Konwergencja i Unia


Konwergencja i Unia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konwergencja i Unia[2] (kat. Convergència i Unió, CiU) – centroprawicowa[3] katalońska koalicja, a od 2001 federacja polityczna. Była federacją Demokratycznej Konwergencji Katalonii (CDC) i Demokratycznej Unii Katalonii (UDC)[2]. Postrzegana była jako katalońskie ugrupowanie nacjonalistyczne.

CiU powstała w 1978. Jej liderami byli Jordi Pujol (do 2003) i następnie Artur Mas. Głównym formacji było utrzymanie jak największego zakresu autonomii Katalonii. W różnych okresach wspierała mniejszościowe rządy socjalistów lub konserwatystów.

O ile większość członków partii deklarowała poglądy centroprawicowe, to w CiU działały również grupy liberalne i socjaldemokratyczne[4].

W ostatnich latach stała się ugrupowaniem dążącym do uzyskania niepodległości Katalonii. Na tym tle doszło do sporów między koalicjantami, mniejsza partia UDC deklarowała bardziej umiarkowane stanowisko. W 2015 Artur Mas z CDC ogłosił zakończenie współpracy[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Dowling, Andrew (2005), „Convergència i Unió, Catalonia and the new Catalanism”. The Politics of Contemporary Spain (Rotledge): 106
  2. a b Konwergencja i Unia. encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2016-10-01].
  3. Colomer, Josep Maria (2002), Political institutions in Europe, Routledge, s. 183
  4. Gibbons, John (1999), Spanish politics today, Manchester University Press, s. 51
  5. Convergència enterra la federació: „El projecte polític de CiU s'ha acabat i cal una separació amistosa” (kat.). ara.cat, 18 czerwca 2015. [dostęp 2016-10-01].
Kontrola autorytatywna (sojusz):
Na podstawie artykułu: "Konwergencja i Unia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy