Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie


Na mapach: 50°03′36,9″N 19°56′20,3″E/50,060250 19,938972

Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie (niem. Generalkonsulat Krakau) – misja konsularna Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, w Rzeczypospolitej Polskiej.

Okręg konsularny Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie obejmuje województwa:

Spis treści

Organizacja | edytuj kod

W skład placówki wchodzą:

  • referat prawno-konsularny
  • referat kultury i prasy
  • referat gospodarczy

Historia | edytuj kod

Przed II wojną światową działał Konsulat Niemiec w Krakowie. Jego pracownicy brali udział w działaniach szpiegowskich przeciwko Polsce. Na początku września 1939 zostali oni pod polską eskortą ewakuowani wraz z pracownikami innych niemieckich placówek dyplomatycznych w Polsce do Rumunii (granicę przekroczono 12 września w okolicach Śniatynia). Wśród nich nie było konsula Augusta Schillingera, który wraz z sekretarką konsulatu Ruth Jurek w Miechowie odłączyli się od grupy pracowników konsulatu i oddanym im do dyspozycji samochodem udali się do Warszawy. 8 września 1939 byli oni widziani po raz ostatni w areszcie straży obywatelskiej w podwarszawskiej wówczas Falenicy. Następnie zostali zabrani przez majora Aleksandra Koźmińskiego i słuch o nich zaginął. W 1940 władze niemieckie uznały ich za zmarłych. Konsulat Niemiec w Krakowie oficjalnie uległ likwidacji w kwietniu 1940[3].

Pod koniec 1989 władze Krakowa przekazały Konsulatowi Generalnemu Niemiec Kamienicę Morstinowską, w której urząd mieści się obecnie[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Misje dyplomatyczne, urzędy konsularne i organizacje międzynarodowe w Polsce - Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Portal Gov.pl, www.gov.pl [dostęp 2019-11-13]  (pol.).
  2. Zasięg konsularny przedstawicielstw Niemiec w Polsce (pol.). Placówki dyplomatyczne Niemiec w Polsce. [dostęp 2019-10-18].
  3. Antypolska działalność niemieckiej służby dyplomatycznej i konsularnej w Polsce w przededniu II wojny światowej oraz jej ewakuacja i likwidacja (pol.). [dostęp 2019-10-18].
  4. Siedziba Konsulatu Generalnego w Krakowie (pol.). Placówki dyplomatyczne Niemiec w Polsce. [dostęp 2019-10-18].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy