centrum Konferencyjnym w Tel Awiwie, a koncerty rozegrane będą w dniach 14, 16 i 18 maja[1]. Ceremonia otwarcia konkursu zostanie zorganizowana na skwerze przed Muzeum Sztuki mieszczącym się przy osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz[2].

Minister finansów Mosze Kachlon zasugerował, że budżet na organizację konkursu może wynieść ok. 120 milionów szekli[3].

Proces wyboru miejsca organizacji | edytuj kod

Neta Berzilaj w trakcie przemowy podczas odbierania statuetki dla zwycięzcy konkursu w 2018 zaprosiła na następny konkurs do Jerozolimy[4]. W tym samym czasie premier Izraela Binjamin Netanjahu oświadczył na swoim koncie na Instagramie, że konkurs odbędzie się w Jerozolimie, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone przez EBU[5][6]. Potencjalnymi miejscami do organizacji konkursu były wówczas Pais Arena Jerusalem oraz stadion Teddy. Poinformowano również, że konkurs na pewno nie odbędzie się w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym odbyły się konkursy w 1979 i 1999, co tłumaczono „niewystarczającą pojemnością hali”[7].

Pawilon 2 Expo Tel-Aviv

13 maja burmistrz Tel Awiwu Ron Chuldaj ogłosił, że miasto zostało wykluczone z negocjacji o organizację konkursu. Później pojawiły się głosy, że decyzja miała na celu odradzenie władzom miasta podjęcia rozmów, te zaś wyraziły zainteresowanie przygotowaniem konkursu[8]. 16 maja chęć organizacji wyraziły władze Petach Tikwy, które nie dysponowały jednak odpowiednio przystosowaną halą[9]. Wśród chętnych do organizacji znalazły się także władze Hajfy, o czym poinformował burmistrz Jona Jahaw[10] i Ejlatu[11].

Po ogłoszeniu zwycięstwa Izraela spekulowano, że konkurs może zostać przeniesiony do innego kraju (m.in. do Austrii), co tłumaczono pojawiającymi się groźbami bojkotu konkursu przez niektóre państwa[12]. 22 maja plotka została zdementowana przez EBU[13]. Pod koniec maja Grupa Refencyjna EBU spotkała się z przedstawicielami izraelskiej telewizji Kan, by omówić z nimi szczegóły przygotowań do konkursu[14]. 11 czerwca ogłoszono, że w przetargu o organizację konkursu weźmą udział władze czterech miast: Tel Awiwu, Hajfy, Jerozolimy i Ejlatu[15]. 19 czerwca Grupa Referencyjna EBU ponownie spotkała się z władzami telewizji Kan, by przedyskutować szczegóły związane z organizacją konkursu. Potwierdzono wówczas, że decyzja o mieście-organizatorze, hali konkursowej i dacie rozegrania koncertów zostanie ogłoszona we wrześniu[16].

24 czerwca telewizja Kan rozpoczęła oficjalne przyjmowanie zgłoszeń od władz miast zainteresowanych organizacją konkursu[17], do czterech wcześniej potwierdzonych kandydatów dołączyły władze Samorządu Regionu Tamar proponując zorganizowanie konkursu na terenie starozytnej twierdzy Masada[18]. Kandydatury przyjmowano do 18 lipca, swoje aplikacje nadesłali włodarze Jerozolimy (Pais Arena), Tel-Awiwu (Pawilon 2 miejskiego Centrum Konferencyjnego) oraz Ejlatu.

28 lipca 2018 wiceminister w Kancelarii Premiera Micha’el Oren, oświadczył, że Jerozolima nie ma środków na organizację konkursu, przypominając, że Tel Awiw był bardziej prawdopodobnym gospodarzem[19]. Niedługo potem ujawniono, że telewizja Kan nie dostarczyła wymaganych 12 milionów euro na poczet EBU, co miała obowiązek uczynić do 29 lipca[20]. Ostatecznie osiągnięto kompromis między stronami, a telewizja Kan, dzięki finansowemu wsparciu przez rząd Netanjahu zapłaciła zaliczkę[21]

27 sierpnia 2018 Jon Ola Sand wraz z kilkoma delegatami z EBU pojawił w Izraelu, by spotkać się z włodarzami kandydujących miast. 30 sierpnia potwierdził w wywiadzie dla Kan, że Ejlat nie jest już w stanie kandydować, pozostawiając wybór pomiędzy Jerozolimą a Tel Awiwem. Stwierdził również, że nie było poważnej dyskusji między członkami EBU w sprawie bojkotu wydarzenia, a decyzja w sprawie miasta-gospodarza zostanie podjęta na początku września[22].

Przebieg konkursu | edytuj kod

Kierownikiem wykonawczym konkursu z ramienia telewizji Kan została Ziwit Dawidowicz, redaktorem naczelnym i dyrektorem prowadzącym – Juwal Kohen[23], dyrektorem konkursu – Mosze Kepten, a jego producentem – Christer Björkman[24]. Za produkcję muzyczną odpowiedzialny został Tal Forer[25], a za świetlną – Dakar Azulaj i Ronen Najar.

Partnerem prezentacyjnym konkursu został serwis MyHeritage, będący platformą ułatwiającą odnajdowanie przodków i krewnych jej użytkowników[26][27].

Pierwsza transza biletów na koncerty trafiła do sprzedaży 28 lutego[28]. Oficjalnym partnerem sprzedaży jest izraelska firma Leaan[29].

Próby sceniczne uczestników rozpoczęły się w sobotę, 4 maja. W związku ze świętem narodowym Izraela, 8 maja nie odbyły się próby do konkursu.

Prowadzący i goście specjalni | edytuj kod

Asi Azar, Bar Refa’eli, Lusi Ajjub i Erez Tal – prowadzący konkurs

Wśród wymienianych przez media potencjalnych gospodarzy eurowizyjnych koncertów pojawili się m.in. Sziri Majmon, Ge’ula Ewen Sa’ar[2] czy Li’or Suchard[30]. 7 grudnia gazeta „Jedi’ot Acharonot” podała, że koncerty konkursowe poprowadzą: Erez Tal i Bar Refa’eli, zaś rozmowy w tzw. „green roomie” przeprowadzą Lusi Ajjub i Asi Azar[31]. EBU potwierdziła informacje 25 stycznia 2019[32].

W styczniu 2019 pojawiły się spekulacje, jakoby gościem muzycznym w finale konkursu była Madonna[33]. W kwietniu, w trakcie konferencji prasowej telewizji Kan, potwierdzono informacje, a także ujawniono pozostałych gości specjalnych konkursu[34]. Gośćmi muzycznymi pierwszego półfinału były Netta Barzilaj i Dana International, które zaśpiewały również pozakonkursowo w koncercie finałowym[34][35]. W drugim półfinale gościnnie zaprezentował się zespół Szalwa[34]. Gośćmi specjalnymi finału byli: Gali Atari, Conchita Wurst, Måns Zelmerlöw, Wierka Serdiuczka i Eleni Fureira[34], a także Nadav Guedj i Ilanit[34] oraz Idan Raichel, który wystąpił na scenie wraz z 24-osobowym zespołem[34]. W trakcie koncertu pojawiła się także aktorka Gal Gadot, która wystąpiła w minispocie reklamującym Tel Awiw-Jafę[34][36]. W półfinale i finale gościnnie wystąpił także mentalista Li’or Suchard.

Projekt grafiki i sceny | edytuj kod

30 października ogłoszono, że sloganem konkursu będzie hasło Dare to Dream[37].

8 stycznia 2019 zaprezentowano oficjalny logotyp konkursu wraz z dwiema alternatywnymi wersjami, wszystkie skonstruowane z trzech trójkątów połączonych w gwiazdę. Za projekt loga odpowiada Studio Adama Feinberga[38]. Przedstawiciele telewizji Kan wyjaśnili znaczenie logotypu słowami: Trójkąt (...) ma uniwersalne zastosowanie w sztuce, muzyce i naturze, reprezentuje nierozerwalne więzi i kreatywność. W momencie, gdy trzy trójkąty łączą się ze sobą, tworzą jedność, która przypomina ciało niebieskie i jest odniesieniem do gwiazd, które pojawią się w Tel Awiwie[39].

Scenę konkursową zaprojektował Florian Wieder, którzy stworzył projekt areny na konkursy w 2011, 2012, 2015, 2017 i 2018[40].

Przed każdym występem konkursowym zostanie pokazany krótki, ok. 40-sekundowy filmik (tzw. pocztówka), na którym zaprezentowane zostaną najciekawsze miejsca Izraela. Za realizację nagrań będzie odpowiadała firma OG Group, która stworzy również kilkuminutowy filmik z udziałem wszystkich uczestników[41]. Producentami pocztówek będą Keren Hochma i Szemu’el Ben Szalom[25].

Losowanie półfinałów i kolejność występów | edytuj kod

Podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie kraje uczestniczące, poza tzw. „Wielką Piątką” (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Izraelem), zostaną podzielone na tzw. koszyki, a ich ułożenie będzie zależne od statystyk głosowania mieszkańców danych państw w poprzednich konkursach. Państwa zostaną podzielone na dwa półfinały[42].

Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 28 stycznia 2019 na terenie ratusza przy ul. Bialika 27[2]. Podczas wydarzenia odbyła się także m.in. ceremonia przekazania insygniów miasta. Ceremonię poprowadzili Asi Azar i Lusi Ajjub[42].

Oprócz podziału państw na poszczególne półfinały, w wyniku losowania zostało ustalone również, w której połowie każdego z półfinałów wystąpią reprezentanci poszczególnych państw oraz w którym z półfinałów głosować będą finaliści[43]. EBU przyjęła wniosek szwajcarskiej telewizji SRF o umieszczenie kraju w drugim półfinale konkursu poza oficjalnym losowaniem[42].

Szczegółowa kolejność występów w półfinałach została ustalona przez produkcję i podana do wiadomości publicznej 2 kwietnia . 11 marca w trakcie spotkania szefów delegacji w Tel Awiwie odbyło się losowanie finałowego numeru startowego gospodarza konkursu[44].

Kontrowersje | edytuj kod

Nawoływanie do bojkotu

Zwycięstwo Izraela w finale konkursu w 2018 oraz ogłoszenie chęci organizacji konkursu w 2019 w Jerozolimie wzbudziło wiele kontrowersji w światowych mediach. W geście solidarności z Palestyńczykami, będącymi w sporze politycznym z Izraelczykami, kilka krajów nawoływało do bojkotu konkursu, w tym m.in. społeczność we Francji[45], w Irlandii (w tym m.in. członkowie organizacji Sinn Féin[46], a także burmistrz Dublina Mícheál Mac Donncha[47] oraz Charlie McGettigan, laureat konkursu w 1994[48])[49], Szwecji[50] Islandii[51] czy Wielkiej Brytanii[52][53], gdzie stworzono petycję zachęcającą do bojkotu konkursu, którą podpisało ponad 140 artystów z Europy[54]. W kolejnych tygodniach telewizje z powyższych krajów potwierdziły udział w konkursie[55][56][57][58].

Antyizraelskie protesty w trakcie krajowych eliminacji

Członkowie ruchu pokojowego „Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje” zakłócili przebieg kilku koncertów mających wyłonić uczestników 64. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Izraelu. 19 stycznia 2019 jeden z aktywistów wszedł na scenę podczas drugiego półfinału francuskich eliminacji Destination Eurovision, nawołując do bojkotu konkursu[59]. Dzień później do podobnego incydentu doszło w trakcie eurowizyjnych selekcji w Hiszpanii, a aktywiści protestowali przed halą, w której odbywały się eliminacje[60]. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, EBU miała skontaktować się z nadawcami publicznymi wszystkich krajów uczestniczących w konkursie, ostrzegając ich przed ryzykiem powtórzenia się podobnych sytuacji[61].

Zamieszanie wokół udziału Maruv

23 lutego w finale ukraińskich eliminacji do konkursu zwyciężyła Maruv z piosenką „Siren Song”. Po ogłoszeniu wyników prywatna stacja telewizyjna STB, organizująca selekcje we współpracy z nadawcą publicznym Perszyj kanał (UA:Perszyj), wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że reprezentant kraju zostanie zatwierdzony po podpisaniu kontraktu z UA:Perszyj. Dzień po koncercie nadawca poinformował, że Maruv nie będzie reprezentować kraju w związku z nieporozumieniem się z władzami telewizji[62]. W oświadczeniu dla mediów piosenkarka wyjaśniła, nie zgodziła się na warunki kontraktu proponowanego przez telewizję, który miał m.in. uniemożliwić jej samodzielne podejmowanie działań promocyjnych oraz zakazać kontaktów z dziennikarzami bez konsultacji z nadawcą[63]. 27 lutego Perszyj kanał poinformował o wycofaniu się z konkursu[64][65].

Plotki o rezygnacji Francji
Bilal Hassani – reprezentant Francji w trakcie prób do występu w konkursie

W lutym 2019 Jedi’ot Acharonot podał informację, jakoby stacja France 2 miała rozważać wycofanie się z udziału w konkursie z powodu planowanej na maj emisji serialu Duz Pua przez telewizję KAN. Jak cytował portal, opis głównego bohatera produkcji – muzułmańskiego, udającego homoseksualistę piosenkarza podejrzanego o terroryzm – miał kojarzyć się z reprezentantem Francji, Bilalem Hassanim. Europejska Unia Nadawców poinformowała o prowadzeniu rozmów z publicznymi nadawcami z obu państw[66]. Przedstawiciele France 2 zdementowali plotki o rozważaniu rezygnacji z występu w konkursie[67].

Kontrowersje wokół teledysku polskiego zespołu

Z anglojęzycznej wersji teledysku „Pali się” polskiego wykonawcy Tulia usunięto m.in. ujęcie z kobietami pod przydrożnym krzyżem. Edycja klipu spotkała się z zarzutami o cenzurę sztuki i dyskryminację religijną[68][69]. Menedżment zespołu tłumaczył, że „regulamin Eurowizji zabrania promowania jakichkolwiek instytucji i symboli religijnych, a tym jest krzyż”[70]. Jacek Kurski, prezes TVP, zażądał przywrócenia oryginalnej wersji teledysku[71]. W sprawie wypowiedziała się wytwórnia Universal Music Polska, która przyznała, że nie nadzorowała bezpośrednio prac nad montażem teledysku[72]. Zespół Tulia również wydał oświadczenie w tej sprawie i potwierdził, że montaż teledysku nie był wykonywany osobiście przez grupę, a zmiany w klipie miały na celu dopasowanie czasu obrazu do czasu trwania piosenki w wersji konkursowej, a wycięcie krzyża nastąpiło „zupełnym przypadkiem”[73].

Propalestyński manifest z Islandii

Członkowie zespołu Hatari reprezentującego Islandię podczas oczekiwania na wyniki głosowania w finale pokazali szarfy w barwach Palestyny z napisem „Palestine”. Szarfy zostały przejęte przez ochronę. Zespół islandzki już przed konkursem był stanowczo krytykowany przez organizatorów za swoje wypowiedzi polityczne[74].

Do politycznego manifestu doszło również w trakcie występu Madonny. Pod koniec prezentacji dwie tancerki pokazały się w kurtkach z naszywkami przedstawiającymi flagi Izraela i Palestyny[75].

Wynik głosowania jury Białorusi

Przedstawiony podczas przekazu na żywo wynik głosowania jury z Białorusi w rzeczywistości nie pochodził od jury z Białorusi. Białoruskie jury zostało odwołane w związku z częściowym ujawnieniem głosowania jury podczas półfinałów, co było złamaniem zasad Konkursu Piosenki Eurowizji. W rzeczywistości przedstawiono więc „zagregowany wynik zatwierdzony przez audytorów”. Podczas przedstawiania wyników nie powiadomiono o tym widzów[76][77].

22 maja 2019 EBU poinformowała o popełnieniu błędu i podaniu nieprawidłowych punktów z Białorusi, wskutek czego poprawiono oficjalne wyniki finału[78].

Kraje uczestniczące | edytuj kod

7 listopada 2018 EBU potwierdziła, że w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji wezmą udział nadawcy publiczni z 42 krajów[79]. Z uczestnictwa wycofała się telewizja z Bułgarii, tłumacząc decyzję problemami finansowymi[80]. Już po opublikowaniu przez EBU listy uczestniczących krajów rezygnację ze startu ogłosił nadawca publiczny z Ukrainy wskutek zamieszania po finale krajowych eliminacji Widbir 2019[64].

Powracający wykonawcy | edytuj kod

Siergiej Łazariew podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

W 64. Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpiło kilku wykonawców, którzy już w przeszłości występowali w konkursie. Macedonię Północną reprezentowała Tamara Todewska, która wystąpiła dla Macedonii w konkursie w 2008, a także jako chórzystka podczas występu Toše Proeskiego i Tijany Dapčević podczas konkursów w 2004 i 2014[81]. W barwach Serbii wystąpiła Nevena Božović, przedstawicielka kraju podczas 58. konkursu (jako jedna z wokalistek zespołu Moje 3)[82]. Reprezentantem Litwy był Jurijus Veklenko, który śpiewał w chórkach podczas występów Litwinów w konkursach w 2013 i 2015. Przedstawicielem San Marino po raz drugi był Serhat, a RosjiSiergiej Łazariew, uczestnicy konkursu w 2016[83][84]. W barwach Węgier ponownie wystąpił Joci Pápai, reprezentant kraju na 62. konkursie w 2017[85].

Współautorem piosenki „Roi” reprezentującego Francję Bilala Hassaniego jest duet Madame Monsieur, który wystąpił w barwach kraju w finale konkursu w 2018[86]. Za piosenkę „Storm”, nagraną przez Victora Crone’a z Estonii, odpowiadał Stig Rästa, finalista konkursu w 2015[87]. Piosenkarz zaśpiewał w chórkach podczas występu reprezentanta. Michaela Rice’a z Wielkiej Brytanii wokalnie wsparła Sahlene, zdobywczyni trzeciego miejsca dla Estonii w finale konkursu w 2002, Mikiego Núñeza z Hiszpanii – Mikel Hennet, członek zespołu D’Nash reprezentującego kraj w 2007, a Nevenę Božović z Serbii – Mladen Lukić z zespołu Balkanika reprezentującego kraj w 2018. Jednym z chórzystów Ota Nemsadze z Gruzji był Micheil Dżawachiszwili, który śpiewał również w chórkach gruzińskiemu zespołowi Iriao w 2018.

Uczestnicy | edytuj kod

Pierwszy półfinał | edytuj kod

 • Pierwszy półfinał odbył się 14 maja 2019[1].
 • Podczas półfinału możliwość głosowania mieli mieszkańcy krajów rywalizujących w tym koncercie, a także państw-finalistów: Francji, Izraela i Hiszpanii[43].
 • Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu jurorów i telewidzów[88].

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Drugi półfinał | edytuj kod

 • Drugi półfinał odbył się 16 maja 2019[1].
 • Podczas półfinału możliwość głosowania mieli mieszkańcy krajów rywalizujących w tym koncercie, a także państw-finalistów: Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch[43].
 • Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu jurorów i telewidzów[88].

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Finał | edytuj kod

 • Finał odbył się 18 maja 2019[1].
 • Podczas koncertu wystąpili przedstawiciele 26 krajów, w tym 20 uczestników półfinału, przedstawiciele krajów tzw. „Wielkiej Piątki” (tj. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch) oraz reprezentant gospodarza (Izraela)[43].
 • O wynikach zdecydowali jurorzy i telewidzowie ze wszystkich krajów rywalizujących w konkursie[88].
Tabela punktacyjna finału

Pozostałe nagrody | edytuj kod

Duncan Laurence – laureat konkursu i zdobywca Nagrody Dziennikarzy im. Marcela Bezençona
Nagrody im. Marcela Bezençona

W 2019 po raz kolejny przyznane zostały tzw. Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane od 2002 dla najlepszych piosenek biorących udział w koncercie finałowym, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek byli szwedzcy piosenkarze Christer Björkman i Richard Herrey z zespołu Herreys[166].

Nagrody podzielone są na trzy kategorie[166]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie).

W 2019 nagrody otrzymali[167]:

Faworyt OGAE

Od 2007 corocznie, przed każdym konkursem, większość oddziałów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE)[168][169], zrzeszającej 44 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji[170], przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danej edycji (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tak zwanego systemu eurowizyjnego (to znaczy 1–8, 10 i 12 punktów dla dziesięciu ulubionych utworów)[168].

Mahmood – główny faworyt Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji do wygrania konkursu

W 2019 faworytami do zwycięstwa byli[171]:

ESCRadio Top 250

Nagroda im. Barbary Dex

W 2019 po raz kolejny przyznano Nagrodę im. Barbary Dex, czyli tytuł najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji. Decyzją internautów, pierwsze miejsce w plebiscycie zajął Conan Osíris z Portugalii[172]. Drugie miejsce zajęła Tamta reprezentująca Cypr, a trzecie – Zena z Białorusi.

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie | edytuj kod

Nadawcy publiczni i komentatorzy | edytuj kod

Poniższy spis uwzględnia nazwiska komentatorów poszczególnych nadawców publicznych transmitujących widowisko.

Kraje uczestniczące
Kraje nieuczestniczące

Sekretarze poszczególnych państw | edytuj kod

Poniższy spis uwzględnia poszczególne nazwiska osób, które podawały punkty od jury każdego poszczególnego państwa w finale konkursu[213].

 1.  Portugalia – Inês Lopes Gonçalves
 2.  Azerbejdżan – Faig Agayev
 3.  Malta – Ben Camille (prowadzący Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016)
 4.  Macedonia Północna – Nikola Trajkowski
 5.  San Marino – Monica Fabbri
 6.  Holandia – Emma Wortelboer
 7.  Czarnogóra – Ajda Šufta
 8.  EstoniaKelly Sildaru
 9.  Polska – Mateusz Szymkowiak
 10.  NorwegiaAlexander Rybak (zwycięzca konkursu z 2009, reprezentant kraju w 2018)
 11.  Hiszpania – Nieves Álvarez
 12.  Austria – Philipp Hansa
 13.  Wielka Brytania – Rylan Clark-Neal
 14.  Włochy – Ema Stokholma
 15.  Albania – Andri Xhaku
 16.  Węgry – Bence Forró
 17.  Mołdawia – Doina Stimpovschi
 18.  Irlandia – Sinéad Kennedy
 19.  Białoruś – Maria Wasilewicz
 20.  ArmeniaAram Mp3 (reprezentant Armenii w konkursie w 2014)
 21.  RumuniaIlinca (reprezentantka Rumunii w konkursie w 2017)
 22.  CyprHovig (reprezentant Cypru w konkursie w 2017)
 23.  Australia – Electric Fields
 24.  Rosja – Iwan Bessonow (zwycięzca Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2018
 25.  Niemcy – Barbara Schöneberger
 26.  Belgia – David Jeanmotte
 27.  SzwecjaEric Saade (reprezentant Szwecji w konkursie w 2011)
 28.  Chorwacja – Monika Lelas Halambek
 29.  LitwaAndrius Mamontovas (reprezentant Litwy w konkursie w 2006)
 30.  Serbia – Dragana Kosjerina
 31.  Islandia – Jóhannes Haukur Jóhannesson
 32.  Gruzja – Gaga Abashidze (reprezentant Gruzji w konkursie w 2018 jako część zespołu Ethno-Jazz Band Iriao)
 33.  GrecjaGus G.
 34.  ŁotwaLaura Rizzotto (reprezentantka w 2018)
 35.  Czechy – Radka Rosická
 36.  DaniaRasmussen (reprezentant Danii w konkursie w 2018)
 37.  Francja – Julia Molkhou
 38.  Finlandia – Christoffer Strandberg
 39.  SzwajcariaSinplus (reprezentanci Szwajcarii w konkursie w 2012)
 40.  SłoweniaLea Sirk (reprezentantka Słowenii w konkursie w 2018)
 41.  IzraelJizhar Kohen (zwycięzca konkursu w 1978, reprezentant Izraela w konkursie w 1985)

Pozostałe kraje | edytuj kod

Aktywni członkowie EBU
 •  Andoraandorski nadawca publiczny (Ràdio i Televisió d’Andorra) zapowiedział, że z przyczyn personalnych i finansowych nie powróci do konkursu w 2019[214].
 •  Bośnia i Hercegowina – bośniacki nadawca publiczny (BHRT) oświadczył 25 maja, że nie będzie uczestniczyć w konkursie z powodu sankcji (związanych z zadłużeniem), nałożonych na niego przez EBU[215].
 •  Bułgaria – 15 października 2018 bułgarska telewizja poinformowała, że nie wyśle reprezentanta na konkurs w 2019 z powodu problemów finansowych[80].
 •  Luksemburg – 21 lipca 2018 krajowa telewizja poinformowała, że nie powróci na konkurs w 2019[216].
 •  Monako – 17 sierpnia 2018 Telewizja Monako (TMC) poinformowała, że nie powróci na konkurs w 2019[217].
 •  Słowacja – 31 maja 2018 słowacka telewizja (RTVS) oświadczyła, że kraj z przyczyn finansowych nie weźmie udziału w konkursie w 2019.
 •  Turcja – premier Turcji Binali Yıldırım stwierdził, że kraj nie planuje powrotu do konkursu w 2019, co później potwierdził İbrahim Eren, dyrektor generalny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).
Członkowie stowarzyszeni z EBU
 •  Kazachstan – telewizja Khabar Agency jest członkiem stowarzyszonym z EBU od 1 stycznia 2016, dzięki czemu debiut kraju w konkursie jest możliwy[218]. 18 listopada 2017 Kanał 31 został drugim stowarzyszonym członkiem EBU z tego kraju. Kraj może wystąpić w konkursie jedynie na specjalne zaproszenie EBU.
Członkowie spoza EBU
 •  Liechtenstein – krajowy nadawca 1FLTV potwierdził, że planuje debiut w konkursie w 2019[219]. 26 lipca telewizja ogłosiła, że Liechtenstein nie zadebiutuje na Eurowizji 2019 z powodu nagłej śmierci dyrektora telewizji, Petera Kölbela[220].

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. a b Tekst piosenki zawiera również zwroty w języku tureckim.
 2. Tekst piosenki zawiera również zwroty w językach: duńskim i niemieckim[134].
 3. Tekst piosenki zawiera również zwroty w językach: duńskim i niemieckim[134].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d Tel Aviv to host Eurovision 2019! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-09-13. [dostęp 2018-09-13].
 2. a b c Maciej Błażewicz: Izraelskie przygotowania do Eurowizji! Bilety, noclegi, prowadzący... (pol.). W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.pl, 2018-09-17. [dostęp 2018-12-23].
 3. Maciej Błażewicz: Zwycięstwo Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018! Jak zapamiętamy konkurs w Lizbonie? Eurowizja 2019 – w Izraelu, ale gdzie dokładnie? Dlaczego Jerozolima nie powinna organizować imprezy? Czy konkurs zostanie zbojkotowany?. W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-05-14].
 4. Netta (Israel ‘Toy’) wins Eurovision after dramatic public vote! – Eurovision Song Contest 2018 (ang.). W: YouTube [on-line]. youtube.com, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-13].
 5. Benjamin Netanyahu on Instagram: “לשנה הבאה בירושלים 🇮🇱🇮🇱🇮🇱” (hebr.). W: Instagram [on-line]. instagram.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 6. Benjamin Netanyahu on Instagram: “נטע, את כפרה אמיתית. הבאת הרבה כבוד למדינת ישראל! לשנה הבאה בירושלים! 🇮🇱🇮🇱🇮🇱” (hebr.). W: Instagram [on-line]. instagram.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 7. Israel mulls venue for hosting Eurovision 2019 finals (ang.). W: Globes [on-line]. Globes, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 8. אירוויזיון 2019: תל אביב וחיפה מתחילות לחמם מנועים לקראת התחרות (hebr.). W: Time Out Israel [on-line]. timeout.co.il, 2018-06-07. [dostęp 2018-06-11].
 9. Dominik Rössing: Petah Tikva joins race to host Eurovision 2019 (ang.). W: ESCxtra [on-line]. escxtra.com, 2018-05-27. [dostęp 2018-05-15].
 10. Haifa to host Eurovision 2019? Mayor Yona Yahav says „peaceful” city could install roof on Sammy Ofer Stadium (ang.). W: Wiwibloggs [on-line]. wiwibloggs.com, 2018-06-10. [dostęp 2018-06-11].
 11. Anthony Granger: Eilat Being Considered as a Potential Host City for Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-10. [dostęp 2018-06-11].
 12. Eurovision Organizers Tell Fans to Hold Off on Booking Flights to Israel – Sparking Instant Controversy (ang.). Ha-Arec, 2018-05-22. [dostęp 2018-06-11].
 13. „אם מדינות יסרבו להשתתף באירוויזיון – הוא לא ייערך בירושלים” (hebr.). W: Ma’ariw [on-line]. maariv.co.il, 2018-05-24. [dostęp 2018-06-11].
 14. Christian Petersen: Eurovision 2019: First meeting between EBU and Israeli broadcaster IPBC (ang.). W: Eurovisionworld [on-line]. eurovisionworld.com, 2018-06-01. [dostęp 2018-06-11].
 15. Sanjay Jiandiani: Eurovision 2019: Four cities in contention; government will not interfere in host city election (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-06-11. [dostęp 2018-06-19].
 16. Jessica Weaver: Eurovision 2019: Israeli team meets EBU in Geneva; host city and dates to be decided by September (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-07-19. [dostęp 2018-07-18].
 17. Anthony Granger: KAN Launches Formal Bidding Process for Eurovision Song Contest 2019 Host City (ang.). W: Eurovoix [on-line]. euroviox.com, 2018-06-24. [dostęp 2018-07-18].
 18. Anthony Granger: Masada to Submit Bid to Host Eurovision Song Contest 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-26. [dostęp 2018-07-18].
 19. Anthony Granger: Eurovision’19: Israeli Minister States Jerusalem Does Not Have the Resources to Host Eurovision (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-07-28. [dostęp 2018-08-31].
 20. Anat Bein-Leibovitz: Last gasp compromise allows Israel to stage Eurovision final (ang.). W: Globes [on-line]. Globes, 2018-07-30. [dostęp 2018-08-31].
 21. Anthony Granger: KAN Confirms It Will Pay Eurovision 2019 Guarantee (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-08-14. [dostęp 2018-08-31].
 22. Anthony Granger: ‘No Serious Talk’ About Boycott of Eurovision 2019 – Jon Ola Sand (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-08-30. [dostęp 2018-08-31].
 23. Josianne Zwart, Evert Groot: KAN appoints two core team members for Eurovision 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-07-02. [dostęp 2018-12-13].
 24. Sami Luukela: Christer Björkman returns as contest producer in Eurovision 2019 (ang.). escxtra.com, 2019-03-10. [dostęp 2019-03-10].
 25. a b Tal Forer has benn appointed as music producer (...) (ang.). W: ESCKAZ [on-line]. esckaz.com, 2018-11-19. [dostęp 2018-12-13].
 26. MyHeritage becomes Presenting Partner of Eurovision 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-09-26. [dostęp 2018-12-13].
 27. MyHeritage partnerem Konkursu Eurowizji 2019 (pol.). W: MyHeritage Blog [on-line]. myheritage.pl, 2018-10-14. [dostęp 2018-12-13].
 28. Tickets for Eurovision 2019 on sale today (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-28. [dostęp 2019-03-11].
 29. First Eurovision 2019 tickets on sale this month! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-08. [dostęp 2019-01-08].
 30. יש מנחים לאירוויזיון 2019 בתל אביב (hebr.). W: Israel Hayom [on-line]. israelhayom.co.il, 2018-12-13. [dostęp 2018-12-13].
 31. מסתמן: ארז טל ובר רפאלי ינחו את האירוויזיון (hebr.). W: Ynet [on-line]. Jedi’ot Acharonot, 2018-12-07. [dostęp 2018-12-09].
 32. Josianne Zwart: Bar Refaeli, Erez Tal, Asi Azar & Lusi Ajjub to host Eurovision 2019! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-25. [dostęp 2019-01-29].
 33. Ran Boker: Madonna in talks to perform at 2019 Eurovision in Tel Aviv (ang.). Jedi’ot Acharonot, 2019-01-16. [dostęp 2019-04-08].
 34. a b c d e f g Sergiusz Królak: Madonna gościem specjalnym Eurowizji 2019. To nie koniec niespodzianek! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-04-15. [dostęp 2019-04-16].
 35. Dana International confirms appearance at Eurovision final (ang.). W: ESC Xtra [on-line]. escxtra.com, 2019-04-08. [dostęp 2019-04-08].
 36. Evert Groot: Lots of Eurovision 2019 news during Host Broadcaster press conference (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-04-15. [dostęp 2019-04-16].
 37. Evert Groot: Tel Aviv 2019: Dare to Dream (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-10-28. [dostęp 2018-12-13].
 38. Evert Groot: Reaching for the stars: Theme artwork for Eurovision 2019 revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-08. [dostęp 2019-01-08].
 39. Maciej Sychowiec: Znamy logo Eurowizji 2019! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-01-08. [dostęp 2019-01-08].
 40. Maciej Stępień: Florian Wieder projektuje scenę w Tel Awiwie! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-11-03. [dostęp 2018-12-13].
 41. הסתיים מכרז „הגלויות” לאירוויזיון: חברת 'אוג הפקות' זכתה (hebr.). W: Ice [on-line]. ice.co.il, 2018-12-10. [dostęp 2018-12-13].
 42. a b c Evert Groot: Semi-Final Allocation Draw pots revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-26. [dostęp 2019-01-27].
 43. a b c d Josianne Zwart, Evert Groot: Eurovision 2019: Which country takes part in which Semi-Final? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-28. [dostęp 2019-02-10].
 44. Israel to perform as 14th in the Grand Final (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-11. [dostęp 2019-03-11].
 45. Proche-Orient, MeToo : Netta, la gagnante israélienne de l’Eurovision rattrapée par l’actualité (fr.). W: RT France [on-line]. francais.rt.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 46. Panagiotis Naris: Sinn Féin calls for Irish boycott of Eurovision in Israel (ang.). W: EuroVisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2018-07-23. [dostęp 2018-11-04].
 47. Neil Farren: Ireland: Dublin Lord Mayor Calls for Boycott of Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 48. Anthony Granger: Ireland: Eurovision Winner Charlie McGettigan Calls For RTÉ To Boycott Next Years Contest (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-16. [dostęp 2018-11-04].
 49. Gerard Donaghy: Celebrities launch campaign for Ireland to boycott Eurovision 2019 in Israel (ang.). W: Irish Post [on-line]. irishpost.com, 2018-06-27. [dostęp 2018-11-04].
 50. Banesa Martinez: Bojkotta Israel (szw.). W: Vänsterpartiet Malmö [on-line]. vmalmo.se, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-15].
 51. Anthony Granger: Iceland: Daði Freyr ‏Will Not Participate in 2019 Contest as Thousands Sign Petition For Eurovision Boycott (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-15. [dostęp 2018-11-04].
 52. Members of the We Support Jeremy Corbyn Facebook group... (ang.). W: Twitter [on-line]. twitter.com, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-15].
 53. Eithne Shortall: Should we boycott Eurovision? (ang.). W: The Times [on-line]. thetimes.co.uk, 2018-06-24. [dostęp 2018-11-04].
 54. Eurozet Sp z o.o, Eurowizja 2019 Izrael: ponad 140 artystów bojkotuje konkurs. Jest petycja – Radio Zet, radiozet.pl [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 55. a b Anthony Granger: Ireland: Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-08-16. [dostęp 2018-08-16].
 56. Iceland to take part in Eurovision in Israel next year (ang.). W: Morgunblaðið [on-line]. icelandmonitor.mbl.is, 2018-05-14. [dostęp 2018-05-14].
 57. a b Melodifestivalen och Eurovision: Vanliga frågor (szw.). W: Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-12].
 58. a b Anthony Granger: United Kingdom: Search is on For Eurovision 2019 Entry (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-19. [dostęp 2018-09-19].
 59. Anti-Israel protesters bust onto stage during France Eurovision qualifier (ang.). W: The Times of Israel [on-line]. timesofisrael.com, 2019-01-20. [dostęp 2019-02-26].
 60. Just in: Eurovision 2019 boycott supporters gather at the OT Eurovision Gala studios ahead of the show. (...) (ang.). twitter.com, 2019-01-20. [dostęp 2019-02-26].
 61. ה-BDS נגד האירוויזיון בישראל (hebr.). mako.co.il, 2019-01-27. [dostęp 2019-02-26].
 62. Суспільний мовник і співачка MARUV не підписали договір про участь у Євробаченні-2019 (ukr.). W: UA:Perszyj [on-line]. 1tv.com.ua, 2019-02-25. [dostęp 2019-02-25].
 63. Sergiusz Królak: Maruv nie wystąpi na Eurowizji 2019 (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-02-25. [dostęp 2019-02-26].
 64. a b Україна не братиме участі в Євробаченні-2019 (ukr.). W: Perszyj kanał [on-line]. 1tv.com.ua, 2019-02-27. [dostęp 2019-02-27].
 65. Mieszko Czerniawski: Ukraina rezygnuje z udziału w Eurowizji! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2019-02-27. [dostęp 2019-02-27].
 66. בגלל סדרה ישראלית – צרפת מאיימת להחרים את האירוויזיון (hebr.). Jedi’ot Acharonot, 2019-02-20. [dostęp 2019-02-25].
 67. Eurovision 2019 : La France sur le point de boycotter le Concours en Israël? France Télévisions répond! (fr.). programme-tv.net, 2019-02-20. [dostęp 2019-02-25].
 68. Cenzura? Krzyż usunięty z anglojęzycznej wersji..., gosc.pl [dostęp 2019-03-19] .
 69. Ks. Isakowicz-Zaleski: „Co za skrajna durnota!!!”, wMeritum.pl, 14 marca 2019 [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 70. Eurowizja 2019: Tulia usunęła krzyż z teledysku. Przyczyną regulamin konkursu, Plejada.pl, 12 marca 2019 [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 71. Kurski: TVP nie zgodziła się na usunięcie Krzyża z teledysku, wpolityce.pl [dostęp 2019-03-19] .
 72. EurozetE. Sp EurozetE., Eurowizja 2019: usunięto krzyż z klipu Tulii. TVP żąda jego przywrócenia – Radio Zet, radiozet.pl [dostęp 2019-03-19]  (pol.).
 73. Sergiusz Królak: Wokalistka zespołu Tulia została zwyzywana za usuniecie krzyża z teledysku do piosenki na Eurowizję. Zabrała głos (pol.). plejada.pl=Plejada.pl, 2019-03-14. [dostęp 2019-04-05].
 74. 2xMW2. Sp 2xMW2., Palestyńskie barwy na Eurowizji w Izraelu. Islandczycy przechytrzyli system odważnym gestem solidarności, strajk.eu [dostęp 2019-05-19]  (pol.).
 75. Tom Parfitt: Eurovision 2019: Madonna sparks controversy as dancers wear Palestinian and Israeli flags (ang.). W: The Independent [on-line]. independent.co.uk, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-23].
 76. LewicaL. Narodowa LewicaL., Co się stało z głosami Białorusi na Eurowizji?, lewicanarodowa.pl [dostęp 2019-05-19]  (pol.).
 77. s, Eurovision 2019: Belarus jury dismissed after revealing semi-final votes, wiwibloggs.com [dostęp 2019-05-19]  (ang.).
 78. a b c EBU issues statement on Eurovision 2019 Grand Final jury result (ang.). W: Eurovision [on-line]. eurovision.tv, 2018-05-22. [dostęp 2018-05-22].
 79. Evert Groot: 42 countries to compete in Eurovision 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-11-07. [dostęp 2018-11-08].
 80. a b Nathan Waddell: Bulgaria withdraws from eurovision (ang.). W: ESCxtra [on-line]. escxtra.com, 2018-10-13. [dostęp 2018-10-13].
 81. a b c Evert Groot: Tamara Todevska to Tel Aviv for F.Y.R. Macedonia (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-25. [dostęp 2019-01-27].
 82. a b c Benny Royston: Nevena Božović to sing for Serbia in Tel Aviv after winning Beovizija (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-03. [dostęp 2019-03-06].
 83. a b Josianne Zwart: Serhat is back for San Marino! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-21. [dostęp 2019-01-27].
 84. a b Evert Groot: Sergey Lazarev, Russia’s 2016 contestant, makes Eurovision comeback! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-07. [dostęp 2019-02-07].
 85. a b c Louise LaFleur: Joci Pápai returns to Eurovision for Hungary in 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-23. [dostęp 2019-02-26].
 86. a b c Victor M. Escudero: France: Bilal Hassani crowned king of ‘Destination Eurovision’! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-27. [dostęp 2019-01-27].
 87. a b c Evan Walker: Estonia: Victor Crone To The Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-16. [dostęp 2019-02-16].
 88. a b c Tel Aviv 2019 – Eurovision Song Contest Tel Aviv 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-10. [dostęp 2019-02-10].
 89. Gerry Avelino: Cyprus: CyBC to participate in Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-13. [dostęp 2018-08-15].
 90. Evert Groot: Tamta will represent Cyprus in Tel Aviv next year (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-12-21. [dostęp 2019-01-29].
 91. Evert Groot: Tamta hits the play button on 'Replay' for Cyprus (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-05. [dostęp 2019-03-10].
 92. Sanjay (Sergio) Jiandani: Montenegro: RTCG confirms preliminary participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-26. [dostęp 2018-09-26].
 93. a b Evert Groot: D-Moll to represent Montenegro in Tel Aviv with ‘Heaven’ (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-09. [dostęp 2019-02-10].
 94. Neil Farren: Finland: UMK 2019 to Feature Invited Artists Only (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-06-15. [dostęp 2018-09-14].
 95. Suomen euroviisuedustaja vuonna 2019 on Darude – Näin seuraat Uuden Musiikin Kilpailua (fiń.). W: Yle [on-line]. yle.fi, 2019-01-29. [dostęp 2019-01-29].
 96. Victor M. Escudero, Evert Groot: Darude will perform 'Look Away' at Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-10].
 97. Alistair Brown: Poland: Preliminary Confirmation of Participation in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-04. [dostęp 2018-05-12].
 98. Tulia will represent Poland at Eurovision 2019 (ang.). eurovision.tv, 2019-02-15. [dostęp 2019-02-15].
 99. Evert Groot, Benny Royston: Tulia will take 'Fire of Love (Pali się)' to Tel Aviv for Poland (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-10].
 100. Neil Farren: Slovenia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-06. [dostęp 2018-09-06].
 101. a b Neil Farren: Slovenia: Zala Kralj and Gašper Šantl to Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-16. [dostęp 2019-02-16].
 102. Sanjay (Sergio) Jiandani: Czech Republic: CT confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-08-31. [dostęp 2018-09-16].
 103. a b Josianne Zwart: Lake Malawi will represent Czech Republic in Tel Aviv (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-28. [dostęp 2019-01-29].
 104. Neil Farren: Hungary: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-27. [dostęp 2018-09-27].
 105. Emily Herbert: Belarus: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-25. [dostęp 2018-09-25].
 106. AnthonyA. Granger AnthonyA., Belarus: ZENA To The Eurovision Song Contest 2019, Eurovoix, 7 marca 2019 [dostęp 2019-03-07]  (ang.).
 107. Anthony Granger: Serbia: Beovizija To Return in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-12. [dostęp 2018-05-12].
 108. Oliver Lewis: Belgium confirms intention to participate in Eurovision 2019 (ang.). W: ESCxtra [on-line]. escxtra.com, 2018-07-12. [dostęp 2018-08-15].
 109. Josianne Zwart: Eliot will voice Belgium’s Eurovision 2019 entry (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-15. [dostęp 2019-01-15].
 110. Alistair Brown: Georgia: GPB Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17].
 111. a b c Evert Groot: Georgia goes ahead with Oto Nemsadze for Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-03. [dostęp 2019-03-06].
 112. Neil Farren: Australia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-10-02. [dostęp 2018-10-02].
 113. a b Evert Groot: Australia decides: Kate Miller-Heidke to Tel Aviv (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-09. [dostęp 2019-02-10].
 114. Sanjay (Sergio) Jiandani: Iceland: RUV confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-13. [dostęp 2018-09-13].
 115. a b Victor M. Escudero: Hatari win Iceland's ticket for Eurovision! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-04].
 116. Sanjay (Sergio) Jiandani: Estonia: ERR confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-03. [dostęp 2018-09-15].
 117. Anthony Granger: Portugal: RTP Confirms Eurovision 2019 Participation As Search For Songs Begins (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17].
 118. a b c Victor M. Escudero: It's Conan Osíris for Portugal in 2019! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-06].
 119. Anthony Granger: Greece: ERT Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-15. [dostęp 2018-09-15].
 120. Katerine Duska will be singing for Greece in Tel Aviv, eurovision.tv [dostęp 2019-02-17] .
 121. Ελλάδα: „Better Love” ο τίτλος της συμμετοχής, INFE Cyprus, 18 lutego 2019 [dostęp 2019-02-18]  (gr.).
 122. Benny Royston, Evert Groot: Serhat will 'Say Na Na Na' for San Marino at Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-02. [dostęp 2019-03-10].
 123. 2019 First Semi-Final Scoreboard (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-20].
 124. a b Sanjay (Sergio) Jiandani: Armenia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-10-09. [dostęp 2018-10-09].
 125. Armenia: „Walking Out” To Be Revealed On Sunday Evening, Eurovoix, 8 marca 2019 [dostęp 2019-03-08]  (ang.).
 126. a b Benny Royston: Ireland selects Sarah McTernan with '22' for Eurovision 2019 (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-08].
 127. a b Evert Groot: Switzerland sends Luca Hänni with 'She Got Me' to Tel Aviv (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-07. [dostęp 2019-03-10].
 128. Anthony Granger: Latvia: LTV Confirms Participation in Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-07-27. [dostęp 2018-07-29].
 129. Emily Herbert: Latvia: X Selected For Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-16. [dostęp 2019-02-16].
 130. Emily Herbert: Romania: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-20. [dostęp 2018-09-20].
 131. a b Evert Groot: Romania goes for Ester Peony with 'On a Sunday' (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-17. [dostęp 2019-02-26].
 132. Chloe Strachan: Denmark: Confirmed Participation for Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2018-08-10. [dostęp 2018-08-10].
 133. a b Evert Groot: Leonora is Denmark's hopeful for Tel Aviv! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-23. [dostęp 2019-02-26].
 134. a b Leonora – Love Is Forever Lyrics ( Genius Lyrics) (ang.). genius.com. [dostęp 2019-02-26].
 135. a b Victor M. Escudero: 'Too Late For Love' takes John Lundvik to Eurovision 2019 for Sweden (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-09. [dostęp 2019-03-10].
 136. Emily Herbert: Austria: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). eurovoix.com, 2018-09-21. [dostęp 2018-09-21].
 137. Paenda singt für Österreich (niem.). W: Österreichischer Rundfunk [on-line]. orf.at, 2018-01-29. [dostęp 2018-01-29].
 138. Evert Groot: This is what PAENDA's 'Limits' for Eurovision 2019 sounds like (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-10].
 139. Emily Herbert: Croatia: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). eurovoix.com, 2018-09-26. [dostęp 2018-09-26].
 140. a b Croatia goes for Roko with 'The Dream' in 2019, eurovision.tv [dostęp 2019-02-17] .
 141. The X Factor Malta from October (ang.). W: TVM [on-line]. tvm.com.mt, 2018-06-20. [dostęp 2018-08-15].
 142. Emily Herbert: Michela Pace to Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2019-01-26. [dostęp 2019-01-26].
 143. Sanjay (Sergio) Jiandani: Lithuania: LRT intends to participate in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-08-08. [dostęp 2018-08-11].
 144. Anthony Granger: Lithuania: Jurijus Selected For The Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-23. [dostęp 2019-02-23].
 145. Neil Farren: Albania: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17].
 146. a b Evert Groot, Victor M. Escudero: Albania picks Jonida Maliqi and presents the first song of 2019 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2018-12-23. [dostęp 2019-05-04].
 147. Anthony Granger: Norway: Confirms Eurovision Song Contest 2019 Participation (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-01-31. [dostęp 2018-05-12].
 148. Anthony Granger: The Netherlands: AVROTROS Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). eurovoix.com, 2018-08-21. [dostęp 2018-08-21].
 149. Evert Groot: Duncan Laurence will represent The Netherlands this year (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-21-01. [dostęp 2019-21-01].
 150. Anthony Granger: FYR Macedonia: Tamara Todevska to Sing „Proud” at Eurovision (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2019-02-08. [dostęp 2019-02-08].
 151. Emily Herbert: Azerbaijan: Confirms Eurovision 2019 Participation (ang.). eurovoix.com, 2018-09-04. [dostęp 2018-09-04].
 152. a b Evert Groot: Chingiz to represent Azerbaijan at Eurovision 2019 (ang.). eurovision.tv, 2019-03-08. [dostęp 2019-03-08].
 153. 2019 Second Semi-Final Scoreboard (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-20].
 154. Germany: Confirms Participation For Eurovision 2019 (niem.). W: Eurovision [on-line]. eurovision.de, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 155. a b Germany's song and artist for Israel: S!sters with Sister, eurovision.tv [dostęp 2019-02-22] .
 156. Anthony Granger: Israel: Confirms Participation For Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-04-11. [dostęp 2018-05-12].
 157. Neil Farren: Israel: Kobi Merimi to Eurovision 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2019-02-12. [dostęp 2019-02-12].
 158. Israel's 2019 Eurovision song: „Home” – Israel News – The Jerusalem Post, The Jerusalem Post [dostęp 2019-02-20] .
 159. a b Evert Groot: Michael Rice to fly the UK flag in Tel Awiw with ‘Bigger Than Us’ (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-08. [dostęp 2019-02-10].
 160. Sébastien Barké: Delphine Ernotte, présidente de France Télévisions: „On a bien l’intention de continuer Destination Eurovision” (fr.). W: Télé-Loisirs [on-line]. programme-tv.net, 2018-05-13. [dostęp 2018-05-13].
 161. Neil Farren: Italy: Eurovision 2019 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-10-05. [dostęp 2018-10-05].
 162. a b Victor M. Escudero: San Remo 2019 winner Mahmood to represent Italy in Tel Awiw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-09. [dostęp 2019-02-10].
 163. Sanjay (Sergio) Jiandani: Spain: TVE confirms participation in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-09-14. [dostęp 2018-09-14].
 164. a b Victor M. Escudero: Miki wins Spain’s ticket to Tel Aviv with ‘La Venda’ (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-21. [dostęp 2019-01-21].
 165. 2019 Grand Final Scoreboard (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-19. [dostęp 2019-05-20].
 166. a b Marcel Bezençon Award – an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 167. Benny Royston: Here are the winners of the 2019 Marcel Bezençon Awards (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-05-18. [dostęp 2019-06-03].
 168. a b Status OGAE Polska. [dostęp 2013-02-13].
 169. ogae.net – Eurovision Fanclub Network (ang.). W: OGAE [on-line]. ogae.net. [dostęp 2013-06-22].
 170. Mikä ihmeen OGAE? (fiń.). W: OGAE Finlandia [on-line]. euroviisuklubi.fi. [dostęp 2013-06-22].
 171. OGAE POLL 2019 – FINAL Results (ang.). ogaeinternational.org, 2019-04-30. [dostęp 2019-04-30].
 172. Eurovision’s worst dressed? Portugal’s Conan Osíris wins Barbara Dex Award 2019, wiwibloggs, 26 maja 2019 [dostęp 2019-06-25]  (ang.).
 173. Albania: Andri Xhahu Returns as Spokesperson and Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 174. Australia: Myf Warhurst and Joel Creasey Return as Eurovision 2019 Commentators (ang.). eurovoix.com, 2019-04-17. [dostęp 2019-05-07].
 175. Andi Knoll outet sich: „Ich bin seit 18 Jahren mit einem Mann zusammen“ (ang.). kosmo.at, 2019-04-29. [dostęp 2019-05-07].
 176. Azerbaijan: Murad Arif Returns To Commentary Booth After Thirteen Years (ang.). eurovoix.com, 2019-04-28. [dostęp 2019-05-07].
 177. VRT neemt organisatie Songfestival 2019 over (ang.). songfestival.be, 2019-04-01. [dostęp 2019-05-07].
 178. Belgium: Maureen Louys & Jean-Louis Lahaye Confirmed As Commentators For Tel Aviv (ang.). eurovoix.com, 2019-03-14. [dostęp 2019-05-07].
 179. Κύπρος: H Ευρυδίκη κι ο Τάσος Τρύφωνος στον σχολιασμό της φετινής Eurovision! (ang.). infecyprus.com, 2019-03-11. [dostęp 2019-05-07].
 180. Czech Republic: Libor Boucek Announced as Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-05-04. [dostęp 2019-05-07].
 181. Denmark: Leonora’s Backing Singers & Dancers Revealed (ang.). eurovoix.com, 2019-05-06. [dostęp 2019-05-07].
 182. Finland: Krista Siegfrids Joins Mikko Silvennoinen in the Eurovision Commentary Booth (ang.). eurovoix.com, 2019-04-24. [dostęp 2019-05-07].
 183. France: Commentating Team Revealed (ang.). eurovoix.com, 2019-03-21. [dostęp 2019-05-07].
 184. Ελλάδα: Γιώργος Καπουτζίδης & Μαρία Κοζάκου επιστρέφουν στον σχολιασμό της Eurovision (ang.). infegreece.gr, 2019-02-15. [dostęp 2019-05-07].
 185. Georgia: Nodiko Tatishvili Joins Commentary Team For Eurovision 2019 Grand Final (ang.). eurovoix.com, 2019-04-30. [dostęp 2019-05-07].
 186. Tony Aguilar y Julia Varela comentarán Eurovisión 2019 y Nieves Álvarez será la portavoz del jurado español (ang.). W: Televisión Española [on-line]. rtves.es, 2019-03-25. [dostęp 2019-05-07].
 187. Radio Nacional de España volverá a emitir el Festival de Eurovisión (ang.). eurovision-spain.com, 2018-03-29. [dostęp 2019-05-07].
 188. Maak kans op de officiële #TEAMDUNCAN vlag (ang.). avrotros.nl, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 189. Iceland: Gísli Marteinn Baldursson Returns To Commentary Booth For Tenth Eurovision Song Contest (ang.). eurovoix.com, 2019-04-24. [dostęp 2019-05-07].
 190. Lithuania: Darius Užkuraitis Enters Eurovision Commentary Booth For Twenty-Second Contest (ang.). eurovoix.com, 2019-05-05. [dostęp 2019-05-07].
 191. Germany: Peter Urban Confirmed as Commentator & Barbara Schöneberger To Host Countdown Show (ang.). eurovoix.com, 2019-02-12. [dostęp 2019-05-07].
 192. Norway: Olav Viksmo-Slettan Returns To Commentary Booth For Tenth Eurovision (ang.). eurovoix.com, 2019-04-22. [dostęp 2019-05-07].
 193. Eurovision Song Contest – radio (ang.). W: Norsk Rikskringkasting [on-line]. radio.nrk.no. [dostęp 2019-05-07].
 194. Poland: Artur Orzech Returns as Eurovision 2019 Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-04-30. [dostęp 2019-05-07].
 195. ESC2019: José Carlos Malato e Nuno Galopim são os comentadores da transmissão da RTP (ang.). escportugal.pt, 2019-05-04. [dostęp 2019-05-07].
 196. Cât costă deplasarea României la Eurovision 2019: „Până acum ne-am dus ca nişte săraci acolo” (ang.). digi24.ro, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 197. «На улице „- 27“. Дядя упал, ударился головой. Мы его отнесли в магазин» (ang.). championat.com, 2019-02-11. [dostęp 2019-05-07].
 198. Eurovision 2019: Serhat torna in gara per San Marino (che spiazza tutti) (ang.). eurofestivalnews.com, 2019-01-21. [dostęp 2019-05-07].
 199. Песма Евровизије 2019, полуфинале 1, пренос (serb.). W: Radio-Televizija Srbije [on-line]. rts.rs. [dostęp 2019-05-07].
 200. Switzerland: Sven Epiney Confirmed as SRF’s Eurovision Commentator (ang.). eurovoix.com, 2019-04-16. [dostęp 2019-05-07].
 201. Switzerland: Bastian Baker Announced As Commentator For Grand Final (ang.). eurovoix.com, 2019-05-03. [dostęp 2019-05-07].
 202. Perrelli ny Eurovision-kommentator (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. 2019-04-09. [dostęp 2019-05-07].
 203. Ervin Juhász: Freddie: ‘Bogi And I Are Really Looking Forward To Going To Tel Aviv’ (ang.). escbubble.com, 2019-02-25. [dostęp 2019-05-07].
 204. United Kingdom: BBC Reveals Eurovision Commentary Team for Tel Aviv (ang.). eurovoix.com, 2019-04-05. [dostęp 2019-05-07].
 205. Eurovision 2019: confermata la finale su Rai1 e le due semifinali su Rai4 (ang.). eurofestivalnews.com, 2018-10-08. [dostęp 2019-05-07].
 206. Eurovision 2019: Federico Russo al commento di tutte e tre le serate Rai (ang.). eurofestivalnews.com, 2019-03-06. [dostęp 2019-05-07].
 207. Canada: OMNI Television to Broadcast Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-02-09. [dostęp 2019-05-07].
 208. Kazakhstan: Khabar to Broadcast Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2019-05-12].
 209. Kosovo: RTK to Broadcast Eurovision Song Contest 2019 (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2019-05-12].
 210. Slovakia: Radio_FM To Air The Eurovision Song Contest 2019 Final (ang.). eurovoix.com, 2019-05-06. [dostęp 2019-05-07].
 211. United States: WJFD 97.3 to Broadcast Eurovision 2019 Final (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2019-05-17].
 212. Ukraine: UA:Pershyi & STB to Broadcast Eurovision 2019 (ang.). eurovoix.com, 2019-05-10. [dostęp 2019-05-10].
 213. Eurovision 2019 Spokespersons – Who will announce the points?, Eurovisionworld, 18 maja 2019 [dostęp 2019-06-02] .
 214. Neil Farren: Andorra: No Participation in Eurovision Events for the Foreseeable Future (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-19. [dostęp 2018-05-19].
 215. Anthony Granger: Bosnia & Herzegovina: BHRT Barred From Competing in Eurovision Contests (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-05-25. [dostęp 2018-05-25].
 216. Anthony Granger: Luxembourg: RTL Télé Lëtzebuerg Rules out Eurovision Return in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2018-07-21. [dostęp 2018-11-04].
 217. Sanjay (Sergio) Jiandani: Monaco: TMC will not return to Eurovision in 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-08-17. [dostęp 2018-11-04].
 218. Renske ten Veen: Should Dimash Kudaibergen sing for Kazakhstan at Eurovision 2017? (ang.). W: Wiwibloggs [on-line]. wiwibloggs.com, 2016-01-30. [dostęp 2016-01-30].
 219. Anthony Granger: Liechtenstein: 1 FLTV Plans Eurovision Debut in 2019 (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2017-11-04. [dostęp 2017-11-04].
 220. Sanjay (Sergio) Jiandani: Liechtenstein: 1 FL TV will not debut in Eurovision 2019 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2018-07-26. [dostęp 2018-07-27].
Na podstawie artykułu: "Konkurs Piosenki Eurowizji 2019" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy