Konkurs Sopot Festival 1961


Sopot Festival 1961 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Konkurs Sopot Festival 1961) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sopot Festival 1961 – 1. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w Sopocie. Festiwal został zorganizowany 25-27 sierpnia 1961 roku w Hali Stoczni Gdańskiej w Sopocie. Pomysłodawcą konkursu był ówczesny dyrektor działu muzyki rozrywkowej Polskiego RadiaWładysław Szpilman, który współorganizował koncerty wraz z Szymonem Zakrzewskim z Polskiej Agencji Artystycznej Pagart[1].

Konkurs, który prowadzili Irena Dziedzic, Zofia Słaboszewska, Lucjan Kydryński i Mieczysław Voit[1], wygrał reprezentant Szwajcarii Jo Roland z utworem „Nous deux”, za który otrzymał łącznie 84 punkty.

Spis treści

Przebieg konkursu | edytuj kod

Festiwal został podzielony na trzy dni koncertowe. Pierwszego dnia, tj. 25 sierpnia, rozegrano półfinał dla polskich wykonawców; dzień później odbył się finał międzynarodowy, a ostatniego dnia – koncert Piosenka nie zna granic. Podczas wszystkich trzech koncertów zagrały dwie orkiestry Polskiego Radia: Mała Symfoniczna pod dyrekcją Stefana Rachonia oraz Taneczna pod dyrekcją Edwarda Czernego[1].

Półfinał (dzień polski) | edytuj kod

Pierwszy dzień festiwalu odbył się 25 sierpnia 1961, wystąpiło wówczas dziesięciu polskich wykonawców[2]. Wyróżnienie otrzymali zdobywcy pierwszych trzech miejsc, a nagrody przyznano w kategoriach Nagroda za dzieło i Nagroda za interpretację[3]. Nagrodę w obu kategoriach zdobyła Irena Santor za utwór „Embarras” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory[3].

Finał (dzień międzynarodowy) | edytuj kod

Drugi dzień festiwalu odbył się 26 sierpnia 1961, wystąpili wówczas reprezentanci 17 krajów[2]. Wyróżnienie otrzymali zdobywcy pierwszych trzech miejsc, a nagrody przyznano w kategoriach Nagroda za dzieło i Nagroda za interpretację. W pierwszej kategorii nagrodę otrzymał reprezentant Szwajcarii – Jo Roland za utwór „Nous deux”, natomiast w drugiej – reprezentantka Danii, Birthe Wilke[3].

Jury | edytuj kod

Sędziowie przyznali nagrody w dwóch kategoriach Nagroda za dzieło i Nagroda za interpretację[3]. W skład międzynarodowej komisji jurorskiej oceniającej występy w półfinale i finale widowiska weszli:[4]

Tabela wyników | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Historia (pol.). www.bart.sopot.pl. [dostęp 2015-02-02].
  2. a b Uczestnicy Sopot Festival '61 (pol.). www.bart.sopot.pl. [dostęp 2015-02-02].
  3. a b c d Nagrody Sopot Festival '61 (pol.). www.bart.sopot.pl. [dostęp 2015-02-02].
  4. Jury Sopot Festival '61 (pol.). www.bart.sopot.pl. [dostęp 2015-02-02].
Na podstawie artykułu: "Konkurs Sopot Festival 1961" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy