Korona królów


Korona królów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Korona królówpolski serial telewizyjny, a zarazem telenowela historyczna, emitowany od 1 stycznia 2018 na antenie TVP1, opowiadający o monarchii w Polsce pod panowaniem kolejno: ostatnich Piastów, Andegawenów i pierwszych Jagiellonów w XIV wieku.

14 marca 2018 nadawca zapowiedział produkcję drugiej serii, której emisja rozpoczęła się 3 września 2018[1]. 25 czerwca 2019 po emisji finałowego odcinka poinformowano o rozpoczęciu prac nad trzecią serią, której premiera odbyła się 9 września 2019[2][3]. Plenery nagrywano w Bobolicach, Inowłodzu, Lidzbarku Warmińskim, Kwidzynie, Dębnie a także w Malborku[4] i Grodźcu oraz Wąchocku[5], Rabsztynie, Jeżowie, Mrozach[6] i Chęcinach[7].

Spis treści

Lista scenarzystów | edytuj kod

 • Ilona Łepkowska (odc. 1–2)
 • Jan Piotr Szafraniec (odc. 1–2, 19–30, od 135)
 • Agnieszka Olejnik (odc. 19–135)
 • Monika Zięba-Rybkowska (odc. 19–21, od 31)
 • Małgorzata Jurczak (od odc. 19)
 • Dariusz Banek (odc. 19–21)
 • Ewelina Chyrzyńska (odc. 19–43, od 246)
 • Klara Kawka (odc. 31–43)
 • Ewa Bulanda (odc. od 31)
 • Anna Stańko (odc. 44–199)
 • Anna Krasucka (od odc. 85)
 • Anna Wakulik (odc. 44–199, od 246)
 • Marcin Marciniak (od odc. 155)
 • Marta Hryniak (od odc. 161)
 • Dominik Wieczorkowski-Rettinger (od odc. 200)
 • Teresa Czepiec (odc. 85–154)
 • Konrad Sobieszczański (odc. 85–154)
 • Joanna Ślesicka (odc. 85–199)

Konsultacja scenariuszowa: Ilona Łepkowska

Spis serii | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Kazimierz Wielki z pocztu królów polskich, autor Marcello Bacciarelli

Pierwsza seria przedstawia wydarzenia z lat 13251339, ukazując ostatnie lata panowania króla Władysława Łokietka i początki rządów Kazimierza Wielkiego. Skupia się głównie na pierwszym małżeństwie króla z królową Aldoną Anną Giedyminówną oraz relacjach z matką, królową Jadwigą Kaliską[14]. Ukazane zostają pierwsze chwile panowania młodego Kazimierza, małżeństwo, stosunki z Litwą i Węgrami a także polityka dyplomatyczna Królestwa za czasów panowania młodego króla. Również dalsze losy matki króla – Jadwigi Kaliskiej są głównymi wątkami sezonu. Akcja finałowego odcinka ma miejsce 10 grudnia 1339 roku. Sezon kończy śmierć matki Kazimierza.

Zamek w Bobolicach, na terenie którego zrealizowano część zdjęć. „Gra” XIV-wieczny Wawel w serialu.

Druga seria obejmuje wydarzenia z lat 13421370 i skupia się na trzech głównych wątkach, ukazujących dwory: wawelski, wyszehradzki i świdnicki. Historia Kazimierza Wielkiego, jego trzech kolejnych żon: królowej Adelajdy Heskiej, czeskiej mieszczki Krystyny Rokiczany i królowej Jadwigi Żagańskiej, oraz dworu rozszerzona zostaje o losy jego siostry królowej Węgier, Elżbiety Łokietkówny i jej syna króla Ludwika Węgierskiego, oraz siostrzeńca, Bolka II Małego – księcia świdnickiego, jego żony księżnej Agnieszki Habsburżanki i bratanicy cesarzowej Anny Świdnickiej. Sezon zgłębia tajniki małżeństwa Kazimierza z Adelajdą Heską, jego stosunek do nowej żony, a także zdesperowanego władcę, który za wszelką cenę pragnie spłodzić męskiego potomka, który w przyszłości miałby panować w Królestwie. Ukazuje również małżeństwa jego córek z pierwszego małżeństwa – Kunegundy i Elżbiety. Akcja finałowego odcinka rozgrywa się w roku 1374, w którym na świat przychodzi Jadwiga Andegaweńska[15].

Trzecia seria opowiada o panowaniu Andegawenów w Polsce. Akcja rozpoczyna się na przełomie 1376 i 1377 roku za panowania Ludwika Węgierskiego. Ukazane zostają ostatnie lata jego panowania, a także ostatnie chwile regencji jego matki Elżbiety w Królestwie Polskim, oraz bezkrólewie i skomplikowana droga do tronu jego córki. Sezon zgłębia życie i panowanie królowej Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 roku na króla Polski. Jednym z głównych wątków jest jej relacja z księciem Wilhelmem Habsburgiem oraz małżeństwo z księciem litewskim, Władysławem Jagiełłą, a także losy matki – królowej Elżbiety Bośniaczki i siostry – królowej Marii Andegaweńskiej. Ukazane zostają kolejne etapy życia Jadwigi: dzieciństwo w Budzie, pobyt na wiedeńskim dworze, jej samodzielne panowanie oraz wspólne z Władysławem Jagiełłą. Ponadto działalność charytatywna, kulturalna i naukowa. Jednym z ważniejszych wątków sezonu jest także chrystianizacja Litwy[16].

Jadwiga Andegaweńska z pocztu królów polskich, autor Marcello Bacciarelli

Obsada | edytuj kod

Główna obsada | edytuj kod

Rodzina królewska | edytuj kod

Urzędnicy królewscy, szlachta, rycerze oraz związani z dworem | edytuj kod

Dwórki i służący | edytuj kod

Mieszkańcy Krakowa i inni bohaterowie | edytuj kod

Monarchowie, Krzyżacy i arystokracja z innych krajów | edytuj kod

Emisja za granicą | edytuj kod

Węgry | edytuj kod

8 września 2018 Telewizja Polska sprzedała prawa do emisji serialu węgierskiej telewizji publicznej Duna Médiaszolgáltató na okres 3 lat. Węgierska wersja uzyskała nazwę Koronás sas, zaś emisja pierwszej serii rozpoczęła się w niedzielę – 23 czerwca 2019 o godz. 21.00 (po jednym odcinku tygodniowo) z węgierskim dubbingiem. 7 września zwiększono emisję do dwóch odcinków tygodniowo[20].

Japonia | edytuj kod

19 grudnia 2018 Telewizja Polska poinformowała, że serial będzie emitowany w Japonii[21]. 1 października 2019 poinformowano, że japońska wersja uzyskała nazwę Daiō kajimyeshu ~Yokubō no vaveru-jō~ (jap. 大王カジミェシュ~欲望のヴァヴェル城~), zaś premiera będzie miała miejsce w grudniu tego samego roku, a odcinki zostaną wyemitowane od poniedziałku do piątku. W porównaniu od oryginalnej wersji, wersja japońska będzie liczyć 42 odcinki (2 polskie odcinki w jednym) po ok. 50 minut i zostanie wyemitowana z japońskimi napisami. Emisja japońskiej wersji językowej serialu ma związek ze 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią[22].

Odcinki specjalne | edytuj kod

Korona królów: Zanim nastali Jagiellonowie | edytuj kod

Korona królów: Zanim nastali Jagiellonowie to cykl czterech odcinków specjalnych będących rozszerzoną wersją 4 ostatnich odcinków drugiego sezonu serialu o krótki wstęp historyczny, przedstawiony przez Wojciecha Żołądkowicza - odtwórcę roli Księcia Olgierda Giedyminowicza i prezentera serialu dokumentalnego Korona królów: Taka historia.... Cykl został wyemitowany pomiędzy 2 września, a 5 września 2019 roku jako wprowadzenie do trzeciego sezonu serialu, którego emisja ruszyła tydzień później[23].

Korona królów: Od księcia do króla | edytuj kod

Korona królów: Od księcia do króla to specjalny 25-minutowy odcinek serialu. Zgłębiał tajemnicę zdobycia władzy przez Kazimierza. Odcinek ten stanowi podsumowanie wydarzeń pierwszej serii serialu – od momentu zaręczyn Kazimierza z Anną do momentu śmierci jego matki Jadwigi[24]. Premiera specjalnego odcinka miała miejsce 24 maja 2018, dzień po zakończeniu emisji pierwszego sezonu serialu[25].

Korona królów: Taka historia... | edytuj kod

Korona królów: Taka historia... to program mający na celu edukację historyczną. Premierowe odcinki emitowane są w piątki o godz. 18.30, począwszy od 7 września 2018 roku[26]. Narratorem i prezenterem każdego odcinka jest Wojciech Żołądkowicz - odtwórca roli Księcia Olgierda Giedyminowicza.

Spis odcinków | edytuj kod

Założenia | edytuj kod

Początkowo flagową produkcją historyczną Telewizji Polskiej miał być serial Korona królowej, którego scenarzystkami były Maria Ciunelis i Agata Danielowska, zaś konsultantem historycznym dr hab. Jerzy Pysiak[27]. Projekt scenariusza Korony królowej został pozytywnie zaopiniowany przez profesorów Henryka Samsonowicza i Krzysztofa Ożóga[27].

Serial zapowiadany był przez Telewizję Polską jako największa produkcja tej telewizji od 30 lat. Jej głównym celem ma być edukacja historyczna[28]. Prezes TVP Jacek Kurski zaznaczył, że serial nie będzie tak wysokobudżetowy, jak zachodnie seriale historyczne[29].

Odbiór | edytuj kod

Serial Korona królów na początku jego emisji spotkał się ze zróżnicowanymi opiniami, w przeważającej części raczej negatywnymi. Szybko stał się obiektem licznych memów w Internecie[30]. Obok krytycznych uwag dotyczących kwestii produkcyjnych i merytorycznych, zwracano uwagę na niewygórowane nakłady budżetowe oraz na uzasadnioną celowość tworzenia serialu ukazującego średniowieczną Polskę[31][32]. Z uwagi na realizację serialu przez telewizję publiczną podporządkowaną rządowi PiS, w ramach ogłaszanej przez ten rząd polityki historycznej, odbiór serialu stał się w znacznej mierze pochodną poglądów politycznych i serial był broniony głównie przez prawicowych komentatorów sprzyjających rządowi, a także polityków PiS (m.in. Krystynę Pawłowicz), którzy krytykowali zarazem osoby krytykujące serial[33]. Wśród nich, Michał Karnowski ocenił, że „historia Polski opowiadana jest z miłością, dumą, ale bez infantylizmu”, a krytyków nazwał cynicznymi „rechociarzami”[33]. Serial TVP chwalony był także, a jego krytycy dezawuowani przez zespół Wiadomości TVP[33]. Mimo to, część publicystów kojarzonych z prawicą, jak Łukasz Warzecha czy Sławomir Cenckiewicz również krytykowała poziom artystyczny i wykonanie serialu[33]. Ujawniono wpis na Twitterze wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, że „zgnił”, kiedy zobaczył trzeci odcinek[33][31].

W krytycznej opinii Tomasza Lisa reżyseria produkcji została oceniona jako kiepska, scenariusz – fatalny, scenografia – parciana, obsada – nędzna, kostiumy – kiepskie[34]. Aneta Kyzioł w recenzji w tygodniku „Polityka” oceniła serial na 1 na 6 punktów, wyrażając opinię, że: „średniowiecze przypomina to z parodii Monty Pythona z tą różnicą, że tu wszystko jest na – bardzo – serio i są prawdziwe konie”[35]. Negatywnie oceniła grę aktorską, charakteryzację i dialogi („nieporadni aktorzy w niedopasowanych perukach i kostiumach wygłaszają drewniane dialogi”)[35]. Krytykowane jest m.in. luźne oparcie serialu na faktach, przez co serial porównywany jest do tureckiej telenoweli Wspaniałe stulecie. Widzowie zwracają uwagę na niekonsekwencje: np. Litwini w niektórych scenach rozmawiają ze sobą po litewsku, w innych po polsku[36]. W związku z umiarkowanym budżetem serialu krytykowano, że dwór królewski składa się z „kilkunastu osób”, a ślub Kazimierza to „kameralna uroczystość w małej salce”[35].

Przychylne zdanie o serialu wyraził Piotr Zaremba, który uznał zmasowaną krytykę serialu za motywowaną politycznie oraz według którego, przy pewnych niedoskonałościach produkcji, należy dostrzec jej pozytywy, które zaprezentowane w formie telenoweli historycznej ukazują dawną historię Polski szerokiej widowni[37].

Według analizy branżowego portalu wirtualnemedia.pl, w pierwszym tygodniu emisji „Koronę królów” oglądało średnio 3,09 mln widzów. Dwa pierwsze odcinki historycznej telenoweli pokazane w Nowy Rok miały 3,71 mln oglądających, a średnia widownia odcinków emitowanych w dni powszednie wyniosła 2,61 mln osób. TVP1 w czasie emisji produkcji jest liderem rynku telewizyjnego w 4+[38].

Logo ekranowe |

Logo TVP1 podczas emisji serialu

Podczas emisji każdego odcinka, logo TVP1, TVP Polonii oraz TVP HD przybiera kolor złoty, nawiązując tym samym do czcionki napisów użytych w serialu. Ponadto podczas emisji premierowych odcinków na antenie TVP1, napis PREMIERA staje się złoty i zyskuje czcionkę taką samą jak w napisach.

Produkcja | edytuj kod

Począwszy od odcinka szóstego, przed, jak i po każdym premierowym odcinku, ukazane zostaje odpowiednio: przypomnienie wydarzeń z poprzedniego odcinka oraz skrót wydarzeń z kolejnego. W odcinkach 30-84 pasmo w kolejnym odcinku następuje przed napisami końcowymi, a począwszy od drugiego sezonu zostało usunięte. Od odcinka 7 wprowadzono numerację epizodów – we wcześniejszych numery odcinków nie były pokazywane. W marcu 2018 Jacek Kurski, prezes zarządu TVP S.A., zapowiedział powstanie drugiej serii, która miała premierę jesienią 2018.

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 19 lutego 2020 r.
 2. Gościnnie pojawia się w trzeciej serii w odcinku 273.
 3. a b c Gościnnie pojawia się w drugiej serii w odcinku 244.
 4. Gościnnie pojawia się w drugiej i trzeciej serii w odcinkach 244 i 290.
 5. Tylko w odcinku 1.
 6. Gościnnie pojawia się w 3 serii w odcinku 303.
 7. W odcinku 313 widziana w retrospekcji z drugiej serii.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b TVP szykuje seriale o Piłsudskim, Osieckiej i Wyszyńskim, ekranizację powieści Wildsteina i drugi sezon „Korony królów” [dostęp 2018-04-28]  (pol.).
 2. Nowe odcinki „Korony królów” od września w TVP1. Dagmara Bryzek i Wasyl Wasyłyk w rolach głównych (wideo), www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-11]  (pol.).
 3. a b "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05]  (pol.).
 4. AgataA. Gołąbek AgataA., RadosławR. Konczyński RadosławR., „Korona królów” w Malborku. Zdjęcia do nowych odcinków serialu TVP [zdjęcia], „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2018-02-02]  (pol.).
 5. Korona Królów jest kręcona w Wąchocku [ZDJĘCIA] - echodnia.eu, - echodnia.eu [dostęp 2019-06-20]  (pol.).
 6. Korona Królów w Mrozach - Urząd Miasta i Gminy Mrozy, www.mrozy.pl [dostęp 2019-07-11] .
 7. Chęciński Zamek w kadrze ˝Korony królów˝! - START - Gminny Portal Internetowy - Chęciny, www.checiny.pl [dostęp 2019-07-11] .
 8. Premiera nastąpiła o godz. 18.30, czyli w porze emisji odcinków sezonu.
 9. „Korona królów 2” od 3 września. W piątki TVP będzie edukować o historii Polski .
 10. WTOREK 25.06.2019 Program 1 .
 11. Korona Królów TVP, www.facebook.com [dostęp 2019-08-31]  (pol.).
 12. Korona Królów TVP, www.facebook.com [dostęp 2019-08-31]  (pol.).
 13. Program TVP1 na 9 września 2019 [dostęp 2019-08-21] .
 14. o serialu, koronakrolow.vod.tvp.pl [dostęp 2018-09-11]  (pol.).
 15. Telewizja Polska SA –T.P.S.– OMI Telewizja Polska SA –T.P.S.–, Telewizja Polska rozpoczęła zdjęcia do nowego sezonu telenoweli historycznej „Korona królów” – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2018-09-11] .
 16. Wielkie zmiany w "Koronie królów". Wielu aktorów straci pracę, www.se.pl [dostęp 2019-04-01] .
 17. a b c d e f Korona królów - FilmPolski.pl, „FilmPolski” [dostęp 2018-07-08]  (pol.).
 18. a b c d e f Korona królów - Filmweb. [dostęp 2018-04-13].
 19. Nowe odcinki „Korony królów” od września w TVP1. Dagmara Bryzek i Wasyl Wasyłyk w rolach głównych (wideo), www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-06-26]  (pol.).
 20. M5 TV, www.facebook.com [dostęp 2019-09-07] .
 21. „Korona królów” będzie lecieć w japońskiej telewizji. TVP sprzedało też licencje do innych krajów. Gazeta.pl, 2018-12-19. [dostęp 2018-12-20].
 22. 【日本・ポーランド国交樹立100周年記念】ポーランドの歴史大作「大王カジミェシュ~欲望のヴァヴェル城~」日本初上陸!:時事ドットコム, 時事ドットコム [dostęp 2019-10-01]  (jap.).
 23. a b c Korona Królów TVP, www.facebook.com [dostęp 2019-08-26]  (pol.).
 24. Korona królów - odcinek specjalny, vod.tvp.pl [dostęp 2019-08-26]  (pol.).
 25. TelewizjaT. Polska TelewizjaT., Specjalny odcinek "Korony królów" dziś o 18:30 w #TVP1 i #TVPVOD!, Twitter, 24 maja 2018 [dostęp 2019-08-26]  (pol.).
 26. „Korona królów 2” od 3 września. W piątki TVP będzie edukować o historii Polski [dostęp 2018-08-10]  (pol.).
 27. a b Jak z ‘Korony królowej’ zrobiła się ‘Korona królów’. 'To miał być zupełnie inny serial. Nasz pomysł wyrzucono do kosza’, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-06-16]  (pol.).
 28. Janusz Wróblewski. Wpadamy w historię. „Polityka”. 1 (3142), s. 122–125, 2018. 
 29. Aneta Kyzioł: „Korona królów”, czyli polskie modlitwy o tron. Polityka, 2018-01-05. [dostęp 2018-01-13].
 30. „Korona królów”, nowy serial TVP. Internauci recenzują. Polityka.pl. [dostęp 2018-11-14].
 31. a b „Korona królów” poróżniła publicystów „Sieci” i „Do Rzeczy”. Wiceminister kultury: zgniłem, jak to zobaczyłem. wirtualnemedia.pl, 2018-01-04. [dostęp 2018-01-14].
 32. „Korona królów” to biedna produkcja z męczącą grą aktorską i słabymi dialogami. Ale dobrze, że powstaje (opinie). wirtualnemedia.pl, 2018-01-14. [dostęp 2018-01-14].
 33. a b c d e Malwina Dziedzic. Korona z paździerza. „Polityka”. 2/2018 (3143), s. 7, 2018-01-10. 
 34. Tomasz Lis. Liga amatorska. „Newsweek Polska”. 3, s. 2, 2018. 
 35. a b c Aneta Kyzioł. Msza o tron. „Polityka”. 2/2018 (3143), s. 71, 2018-01-10. 
 36. Aneta Kyzioł: „Korona królów”, czyli polskie modlitwy o tron. Polityka, 2018-01-05. [dostęp 2018-01-13].
 37. Bronię „Korony królów”. Nie jest doskonała, ale oparta na ciekawym założeniu. wpolityce.pl, 2018-01-10. [dostęp 2018-01-14].
 38. „Korona królów” hitem TVP1. Telenowelę historyczną ogląda o 570 tys. widzów więcej niż „Klan”. wirtualnemedia.pl, 2018-01-09. [dostęp 2018-02-08].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Korona królów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy