Konstanty Malczewski


Konstanty Malczewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konstanty Malczewski herbu Tarnawa (Konstanty Paweł Malczewski lub Constantino Pablo Tarnava de Malquesci), ur. 28 grudnia 1797 w Warszawie lub w Kniahininie koło Dubna na Wołyniu, zmarły w Meksyku – polski wojskowy, generał meksykański, syn Jana Józefa, pasierb Filipa Haumana, młodszy brat poety Antoniego Malczewskiego, stryj Augusta Antoniego Jakubowskiego.

Posiadał majątek ziemski w okolicach Radomia, prawdopodobnie jeszcze po wuju Błeszyńskim.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Uczeń Gimnazjum Wołyńskiego w Krzemieńcu, które prowadził Tadeusz Czacki. Po jego ukończeniu, wyjechał do Warszawy i w 1817 wstąpił do nowo utworzonych wojsk Królestwa Kongresowego w stopniu podoficera konduktora w kwatermistrzostwie.

Po zatargu z rosyjskim wojskowym Aleksandrem Siergiejewiczem Golicynem[1], skazany na karę śmierci, zamienioną na ciężkie roboty w Zamościu. Został tam przydzielony do 5 Pułku Piechoty Liniowej (stojącym wówczas z załogą w Zamościu).

Po niespełna roku, otrzymał od dowódcy batalionu pozwolenie na 10-dniowy urlop dla załatwienia pilnych spraw majątkowych, po czym zbiegł w kobiecym przebraniu z wojska. Więcej go w Zamościu nie zobaczono.

Wypłynął do Ameryki Północnej. Razem z grupą około 400 dawnych żołnierzy napoleońskich, przybył w 1818 do Teksasu i jako artylerzysta zakładał fortyfikacje w obozie wojskowym o nazwie Champ d’Asile nad rzeką Trinity. Obóz, wskutek oporu władz hiszpańskich, nie przetrwał długo.

Po uzyskaniu niepodległości przez Meksyk, został mianowany generałem armii meksykańskiej. Walczył w wojnie amerykańsko-meksykańskiej w latach 1846–1848.

Wywód genealogiczny | edytuj kod

Oblężenie Veracruz

Przypisy | edytuj kod

  1. Konstanty Malczewski przypadkiem czy nieumyślnie nadepnął w teatrze na nogę Aleksandrowi Siergiejewiczowi Golicynowi, w którego żonie, wówczas jeszcze Chodkiewiczowej, kochał się niegdyś starszy brat Konstantego, Antoni. Konstanty „Qwerty” Malczewski i jego przyrodni brat Edward Hauman wszczęli kłótnię z pułkownikiem Golicynem, wyzwali go na pojedynek. Okazało się jednak, że Konstanty Malczewski służy w wojsku Królestwa Polskiego i nie ma jeszcze stopnia oficera, co uniemożliwiało pojedynkowanie się. Co gorsza, wydało się, że Konstanty Malczewski po upłynięciu 3-miesięcznej przepustki, zamiast zameldować się, urządza burdy w cywilnym ubraniu. Źródło: Maria Dernałowicz, Antoni Malczewski, 1967, s. 32.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konstanty Malczewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy