Konstytucja Węgier (2011)


Konstytucja Węgier (2011) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konstytucja Węgier (dosłownie Ustawa Zasadnicza Węgier, Ustawa Podstawowa Węgier) – ustawa zasadnicza Węgier, uchwalona 18 kwietnia 2011, a podpisana 25 kwietnia 2011 przez prezydenta Węgier Pála Schmitta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw[1]. Konstytucja weszła w życie 1 stycznia 2012, zastępując Konstytucję Republiki Węgierskiej z 1949.

Nowa Konstytucja Węgier została przygotowana przez rząd Viktora Orbána i parlamentarzystów z partii Fidesz i KDNP. Parlamentarne prace nad ustawą zasadniczą trwały 9 dni, nie przeprowadzono w jej sprawie konsultacji społecznych. Została uchwalona większością dwóch trzecich głosów, którymi dysponowała koalicja rządząca Fideszu i KDNP[2].

Spis treści

Treść | edytuj kod

Konstytucja odwołuje się do Korony Węgierskiej, chrześcijaństwa, a także zawiera m.in. przepis o ochronie życia poczętego oraz definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Nowa konstytucja zmieniła również nazwę państwa z Republika Węgierska na Węgry. Definiuje forinta jako walutę narodową, czym oddala możliwość przystąpienia do eurostrefy. Dokonała zmiany ustroju sądownictwa, m.in. poprzez zniesienie Sądu Najwyższego i wprowadzeniu w jego miejsce organu pn. Kúria (usunięcie ze stanowiska prezesa SN zakończone zostało w 2016 wyrokiem ETPCz w sprawie Baka przeciwko Węgrom[3]).

Opinie | edytuj kod

Prezydent Pál Schmitt pozytywnie ocenił nową ustawę zasadniczą, stwierdzając, że Przyszłe pokolenia Węgrów będą dumne z tej konstytucji, ponieważ jest europejska, narodowa, nowoczesna i tolerancyjna. Niemniej jednak została ona skrytykowana przez część opozycji (Węgierska Partia Socjalistyczna) oraz część organizacji ochrony praw człowieka, m.in. Amnesty International, która zarzuciła, że nowa ustawa zasadnicza jest sprzeczna z prawami człowieka w kwestii aborcji, związków homoseksualnych i kar dożywotniego więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego. Podnosi się także, że konstytucja sankcjonuje upośledzoną na tle innych krajów Europy pozycję Trybunału Konstytucyjnego[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Magyar Közlöny z 25 kwietnia 2011 r. Nr 43, s. 10656
  2. a b Węgierski wariant. Jak zmieniano Trybunał Konstytucyjny. tvn24.pl, 13 stycznia 2016. [dostęp 2017-04-14].
  3. Baka v. Hungary: judicial independence at risk in Hungary’s new constitutional reality. strasbourgobservers.com, 12 lipca 2016. [dostęp 2016-12-27].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konstytucja Węgier (2011)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy