Królestwo Burgundii (Arelat)


Na mapach: 43,676944°N 4,628611°E/43,676944 4,628611

Królestwo Burgundii (Arelat) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Królestwo Burgundii, zwane też Królestwem Arles, lub Arelat – drugie państwo burgundzkie, istniejące w latach 933–1378

Spis treści

Tereny | edytuj kod

Mapa przedstawia obydwa królestwa Burgundii, które zostały połączone w 933 roku, a kolorem brązowym zaznaczone jest odrębne Księstwo Burgundii

Królestwo nie obejmowało ziem Księstwa Burgundii, które było częścią państwa Franków Zachodnich.

Historia | edytuj kod

Państwo powstało ze zjednoczenia królestw Górnej i Dolnej Burgundii przez władcę Dolnej Burgundii Rudolfa II w 933 roku.

Król Burgundii Rudolf III zmarł 2 lutego 1032. Na mocy układu zawartego z cesarzem Henrykiem II jego państwo odziedziczył Konrad II. Wkrótce w Burgundii wybuchł bunt. Zimą 1033 Konrad II przystąpił do akcji, nie odnosząc sukcesu. W tej sytuacji zawarł sojusz z królem Francji Henrykiem I i ponownie zaatakował w 1034 odzyskując kontrolę nad krajem. Książęta złożyli mu hołd i 1 sierpnia 1034 koronował się on w Genewie na króla Burgundii. Wprawdzie Konrad został koronowany już 2 lutego 1033 w Peterlinden, ale akt ten nabrał mocy dopiero po hołdzie. Jesienią 1038 cesarz polecił koronować na króla Burgundii swojego syna Henryka.

W 1032 roku zatem królestwo zostało włączone do Świętego Cesarstwa Rzymskiego i stało się formalnie jedną z trzech części składowych imperium. Każdorazowy cesarz był królem Burgundii. Ostatnim koronowanym królem Burgundii był cesarz Karol IV Luksemburski. Za symboliczny koniec Królestwa Burgundii uznaje się 1378 rok, w którym to cesarz Karol IV mianował Delfina Francji Karola Walezjusza stałym wikariuszem resztek cesarskich dóbr w Burgundii. Cesarze Rzymscy pozostali tytularnymi władcami Burgundii do końca Rzeszy w 1806 roku.

Władcy Burgundii | edytuj kod

 Osobny artykuł: Władcy Burgundii.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Jako oddzielne państwo do 1032.

Bibliografia | edytuj kod

  • Pierre Riche, Karolingowie, SuperNowa, Niezależna Oficyna Wydawnicza Nowa, Warszawa 1997
Na podstawie artykułu: "Królestwo Burgundii (Arelat)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy