Králické sedlo


Králické sedlo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Králické sedlo (pol. Przełęcz Králicka; 1185 m n.p.m.) – płytka, mało wybitna przełęcz w głównym grzbiecie Gór Kremnickich w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji. Nazwa pochodzi od wsi Králiky rozłożonej na wschodnich zboczach grzbietu, poniżej przełęczy.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Przełęcz leży w południowej części tzw. Grzbietu Flochowej (słow. Flochovský chrbát). Oddziela wzniesienie Mytnego Wierchu (1221 m n.p.m.) na północy od Łopuchowgo Wierchu (1201 m n.p.m.) na południu. Grzbiet w tym miejscu nie stanowi już wododziału między dorzeczami Hronu i Turca, więc oba zbocza przełęczy należą do dorzecza Hronu. Zbocza wschodnie odwadnia Farebný potok, który przez Tajovský potok uchodzi do Hronu w Bańskiej Bystrzycy, natomiast zbocza zachodnie – potok Bystrica, który przez Kremnický potok uchodzi do tej samej rzeki powyżej Żaru nad Hronem.

Znaczenie komunikacyjne | edytuj kod

Od najdawniejszych czasów przez przełęcz wiodła stara ścieżka zwana Zbójnickim Chodnikiem (słow. Zbojnícky chodník), stanowiąca jeden z wariantów przejścia przez grzbiet Gór Kremnickich z Bańskiej Bystrzycy do Kremnicy. Obecnie nie ma on żadnego znaczenia komunikacyjnego.

Turystyka | edytuj kod

Przełęcz jest lokalnym węzłem znakowanych szlaków turystycznych. Grzbietem przez przełęcz biegnie również zimą jedna z wielu w okolicy tras dla narciarzy biegowych.

Bibliografia | edytuj kod

  • Králik Ivan, Školna Peter, Štrba Ján a kolektív: Kremnické vrchy, Vtáčnik. Turistický sprievodca ČSSR č. 35, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989, ​ISBN 80-7096-022-1​.
  • Kremnické vrchy, turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ a.s., Harmanec 2006, ​ISBN 80-8042-440-3​.
Na podstawie artykułu: "Králické sedlo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy