Konkurs Sopot Festival 2012


Top of the Top Sopot Festival 2012 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Konkurs Sopot Festival 2012) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Top of the Top Sopot Festival 2012 – 47. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w sopockiej Operze Leśnej. Festiwal odbył się 24 i 25 sierpnia 2012 roku i był transmitowany na żywo przez telewizję Polsat. Pierwszego dnia odbył się konkurs o Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności, drugiego dnia polscy piosenkarze zaśpiewali utwory zespołu The Beatles.

W piątek 24 sierpnia w konkursie Top of the Top o statuetkę Bursztynowego Słowika i Nagrodę Specjalną od radia RMF FM wzięło udział czternastu artystów z Europy, którzy w swoich krajach sprzedali największą liczbę płyt[1][2]. Widzowie wybierali zwycięzcę koncertu w głosowaniu SMS-owym. Drugą nagrodę przyznawali słuchacze rozgłośni RMF FM, którzy mogli głosować na stronie głównej radia[2]. Obie statuetki zdobył reprezentant Szwecji Eric Saade z piosenką „Hotter Than Fire”, który odebrał nagrody z rąk prezydenta Sopotu – Jacka Karnowskiego (Bursztynowy Słowik) oraz dziennikarza i współtwórcy RMF FM – Dariusza Maciborka[3].

Gośćmi specjalnymi tego dnia byli: Kamil Bednarek, który wykonał pięć piosenek: „W górę ręce”, „Dancehall Quenn”, „Anioły” oraz premierowo „Ska” i „Fly Away”[4] oraz India Martinez, która wystąpiła pozakonkursowo jako reprezentantka Hiszpanii[3]. Podczas koncertu wystąpiła również grupa taneczno-akrobatyczna Ocelot[5]. Koncert prowadzili Paulina Sykut-Jeżyna, Maciej Rock i Maciej Dowbor.

W sobotę 25 sierpnia na deskach Opery Leśnej odbył się koncert z okazji 50. urodzin legendarnej brytyjskiej grupy The Beatles. Podczas jubileuszowego koncertu wystąpiło dziesięcioro polskich wykonawców, a każdy z nich wykonał jeden utwór z repertuaru zespołu[2]. W gronie gwiazd znaleźli się m.in.: grupa Perfect, Ryszard Rynkowski i Kombii. Artystom towarzyszyła orkiestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia[6]. Po koncercie jubileuszowym na scenie Opery Leśnej odbył się koncert towarzyszący – Muzodajnia.pl. W koncercie wystąpili m.in.: Afromental, Bracia, Loka, Mrozu, Honey, Jula, Liber w duecie z zespołem InoRos, Ania Wyszkoni, Kombii, Blue Café i MIRAMI[6]. Koncert prowadzili Maciej Rock, Dariusz Maciborek, Agnieszka Popielewicz, Paulina Sykut-Jeżyna i Maciej Dowbor.

Spis treści

Dzień pierwszy | edytuj kod

W piątek 24 sierpnia odbył się konkurs o Bursztynowego Słowika i Nagrodę Specjalną od radia RMF FM.

Tabela wyników | edytuj kod

Dzień drugi | edytuj kod

Koncert 50 lat grupy The Beatles | edytuj kod

W sobotę 25 sierpnia na deskach Opery Leśnej wystąpiło dziesięcioro polskich muzyków, którzy wykonali największe przeboje zespołu The Beatles z okazji rocznicy 50-lecia założenia formacji.

Media | edytuj kod

Telewizja | edytuj kod

Współorganizatorem festiwalu był Polsat. W związku z zainteresowaniem zagranicznych nadawców, stacja odsprzedała prawa do pokazywania retransmisji koncertów.

Radio | edytuj kod

Głównym partnerem medialnym została rozgłośnia RMF FM.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. EUROPEJSKIE GWIAZDY. topofthetop.pl. [dostęp 2013-04-29].
  2. a b c RUSZA SOPOT TOP OF THE TOP FESTIVAL 2012. topofthetop.pl. [dostęp 2013-04-29].
  3. a b Sopot Festival: Eric Saade zwycięzcą koncertu „TOP Of The TOP”. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-04-29].
  4. Kamil Bednarek na Sopot Top Of The Top Festival 2012. kbednarek.wordpress.com. [dostęp 2013-04-29].
  5. Top of The Top Festival 2012 – Sopot. ocelot-foudation.com. [dostęp 2013-04-29].
  6. a b POLSKIE GWIAZDY. topofthetop.pl. [dostęp 2013-04-29].
  7. Top of the Top – RMFon.pl. rmfon.pl. [dostęp 2013-04-29].
  8. Sopot Festival zobaczą widzowie ze Szwecji, Łotwy, Estonii i Albanii. wirtualnemedia.pl, 2012-08-27. [dostęp 2013-05-08].
Festiwal w Sopocie
Na podstawie artykułu: "Konkurs Sopot Festival 2012" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy