Kopciuszek (film 1950)


Kopciuszek (film 1950) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kopciuszekamerykański film animowany Walta Disneya z 1950 roku, będący adaptacją popularnej baśni w opracowaniu Charlesa Perraulta.

Polska wersja językowa filmu miała swą premierę w 1961 roku. Za kinową dystrybucję filmu odpowiadała Centrala Wynajmu Filmów, a w 1991 roku – ITI Cinema.

Został bardzo dobrze przyjęty przez publikę i krytyków, a serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 97%[2].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

W pewnym królestwie żyje córka bogatego wdowca, znana jako Cinderella (w nowej wersji dubbingowej Kopciuszek). Mężczyzna żeni się z owdowiałą hrabiną Tremaine, która ma dwie córki, Anastazję i Gryzeldę. Gdy ojciec Cinderelli umiera, dziewczynka jest chowana na bycie służącą. Aż do wieku dorosłego Cinderella spełnia zachcianki macochy, przyrodnich sióstr oraz ich leniwego kota, Lucyfera. Pomimo swej sytuacji i braku satysfakcji z życia, ma optymistyczne spojrzenie na świat i wierzy, że jej los się zmieni. Bardzo szybko zaskarbia sobie sympatię myszy Jacka i Kajtka, a także psa Bingo, ptaków oraz konia Majora, którego dostała wiele lat temu od ojca.

W tym czasie król jest wściekły na swego syna za to, że ten jeszcze się nie ożenił. Wraz ze starym księciem organizuje bal, na który zaproszone zostają wszystkie panny na wydaniu, wśród których królewicz ma wybrać przyszłą żonę. Cinderella chce pójść na bal, widząc w tym szansę na chwilowe wyrwanie się z codziennego życia. Macocha zaskakująco daje jej zgodę, pod warunkiem wykonania obowiązków domowych i znalezienia odpowiedniej sukni. Cinderella znajduje starą suknię swej matki, ale przez nadmiar obowiązków domowych, celowo dodanych przez macochę i siostry, nie może jej wyszykować. Wyręczają ją w tym myszki i ptaki, które przygotowują dla niej kreację. Przed wyjściem na bal macocha manipuluje swymi córkami, by te uznały, że suknia Cinderelli została zrobiona z materiałów należących do nich i te oburzone rozrywają ją na strzępy. Zrozpaczona Cinderella wybiega do ogródka, gdzie spotyka Dobrą Wróżkę. Kobieta, będąca jej matką chrzestną, zamienia dynię w cudną karetę, myszki w konie, Majora w stangreta, Bingo w lokaja, a podartą sukienkę w balową suknię, wyposażoną w szklane pantofelki. Przez odjazdem Cinderelli na bal wróżka zaznacza, że czary tracą moc po wybiciu północy.

Na balu znużony królewicz odrzuca każdą kandydatkę na żonę, aż do momentu, gdy zauważa Cinderellę i zakochuje się w niej. Gdy oboje zaczynają się lepiej poznawać w ogrodzie, wybija północ, dlatego Cinderella ucieka z królewskiego zamku. Stary książę znajduje zgubiony na schodach jeden z jej szklanych pantofelków, jako jedyny dowód jej obecności. Z samego rana, na polecenie króla, zleca przeczesanie królestwa w poszukiwaniu nieznajomej z balu, by sprawdzić, na którą pasuje szklany pantofelek. Gdy do Cinderelli docierają wieści o królewskim dekrecie, rozanielona zaczyna nucić melodię z balu. Hrabina Tremaine uświadamia sobie, że to Cinderella jest piękną nieznajomą z balu, dlatego zamyka ją na klucz w sypialni.

W czasie, gdy stary książę przybywa do pałacu i pantofelek bezskutecznie przymierzają Gryzelda i Anastazja, myszki wykradają klucz z kieszeni macochy i, po krótkiej bitwie z Lucyferem, dają go Cinderelli. Dziewczyna w ostatniej chwili pokazuje się księciowi, który miał już wychodzić z pałacyku. Zawraca on sługę z pantofelkiem, ale macocha dyskretnie podkłada laskę pod jego nogi, przez co but tłucze się. Zrozpaczonego rozbiciem pantofla (i widmem srogiej kary od króla) Cinderella uspokaja księcia, wyjmując z kieszeni drugi pantofelek. Następnego dnia Cinderella i królewicz biorą królewski ślub.

Obsada | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Pierwsza wersja dubbingu (1961) | edytuj kod

Wersja polska: Studio Opracowań Dialogowych w Warszawie
Reżyseria: Seweryn Nowicki
Operator dźwięku: Mariusz Kuczyński
Asystent operatora dźwięku: Jerzy Januszewski
Udział wzięli:

i inni

Piosenki śpiewali:

Druga wersja dubbingu (2012) | edytuj kod

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Joanna Węgrzynowska-Cybińska
Dialogi: Joanna Serafińska
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Tomicka
Teksty piosenek: Michał Wojnarowski
Realizator dźwięku: Maria Kantorowicz-Bantin
Opieka artystyczna: Aleksandra Sadowska
Kierownictwo produkcji:

Produkcja polskiej wersji językowej: Disney Characters Voices International, Inc.
Udział wzięli:

Piosenki śpiewali:

Nagrody | edytuj kod

Nagrody w 1950
  • Nagroda specjalna MFF w Wenecji
Nominacje w 1950
Nagrody w 1951
Nominacje w 1951

Kontynuacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Disney's 'Cinderella': 25 Things You Didn't Know About the Beloved Fairy Tale Classic (ang.). moviefone.com. [dostęp 2019-04-30].
  2. Cinderella (1950) – Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
  3. a b PRIZES & HONOURS 1951 (niem.). Internationale Filmfestspiele Berlin. [dostęp 2017-11-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kopciuszek (film 1950)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy