Korycin


Na mapach: 53°26′40″N 23°05′27″E/53,444444 23,090833

Korycin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Korycinosada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Korycin[1].

Miejscowość jest siedzibą gminy Korycin.

Korycin był miastem, uzyskał lokację miejską w 1671 roku, zdegradowany w 1897 roku[2]. Miasto królewskie w ekonomii grodzieńskiej położone było w końcu XVIII wieku w powiecie grodzieńskim województwa trockiego[3].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wieś powstała w XVI wieku jako wieś osoczników broniących Puszczy Kuźnickiej od strony Podlasia. W roku 1571 został w niej wzniesiony kościół przez Zygmunta II Augusta, a parafia była erygowana przez Zygmunta III Wazę w roku 1601[4]. Pierwotna nazwa Dąbrówka-Kumiałka. W 1671 roku otrzymała prawa miejskie chełmińskie, nadane przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego[5]. Podczas potopu szwedzkiego w okolicach Korycina, nad rzeką Kumiałką, rozegrała się bitwa między wojskami szwedzkimi a polsko-litewskimi. Na przełomie XIX i XX wieku utracił prawa miejskie.

Zabytki | edytuj kod

 • XVII-wieczny układ urbanistyczny.
 • Neogotycki kościół Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego z ażurowymi zwieńczeniami wież, zbudowany w latach 1899 – 1905 na miejscu wcześniejszego.
 • Za plebanią znajdują się resztki XVIII-wiecznego parku.
 • cmentarz żydowski z XIX wieku
 • cmentarz rzymskokatolicki z 1804[6].
 • grodzisko słowiańskie z X i XII wieku w Milewszczyźnie[7]

Transport | edytuj kod

Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 8 Kudowa-Zdrój - Budzisko

Imprezy kulturalne | edytuj kod

Ogólnopolskie Dni Truskawki

W trakcie Dni Truskawki organizowane są wykłady, konferencje i seminaria poświęcone uprawie truskawek, a także zwiedzanie plantacji. Towarzyszą im występy artystyczne w trakcie festynu. Impreza odbywa się w czerwcu od 2008 roku[8].

Dni Korycina

Impreza lokalna o zasięgu wojewódzkim. Odbiorcami są mieszkańcy Gminy Korycin, producenci produktów lokalnych, twórcy ludowi, członkowie ruchu artystycznego, dzieci i młodzież poznająca swój region i jego dorobek historyczny, artystyczny i twórczy. Imprezie towarzyszą wystawy, konkursy, plenery plastyczne, atrakcje sportowe np. rajdy piesze, cross rowerowy, rozgrywki piłki nożnej. Impreza odbywa się w sierpniu.

Półmaraton Mleczny Korycin - Janów - Korycin

Impreza biegowa. Upowszechnianie biegania jako formy masowej kultury fizycznej. Popularyzacja sportu na terenie gmin Korycin i Janów. Uczestnictwo w Półmaratonie osób niepełnosprawnych, inwalidów, osób na wózkach oraz dzieci i młodzież szkolną uczestniczących w biegach towarzyszących. Impreza odbywa się w czerwcu.

Turystyka i rekreacja | edytuj kod

 • Na rzece Kumiałka znajduje się zalew z pomostem dla wędkarzy i turystów.
 • W miejscowości znajduje się boisko sportowe i korty tenisowe[9]

Inne | edytuj kod

W Korycinie produkuje się ser koryciński, którego recepturę według podania zdradzili ranni żołnierze szwajcarscy z czasów „potopu”.

Galeria | edytuj kod

Zalew w Korycinie na rzece Kumiałka

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
 2. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 40-41.
 3. Вялікі гістарычны атлас Беларусі Т.2, Mińsk 2013, s. 96.
 4. Kościół pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Św.. Urząd Gminy Korycin. [dostęp 22 sierpnia 2009].
 5. Gmina Korycin. Podlaskie Centrum Informacji. [dostęp 22 sierpnia 2009].
 6. Andrzej Michałowski, Alicja Sulimierska, Elżbieta Baniukiewicz: Studia i Materiały. Wykaz zabytkowych cmentarzy w Polsce. Województwo Białostockie. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu. Narodowa Instytucja Kultury, 1996, s. 34–35.
 7. Gród w Milewszczyźnie został spalony [FOTO]. Archeolodzy odkrywają tajemnice sprzed wieków, isokolka.eu [dostęp 2017-12-27]  (pol.).
 8. Ogólnopolskie DNI TRUSKAWKI w KORYCINIE. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. [dostęp 22 sierpnia 2009].
 9. obiekty na stronie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Korycinie. [dostęp 22 sierpnia 2009].
Kontrola autorytatywna (wieś w Polsce):
Na podstawie artykułu: "Korycin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy