Kostrzyn (stacja kolejowa)


Na mapach: 52°35′29,5″N 14°38′50,0″E/52,591528 14,647222

Kostrzyn (stacja kolejowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kostrzyn – stacja kolejowa w Kostrzynie nad Odrą, w województwie lubuskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego[1]. Jest ważnym węzłem kolejowym. Obsługuje połączenia zarówno w głąb kraju jak i w kierunku Niemiec.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dworzec został wybudowany w latach 18721874. Jako jeden z nielicznych budynków w Kostrzynie nie został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie dworzec przeszedł remont, jednak w trudnych powojennych czasach używano kiepskich materiałów. W 2012 roku rozpoczął się gruntowny remont dworca zakończony jesienią 2014 roku. W ramach modernizacji została odnowiona i uzupełniona zabytkowa elewacja, która podlega nadzorowi konserwatora zabytków. Odnowiono też wszystkie pomieszczenia związane z obsługą podróżnych - hol, kasy biletowe, toalety. Dworzec został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier architektonicznych, dostosowanie toalet i zamontowanie wind. Wartość inwestycji to 7,7 mln złotych netto. Przebudowa finansowana była ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych[2].

Dodatkowe informacje | edytuj kod

Kostrzyn nad Odrą - widok na perony górnego poziomu stacji.

Stacja jest unikalną budowlą, dwupoziomową z krzyżowym usytuowaniem peronów (jeden z dwóch tego rodzaju obiektów w Polsce – drugi znajduje się w Kępnie)[3].

Połączenia | edytuj kod

Ponadto stacja obsługuję dużą liczbę pociągów z całego kraju w ramach regularnie odbywającego się w mieście festiwalu Przystanek Woodstock.

Przypisy | edytuj kod

  1. Wykaz stacji pasażerskich wraz z ich kategoryzacją oraz określeniem dostępności do obiektu, l.p. 189
  2. Przebudowa dworca w Kostrzynie zakończona, gazetainwestor.pl, 27 października 2014 [dostęp 2014-11-01]  (pol.).
  3. Kostrzyn nad Odrą. Dwupoziomowy dworzec kolejowy, polskaniezwykla.pl [dostęp 2014-11-01]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kostrzyn (stacja kolejowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy