Kosmetyki Mrs. Pinki


Kosmetyki Mrs. Pinki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kosmetyki Mrs. Pinki – polski zespół grający muzykę nowofalową.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół powstał w 1985 w Warszawie, założony przez byłych członków grupy Kontrola W. (Kontrola Władzy): Dariusza Kuldę (wokal, gitara), Katarzynę Kuldę (wokal) i Wojtka „Wampira” Jagielskiego (perkusja)[1]. Składu dopełniali: Sławek Starosta (klawisze) i Czarek „Rudy” Furmańczyk (gitara basowa), którego wkrótce zastąpił Piotr Zajączkowski[1]. Działaniami plastycznymi wspierał grupę plastyk Kain May[1].

Kosmetyki Mrs. Pinki zakwalifikowały się do „dziesiątki” laureatów na festiwalu Jarocin ’85[1]. Fragment występu zespołu został uwieczniony w filmie Piotra Łazarkiewicza pt. Fala[1]. W sierpniu 1986 muzycy wzięli udział w kolejnej edycji tego festiwalu[1]. Jeszcze w tym samym roku zarejestrowano w studiu CCS dwa utwory zespołu: „Ciągle w ruchu” (na zlecenie Rozgłośni Harcerskiej) i „Miłość na polu minowym”[1]. Niedługo potem powstał wideoklip do piosenki „Ciągle w ruchu”, który został zaprezentowany w filmie Moja krew, twoja krew zrealizowanym przez ekipę BBC (w reżyserii Andrzeja Kostenki)[1]. Kosmetyki Mrs. Pinki pojawiły się również w polskim serialu Tulipan (w 4 odc.) z fragmentem utworu „Nowa metoda” oraz w filmie Pantarej z 1987 utworem „Taniec oszalałych słoni” (w napisach błędnie podano nazwę zespołu jako „Kosmetyki Miss Pinky”). W latach 1987/1988 muzycy zagrali szereg koncertów, a ich piosenki były emitowane w radiu[1]. W roku 1988 utwory zespołu pojawiły się na dwóch składankach: nagranie „Ciągle w ruchu” trafiło na Radio nieprzemakalnych, a „Taniec wojenny” na wydaną przez Tonpress Cisza jest... nic się nie dzieje[1].

W roku 1988 ze składu odeszli: Starosta, Zajączkowski i Kain May[1]. Na ich miejsce przyszli: klawiszowiec Igor Czerniawski (ex-Aya RL) i gitarzysta basowy Marcin Ciszewski[1]. W 1989 roku po krótkiej przerwie grupa powróciła z nowym, bardziej popowym repertuarem[1]. W Rozgłośni Harcerskiej pojawił się utwór „Trująca fala”, a studiu Andrzeja Puczyńskiego zarejestrowano materiał na płytę, który jeszcze przed zgraniem został skasowany przez realizatorów[1]. W tym czasie między muzykami dochodziło do nieporozumień na tle artystycznym, w wyniku czego zespół zawiesił działalność[1].

W roku 1992 podjęto chwilową jego reaktywację w całkowicie zmienionym składzie (z dawnych członków pozostał jedynie Dariusz Kulda) – aby mógł zagrać jeden koncert na warszawskiej Agrykoli[1].

W roku 2000 z remiksów nagrań zespołu z lat 80. skorzystał przy pracy nad swoim albumem Iggy Pop[2]. Producenci Popa postanowili wykorzystać oryginalne nagrania jakiegoś zespołu z poprzedniej dekady. Maciej Miernik, pracujący w studiu nagraniowym w Nowym Jorku, w którym nagrywali muzycy Iggy’ego Popa, zasugerował im Kosmetyki Mrs. Pinki[2]. Amerykanie zaakceptowali ten pomysł, a zdobyciem nagrań zespołu w Polsce i ich remasteringiem zajął się Igor Czerniawski[2].

W 2002 doszło do kolejnej reaktywacji. Do Kuldów i Czerniawskiego dołączył Andrzej Zeńczewski, wcześniej współpracujący z takimi zespołami, jak: Niepodległość Trójkątów, Daab, T.Love, Szwagierkolaska. W 2005 roku ukazał się debiutancki album zespołu KMP vol.1 zawierający premierowe piosenki, a także kilka utworów z lat 1985-1989[2].

Muzycy | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Kompilacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p Kosmetyki – historia. dada.serpent.pl. [dostęp 2018-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. a b c d wiadomosci.onet.pl: Debiut Kosmetyków Mrs Pinki wreszcie na CD (pol.). 2005-06-01. [dostęp 2015-04-12].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kosmetyki Mrs. Pinki
Na podstawie artykułu: "Kosmetyki Mrs. Pinki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy