Koza (obrzęd)


Koza (obrzęd) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania M. Andriolli. Chodzenie z kozą. XIX w. „Koza” na Kujawach wschodnich.

Koza, chodzenie z kozą – dawny przedchrześcijański obrzęd, angażujący głównie w czasie Ostatków grupę przebierańców i społeczność wsi[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

W okresie od tłustego czwartku do środy popielcowej przez wieś przechodziła grupa przebierańców. Człowiek przebrany za kozę wchodził w skład zespołu (wraz z bocianem, turoniem lub konikiem). W Krakowskiem koza chodziła niekiedy samodzielnie, za towarzystwo mając jedynie kapelę i śpiewaków. Chłopak odgrywający rolę kozy narzucał sobie na głowę i ramiona wywrócony włosem na wierzch kożuch, w ręku trzymał kij z osadzoną na nim drewnianą głową, obitą kozią skórą i ozdobioną rogami, a na szyi zawieszony miał dzwonek. Podczas występu kolędników, koza skakała po izbie, przedstawiając pantomimę do muzyki „koziej kapeli”, złożonej z „gęślarzy”, basisty i bębniarza.

Pod koniec występu kolędnicy skandowali:

Gdzie koza chodzi – tam żytko rodzi, Gdzie jej tropy – powstają kopy, Gdzie zwróci rogi – wznoszą się stogi.

Współczesność | edytuj kod

Do czasów współczesnych obrzęd ten przetrwał na Kujawach głównie w Inowrocławiu (koza szymborska i mątewska)[2], Śmiłowicach, Wichrowicach, Olganowie, Kuźnicach, Janikowie, Zakrzewie, Brześciu Kujawskim, Izbicy Kujawskiej, Lubaniu, Bądkowie i Lubrańcu oraz w okolicach wsi: Bożejewice (gmina Strzelno)[3], Lubanie, Kucerz, Warząchewka Nowa, Warząchewka Polska, Pińczata, Jaranowo, Kłobia, Ossowo, Grabie, Rzadka Wola, Ludzisko, Opoki, Przybranowo, Służewo, Osięciny, Topólka, Tuczno, Straszewo, Siniarzewo, Krzywosądz[4]. Pokazy parady zwanej Kozą odbywają się na coraz większą skalę we Włocławku, w uroczystości biorą udział wszyscy mieszkańcy miasta.

W skład kozy kujawskiej wchodzą (z różnymi odstępstwami):

 1. wspomniana wyżej koza;
 2. koń;
 3. diabeł;
 4. siora, czyli mężczyzna przebrany za kobietę z dużym wiklinowym koszem zbierający dary za zabawianie gospodarzy;
 5. para młoda;
 6. dziad;
 7. baba;
 8. kominiarz;
 9. niedźwiedź;
 10. strażak;
 11. policjant;
 12. żołnierz (z czasów legionów Dąbrowskiego);
 13. śmierć z kosą;
 14. bocian;
 15. Żyd;
 16. orkiestra.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Maria.M. Ziółkowska Maria.M., Szczodry wieczór, szczodry dzień : obrzędy, zwyczaje, zabawy, wyd. Wyd. 1, Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1989, s.242, ISBN 83-205-3885-8, OCLC 21910019 .
 2. Wskoczyła koza na bloga, „Blog PME”, 31 marca 2011 [dostęp 2017-11-25]  (pol.).
 3. Podkoziołek 2012. 2012. [dostęp 2020-07-18].
 4. Knieć i inni, Lokalne horyzonty zdarzeń : lokalność i kapitał społeczny w kulturze (nie)ufności na przykładzie wsi kujawsko-pomorskiej, Toruń: Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej, 2015, s. 69, ISBN 83-61891-80-3, OCLC 922274043 .

Bibliografia | edytuj kod

 • Czesław Witkowski, Doroczne polskie obrzędy i zwyczaje ludowe, Kraków 1965.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Koza szymborska - video https://www.youtube.com/watch?v=nPaRtRfFCBw

Koza szymborska - fotografie http://www.carnivalkingofeurope.it/activities/photo/photoSzymborz.php

Polskie obrzędy i zwyczaje ludowe
Na podstawie artykułu: "Koza (obrzęd)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy