Kotlina Kłodzka


Kotlina Kłodzka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kotlina Kłodzka w obrębie regionalizacji fizycznogeograficznej Polski i Czech Wzgórza Rogówki w Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka (czes. Kladská kotlina, niem. Glatzer Kessel) (332.54) – kraina geograficzna w Sudetach. Jest to kotlina w Sudetach Środkowych otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną ziemią kłodzką[1]. Głównym miastem jest Kłodzko.

Spis treści

Błędne nazewnictwo | edytuj kod

Kotlina jest często odwiedzana przez turystów po drodze do leżących nie w Kotlinie Kłodzkiej, lecz w otaczających ją górach, znanych uzdrowisk takich jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój. Stąd potocznie pojęcie Kotlina Kłodzka często jest błędnie rozciągane na całą ziemię kłodzką.

Podział na mikroregiony | edytuj kod

W skład Kotliny Kłodzkiej wchodzą następujące mikroregiony[1]:

Budowa geologiczna | edytuj kod

Pod względem geologicznym obejmuje fragmenty następujących jednostek: metamorfiku kłodzkiego, struktury bardzkiej, masywu kłodzko-złotostockiego, niecki śródsudeckiej i rowu Górnej Nysy. Podłoże zbudowane ze skał metamorficznych oraz magmowych wieku paleozoicznego oraz częściowo z piaskowców permskich i górnokredowych, jest przykryte kenozoicznymi piaskami, żwirami, iłami, glinami oraz lessami.

Rzeźba terenu | edytuj kod

Rzeźba terenu jest zróżnicowana. Centrum Kotliny oraz część południową i zachodnią tworzy wysoczyzna z niewielkimi wzgórzami Forteczna Góra w Kłodzku, Czerwoniak wraz z głęboko wciętymi dolinami rzek – Nysy Kłodzkiej, Białej Lądeckiej i Ścinawki[1]. Na wschodzie wznosi się niewysokie, zalesione pasmo Wzgórz Rogówki o charakterze górskim[1].

Wody | edytuj kod

Przez środek Kotliny przepływa Nysa Kłodzka, do której powyżej Kłodzka wpada Biała Lądecka i Bystrzyca Dusznicka, a poniżej Ścinawka[1].

Miejscowości | edytuj kod

W obrębie Kotliny Kłodzkiej położone są następujące miejscowości lub ich części (w podziale na mikroregiony)[1]:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: I-BiS, 1993, s. 13-22. ISBN 83-85773-06-1.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kotlina Kłodzka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy