Kosrae


Na mapach: 5°19′N 162°59′E/5,316667 162,983333

Kosrae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kosrae (zwany dawniej Kusaie; ang. Kosrae State) – najmniejszy z czterech stanów wchodzących w skład Sfederowanych Stanów Mikronezji, obejmujący wyspę o tej samej nazwie i przybrzeżne wysepki. Od zachodu graniczy ze stanem Pohnpei, a od wschodu z Wyspami Marshalla. Powierzchnia stanu to 110,5 km². Pod względem administracyjnym, stan dzieli się na 5 municypiów (gmin).

Spis treści

Historia | edytuj kod

W XIX w. Kosrae było znanym portem wielorybniczym. Regularne loty na Kosrae wprowadzono dopiero w roku 1979. Do tamtej pory pocztę między wyspami przewoziły statki, co trwało niekiedy nawet pół roku.

Geografia | edytuj kod

Kosrae jest najbardziej wysuniętą na wschód wyspą, która znajduje się w Archipelagu Karolin. Wyspa znajduje się ok. 600 km na północ od równika, pomiędzy wyspą Guam, a Hawajami. Wyspa ma powierzchnię ok. 110 km2. W skład stanu wchodzi tylko jedna główna wyspa – jej najwyższym wzniesieniem jest Finol Finkol (634 m n.p.m.) – oraz kilka małych przybrzeżnych w obrębie raf koralowych. Jedną z nich jest Lelu Island o powierzchni 2 km², którą zamieszkuje około 1500 osób. Inne bardzo małe, bezludne wyspy Yen Yen, Yenasr, Kiul, Mutunyal, Sroansak, oraz Srukames.

Fauna | edytuj kod

zobacz: skworczyk kruczy, kureczka mikronezyjska – wymarłe ptaki z tej wyspy.

Demografia | edytuj kod

Według spisu z 2010 r., stan jest zamieszkany przez ponad 6600 osób, a jego stolicą jest Tofol, którego populacja stanowi ponad połowę mieszkańców wyspy. Zdecydowana większość mieszkańców to Kosraeńczycy posługujący się językiem kosrae. W użyciu, lecz nie powszechnym, jest również język angielski.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Census 2010 - Population. Office of Statistics, Budget and Economic Management, Overseas Development Assistance, and Compact Management. [dostęp 23 stycznia 2015].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Kosrae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy