Kopiec w Liplasie


Na mapach: 49°56′03″N 20°12′29″E/49,934167 20,208056

Kopiec w Liplasie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kopiec w Liplasie – około 2-metrowy kurhan znajdujący się przy skrzyżowaniu czterech dróg wiejskich w miejscowości Liplas w gminie Gdów.

Pochodzenie i czas powstania kopca nie są do końca wyjaśnione. Wiejska legenda głosi iż kopiec jest zbiorową mogiłą węgierskich żołnierzy, którzy na wieść o wybuchu powstania w swojej ojczyźnie zdezerterowali i odmówili posłuszeństwa cesarzowi, by ruszyć z pomocą swoim rodakom na Węgry. Rzekomo właśnie w Liplasie, lub okolicach miała dopaść ich śmiertelna choroba (najprawdobniej cholera), która uniemożliwiła im dotarcie z pomocą Węgrom w powstaniu i zabiła ów oddział. Inne podanie głosi, iż może to być miejsce pochówku zmarłych na cholerę mieszkańców wsi w wyniku epidemii.

Tajemniczy kurhan nie został nigdy przebadany archeologicznie. Obecnie jest dość zniwelowany i w przeszłości mógł być większy. Istnieje hipoteza iż mogło to być miejsce kultu pogańskiego, sprzed przyjęcia Chrztu Polski, przez ludność okolicznych ziem.

Bibliografia | edytuj kod

  • Julian Rachwał, Agnieszka Wolańska i inni: Powiat Wielicki pieszo - rowerem - samochodem. Przewodnik, wyd. „Karpaty”, Kraków 2001;
Na podstawie artykułu: "Kopiec w Liplasie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy