Kopernicja


Kopernicja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Copernicia prunifera

Kopernicja (Copernicia Mart. ex Endl.) – rodzaj roślin należący do rodziny arekowatych (Arecaceae). Znanych jest ok. 25 gatunków kopernicji. Pochodzą one z Ameryki Południowej i Środkowej, większość gatunków jest endemitami Kuby, ale dwa gatunki występują też w Hiszpanii[3]. Nazwa nadana została na cześć polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Morfologia | edytuj kod

Wiecznie zielone rośliny o kłodzinach często pokrytych starymi liśćmi lub ich pochwami[3]. Liście duże i zazwyczaj bardzo sztywne, często wyrastają na kolczastych ogonkach liściowych. Kwiaty drobne, zebrane w bardzo rozgałęzione kwiatostany, które za młodu otoczone są zachodzącymi na siebie przysadkami[3].

Systematyka | edytuj kod

Rodzaj z rodziny arekowatych (Arecaceae) należącej do rzędu arekowce (Arecales). W obrębie rodziny zaliczany do podrodziny Coryphoideae, plemienia Corypheae i podplemienia Livistoninae[2].

Wykaz gatunków[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-15].
  2. a b Genus: Copernicia Mart. ex Endl.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) [on-line]. USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. [dostęp 2018-11-17].
  3. a b c zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  4. Copernicia. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-11-17].
Na podstawie artykułu: "Kopernicja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy