Konstantyn II Grecki


Konstantyn II Grecki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konstantyn II, właśc., gr. Κωνσταντίνος – Kontantinos (ur. 2 czerwca 1940 w Psichiko) – król Hellenów w latach 1964–1973 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów, książę duński. Syn Pawła I i Fryderyki Hanowerskiej. Mistrz olimpijski w żeglarstwie. Jest 406. w linii sukcesji do tronu brytyjskiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Okres II wojny światowej spędził w Związku Południowej Afryki i powrócił wraz z rodziną do Grecji w 1946. Kształcił się w akademiach wojskowych oraz na Uniwersytecie w Atenach, gdzie studiował prawo. Po objęciu przez ojca korony w 1947 nosił tytuł następcy tronu, a 6 marca 1964 został kolejnym królem Grecji (oficjalnie: „królem Hellenów”). Rychło popadł w konflikt o kontrolę nad armią z sędziwym premierem Georgiosem Papandreou, którego ustąpienie ze stanowiska w lipcu 1965 stało się początkiem wielkiego kryzysu państwowego. Następcy Papandreou pełnili swoje obowiązki jedynie tymczasowo, ostatecznie w kwietniu 1967 grupa oficerów pod przewodnictwem Jeoriosa Papadopoulosa dokonała zamachu stanu i przejęła władzę. W grudniu 1967 król – pozostawiony na tronie – podjął próbę kolejnego zamachu, a po jego niepowodzeniu wyjechał wraz z rodziną do Rzymu. Także na emigracji junta wojskowa pozostawiła króla Konstantyna II oficjalnie na tronie, mianując w Grecji kolejnych regentów (m.in. samego Papadopoulosa). W 1973 ostatecznie monarchia została zniesiona, co potwierdziły referenda, w tym przeprowadzone w 1974 już po odsunięciu rządzących oficerów. W opinii wielu Greków młody król był odpowiedzialny za wieloletni zamęt polityczny w Grecji.

Konstantyn II, pozostając na emigracji, do 2009 mieszkał w Londynie. Jest zaprzyjaźniony z następcą tronu brytyjskiego Karolem. Jest ojcem chrzestnym jego syna, księcia Williama. W 1980 założył w Londynie Kolegium Greckie. W 2013 wrócił z żoną po 46 latach wygnania do Grecji. Zamieszkał w Porto Heli. To samo uczynił jego młodszy syn Mikołaj z żoną Tatianą.

Małżeństwo

Od 18 września 1964 jego żoną jest Anna Maria, córka króla Danii Fryderyka IX i siostra królowej Małgorzaty II. Para królewska ma pięcioro dzieci:

  • Aleksę (ur. 10 lipca 1965), żonę Carlosa Morales Quintana
  • Pawła (Pavlosa) (ur. 20 maja 1967), następcę tronu, męża Marie-Chantal Miller
  • Mikołaja (ur. 1 października 1969), męża Tatiany Blatnik
  • Teodorę (ur. 9 czerwca 1983)
  • Filipa (Philippos) (ur. 26 kwietnia 1986)
Sport

W młodości, jeszcze jako następca tronu greckiego, Konstantyn II z sukcesami uprawiał żeglarstwo. W 1960 na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie sięgnął po złoty medal w żeglarskiej klasie Dragon. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowym ruchu olimpijskim – od 1974 jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, pełni lub pełnił także funkcje honorowego prezesa Narodowego Komitetu Olimpijskiego Grecji, honorowego prezydenta Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej, honorowego prezydenta Królewskiego Greckiego Stowarzyszenia Żeglarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF, patronuje klubom żeglarskim w Pwllheli i w Gstaad oraz Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego.

Odznaczenia | edytuj kod

Odznaczony m.in. duńskimi: Orderem Słonia (1962), Wielką Komandorią Orderu Danebroga (1964), Medalem Pamiątkowym 25-lecia Panowania Królowej Małgorzaty II (1997), Medalem Pamiątkowym Srebrnych Godów Królowej Małgorzaty i Księcia Henryka (1992), Medalem Wspomnieniowym 100-lecia od Narodzin Króla Fryderyka IX (1999) oraz Medalem Pamiątkowym 50-lecia od Przybycia Królowej Ingrid do Danii (1985)[1].

Genealogia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Hans Majestæt Konstantin II (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Konstantyn II Grecki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy