Kopuła (architektura)


Kopuła (architektura) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji (2013) Kopuła, Panteon w Rzymie (2005) Wnętrze kopuły w zakładzie przyrodoleczniczym „Wojciech” w Lądku-Zdroju

Kopułasklepienie o kształcie czaszy, półkoliste, półeliptyczne, ostrołukowe lub cebulaste, oparte na murze lub bębnie budowane nad pomieszczeniami o planie kolistym, eliptycznym albo wielobocznym za pośrednictwem pendentywów lub tromp.

Do budowy kopuł używano ciosów kamiennych lub cegieł w kształcie klina (klińców). Obecnie do konstrukcji kopuł używa się stali lub żelbetu. Sklepienna część kopuły nazywana jest czaszą, a widoczna z wnętrza podniebieniem.

W okresie renesansu wprowadzono kopuły dwuwarstwowe o warstwach połączonych żebrami. Powierzchnia, widoczna od strony wewnętrznej, często jest wzbogacona przez wprowadzenie dodatkowych poziomych pasów, kasetonów, zdobiona malarsko lub rzeźbiarsko (sztukateria).

Jej wnętrze bywa doświetlane oknami umieszczonymi bezpośrednio w czaszy, bębnie lub za pośrednictwem latarni – nadbudówki w postaci wieżyczki wieńczącej kopułę. Kopuły stosuje się w budownictwie i architekturze od starożytności do czasów współczesnych.

Przykłady kopuł:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sztuka świata 2013 ↓, t. 17, s. 340.
  2. Hala Stulecia ↓.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (kształt dachu):
Na podstawie artykułu: "Kopuła (architektura)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy