Korczew (województwo mazowieckie)


Na mapach: 52°21′14″N 22°36′46″E/52,353889 22,612778

Korczew (województwo mazowieckie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pałac w Korczewie przed renowacją Studnia z Nepomukiem w parku pałacowym nad bijącym źródłem (tzw. Zdrój) Kaplica (dawna oranżeria)

Korczewwieś w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, siedziba gminy Korczew[4][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Wieś istniała już w I poł. XV wieku, przez kilkaset lat była ośrodkiem dużych dóbr prywatnych[6].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Historia Korczewa związana jest z historycznym Podlasiem, choć administracyjnie należy do województwa mazowieckiego. Z punktu widzenia geograficznego znajduje się na granicy Wysoczyzny Siedleckiej i Podlaskiego Przełomu Bugu. Wieś wchodzi również w skład Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Korczew położony jest mniej więcej w równej odległości do najbliższych miast powiatowych (Łosice 19 km, Siemiatycze 30 km, Siedlce 33 km, Sokołów Podlaski 35 km), jak i miast wojewódzkich (Warszawa około 130 km, Białystok około 130 km, Lublin około 150 km).

Historia | edytuj kod

Najstarszym zabytkiem materialnym w Korczewie jest znajdujący się w pałacowym parku menhir, który stanowił prawdopodobnie obiekt kultu w czasach przedchrześcijańskich[7]. Pierwsza pisana wzmianka o Korczewie pochodzi z roku 1401 kiedy to książę mazowiecki Janusz I nadał wieś Prejtorowi z Brześca. W owym okresie były to tereny sporne między Mazowszem a Litwą, co tłumaczy istnienie drugiego aktu nadania wsi przez wielkiego księcia litewskiego Witolda pochodzącego z z 1416 roku[8].

W następnych latach dobra korczewskie przechodziły w ręce rodzin Hlebowiczów, Chaleckich oraz Lewickich[7]. Z tego okresu nie zachowały się żadne elementy architektury, choć według lokalnych podań położony w parku dziewiętnastowieczny pałacyk „Syberia” leży na podwalinach starszej budowli[7]. Punktem zwrotnym w dziejach Korczewa był zakup wsi z przyległościami przez kasztelana podlaskiego Wiktoryna Kuczyńskiego w 1712 roku[9]. W 1734 zlecił on budowę murowanego pałacu Konceniemu Boniemu, który projektował wówczas dla Radziwiłłów[10]. Budynek wzniesiony przez Boniego w stylu barokowym stoi do dziś, choć przebył liczne przebudowy.

Po trzecim rozbiorze Polski Korczew wszedł w skład monarchii habsburskiej. Natomiast po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku stał się częścią Królestwa Kongresowego.

Na początku XIX wieku Aleksander Kuczyński zlecił Franciszkowi Jaszczołdowi przeprojektowanie założenia pałacowego[7]. Przebudował on pałac, rozplanował park angielski, wzniósł pałacyk letni zwany Syberią, oranżerię oraz studnię św. Jana. Wszystkie realizacje wykonał w typowej dla siebie stylistyce neogotyckiej. Żona Aleksandra Kuczyńskiego, Joanna z Wulfersów Kuczyńska, była adresatką obfitej korespondencji Cypriana Norwida, który dedykował jej wiersz „Do Pani na Korczewie”[11].[1] Dziś w Korczewie znajduje się ulica oraz zespół szkół jego imienia.

Według niektórych źródeł podczas powstania styczniowego w dobrach korczewskich ukrywał się ks. Stanisław Brzóska, który wygłaszał również kazania w kościele parafialnym w Knychówku.

Pałac doznał szkód podczas pierwszej wojny światowej. Podczas remontu budynku przeprojektowano fasadę według szkiców Stanisława Noakowskiego, dawnego nauczyciela Wandy z Krafftów Ostrowskiej, żony Krystyna, właściciela pałacu. Jest to jeden z niewielu wykonanych projektów architektonicznych Noakowskiego, który słynął przede wszystkim jako teoretyk. Kierownikiem remontu został Marian Walentynowicz, słynący jako ilustrator książek o Koziołku Matołku[7].

Po upadku kampanii wrześniowej, Korczew wszedł w skład Generalnego Gubernatorstwa pod zarządem III Rzeszy. W pałacu zorganizowano wówczas najpierw jednostkę Grenzschutzkommando, czyli straży granicznej, a następnie Ernteschutzkommando, czyli jednostki, która zarządzała upaństwowionymi dobrami Krystyna Ostrowskiego[12]. Podczas drugiej wojny światowej wojska niemieckie wyniszczyły korczewską społeczność żydowską w obozie pracy w Szczeglacinie oraz getcie w Sokołowie Podlaskim[13]. Budynek pałacu doznał największych szkód w okresie powojennym, po objęciu reformą rolną. W 1989 roku zespół parkowo-pałacowy odkupiły córki Krystyna Ostrowskiego, Renata Ostrowska oraz Beata Ostrowska-Harris[14].

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

W XVII wieku dla tutejszej społeczności wzniesiono prawosławną parafialną cerkiew[15] w Korczewie, o której losach wiadomo niewiele i która nie zachowała się do dnia dzisiejszego. W następstwie unii brzeskiej cerkiew przekazana została unitom dzieląc ruską społeczność na unitów i dyzunitów.

We wsi wytwarzane są tradycyjne wyroby młynarskie Eko-Mega Młyny Wodne, które w 2006 wyróżniono Perłą w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo[16].

Transport | edytuj kod

Drogi | edytuj kod

W Korczewie zbiega się 5 dróg powiatowych:

Poza tym, w pobliżu przebiegają drogi:

Kolej | edytuj kod

Miejscowość znajduje się w odległości 13 km od stacji kolejowej Niemojki przez którą przechodzi linia kolejowa nr 31 SiedlceMordySiemiatyczeHajnówkaSiemianówka.

Komunikacja dalekobieżna | edytuj kod

Połączenia autobusowe zapewniają następujący przewoźnicy:

Kultura i edukacja | edytuj kod

 • Pałac w Korczewie wraz z parkiem angielskim
 • Gminna Biblioteka Publiczna
 • Zespół Placówek Oświatowych

Inne obiekty użyteczności publicznej | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Portal polskawliczbach.pl [dostęp 2020-02-24]
 2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r..
 3. Poczta Polska. Wyszukiwarka kodów pocztowych
 4. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
 5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 6. Tomasz Chludziński, Janusz Żmudziński "Mazowsze, mały przewodnik" Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1978 s. 140
 7. a b c d e RenataR. Ostrowska RenataR., Mój Dom, wyd. II, Warszawa 2019 .
 8. TomaszT. Jaszczołt TomaszT., Korczewscy z rodu Prusów w ziemi drohickiej, „Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego”, IX, 2012 .
 9. WiktorynW. Kuczyński WiktorynW., Pamiętniki, JózefJ. Maroszek (red.), Białystok 1999 .
 10. AnnaA. Leśniczuk AnnaA., Kuczyńscy na Korczewie (1712-1858), [w:] Wielkie rody na ziemiach polsko-litewskich w XVI-XX wieku: wielkie rody, procesy, Olsztyn 2017, s. 3 .
 11. CyprianC. Norwid CyprianC., Do Pani na Korczewie: wiersze, listy, małe utwory prozą, JuliuszJ. Gomulicki (red.), Warszawa 1963 .
 12. ZbigniewZ. Florysiak ZbigniewZ., Korczew lat okupacji niemieckiej: Okruchy wspomnień, Siedlce 2009 .
 13. EdwardE. Kopówka EdwardE., Getto w Sokołowie Podlaskim, Gazeta Podlasia [dostęp 2020-04-09]  (pol.).
 14. Historia – Pałac w Korczewie [dostęp 2020-04-09]  (pol.).
 15. Jerzy Hawryluk. Cerkiew prawosławna na Podlasiu przed unią Brzeską. „Над Бугом і Нарвою”. 2 (6), 1993. Związek Ukraińców Podlasia. ISSN 1230-2759. [dostęp 2016-01-09]. 
 16. Smaki Mazowsza, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Warszawa, 2018, s.51, ​ISBN 978-83-62082-94-0

Bibliografia | edytuj kod

 • Jaszczołt Tomasz, Korczewscy z rodu Prusów w ziemi drohickiej, „Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego” 2012, tom IX, s. 19–32.
 • Kuczyński Wiktoryn, Pamiętnik, oprac. Józef Maroszek, Białystok 1999.
 • Leśniczuk, Anna, Kuczyńscy na Korczewie (1712-1858), Wielkie rody na ziemiach polsko-litewskich w XVI-XX wieku: wielkie rody, procesy, Olsztyn 2017.
 • Leśniczyk, Anna, Korczew w Prasie, Prasa Podlaska w XIX i XX wieku, red. Jarosław Cabaj, Siedlce 2016.
 • Norwid Cyprian, Do Pani na Korczewie: wiersze, listy, małe utwory prozą, oprac.Juliusz Gomulicki, Warszawa 1963.
 • Ostrowska Renata, Mój Dom, wyd. II, Warszawa 2019.
Na podstawie artykułu: "Korczew (województwo mazowieckie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy