Korona królów


Korona królów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Korona królówpolski serial telewizyjny, a zarazem telenowela historyczna, emitowany od 1 stycznia 2018 na antenie TVP1, opowiadający o monarchii w Polsce pod panowaniem kolejno: ostatnich Piastów, Andegawenów i pierwszych Jagiellonów w XIV wieku.

14 marca 2018 nadawca zapowiedział produkcję drugiej serii, której emisja rozpoczęła się 3 września 2018[1].

25 czerwca 2019 po emisji finałowego odcinka poinformowano o rozpoczęciu prac nad trzecią serią, której premiera odbyła się 9 września 2019[2][3].

Na jesiennej konferencji ramówkowej TVP - Widzimy się jesienią. Ramówkowe show 2020, prezes Jacek Kurski zapowiedział powstanie 4 sezonu, który swoją premierę mieć będzie w styczniu 2021 roku. Według jego słów serial przejdzie lifting i zostanie odświeżony.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Sezon 1 | edytuj kod

Kazimierz Wielki z pocztu królów polskich, autor Marcello Bacciarelli

Pierwsza seria przedstawia wydarzenia z lat 13251339, ukazując ostatnie lata panowania króla Władysława Łokietka i początki rządów Kazimierza Wielkiego. Skupia się głównie na pierwszym małżeństwie króla z królową Aldoną Anną Giedyminówną oraz relacjach z matką, królową Jadwigą Kaliską. Ukazane zostają pierwsze chwile panowania młodego Kazimierza, małżeństwo, stosunki z Litwą i Węgrami a także polityka dyplomatyczna Królestwa za czasów panowania młodego króla, zjazdy wyszehradzkie, konflikt Kazimierza z biskupem Grotem, czy proces warszawski z Krzyżakami. Również dalsze losy matki króla – Jadwigi Kaliskiej po wstąpieniu do zakonu klarysek, są głównymi wątkami sezonu. Akcja finałowego odcinka ma miejsce 10 grudnia 1339 roku. Sezon kończy śmierć matki Kazimierza.

Sezon 2 | edytuj kod

Zamek w Bobolicach, na terenie którego zrealizowano część zdjęć. „Gra” XIV-wieczny Wawel w serialu.

Druga seria obejmuje wydarzenia z lat 13421370 i skupia się na trzech głównych wątkach, ukazujących dwory: wawelski, wyszehradzki i świdnicki. Historia Kazimierza Wielkiego, jego drugiej żony królowej Adelajdy Heskiej, oraz dworu rozszerzona zostaje o wątki skupiające się na losach jego siostry królowej Węgier, Elżbiety Łokietkówny i jej syna króla Ludwika Węgierskiego, oraz siostrzeńca, Bolka II Małego - księcia świdnickiego, jego żony księżnej Agnieszki Habsburżanki i bratanicy Anny Świdnickiej, przyszłej cesarzowej. Sezon zgłębia tajniki małżeństwa Kazimierza z Adelajdą Heską, jego stosunek do nowej żony, a także zdesperowanego władcę, który za wszelką cenę pragnie spłodzić męskiego potomka, który w przyszłości miałby panować w Królestwie, a także późniejsze losy Adelajdy na wygnaniu i jej walkę o swoje prawa, a także okoliczności zawarcia dwóch bigamicznych małżeństw króla z czeską mieszczką Krystyną Rokiczaną i księżniczką żagańską Jadwigą. Ukazuje również małżeństwa córek Kazimierza z pierwszego małżeństwa – Kunegundy i Elżbiety, a także m.in. długotrwałe pertraktacje z Krzyżakami, zakończone zawarciem pokoju wieczystego w Kaliszu, odzyskanie Wschowy, czy wojnę polsko-czeską i oblężenie Krakowa. A także konflikt na Śląsku, wojny Polski i Węgier z Litwą o Ruś, spór króla z biskupem Bodzętą, ucztę u Wierzynka, czy założenie Akademii Krakowskiej. Akcja finałowego odcinka rozgrywa się w roku 1374, w którym na świat przychodzi Jadwiga Andegaweńska, a król Ludwik wydaje przywilej koszycki, by w przyszłości jego córka zasiadła na polskim tronie[4].

Sezon 3 | edytuj kod

Jadwiga Andegaweńska z pocztu królów polskich, autor Marcello Bacciarelli

Trzecia seria opowiada o panowaniu Andegawenów w Polsce. Akcja obejmuje lata 1376-1399, rozpoczyna się na przełomie 1376 i 1377 roku za panowania Ludwika Węgierskiego. Ukazane zostają ostatnie lata jego panowania, a także ostatnie chwile regencji jego matki Elżbiety w Królestwie Polskim, oraz bezkrólewie i skomplikowana droga do tronu jego córki. Sezon zgłębia życie i panowanie królowej Jadwigi Andegaweńskiej, koronowanej w 1384 roku na króla Polski. Jednym z głównych wątków jest jej relacja z księciem Wilhelmem Habsburgiem oraz małżeństwo z księciem litewskim, Władysławem Jagiełłą, a także losy matki – królowej Elżbiety Bośniaczki i siostry – królowej Marii Andegaweńskiej. Ukazane zostają kolejne etapy życia Jadwigi: dzieciństwo w Budzie, pobyt na wiedeńskim dworze, jej samodzielne panowanie oraz wspólne z Władysławem Jagiełłą. Ponadto działalność charytatywna, kulturalna i naukowa. Jednym z ważniejszych wątków sezonu jest także chrystianizacja Litwy. Ukazana zostają również m.in. wojna domowa na Litwie, wyprawa Jadwigi na Ruś, plotki rozsiewane przez Gniewosza z Dalewic, Wilhelma i Krzyżaków wymierzone w unię polsko-litewską, starania królowej o odnowienie Akademii Krakowskiej, czy konflikt Jadwigi i Jagiełły z Władysławem Opolczykiem. Sezon kończy śmierć królowej Jadwigi, a w finałowym odcinku 400 ukazany zostaje jej pogrzeb[5].

Spis serii | edytuj kod

Zobacz również sekcję odcinki specjalne.

Obsada | edytuj kod

Królowie i królowe Polski | edytuj kod

Obecnie | edytuj kod

Dawniej | edytuj kod

Rodzina królewska | edytuj kod

Urzędnicy królewscy, szlachta, rycerze oraz związani z dworem | edytuj kod

Dwórki i służący | edytuj kod

Mieszkańcy Krakowa i inni bohaterowie | edytuj kod

Monarchowie, Krzyżacy i arystokracja z innych krajów | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się w kwietniu 2017, a premiera planowana była na jesień tego samego roku. Serial zapowiedziany został na 68 odcinków, jednak ostatecznie otrzymał 84. W marcu 2018 prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział powstanie drugiej serii, do której w czerwcu 2018 ruszyły zdjęcia. Zapowiedziano ją na na dwa razy dłuższą od poprzedniej, tj. na około 160 odcinków. Produkowana była do kwietnia 2019. Seria ostatecznie otrzymała 161 epizodów. Seria trzecia nagrywana była od czerwca 2019.

16 marca 2020 Telewizja Polska podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji serialu na czas nieokreślony z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce i wprowadzonego tam stanu zagrożenia epidemiologicznego, w związku z którym zamkniętych zostało większość planów telewizyjnych. Do zawieszenia produkcji zrealizowanych zostało 131 z planowanych 155 epizodów. Końcowe 24 epizody nagrane zostały w okresie od czerwca do lipca 2020, po powrocie ekipy na plan.

Lokacje | edytuj kod

Większość scen do serialu, dziejących się we wnętrzach powstaje w specjalnie przygotowanej scenografii, w studiu TVP w Warszawie. Ponadto sceny miejskie m.in. średniowiecznego Krakowa również kręcone są w Warszawie. W tym celu na potrzeby serialu (od serii drugiej) wybudowano dekorację, składającą się m.in. z murów, bramy wjazdowej, stajni, straganów targowych i pojedynczych kamienic.

Plenery do serialu kręcone są w wielu miejscach na terenie Polski. Serial nagrywane są m.in. w Bobolicach, Inowłodzu, Lidzbarku Warmińskim, Kwidzynie, Dębnie a także w Malborku[15] i Grodźcu oraz Wąchocku[16], Rabsztynie, Jeżowie, Mrozach[17], i Chęcinach[18].

Poniższa lista zawiera wybrane obiekty, w których nagrywano sceny serialu i "odgrywane" przez nie lokacje serialowe.

 • Zamek w Bobolicach - XIV wieczny Zamek Królewski na Wawelu z zewnątrz.
 • Zamek w Malborku - on sam oraz węgierski zamek w Wyszehradzie w serii pierwszej (m.in. zjazdy wyszehradzkie)
 • Opactwo Cystersów w Wąchocku - poszczególne wnętrza opactwa wykorzystano w serialu wielokrotnie, jak tło rozmaitych wydarzeń. Nagrywano tu sceny m.in. procesu warszawskiego z 1339, obłóczyny i pogrzeb Jadwigi Kaliskiej (seria pierwsza), zawarcie pokoju wieczystego z Krzyżakami z 1342, ślub Elżbiety Kazimierzówny z Bogusławem Pomorskim w poznańskiej katedrze, czy ucztę u Wierzynka z 1364 (seria druga). W serii trzeciej wnętrza klasztoru posłużyły jako dwór wiedeński, na którym przebywała młoda Jadwiga Andegaweńska, nagrywano tu także elekcję Władysława Jagiełły na króla Polski. Z zewnątrz klasztor posłużył jako plener Gniezna w serii trzeciej.
 • Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim - od serii drugiej jako węgierski zamek w Wyszehradzie, a później w Budzie. Dodatkowo dziedziniec zamku w trzeciej serii posłużył za Lwów.
 • Zamek w Kwidzynie - Zamek krzyżacki w Malborku od serii drugiej.

Lista scenarzystów | edytuj kod

Obecnie | edytuj kod

Dawniej | edytuj kod

Konsultacja scenariuszowa: Ilona Łepkowska (odc.1-84)

Czołówka | edytuj kod

Czołówka serialu jest animowana, ukazana jest w niej tytułowa Korona królów, która się formuje. Utwór muzyczny jest autorstwa Marcina Przybyłowicza.

Emisja | edytuj kod

Premierowa emisja serialu planowana była na jesień 2017 roku. Wkrótce została przeniesiona z września na listopad, później zaś na początek przyszłego roku. Premiera ostatecznie miała miejsce 1 stycznia 2018 – wyemitowano wtedy dwa premierowe odcinki serialu. Od 2 stycznia serial emitowany był jeden odcinek dziennie od poniedziałku do czwartku. Począwszy od odcinka szóstego, przed, jak i po każdym premierowym odcinku, ukazane zostaje odpowiednio: przypomnienie wydarzeń z poprzedniego odcinka oraz skrót wydarzeń z kolejnego. W odcinkach 30–84 pasmo w kolejnym odcinku następuje przed napisami końcowymi, a począwszy od drugiej serii zostało usunięte. Od odcinka 7 wprowadzono numerację epizodów – we wcześniejszych numery odcinków nie były pokazywane. Począwszy od drugiej serii w piątki wprowadzono emisję programu dokumentalnego o tematyce historycznej związanej z epoką średniowiecza Korona królów: Taka historia... w porze emisji odcinków serialu.

Seria trzecia miała swoją premierę we wrześniu z tą różnicą, że nie od pierwszego a drugiego tygodnia miesiąca. W pierwszym tygodniu wyemitowano cztery odcinki specjalne z cyklu Zanim nastali Jagiellonowie i premierowy odcinek Takiej historii... podsumowujące minione wydarzenia z serialu.

25 marca podano do informacji, że w związku z zawieszeniem emisji serialu Klan, w dniach od 6[19] do 10 kwietnia[20] Korona królów będzie emitowana dwa razy dziennie o 18.00 i 18.30. Decyzja uległa jednak zmianie i serial od 6 kwietnia był nadawany o godz. 18.30 po jednym odcinku. W tym czasie wyemitowano dwukrotnie odcinki 364 i 365, które pierwszy raz ukazały się w telewizji w Wielki Piątek 10 kwietnia o godz. 18:00 i 18:30, a powtórzono je cztery i pięć dni później, odpowiednio we wtorek i w środę[21][22].

Od 20 kwietnia serial Korona królów emitowany był od poniedziałku do piątku o godz. 18:30 ze względu na brak nowych odcinków z serii dokumentalnej Korona Królów. Taka historia. Emisja serialu została przerwana ze względu na stan epidemii. Ostatni zrealizowany odcinek wyemitowany został w piątek 1 maja[23]. Na oficjalnej stronie serialu poinformowano, że nie był to ostatni odcinek trzeciego sezonu[24]. Nagrania do telenoweli historycznej zostały wznowione 2 czerwca tego samego roku. Serial powrócił na antenę TVP1 - 31 sierpnia 2020. Finał serii 3 odbył się 8 października 2020.

Emisja za granicą | edytuj kod

Węgry | edytuj kod

8 września 2018 Telewizja Polska sprzedała prawa do emisji serialu węgierskiej telewizji publicznej Duna Médiaszolgáltató na okres 3 lat. Węgierska wersja uzyskała nazwę Koronás sas, zaś emisja pierwszej serii rozpoczęła się w niedzielę – 23 czerwca 2019 o godz. 21.00 (po jednym odcinku tygodniowo) z węgierskim dubbingiem. Począwszy od 7 września zwiększono emisję do dwóch odcinków tygodniowo[25]. Od 6 czerwca 2020 odbywa się emisja drugiej serii z napisami węgierskimi (w wymiarze pięciu odcinków tygodniowo)[26].

Japonia | edytuj kod

19 grudnia 2018 Telewizja Polska poinformowała, że serial będzie emitowany w Japonii[27]. 1 października 2019 poinformowano, że japońska wersja uzyskała nazwę Daiō kajimyeshu ~Yokubō no vaveru-jō~ (jap. 大王カジミェシュ~欲望のヴァヴェル城~), zaś premiera będzie miała miejsce w grudniu tego samego roku, a odcinki zostaną wyemitowane od poniedziałku do piątku. W porównaniu od oryginalnej wersji, wersja japońska będzie liczyć 42 odcinki (2 polskie odcinki w jednym) po ok. 50 minut i zostanie wyemitowana z japońskimi napisami. Emisja japońskiej wersji językowej serialu ma związek z 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią [28].

Białoruś | edytuj kod

Od 4 września 2018 roku serial emitowany jest pod tytułem Кoрона каралёў z białoruskim lektorem (żeńskim i męskim) na kanale Biełsat TV, będącego częścią Telewizji Polskiej. [29]

Odcinki specjalne | edytuj kod

Korona królów: Od księcia do króla | edytuj kod

Korona królów: Od księcia do króla to specjalny 25-minutowy odcinek serialu. Zgłębiał tajemnicę zdobycia władzy przez Kazimierza. Odcinek ten stanowi podsumowanie wydarzeń pierwszej serii serialu – od momentu zaręczyn Kazimierza z Anną do momentu śmierci jego matki Jadwigi[30]. Premiera specjalnego odcinka miała miejsce 24 maja 2018 o godz. 18.30, dzień po zakończeniu emisji pierwszego sezonu serialu[31].

Korona królów: Zanim nastali Jagiellonowie | edytuj kod

Korona królów: Zanim nastali Jagiellonowie to cykl czterech odcinków specjalnych będących rozszerzoną wersją 4 ostatnich odcinków drugiego sezonu serialu o krótki wstęp historyczny, przedstawiony przez Wojciecha Żołądkowicza - odtwórcę roli Księcia Olgierda Giedyminowicza i prezentera serialu dokumentalnego Korona królów: Taka historia.... Cykl został wyemitowany pomiędzy 2 września, a 5 września 2019 roku o godz. 18.30, jako wprowadzenie do trzeciego sezonu serialu, którego emisja ruszyła tydzień później[32].

Korona królów: Taka historia... | edytuj kod

Korona królów: Taka historia... to program mający na celu edukację historyczną. Premierowe odcinki emitowane są w piątki o godz. 18.30, począwszy od 7 września 2018 roku[33]. Narratorem i prezenterem każdego odcinka jest Wojciech Żołądkowicz - odtwórca roli Księcia Olgierda Giedyminowicza.

Spis odcinków | edytuj kod

Założenia | edytuj kod

Początkowo flagową produkcją historyczną Telewizji Polskiej miał być serial Korona królowej, którego scenarzystkami były Maria Ciunelis i Agata Danielowska, zaś konsultantem historycznym dr hab. Jerzy Pysiak[34]. Projekt scenariusza Korony królowej został pozytywnie zaopiniowany przez profesorów Henryka Samsonowicza i Krzysztofa Ożóga[34].

Serial zapowiadany był przez Telewizję Polską jako największa produkcja tej telewizji od 30 lat. Jej głównym celem ma być edukacja historyczna[35]. Prezes TVP Jacek Kurski zaznaczył, że serial nie będzie tak wysokobudżetowy, jak zachodnie seriale historyczne[36].

Odbiór | edytuj kod

Serial Korona królów na początku jego emisji spotkał się ze zróżnicowanymi opiniami, w przeważającej części raczej negatywnymi. Szybko stał się obiektem licznych memów w Internecie[37]. Obok krytycznych uwag dotyczących kwestii produkcyjnych i merytorycznych, zwracano uwagę na niewygórowane nakłady budżetowe oraz na uzasadnioną celowość tworzenia serialu ukazującego średniowieczną Polskę[38][39]. Z uwagi na realizację serialu przez telewizję publiczną podporządkowaną rządowi PiS, w ramach ogłaszanej przez ten rząd polityki historycznej, odbiór serialu stał się w znacznej mierze pochodną poglądów politycznych i serial był broniony głównie przez prawicowych komentatorów sprzyjających rządowi, a także polityków PiS (m.in. Krystynę Pawłowicz), którzy krytykowali zarazem osoby krytykujące serial[40]. Wśród nich, Michał Karnowski ocenił, że „historia Polski opowiadana jest z miłością, dumą, ale bez infantylizmu”, a krytyków nazwał cynicznymi „rechociarzami”[40]. Serial TVP chwalony był także, a jego krytycy dezawuowani przez zespół Wiadomości TVP[40]. Mimo to, część publicystów kojarzonych z prawicą, jak Łukasz Warzecha czy Sławomir Cenckiewicz również krytykowała poziom artystyczny i wykonanie serialu[40]. Ujawniono wpis na Twitterze wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, że „zgnił”, kiedy zobaczył trzeci odcinek[40][38].

W krytycznej opinii Tomasza Lisa reżyseria produkcji została oceniona jako kiepska, scenariusz – fatalny, scenografia – parciana, obsada – nędzna, kostiumy – kiepskie[41]. Aneta Kyzioł w recenzji w tygodniku „Polityka” oceniła serial na 1 na 6 punktów, wyrażając opinię, że: „średniowiecze przypomina to z parodii Monty Pythona z tą różnicą, że tu wszystko jest na – bardzo – serio i są prawdziwe konie”[42]. Negatywnie oceniła grę aktorską, charakteryzację i dialogi („nieporadni aktorzy w niedopasowanych perukach i kostiumach wygłaszają drewniane dialogi”)[42]. Krytykowane jest m.in. luźne oparcie serialu na faktach, przez co serial porównywany jest do tureckiej telenoweli Wspaniałe stulecie. Widzowie zwracają uwagę na niekonsekwencje: np. Litwini w niektórych scenach rozmawiają ze sobą po litewsku, w innych po polsku[43]. W związku z umiarkowanym budżetem serialu krytykowano, że dwór królewski składa się z „kilkunastu osób”, a ślub Kazimierza to „kameralna uroczystość w małej salce”[42].

Przychylne zdanie o serialu wyraził Piotr Zaremba, który uznał zmasowaną krytykę serialu za motywowaną politycznie oraz według którego, przy pewnych niedoskonałościach produkcji, należy dostrzec jej pozytywy, które zaprezentowane w formie telenoweli historycznej ukazują dawną historię Polski szerokiej widowni[44].

Według analizy branżowego portalu wirtualnemedia.pl, w pierwszym tygodniu emisji „Koronę królów” oglądało średnio 3,09 mln widzów. Dwa pierwsze odcinki historycznej telenoweli pokazane w Nowy Rok miały 3,71 mln oglądających, a średnia widownia odcinków emitowanych w dni powszednie wyniosła 2,61 mln osób. TVP1 w czasie emisji produkcji jest liderem rynku telewizyjnego w 4+[45].

Logo ekranowe |

Logo TVP1 HD podczas emisji serialu

Podczas emisji każdego odcinka, logo TVP1, TVP Polonii oraz TVP HD przybiera kolor złoty, nawiązując tym samym do czcionki napisów użytych w serialu. Ponadto podczas emisji premierowych odcinków na antenie TVP1, napis PREMIERA staje się złoty i zyskuje czcionkę taką samą jak w napisach.

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 8 października 2020 r.
 2. Wyjątek stanowią odcinki 52-53, które zostały wyemitowane dodatkowo w niedzielę, a także odcinki 364-365, 371 oraz 376, które były emitowane dodatkowo w piątki.
 3. Ze względu na pandemię COVID-19 sezon został rozdzielony na 2 transze, odpowiednio po 131 i 24 odcinki.
 4. Tylko odcinkach 244 i 245, niewymieniony w napisach.
 5. W tej roli jedynie w odcinku 48, niewymieniony w napisach
 6. Występ gościnny w odc. 244.
 7. Występ gościnny w odc. 244 i 290.
 8. Występ gościnny w odc. 273.
 9. Występ gościnny w odc. 244.
 10. Niewymieniona w napisach.
 11. Tylko w odcinku 1.
 12. Gościnnie pojawia się w trzeciej serii w odcinku 303.
 13. W odcinku 313 widziana w retrospekcji z drugiej serii.

Przypisy | edytuj kod

 1. TVP szykuje seriale o Piłsudskim, Osieckiej i Wyszyńskim, ekranizację powieści Wildsteina i drugi sezon „Korony królów” [dostęp 2018-04-28]  (pol.).
 2. Nowe odcinki „Korony królów” od września w TVP1. Dagmara Bryzek i Wasyl Wasyłyk w rolach głównych (wideo), www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-11]  (pol.).
 3. "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05]  (pol.).
 4. Telewizja Polska SA –T.P.S.– OMI Telewizja Polska SA –T.P.S.–, Telewizja Polska rozpoczęła zdjęcia do nowego sezonu telenoweli historycznej „Korona królów” – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2018-09-11] .
 5. Wielkie zmiany w "Koronie królów". Wielu aktorów straci pracę, www.se.pl [dostęp 2019-04-01] .
 6. a b c d e KORONA KRÓLÓW, www.filmpolski.pl [dostęp 2020-08-30] .
 7. „Korona królów 2” od 3 września. W piątki TVP będzie edukować o historii Polski .
 8. WTOREK 25.06.2019 Program 1 .
 9. 3. sezon „Korony Królów” od września w Jedynce - Telewizja Polska SA, www.tvp.pl [dostęp 2020-04-13]  (pol.).
 10. TVP1 HD program TV na 1 maja 2020 - ramówka, emisje - Sprawdź Online - programtv.naziemna.info, programtv.naziemna.info [dostęp 2020-04-13]  (pol.).
 11. Informacja podana przez prezesa TVP - Jacka Kurskiego na jesiennej konferencji ramówkowej Widzimy się jesienią. Ramówkowe show 2020.
 12. Kielczanin zrobi rewolucję w popularnym serialu Telewizji Polskiej? Reżyser zdradza kulisy nowego sezonu „Korony królów” | Echo Dnia Świętokrzyskie, echodnia.eu [dostęp 2020-09-25]  (pol.).
 13. a b c d e f g Korona królów - FilmPolski.pl, „FilmPolski” [dostęp 2018-07-08]  (pol.).
 14. a b c d e f Korona królów - Filmweb. [dostęp 2018-04-13].
 15. AgataA. Gołąbek AgataA., RadosławR. Konczyński RadosławR., „Korona królów” w Malborku. Zdjęcia do nowych odcinków serialu TVP [zdjęcia], „Dziennikbaltycki.pl” [dostęp 2018-02-02]  (pol.).
 16. Korona Królów jest kręcona w Wąchocku [ZDJĘCIA] - echodnia.eu, - echodnia.eu [dostęp 2019-06-20]  (pol.).
 17. Korona Królów w Mrozach - Urząd Miasta i Gminy Mrozy, www.mrozy.pl [dostęp 2019-07-11] .
 18. Chęciński Zamek w kadrze ˝Korony królów˝! - START - Gminny Portal Internetowy - Chęciny, www.checiny.pl [dostęp 2019-07-11] .
 19. Klan 2020 - do kiedy w TV? Emisja serialu znacznie skrócona, www.eska.pl [dostęp 2020-03-25] .
 20. Korona królów - odcinek 369 - streszczenie odcinka - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2020-03-25]  (pol.).
 21. "Korona królów". Dlaczego TVP emituje powtórkę zamiast premierowego odcinka? Zmiana w emisji serialu! - Telemagazyn.pl, www.telemagazyn.pl [dostęp 2020-04-18]  (pol.).
 22. TVP 1 przerywa emisje teleturniejów i telenoweli historycznej, Press.pl [dostęp 2020-03-31]  (pol.).
 23. "Korona królów" odcinek 376. Co wydarzy się w ostatnim odcinku przed przerwą? Co dalej z serialowym hitem TVP? - Telemagazyn.pl, telemagazyn.pl [dostęp 2020-04-28]  (pol.).
 24. Korona królów 2020 - kiedy serial wróci do TVP1? Przerwa w emisji nowych odcinków, eska.pl [dostęp 2020-05-06] .
 25. M5 TV, www.facebook.com [dostęp 2019-09-07] .
 26. Koronás sas epizódjainak listája, PORT.hu [dostęp 2020-06-10]  (węg.).
 27. „Korona królów” będzie lecieć w japońskiej telewizji. TVP sprzedało też licencje do innych krajów. Gazeta.pl, 2018-12-19. [dostęp 2018-12-20].
 28. 【日本・ポーランド国交樹立100周年記念】ポーランドの歴史大作「大王カジミェシュ~欲望のヴァヴェル城~」日本初上陸!:時事ドットコム, 時事ドットコム [dostęp 2019-10-01]  (jap.).
 29. Гедимин и его дети – Альдона, Ольгерд и Кейстут – заговорят по-белорусски!, belsat.eu [dostęp 2020-06-10]  (ros.).
 30. Korona królów - odcinek specjalny, vod.tvp.pl [dostęp 2019-08-26]  (pol.).
 31. TelewizjaT. Polska TelewizjaT., Specjalny odcinek "Korony królów" dziś o 18:30 w #TVP1 i #TVPVOD!, Twitter, 24 maja 2018 [dostęp 2019-08-26]  (pol.).
 32. Korona Królów TVP, www.facebook.com [dostęp 2019-08-26]  (pol.).
 33. „Korona królów 2” od 3 września. W piątki TVP będzie edukować o historii Polski [dostęp 2018-08-10]  (pol.).
 34. a b Jak z ‘Korony królowej’ zrobiła się ‘Korona królów’. 'To miał być zupełnie inny serial. Nasz pomysł wyrzucono do kosza’, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-06-16]  (pol.).
 35. Janusz Wróblewski. Wpadamy w historię. „Polityka”. 1 (3142), s. 122–125, 2018. 
 36. Aneta Kyzioł: „Korona królów”, czyli polskie modlitwy o tron. Polityka, 2018-01-05. [dostęp 2018-01-13].
 37. „Korona królów”, nowy serial TVP. Internauci recenzują. Polityka.pl. [dostęp 2018-11-14].
 38. a b „Korona królów” poróżniła publicystów „Sieci” i „Do Rzeczy”. Wiceminister kultury: zgniłem, jak to zobaczyłem. wirtualnemedia.pl, 2018-01-04. [dostęp 2018-01-14].
 39. „Korona królów” to biedna produkcja z męczącą grą aktorską i słabymi dialogami. Ale dobrze, że powstaje (opinie). wirtualnemedia.pl, 2018-01-14. [dostęp 2018-01-14].
 40. a b c d e Malwina Dziedzic. Korona z paździerza. „Polityka”. 2/2018 (3143), s. 7, 2018-01-10. 
 41. Tomasz Lis. Liga amatorska. „Newsweek Polska”. 3, s. 2, 2018. 
 42. a b c Aneta Kyzioł. Msza o tron. „Polityka”. 2/2018 (3143), s. 71, 2018-01-10. 
 43. Aneta Kyzioł: „Korona królów”, czyli polskie modlitwy o tron. Polityka, 2018-01-05. [dostęp 2018-01-13].
 44. Bronię „Korony królów”. Nie jest doskonała, ale oparta na ciekawym założeniu. wpolityce.pl, 2018-01-10. [dostęp 2018-01-14].
 45. „Korona królów” hitem TVP1. Telenowelę historyczną ogląda o 570 tys. widzów więcej niż „Klan”. wirtualnemedia.pl, 2018-01-09. [dostęp 2018-02-08].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Korona królów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy