Koty Opiekuńcze


Koty Opiekuńcze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koty Opiekuńcze – koty pojawiające się w serii mang i anime Czarodziejka z Księżyca, które pomagają bohaterkom i właścicielkom, a także służą im radą. Każdy z nich ma umiejętność ludzkiej mowy i nosi symbol półksiężyca na swoim czole. Dwa starsze koty, Luna i Artemis, żyły tysiące lat przed głównym wątkiem fabuły w Księżycowym Królestwie, pełniły one funkcję doradców Królowej Serenity[1]. Luna i Artemis pochodzą z planety Mau. Trzecia kotka, Diana, jest dużo młodsza i urodziła się na Ziemi. Ze względu na swoje bliskie powiązanie z Księżycem, imię każdego z nich pochodzi od greckich i rzymskich bogini księżyca: Luny, Artemis i Diany (choć kot reprezentujący Artemidę jest płci męskiej).

Przez całą serię koty pełnią rolę mentorów i powierników, jak również służą za źródło informacji i nowych przedmiotów magicznych. Służą radą wojowniczkom Senshi w ich obowiązkach, znajomością historii Księżycowego Królestwa i legend. Ponadto są one w stanie stworzyć specjalne przedmioty, które pozwalają na przebudzenie czarodziejki, albo wzmacniają ich moce. Na początku serii kocim postaciom nie przykłada się dużej uwagi, jednak w miarę rozwoju fabuły stają się jej częścią.

Chociaż Luna ma największą rolę z nich trzech, technicznie Artemis był pierwszym kotem, który miał istotne znaczenie w prequelu głównej serii pt. Hasło brzmi: Sailor V.

Spis treści

Luna | edytuj kod

Luna (jap. ルナ Runa) pojawia się w pierwszym odcinku czy akcie każdej wersji tej serii. W Srebrnym Milenium, była służebnicą Księżniczki Serenity, zaprzysiężona nigdy nie opuszczać jej boku, a także doradcą Królowej. Kiedy królestwo upadło ona i Artemis zostały wprowadzone w długi sen i zesłani na Ziemię, by opiekować się wojowniczkami Senshi, które miały się tam odrodzić[1]. Część pamięci Luny została stłumiona, aby jej zadanie było łatwiejsze; wiedziała tylko, że ma znaleźć i obudzić Senshi[2]. Znalazła Usagi Tsukino jako pierwszą i nauczyła ją jak zmienić się w Czarodziejkę z Księżyca. Nie wiedziała, że jest to tylko przebranie mające na celu ukrycie jej prawdziwej tożsamości jako reinkarnację Księżniczki Serenity. Luna ma niebieskie oczy w mandze i serii live-action, ale czerwone oczy w anime.

W trakcie serii Luna nawiązuje bliską więź z Usagi, choć na początku nie były ku sobie bardzo przyjaźnie nastawione. Jest również dobrą przyjaciółką Ami Mizuno. Wspomniany był też romantyczny związek Luny i Artemisa, co było potwierdzone, kiedy spotykają się Dianą – ich córką z przyszłości[3]. Podczas serii anime Sailor Stars Luna zakochuje się w Yaten Kō, członku grupy Three Lights[4].

W mandze Luna ma specjalną historię jej poświęconą, zatytułowaną The Lover of Princess Kaguya, w której zakochuje się w człowieku o imieniu Kakeru. Ta historia została zawarta w filmie pełnometrażowych Sailor Moon Super: The Movie, pokazuje pierwszą transformację Luny w ludzką postać.

Artemis | edytuj kod

Artemis (jap. アルテミス Arutemisu) pojawia się w 1 akcie mangi Hasło brzmi: Sailor V, w 7 akcie mangi Sailor Moon oraz w 33 odcinku anime, a także w 11 akcie dramy Bishōjo senshi Sailor Moon. Jest towarzyszem dla Minako Aino, którą trenował jako Sailor V i pozostał przy jej boku, kiedy przyjęła swoją właściwą rolę jako Sailor Venus[5].

Jego pamięć o Srebrnym Milenium wydaje się być bardziej nienaruszona niż pamięć Luny, przed wydarzeniami serii Sailor Moon prowadzi ją nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości komunikując się przez automat do gry Sailor V (w anime używa pseudonimu "Central Control"). Kiedy problemy techniczne ujawnią go, Luna jest bardzo zła dowiadując się, że to on był tym, który prowadził ją od początku[6]. Później wprowadza ją w szczegóły jej prawdziwej misji[2]. Artemis ma zielone oczy w mandze i serii live-action, ale niebieskie oczy w anime.

Artemis jest bardziej wygodnym kotem niż Luna, ma dobre relacje z Minako. Bardzo troszczy się również o Lunę, często pociesza ją, kiedy jest zmartwiona. Poza tym jest dobrym ojcem dla Diany o czym świadczą jej uczucia do niego[3].

W mandze Sailor V i serialu Artemis także daje specjalne przedmioty Senshi, chociaż w przeciwieństwie Luny nie tworzy ich. Nie robi tego jednak w mandze Sailor Moon, czy w anime. Nie zwraca uwagi na fakt, że jego imię pochodzi od bogini, nawet wtedy, gdy drażni go z tego powodu Minako[7]. Artemis potrafi na krótko przyjąć postać człowieka. Zrobił to w czwartym tomie mangi Sailor Moon, żeby pomóc Minako w walce z Kwartetem Amazonek.

Diana | edytuj kod

Diana (jap. ダイアナ Daiana) jest trzecią kotką, która pojawia się w serii, choć okoliczności te się różnią. W mandze po raz pierwszy pojawia się, gdy Senshi udają do XXX wieku w 18 akcie. Tam objawia się jako dziecko Luny i Artemisa, a gdy Senshi powracają do XX wieku, w 23 akcie, wraca wraz z nimi.

W anime pojawia się dopiero w 133 odcinku (seria SuperS), kiedy to nagle wyskakuje z krzaków, nazywając Artemisa swoim tatą. Artemis jest tym wstrząśnięty, podczas gdy Luna oskarża go o romans z inną kotką. Dopiero później okazuje się, że Diana pochodzi z przyszłości, i że jej matką jest Luna[3]. W obu wersjach serii Diana ma różowe oczy.

Tak jak Luna i Artemis są opiekunami Usagi i Minako, tak Diana działa jako opiekuna Chibiusy. Jest bardzo ciekawa, chętna do pomocy i bardzo uprzejma, zawsze adresuje Usagi i Mamoru z japońskim zwrotem grzecznościowym "-sama" i nazywa Chibiusę jej formalnym tytułem – Small Lady[3]. Ona również czasami pomaga Senshi, mimo swojego młodego wieku. W 46 akcie mangi, po powrocie do przyszłości wraz z Chibiusą, że jest w stanie wyczuć niebezpieczeństwo, jakie grozi jej rodzicom i cofnąć się w czasie by uratować ich od śmierci.

W anime Diana nigdy nie jest pokazana jako człowiek, natomiast w mandze, owszem, jednak w przeciwieństwie do swoich rodziców, kotka w tej formie posiada ogon.

Odbiór | edytuj kod

W pierwszym oficjalnym sondażu popularności postaci z serii Sailor Moon Luna była ósmą najbardziej popularną postacią z trzydziestu ośmiu pozycji[8]. Rok później, już z pięćdziesięciu pozycji, Luna była 22-gą najbardziej popularną postacią[9]. W oryginalnym anime, a także serii live-action, Lunie podkłada głos Keiko Han, a w Sailor Moon CrystalRyō Hirohashi.

W pierwszym oficjalnym sondażu popularności postaci z serii Sailor Moon Artemis był siedemnastą najbardziej popularną postacią z trzydziestu ośmiu pozycji[8]. Rok później, już z pięćdziesięciu pozycji, Artemis był 26-tą najbardziej popularną postacią[8]. W oryginalnym anime Artemisowi podkłada głos Yasuhiro Takato, a w serii live-actionKappei Yamaguchi.

W drugim oficjalnym sondażu popularności postaci z serii Sailor Moon Diana była szesnastą najbardziej popularną postacią z pięćdziesięciu pozycji[8]. W oryginalnym anime Dianie podkłada głos Kumiko Nishihara.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Yomigaeru kioku! Usagi to Mamoru no kako. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 35.
  2. a b Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 2, akt 9. 
  3. a b c d Arutemisu no uwaki? Nazo no koneko tōjō. Sailor Moon SuperS. TV Asahi. Odcinek 133.
  4. Luna wa mita!? Aidoru Yaten no sugao. Sailor Moon Sailor Stars. TV Asahi. Odcinek 178.
  5. Hikari kagayaku ginzuishō! Tsuki no purinsesu tōjō. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 34.
  6. Mezase purinsesu? Usagi no chintokkun. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 37.
  7. Naoko Takeuchi. Codename: Sailor V. „RunRun”. tom 2, akt 1. 
  8. a b c d Naoko Takeuchi: Bishōjo Senshi Sailor Moon Volume 3. Kōdansha, 1993-04-06. ISBN 4-06-178744-6.
  9. Naoko Takeuchi: Bishōjo Senshi Sailor Moon Volume 7. Kōdansha, 1994-07-06. ISBN 4-06-178781-0.
Na podstawie artykułu: "Koty Opiekuńcze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy