Koralówka blada


Koralówka blada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koralówka blada (Ramaria pallida (Schaeff.) Ricken) – gatunek grzybów z rodziny siatkoblaszkowatych (Gomphaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo | edytuj kod

Pozycja w klasyfikacji: Ramaria, Gomphaceae, Gomphales, Phallomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisany został w 1774 r. przez Schaeffera jako Clavaria pallida, do rodzaju Ramaria przeniósł go Adalbert Ricken w 1920 r[1].

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był też jako gałęziak bladawy[2].

Morfologia | edytuj kod

Owocnik

Młode owocniki kalafiorowate, starsze krzaczkowate, o wysokości 8–18 cm i średnicy 5–18 cm. Posiadają podstawę o grubości do 4 cm, która rozgałęzia się kilkakrotnie na coraz cieńsze gałązki. Rozgałęzienia mają kształt litery V, a gałązki zazwyczaj są pomarszczone. Początkowo owocniki są jasnoróżowe, potem mięsnopłowe, w końcu przyjmują kolor kawy z mlekiem i mają na powierzchni brązowe cętkowania. Podstawa jest jaśniejsza; początkowo biaława, później kremowa, końcówki gałązek mają barwę od różowofioletowej do czerwonej[3].

Miąższ

Miękki, kruchy i biały. Po uszkodzeniu nie zmienia barwy. Smak gorzkawy, zapach nieco podobny do zapachu maggi[3].

Cechy mikroskopowe

Strzępki w tramie trzonu mają średnicę do 20 μm, ściany o grubości do 1μm i bardzo delikatnie rzeźbione, są bezbarwne, splątane i posiadają sprzążki na przegrodach. Strzępki w tramie górnych gałązek mają szerokość do 15 μm, posiadają sprzązki, są szkliste, cienkościenne, równoległe. Subhymenium jest rozległe, a jego strzępki są mocno splątane. Hymenium gęste. Podstawki mają rozmiar 60-80 × 9-12 μm, są zgrubiałe, ze sprzążkami, w młodości mają jednorodną zawartość, później ich zawartość staje się pęcherzykowata (kroplista). Posiadają 2 lub 4 mniej lub bardziej proste sterygmy. Obficie występują bazydiole. Zarodniki o rozmiarach 8.3-12.2 × 5.0-6.1 μm, jajowate i spłaszczone. Mają ściany o grubości 0,3 μm. Na powierzchni posiadają kilka brodawek i urzeźbienie w postaci meandrujących grzbietów[4].

Występowanie i siedlisko | edytuj kod

Występuje tylko w Europie[5]. W Polsce jest dość rzadki, w piśmiennictwie mykologicznym do 2003 r. podano tylko 4 jego stanowiska[2].

Rośnie zwykle w lasach liściastych, pod bukami, rzadziej w świerkowych lub sosnowych, przeważnie w regionach górskich[6].

Grzyb mikoryzowy[2]. Grzyb trujący. Nie należy do szczególnie niebezpiecznych, ale po spożyciu w większej ilości powoduje biegunkę[6].

Gatunki podobne | edytuj kod

Poza koralówką czerwonowierzchołkową (Ramaria botrytis) można także znaleźć stare okazy bardzo podobnej i trującej koralówki strojnej (Ramaria formosa) W bukowych lasach występuje bardziej ochrowa koralówka żółta (Ramaria flava) nigdy niemająca odgałęzień o liliowo zabarwionych szczytach[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  2. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  4. Mycobank. Ramaria pallida. [dostęp 2015-12-28].
  5. Discover Life Maps. [dostęp 2014-08-23].
  6. a b c Edmund Garnweidner, Hertha Garnweidner, Alicja Borowska, Alina Skirgiełło: Grzyby : przewodnik do poznawania i oznaczania grzybów Europy Środkowej. Warszawa: MUZA SA, 2006, s. 192. ISBN 83-7319-976-4.
Na podstawie artykułu: "Koralówka blada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy