Konstandinos Logotetopulos


Konstandinos Logotetopulos w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konstandinos Logotetopulos (gr. Κωνσταντίνος Λογοθετόπουλος, ur. 1878 w Nauplionie, zm. 8 lipca 1961) – grecki lekarz i polityk, premier w kolaboracyjnym rządzie okupowanego przez państwa Osi tzw. Państwa Greckiego.

Logotetopulos urodził się w Nauplionie w 1878 roku. Studiował medycynę w Monachium i pozostał w Niemczech jako nauczyciel akademicki do roku 1910, gdy przeniósł się do Aten. W Grecji założył prywatną klinikę, służył także w I i II wojnie bałkańskiej jako lekarz wojskowy. Został zwolniony z wojska w 1916 roku i powrócił do prywatnej praktyki, jednak w czasie wojny grecko-tureckiej został skierowany do ateńskiego szpitala wojskowego.

Po zakończeniu wojny został profesorem ginekologii na ateńskim uniwersytecie, był także dziekanem. Jednym z jego uczniów był późniejszy polityk, Grigoris Lambrakis.

Po kapitulacji Grecji w II wojnie światowej Logotetopulos, który mówił płynnie po niemiecku i był żonaty z Niemką został wiceprezydentem i ministrem edukacji w rządzie kolaboracyjnym generała Jeoriosa Tsolakoglu. Następnie sprawował urząd premiera w latach 1942-1943, został zastąpiony przez Joannisa Rallisa.

Po opuszczeniu przez niemieckie wojsko Grecji udał się do Niemiec, został tam aresztowany przez amerykańskie służby i przekazany greckim władzom w 1946 roku. W 1951 skazano go na dożywotnie więzienie, zmarł w 1961 roku.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Konstandinos Logotetopulos" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy