Konsulat Generalny RP w Houston


Na mapach: 29°44′05,9″N 95°27′46,3″W/29,734972 -95,462861

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Houston w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Konsulat Generalny RP w Houston) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Houston (ang. Consulate General of the Republic of Poland in Houston) – polska misja konsularna w Houston, w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Konsulat rozpoczął działalność 19 grudnia 2017. Od 1 października 2018 konsulem generalnym jest Robert Rusiecki[2].

Spis treści

Uzasadnienie dla otwarcia Konsulatu | edytuj kod

Według Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego „w okręgu konsularnym Konsulatu Generalnego RP w Houston mieszka ok. 550 tysięcy Polaków oraz osób mających związek z polskością, co stanowi 7 proc. całej polskiej diaspory zamieszkałej w USA liczącej ponad 8 mln osób. W samym stanie Teksas liczbę tę szacuje się na 228 tys., a początki polskiego osadnictwa w Teksasie sięgają połowy XIX w. W samym Houston mieszka i pracuje do 50 tys. osób posiadających polskie korzenie. – Houston zostało wybrane z tego powodu, że jest to w tej chwili czwarte miasto Stanów Zjednoczonych, a poza tym jest to jeden z najważniejszych punktów gospodarczych zarówno na mapie Stanów Zjednoczonych, jak i świata”[3].

Teksas to druga, po Kalifornii, gospodarka USA z PKB o wartości 1,6 bln USD, odpowiednik 10. gospodarki świata oraz stan, z którym Polska odnotowuje największą wartość wymiany handlowej (857 mln USD). W ostatnich latach nastąpił ponad dwukrotny wzrost wartości eksportu z Polski do Teksasu, a pierwszym towarem eksportowym są urządzenia elektroniczne[4]. Rozwojowi współpracy Polski z Teksasem sprzyja wzmocnienie wymiaru energetycznego polsko-amerykańskich relacji, w tym pierwsza dostawa gazu oraz zawarcie przez PGNiG pięcioletniego kontraktu na dostawy LNG[3].

Okręg konsularny | edytuj kod

Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Houston obejmuje stany Arkansas (AR), Kansas (KS), Luizjana (LA), Missisipi (MS), Nowy Meksyk (NM), Oklahoma (OK), Teksas (TX)[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych (M.P. z 2020 r. poz. 210).
  2. a b Rozpoczęcie działalności, houston.msz.gov.pl [dostęp 2018-05-13]  (pol.).
  3. a b Inauguracja działalności Konsulatu Generalnego RP w Houston, houston.msz.gov.pl [dostęp 2018-05-13]  (pol.).
  4. Szef polskiej dyplomacji w Houston, houston.msz.gov.pl [dostęp 2018-05-13]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Konsulat Generalny RP w Houston" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy